Зайырлы этика сабағы жақсылық пен жамандық презентация. Жақсылық пен жамандық. Зайырлы этика негізінде. Посмотреть содержимое презентация «Жақсылық пен жамандықты таныстыру»

Сабақтың тақырыбы «Жақсылық пен жамандық»

№1 сабақ

Мақсат: адамгершілік негіздерін қалыптастыру – қабылданатын қажеттілік белгілі бір мінез-құлыққоғамда жақсылық пен жамандық идеяларымен шартталған.

Тапсырмалар: - қоғамдағы мінез-құлық пен бір-бірімен қарым-қатынастың этикалық формаларын қалыптастыру; - өз іс-әрекетін талдау және оны жалпыадамзаттық құндылықтармен байланыстыру қабілетін дамыту; - ұжымдағы ұйымшылдық, өзара түсіністік және әрекеттерді үйлестіру деңгейін арттыру.

Іс-шаралар: Әңгімелесу, «Елсіз болу неге жаман?» тақырыбы бойынша ауызша әңгіме, таңдап оқу, ақпарат көзімен өзіндік жұмыс, жағдаяттарды талқылау және талдау, жұптық жұмыс, отбасы мүшелерімен шығармашылық әңгіме дайындау.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: жақсылық пен зұлымдықтың негізгі этикалық ұғымдары ретінде қарапайымдылық, мейірімділік, адалдық.

Жабдық: оқулық, тақырып бойынша презентация, мультимедиялық проектор, альбом парақтары, фломастер.

Сабақтар кезінде

    Ұйымдастыру уақыты. Қоңырау соғылды. Сабақ басталады. Бір-біріне қызықты жұмыстар мен қызықты жаңалықтар тілейді.

слайд 1 Өмірде сіз әртүрлі жолмен өмір сүре аласыз - Сіз қиыншылықта болуыңыз мүмкін, бірақ сіз қуанышта бола аласыз. Уақытында тамақтаныңыз, уақытында ішіңіз, жағымсыз нәрселерді уақытында жасаңыз. Сіз мұны істей аласыз: Таң атқанда тұрыңыз - Ал, ғажайып туралы ойлап, Күйген қолмен күнді алып, адамдарға беріңіз.

    Слайд 2 Сабақтың тақырыбын көрсету.

    Слайд 3 Үй тапсырмасының нәтижесін талқылау. «Елсіз болу неге жаман?» тақырыбында әңгімелер.

    Жаңа материалды оқуға дайындық. Егер адам бей-жай болмаса, ол туралы не айтуға болады? Ол қандай? (мейірімді, жанашыр) Бүгін сабақта жақсылық пен жамандық туралы сөйлесеміз. Бұл сөздер туралы не айтуға болады? (антонимдер) Жақсылық пен жамандық бір-біріне қарама-қарсы. әрқашан олардың арасында ұрыс бар. Адамның қай қасиеті жақсылыққа көмектеседі, қайсысы жамандық тудыратынын анықтаймыз.слайд 4 «Сиқыршы бол» ойыны

    Жақсылық пен жамандық ұғымдарымен жұмыс. Оқулықпен жұмыс. Таңдап оқу. Бет 12 - 13. Сұрақтарға жауап табыңыз:1. Слайд 5 - не жақсы?2. Слайд 6 – зұлымдық деген не?

3. Жұппен жұмыс. Бір-біріңізге барынша жылы сөздер айтыңыз.

    Демалыс. «Тоқта – шапалақтау» ойыны. Әрекет ұнаса – шапалақ, ұнамаса – тепкіле. 1. Бала мектептен қайтып келе жатып, бір кемпірді көреді. Орындыққа ауыр пакетті қойды да, отырды, тынысы тарылды. Бала жолда болмаса да әжесіне пакетті алып жүруге көмектесті. 2. Әже көршінің баласын дүкенге нанға баруын өтінді. Бала келісті, бірақ бұл үшін бір нәрсемен алғыс айту керек екенін айтты. Осы жағдайларды талқылау, қорытындылау. (бірінші бала ықылассыз көмектеседі, екіншісі өз пайдасына)

    «Батырды таны» ойыны. Слайдтар 7, 8, 9. Релаксация. Слайд 10. Слайд 11 Сүйікті кейіпкерімізбен бірге біз «Егер сен жақсы болсаң ...» әнін айтамыз.Біз жұмбақтарды шешуді жалғастырамыз.Слайдтар 12, 13, 14, 15, 16.

    Біріктіру. 1. Жағдаяттарды талқылау.Слайдтар 17, 18, 19, 20. 2. Мақал-мәтелдермен жұмыс.Слайд 21. 3. Екі қасқыр туралы астарлы әңгімені оқы.Слайдтар 22, 23, 24, 25. Бұл астарлы әңгіменің моральдық мәні қандай?

    Үй жұмысы. (міндетті емес)слайд 26.

    Сабақты қорытындылау. Отбасы мүшелеріне, достарыңызға не айтасыз? Сіз өзіңіз үшін жасаған ең маңызды қорытынды қандай? Сабақтан алған әсерлеріңізді таңбамен бейнелеу, смайлик салу.

Сабақ аяқталды. Жұмысыңыз үшін рахмет.

Сабақтың тақырыбы «Жақсылық пен жамандық»

№2 сабақ

Мақсат: адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру: жақсылық пен жамандық, қарапайымдылық, мейірімділік, достық, адалдық.

Тапсырмалар: - балаларда жолдастық, өзара көмек сезімін дамыту; - зейінділікке, адамдарды құрметтеуге тәрбиелеу; - жақсы істер жасауға деген құлшынысын ояту.

Іс-шаралар: әңгімелесу, топпен жұмыс, ақпарат көзімен өзіндік жұмыс, отбасы мүшелерімен шығармашылық әңгіме дайындау.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: жақсылық, жамандық, адамгершілік, достық, сыпайылық.

Жабдық: оқулық, жақсылық пен зұлымдықтың нышандары бейнеленген суреттер, карточкалар, альбом парақтары, фломастер, «Жақсылық жолы», «Мейірімді болу керек» әндері жазылған диск.

Сабақтар кезінде

    Ұйымдастыру уақыты. Балалар, назар аударыңдар! Қоңырау соғылды. Ыңғайлы отырыңыз. Жақында сабақты бастайық.

Оқушы: Үйдегі игі істермен айналысады

Мейірімділік пәтерде тыныш жүреді.

Қайырлы таң бізбен бірге

Қайырлы күн және қайырлы сағат,

Қайырлы кеш, қайырлы түн,

Кеше жақсы болды.

    Сабақтың тақырыбы. Сабақта не талқыланады?Мұғалім: Бүгін біз жақсылық пен жамандық туралы әңгімені жалғастырамыз. Тарих барысында жақсылық пен жамандық туралы түсініктердің қалай өзгергенін білеміз.

    Үй тапсырмасының нәтижесін талқылау.

«Жақсылық пен зұлымдық нышандары» сурет көрмесі. Шығармаларды талқылау.

Жақсылық пен жамандық туралы мақал-мәтелдер сайысы.

    Әңгіме. Ненің жақсы, ненің жаман екенін қалай анықтауға болады? Моральдық тұрғыдан жақсы деп санайтын әрекеттерді атаңыз. – Мұны өзіңіз қаншалықты жиі жасайсыз? - Қандай әрекеттерді айыптайсыз, моральдық тұрғыдан жаман деп санайсыз? Сыныпта, үйде, көшеде, көлікте, табиғатта қандай игі істер жасауға болатынын айт.Оқушы: Шетте тұрма,

Біреу қиналғанда.

Құтқаруға асығу керек

Кез келген минут, әрқашан.

Оқушы: түсіну және орындау

Басқаның қалауы

Таза ләззат -

Шын сөзім!

    Демалыс. Біздің әрқайсымызда кішкентай күн - мейірімділік өмір сүреді. Жігіттер, бір-бірлеріңе күлімдеңдер, мейірімдеріңнің нұрын шашыңдар. Дүние – үлкен айна. Сіздің күлкіңіз әрқашан сізге оралады. Енді күннің суретін салып, досыңа сыйла.Біз бірге «Бұл дүниеде мейірімді болған қызық» әнін айтамыз.

    Оқулықтағы мақаламен жұмыс. Тарих барысында жақсылық пен жамандық туралы идеялар қалай өзгерді? Иллюстрациялық жұмыс. Не кіреді заманауи концепцияжақсылық? Кейде жақсылық жасамау маңыздырақ, бірақ жамандыққа жол бермеу дегенмен келісесіз бе? Мысалдар келтіріңіз.

    Топтық жұмыс. 1-топ үйде, сабақта, табиғатта, көлікте, көшеде жасауға болатын игі істердің тізімін дайындайды. 2-топ «Қалай мейірімді болуға болады» атты жадынама дайындайды. 3-топ мейірімді адамның жағымды қасиеттерін білдіретін сөздердің тізімін дайындайды. 4-топ мәлімдемелерді қалпына келтіреді.«Біреуі де емес … (жауыз)ешкім бақытты емес.» Ювенал «Өмір … (жауыз)адамдар уайымға толы» Д.Дидро «Есіңізде болсын, және … (жауыз)ұмыт» деген мақал «Жоқпа … (жауыз), әйтпесе сіз зұлымдыққа тап боласыз «Шығыс даналығы «Егер сіз қорқынышты білгіңіз келмесе, білмеңіз ... (жауыз). Қабус

    Үй жұмысы (қалау) 1. Айналаңыздағы адамдардың қайсысын мейірімді деп санайсыз және неліктен туралы әңгіме дайындаңыз? 2. Кейіпкерлердің іс-әрекетін «жақсылық» пен «жамандық» тұрғысынан бағалауға болатын әдеби шығармаларды таңдаңыз.

    Нәтиже. Неліктен адамдар үшін жақсылық пен жамандықты білу соншалықты маңызды? «Мейірімділік жолы» әнін тыңдау Қай жолды таңдаймыз? (жақсы жол)

Жарайсың! Сыныптағы жұмысыңыз үшін рахмет.

The әдістемелік материал 2013-2014 оқу жылында кластер кезінде ашық іс-шара өткізетінмін әдістемелік бірлестікФедералды мемлекеттік білім стандартына сәйкес әлі өтпеген 4-сыныптағы ORKiSE мұғалімдеріне арналған Столбовский ауданы. Сондай-ақ бұл әзірлеуді жүзеге асыру кезінде пайдалануға болады сынып сағаттарыжылы бастауыш мектеп. өйткені тақырып барлық уақытта өзекті.

Құжат мазмұнын көру
«Жақсылық пен зұлымдықтың қысқаша мазмұны»

«Діни мәдениет және зайырлы этика негіздері» курсы.

«Зайырлы этика негіздері» модулі

«Жақсылық пен жамандық» тақырыбы бойынша сабақтың қысқаша мазмұны

Мақсат: -оқушыларға жақсылыққа ұмтылудың және жамандықтан аулақ болудың адам өміріндегі маңыздылығын түсінуге көмектесу.

Тапсырмалар: -оқушылардың адамгершіліктің жақсылық пен жамандық категориялары туралы білімдерін дамыту;

Тыңдау және есту, салыстыру, талдау, негізгі нәрсені бөліп көрсету, жалпылау қабілеттерін дамыту; ақпарат көздерімен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру

- бір-бірін, басқаларды құрметтеуге тәрбиелеу;

Негізгі терминдер мен ұғымдар:жақсылық пен жамандық негізгі этикалық ұғымдар ретінде.

Жабдық

    Компьютер;

    мультимедиялық жабдық;

    «Жақсылық пен жамандық» сабағына арналған презентация

    В.Осееваның «Жаман ана мен мейірімді апа» әңгімесінің мәтіні;

    Топтық жұмыс карталары

Сабақ барысында нәтижеге жету үшін келесі технологияларды қолданамын:

    бірлескен оқу,

    ақпараттық-коммуникациялық технологиялар,

    ойын технологиясы

    денсаулық сақтау технологиясы

Сабақтар кезінде

I . Ұйымдастыру уақыты. Эмоциялық көңіл-күй

Қайырлы күн жігіттер! Осы сөздерді айтқанда біз кездескен жандарға жақсылық пен қуаныш тілейміз. Ал біздің жүрегіміз шыншыл, мейірімді адамдарға ашық. Бір-бірімізге тілек айтайық Қайырлы күнжәне көтеріңкі көңіл-күй!

II . Оқу тапсырмасының мәлімдемесі

Шығармадағы жолдарды тыңдау (1-слайд)

...Кішкентай ұлы әкесіне келді,

және кішкентайдан сұрады:

Не жақсы

және не жаман?

Бұл жолдар сізге таныс па?

Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға тырысыңыз ... ( слайд 2)

Сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар?

Сабақта біз негізгі этикалық ұғымдар - жақсылық пен жамандық туралы айтатын боламыз.

Біз қандай сұрақтарға жауап іздейміз? (3-слайд)

    Не жақсы?

    Жамандық деген не?

    Неліктен жақсылыққа ұмтылып, жамандықтан аулақ болу керек?

III . Білімді жаңарту

Ежелгі заманнан бері адамдар адамға жақсылық, жылылық, қуаныш сыйлайтын барлық нәрсені жырлаған. Халық ертегілерінде, аңыз-әңгімелерінде, жырларында адам атынан жасалған жақсылықтардың барлығы, олардың бақыты жырланған. Адамдар зұлымдықтың алдын алуға тырысып, оған қарсы күресті.

деген сөзді естігенде ойыңа не келеді мейірімділік? (Ал сіздің ойыңызша мейірімділік дегеніміз не?)

Енді 2 адам орыс тілінің сөздігінде С.И. Ожеговтың «мейірімділік» сөзін түсіндіруі.

Француз жазушысы Виктор Гюгоның сөзін қалай түсінесіз (4-слайд)

Неліктен мейірімділік күнмен салыстырылады? (балалардың жауаптары)

«Жерді күн жылытады, жанды – мейіріммен жылытады» дейді халық. (4-слайд)

Мейірімді, мейірімді адамдарға өмір сүру, бір-бірімен араласу оңайырақ екенін есте сақтаңыз; мұндай адамдармен қарым-қатынас қуаныш әкеледі.

IV . Жаңа білімнің ашылуы

1. Сөздікпен жұмыс

- Ендеше мейірімділіктің не екенін тыңдайық. (Орыс тілінің сөздігінде С.И.Ожегов бұл сөзге келесідей анықтама берілген: Мейірімділік – жауап берушілік, адамдарға деген шынайы көзқарас, басқаларға жақсылық жасауға ұмтылу)

Балалар, бұл не жақсы? (Иә, бәрі жақсы, мейірімді, әдемі. Мысалы: күн, көктем, күлкі, ана, әке, ....)

Даналық кітабына - С.И. түсіндірме сөздігіне үңілейік. Ожегова («Жақсылық – бұл жақсы, жақсы, адамдарға және қоғамға пайдалы, оның сақталуына ықпал ететін нәрсе; жаулықты болдырмайтын нәрсе») (5-слайд)

Жамандықтың көрінісі қандай? (қорлау, сатқындық, қорлау, зорлық-зомбылық, сыйламаушылық, төзімсіздік).

Жаман істер адамдарға не әкеледі?

(«Зұлымдық – жаман, зиянды, бақытсыздық, бақытсыздық, қиыншылық, ыза, ашу-ыза. Адамдардың болмысын, қарым-қатынасын бұзып, жаман істерге итермелейтін, араздық тудыратын нәрсе» С.И. Ожегов)

Адамдардың қандай әрекеттері жақсы деп саналады?

Дүниеде жақсылық та, жамандық та бар, біз бұл ұғымдарды ажыратуды үйренуіміз керек.

(слайд 6.7)

2. Мәтінмен жұмыс.Осеева В. «Жаман ана мен мейірімді апа»
Балаларға мәтіннің 1-бөлімін оқып беру.

Дашенканың анасы мен тәтесі болған. Екеуі де өз қызын жақсы көрді, бірақ оны әртүрлі жолмен жақсы көрді. Анам Дашенканы ерте тұруға, бөлме жинауға, сабақ алуға мәжбүр етті. Ол қызын тігуге, кестелеуге, еңбекті сүюге, ешбір жұмыстан қорықпауға үйретті.

Ал тәтесі оны ешнәрсе істеуге мәжбүрлеген жоқ: ол Дашенканың мәселелерін өзі шешті, күні бойы қызды достарымен серуендеуге жіберді.

Жаман анам мен мейірімді нағашым бар! Дашенька достарына айтты.

Әңгімені өзіңіз аяқтаңыз.

Неліктен оқиғаның соңы басқаша аяқталды? (Балаларға моральдық категорияларды түсіну және түсіну өмірлік тәжірибені қажет ететінін түсіну керек.)
Әңгіменің соңын оқып, талқылаңыз.

Бірақ жылдар өтті, олармен бірге балалық шақ өтті. Дашенька өсті, жұмысқа кетті. Адамдар оны мақтамайды - Дашенканың қолдары алтын, ол не істесе де, ол бәрін бәрінен де жылдам орындайды.

Сізге бұлай жұмыс істеуді кім үйретті? - деп сұраңыз, болды, әйелдер.

Анам сол кісінің арқасында мені оқытты.

Бірақ Дашенька жақсы апай туралы ештеңе айтқан жоқ.

Анам шынымен зұлым болды ма?

Бұл жұмысты қалай атар едіңіз?

Қандай қорытынды жасауға болады: қайырымды іс (жақсы) дегеніміз не?

Бұл біздің бірге өмір сүруімізге көмектесетін, адамгершілігімізді - өзара түсіністік пен өзара құрметті растайтын әрекеттер.

В . «Күн шуағы» сауықтыру минуты

Көзіңізді жұмыңыз, қолыңызды созыңыз. Сіздің алақаныңызда кішкентай күн бар деп елестетіңіз. Саусақтар арқылы, күн сәулесі сияқты, жылу бүкіл қолға өтеді. Қолдар тынышталды, демалыңыз. Біз назарымызды аяқтарға аударамыз. Күннің сәулелері аяқ пен саусақтарды жылытады. Шаршау өтеді, бұлшықеттер демалады.

Асқазанды доп немесе доп ретінде елестетіңіз. Ингаляция кезінде доп сәл көтеріледі, дем шығарғанда түседі. Тыныс алу тыныштандырады, тегіс, біркелкі болады. Көзіңді аш. Бір-біріңізге күліңіз, жылы сөздер айтыңыз.

VI . Бастапқы бекіту

    Мақал-мәтелдермен жұмыс. Жұппен жұмыс - халық даналығыкөптеген мақал-мәтелдерде бейнеленген.

Солардың кейбірімен танысайық. Үстеліңізде нақыл сөздер жазылған парақшалар бар. Олармен жұмыс жасайық. Бірінші және екінші бағандағы сөздерді жебелер арқылы байланыстырып, мақал құра.

    Жақсы сөз емдейді, жаман адам мүгедек етеді.

    Құрғақшылықта жауатын адамға жақсы сөз.

    Кім жақсылықты жақсы көрсе, оған өмір тәтті.

    Ешкімге жақсылық жасамайтындар үшін жаман.

    Жақсылықты ұмыт, бірақ жамандықты ұмыт.

    Жұмысты тексерейік! (8-слайд)

2. Топпен жұмыс

- Ендеше, балалар, бүгін біз әр адамның өміріндегі негізгі адамгершілік ұғымдар, жақсылық пен жамандық туралы айтамыз. Дәл осы ұғымдар адамдарға бағыт-бағдар беріп, әрекеттерді орындап, оларды бағалайды. Бірақ ненің жақсы, ненің жаман екенін топпен жұмыс жасай отырып, өзіңіз анықтайсыз. Карточкаларда берілген тапсырмаларды орындаңыз. Жауапқа дайындалу кезінде оқулық материалын пайдалануға болады. Дайындық - 5 минут.

1 топ. -Маған зұлымдық не екенін айт. Жамандық көріністеріне мысалдар келтір. (Дайындау кезінде оқулық материалды, өз бақылауларыңызды, иллюстрацияларды, жұмыс жоспарын пайдаланыңыз)

2 топ. -Маған не жақсы екенін айтыңыз. Мейірімділікке мысал келтір. (Дайындау кезінде оқулық материалын өз бақылауларымен, иллюстрацияларымен, жұмыс жоспарымен пайдаланыңыз)

3-топ.- Жақсы деген сөз орыстың қандай сөздерінен тұрады? (Ойыңызға келетін барлық сөздерді жазыңыз. Сіз емле нұсқаулығын пайдалана аласыз)

4 топ.- Сөздерді екі топқа бөлу: шындықты айта білу, бостандық үшін күрес, мақтану, басқа адамның бостандығын шектеу, өтірік айту. Мысалдарыңызды келтіріңіз.

Топтық орындау.

- Ненің жақсы, ненің жаман екендігі туралы әңгімені жалғастырамыз. Бұл әртүрлі тапсырмаларды орындай отырып, жауап іздеген сұрақтар. Сөз береміз 1 топ

2 топсөз беруіңізді өтінемін.

«Бүкіл жер бетінде жақсылық жасаңыз, басқаларға жақсылық жасаңыз ...» (9-слайд)

- Бұл сөйлемді қалай түсінесіңдер?

- Әңгімемізді жақсылық, игі істер, жақсы адамдар туралы жалғастыруды ұсынамын. «Жақсы» сөзінен қандай орыс сөздері шыққан? Ол туралы бізге айтып береді 3-топ.Мүмкін сіз сыныптастардың жауабына қосасыз ба?

- 4 топекі ұғыммен жұмыс істеді.

- Слайдта берілген сөйлемді қайталап оқиық. Айтыңызшы, мейірімді болу оңай ма? Өзіңізді жақсы сезінгенде ғана емес, кез келген уақытта? Сізге ұнайтын адамға ғана емес, барлығына?

- Ал енді, балалар, мына сұраққа жауап беріп көріңдерші: «Мен қандаймын?»

VII . Жаңа білімді білім жүйесіне енгізу және қайталау

1. Балалардың іс-әрекетін анықтау жұмысы

Балалардың іс-әрекетін қалай бағалауға болады?

Төмендегі мысалдардың қайсысы жақсы істерге, қайсысы жаман істерге жатады? Өз пікіріңізді түсіндіріңіз.

    Көгалдарда футбол ойнау;

    Мектеп қабырғасында сурет салу;

    Мектеп маңындағы өсімдіктерді отырғызу;

    Досыңызға сағызды дәл түкіру;

    -мен ойнау қарындасанам дүкенге бара жатқанда.

Жақсы бала екенімізді немесе жаман екенімізді қалай тексеруге болады?

Жақсы істер туралы айтуға болады. Жақсылық жаса. Қандай жақсылық жасай аламыз? (балалардың жауаптары)

2. «Ертегі» ойыны

- Бәрің де ертегілерді жақсы көресіңдер. Ал орыс халық ертегілерінің негізгі тақырыптарының бірі жақсылық пен жамандық тақырыбы болды. Ертегілерде жақсы және жаман кейіпкерлер болады. Енді біз сендермен ойын ойнаймыз.

мен қоңырау шаламын ертегі кейіпкері, ал сіз оның жақсы немесе жаман екеніне жауап бересіз. Мейірімді болсаң алақаныңды қуанасың, Жаман болсаң алақанмен бетін жауып. (Иван - Царевич, Кощей өлмейтін, Алтын балық, Түймешік, Қарабас-Барабас, Қызыл телпек, аққу қаздар, су, Баба Яга, Золушка, Морозко, Мальвина)

Сіз қандай кейіпкер болғыңыз келеді? Неліктен? (балалардың жауаптары)

Балалар, қалай ойлайсыңдар, жер бетінде не бар: жақсылық па, жамандық па? Бұған ескі таразылар көмектесе ала ма?

Бір таразыда біз «жамандық қосамыз» (Жазулары бар тақталар: қызғаныш, ашкөздік, дөрекілік, сатқындық, соғыс, өтірік)

Жамандықты жеңу үшін таразы басын жақсылықпен жеңуге тырысу керек.

Қандай игі істер жасағаныңызды, айналаңыздағы адамдар жасап жатқанын есте сақтаңыз, тамшылап жақсылықпен таразыға саламыз. (Балалар бірінен соң бірі таразы басына барып, жақсы істерін айтып, кесеге тамшысын салады)

Көрдіңдер ме, балалар, зұлымдықты қалай жеңуге болады. Қараңызшы, жақсылықтың таразысы жамандықтың таразысынан асып түседі. Өмірде де солай: жақсылықтың тамшылары қосылып, ағынға, бұлақ өзенге, өзендер жақсылық теңізіне айналады. Адамның артында жақсы ізі қалғаны жақсы.

3. Өлеңді жатқа оқу.

Әрқашан жақсылық пен жамандық жаса
Барлық адамдардың билігінде
Бірақ жамандық еш қиындықсыз жасалады
Жақсылық жасау қиынырақ.
Жануар туады
Құс құсты туады
Жақсыдан - жақсы
Жамандықтан – зұлымдық туады.
Жақсы, егер ол кішкентай болмаса
Үлкен жамандықтан әлдеқайда жақсы.

VIII . Рефлексия

Жақсылық пен жамандық туралы не білдің?

Біздің планетамызды жақсарту үшін не істеу керек? (балалардың жауаптары)

Бүгінгі сабақ туралы не ойладың?

Неліктен зұлымдықпен күресу маңызды?

Адамды мейірімді ететін не? (Сүйкімді, сымбатты. Бұл адам әдемі көрінеді, оның жүзінен қуаныш пен тыныштық, ернінде тәтті күлкі бар).

Қандай адам мейірімді бола алады? (Адамға әрқашан мейірімді, өзін ғана емес, басқаларды да ойлайтын адам басқа адамдардың мүддесін ескереді).

Мейірімді болу үшін қандай мейірімділік ережелерін сақтау керек? (Таныс және таныс емес адамдарды сүю, басқаларды жақсы қарым-қатынасқа шақыру, жақындарына, достарына жақсылық жасау).

(Тақтада «Мейірімділік ағашы» бос суреті бар, әр баланың қолында түрлі-түсті қағаздан қиылған парақ бар).
- Сұраққа жауап беріңіз: Мейірімді болу деген нені білдіреді? (Әр бала өзінің «Мейірімділік ағашы» парақшасына сұрақтың жауабын жазып, парақшаны ағаш діңіне жапсырады).

Жақсылық жасайық, тек жақсылықты, жақсылықты еске алайық. Өйткені, мейірімді адам ғана әдемі бола алады. Мейірімді, әдемі, бір-біріңді сыйлап, бағалай біліңдер деп тілеймін.

IX . Үй жұмысы

Жер бетінде не бар: жақсылық па, жамандық па?

Қалай ойлайсыз, жақсылық пен зұлымдық ұғымдары әрқашан қазіргідей болды ма? Неліктен?

Үйде отбасыңызбен және достарыңызбен дұрыс және бұрыс туралы сөйлесіңіз. Осы сұрақтарға жауап табуға тырысыңыз. Досыңның жақсылығын ата-анаңа айт.

Ал, енді мен сендерді «Мейірімділік жолы» әнін айтуға шақырамын. (Балалардың ән орындауы)

Сабақ аяқталды. Балалар бүгінгі кездесу үшін рахмет. Сау болыңыз.

(слайд 10)

Презентация мазмұнын қарау
«Жақсылық пен жамандықты таныстыру»

«Не жақсы, не жаман»

...Кішкентай ұлы әкесіне келді,

және кішкентайдан сұрады:

Не жақсы

және не жаман?


Жақсы


  • Не жақсы.
  • Не деген зұлымдық.
  • Неліктен жақсылыққа ұмтылып, жамандықтан аулақ болу керек.

«Адамның ішкі әлемінде мейірімділік - күн»

Француз жазушысы Виктор Гюго

«Жерді күн жылытады, жанды - мейірімділік».


Ожегов С.И

Жауыз - жаман нәрсе, зиянды, бақытсыздық, бақытсыздық, қиыншылық, ыза, ашу. Адамдардың мінез-құлқын, қарым-қатынасын бұзады, жаман істерге итермелейді, араздықты қоздырады.

Жақсылық дегеніміз – жақсылық, жақсылық, адамға және қоғамға пайдалы, оның сақталуына ықпал ететін, араздықты болдырмайтын нәрсе.


Жақсы

Барлығы позитивті және жақсы.

Пайдалы әрекет.

Барлығы тәтті және мейірімді.

Жақсы, жақсы іс.

Жақсы адам

Жұмсақ мінезді болу.

Мейірімді.

Жанашыр.

Адамдарға қарай орналасқан.


Бәрі жаман, жаман, зиянды .

Жаман сезім, ашу, тітіркену.

Қиындық, бақытсыздық, қиындық.

Ашулы адам

Жаман.

Жаулық, жек көрушілікке толы.


  • Жақсы сөз емдейді, жаман адам мүгедек етеді.
  • Құрғақшылықта жауатын адамға жақсы сөз.
  • Кім жақсылықты жақсы көрсе, оған өмір тәтті.
  • Ешкімге жақсылық жасамайтындар үшін жаман.
  • Жақсылықты ұмыт, бірақ жамандықты ұмыт.

Бұл сөйлемді қалай түсінесіңдер?

«Бүкіл жер бетінде жақсылық жаса, басқаларға жақсылық жаса...»


Маған мейіріммен тиіп, Толқын дертті жуады,
Ал қайғы өтіп кетеді
Жан сұлулықпен нұрланады.

СӨЗДІКТЕН
«Мейірімділік – жауап беру,
психикалық бейімділік
адамдар, жасауға деген ұмтылыс
басқаларға жақсылық», «жақсы» – бәрі
оң, жақсы,
пайдалы.

МАҚАЛ-МӘТЕЛДЕР
Жақсылық жасауға асығыңыз.
Жақсы істер адамды әдемі етеді.
Жақсылық болмаса жақсы ат болмайды.
Зұлымдық бар екеніне сенбейді мейірімді адамдар.
Әлем жақсы адамдарсыз емес.
Жақсылық жасаған соң, мақтанба.
Ешкімге жақсылық жасамайтындар үшін жаман.
Үй иесі мейірімді - үй жақсы, иесі жаман -
және сол үйде

Мақтаншақтықтан емес
Және кеше қалыптаспаған
Бұл бауырмал, сүйіспеншілікпен.
денсаулық тілеу,
Жақсы тілектер.
Ал өмір жақсарған сияқты
Және жүректе көбірек көңілді
Коль басқалардың амандығы
Жердегі тілек.

Жағдай 1
«Бір досыңыз есептен шығаруды сұрайды
жаттығу»
Ханымдар көмектесу үшін жазыңыз
жолдас.
Досыңызға оны анықтауға көмектесіңіз
өзі орындай алатындай тапсырма
істеу.

Жағдай 2
« Сіздің досыңыз (қыз) атын атайды
басқа студент, оны қорлайды»
Досыңды тоқтат, соны айт
Мен мұны естігенді жек көремін
досыңнан.
Мен досымды қолдаймын.

Жағдай 3
«Компаниядағы досым
ұятсыз өтірік айту»
Мен бәріне оның не екенін айтамын
дұрыс емес.
Мен бәрінің көзінше досымнан сұраймын
өтірік үшін кешірім сұра.

«Қайда барсаң да, қайда
жолда тоқтамаңыз
барлық жерде және
бәрін мас қылыңыз
сұраймын... сізден
жақсы, емес
Барлық жақсылыққа жалқау,
өтіп кетпеңіз
адам, емес
оған сәлем беру және
барлығына айтыңыз
жақсы сөз кездесуі.

Зайырлы этика негіздері. Жақсылық пен жамандық: таңдау мәселесі. 5-сабақ Презентацияны Свердлов ауданы, Красноуфимск қаласы, 1 орта мектептің мұғалімі Громова С.П.


Сіз ненің жақсы екенін білесіз. Не жақсы. Жақсылық ұғымына не кіреді. Жақсылық ұғымына не кіреді. Не деген зұлымдық. Не деген зұлымдық. Зұлымдықтың жиі кездесетін көріністері. Зұлымдықтың жиі кездесетін көріністері. Неліктен жақсылыққа ұмтылып, жамандықтан аулақ болу керек. Неліктен жақсылыққа ұмтылып, жамандықтан аулақ болу керек.




Жақсылық пен жамандық деген не? Жақсылық пен жамандық туралы пікірталас көптен бері жалғасып келеді. Жақсылық пен жамандық туралы пікірталас көптен бері жалғасып келеді. Осы уақыт ішінде адамзат жақсылықтың жамандыққа қарама-қарсы екенін түсінді. Осы уақыт ішінде адамзат жақсылықтың жамандыққа қарама-қарсы екенін түсінді. Олар зұлым адамнан тез құтылуға, оны ұмытуға тырысады деп есептеледі. Олар зұлым адамнан тез құтылуға, оны ұмытуға тырысады деп есептеледі. Нәтижесінде зұлымдық ештеңе емес. Нәтижесінде зұлымдық ештеңе емес. Сонда не жақсы? Сонда не жақсы?




Не жақсы? Жақсылық – адам әрекетіне қатысты моральдық құндылық, адамдардың іс-әрекеті мен олардың арасындағы қарым-қатынас үлгісі. Жақсылық – адам әрекетіне қатысты моральдық құндылық, адамдардың іс-әрекеті мен олардың арасындағы қарым-қатынас үлгісі. Жақсылық жасау – адамгершілік (игі) істерді саналы түрде, ықылассыз жасау. Жақсылық жасау – адамгершілік (игі) істерді саналы түрде, ықылассыз жасау.






Мақал-мәтелмен жұмыс Өмір жақсылыққа беріледі. Өмір жақсы істер үшін беріледі. Жақсы болуды үйрен, сонда жамандық ойға келмесін. Жақсы болуды үйрен, сонда жамандық ойға келмесін. Жақсылық – жамандыққа қарама-қарсы. Жақсылық – жамандыққа қарама-қарсы. Қолдың күшімен емес, жүректің күшімен бағала. Қолдың күшімен емес, жүректің күшімен бағала. Жақсы ниеттің өзі бір нәрсеге тұрарлық. Жақсы ниеттің өзі бір нәрсеге тұрарлық.




Жақсылық пен жамандық туралы астарлы әңгіме Данышпанға студенттікке қабылдауды өтініп келген жас жігіт - Өтірік айта аласың ба? – деп сұрады данышпан. - Әрине жоқ! - Ұрлық ше? - Жоқ. - Өлтіру ше? – Жоқ... – Ендеше, мұның бәрін барып біл, – деп айқайлады данышпан, – білген соң, бұлай етпе! Қытайдың астарлы әңгімесі Данышпанға бір жас жігіт оны студенттікке қабылдауды өтініп келді - Өтірік айта аласыз ба? – деп сұрады данышпан. - Әрине жоқ! - Ұрлық ше? - Жоқ. - Өлтіру ше? – Жоқ... – Ендеше, мұның бәрін барып біл, – деп айқайлады данышпан, – білген соң, бұлай етпе! Қытайлық мысал




Қорытындылау Мейірімді адам болу мүмкін бе? Қалай? Үйге тапсырма Үйге тапсырма 1. Ата-аналарға в мақаласын оқып беру, оқығанын түсіну. 2. «Қалай мейірімді адам болуға болады» жадынамасын құрастырып, шығару.

Қалалық білім беру мекемесі

Раменская ортасы жалпы білім беретін мектеп № 4

Тақырыбы бойынша жоба: «Жақсылық пен жамандық»

Шлыкова Ульяна жасаған,

4-сынып оқушысы.

Оқытушы Мещерякова Н.Н.

Жобаның мақсаты:адамгершілік құндылықтарды, жақсылық пен жамандық туралы түсініктерді қалыптастыру, өзін-өзі адамгершілік жағынан жетілдіруге, жақсылық жолындағы белсенді істерге ынталандыру.

Жоспар.

1. Ұғымдар: жақсылық пен жамандық.

2. Ұлы адамдардың нақыл сөздері.

3. Орыстарда жақсылық пен жамандық халық ертегілері.

4. Істе жақсылық.

5. Мейірімділік ережелері.

6. Мақал – мәтелдер.

7. Жақсылық жасау.

Қымбат болады
Бақыттың қиын жолдары.
Қандай жақсылық жасадың?
Адамдарға қалай көмектестіңіз?

Бұл шара өлшенеді
Жердегі барлық істер...
Мүмкін ағаш өсіреді?
Ile тоғандарды тазартты ма?

Сіз зымыран жасап жатырсыз ба?
Гидростанция? Үй?
планетаны жылыту
Бейбіт еңбегіңізбен бе?

Қар астындағы ұнтақ
Сіз кімнің өмірін құтқарып жатырсыз?
Адамдарға жақсылық жасау
Өзіңіз жақсы болыңыз.
(Л. Татьяничева)

жақсылық пен жамандықнегізгі этикалық ұғымдар болып табылады. Адамдарды жақсылық пен жамандық жасауға бағыттайтын жақсылық пен жамандықты білу. Жақсылық пен жамандық тұрғысынан адам өзінің әрекетіне де, басқа адамдардың іс-әрекетіне де баға береді. Адамдарда жақсылық пен жамандық туралы түсінік қалыптасқандықтан, олар бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болып, жанжалға, зорлық-зомбылыққа, қатыгездікке тыйым салып, алдын алады.

Жақсы- бұл адам әрекетіне қатысты моральдық құндылық, адамдардың іс-әрекеті мен олардың арасындағы қарым-қатынас үлгісі.

Жауызжақсылыққа қарама-қарсы. Міне, мораль жоюға, түзетуге ұмтылады. Адам күнделікті әдетке айналған, әдетке айналған зұлымдықпен бетпе-бет келуі мүмкін - дөрекілік, өзімшілдік, қайғы-қасіретке немқұрайлылық, біреудің дертіне, қулыққа. Өкінішке орай, зұлымдық өте кең таралған және көп қырлы және жиі жасырын. Ол өзін: «Мен зұлыммын! Мен азғынмын!» Керісінше, жамандық жақсылықтың бетпердесін жасыра алады.

Адамдар әрқашан жақсылық пен зұлымдық мәселелері туралы ойлаған: философтар, саясаткерлер, жазушылар, ақындар, музыканттар, суретшілер. Кезінде Сократ: «Адамдар ненің жақсы, ненің жаман екенін білмегендіктен ғана жаман әрекет етеді» деп сенген.

Жақсылық пен зұлымдық мәселесі адамзатты үнемі толғандырып келеді және мұның ең жақсы дәлелі ұлы ойшылдардың сөздері.

«Жаман адам өзгеге зиянын тигізбес бұрын өзіне зиянын тигізеді». В.Гюго

«Жақсылыққа сену үшін оны істеуді бастау керек». Л.Н.Толстой

«Бақыт пен бақытсыздықтың, қуаныш пен қайғының айырмашылығы жоқ жерде жақсылық пен жамандықтың айырмашылығы жоқ. Жақсылық - бұл мәлімдеме; зұлымдық – бақытқа ұмтылуды жоққа шығару. Л.Фейербах.

«Жақсы адам – жақсылық жасауды білетін адам емес, жамандық жасауды білмейтін адам». В.О.Ключевский

«Мейірімділік - бұл жауаптылық, жанашырлық, адамдарға мейірімділік, бәрі жақсы, жақсы, пайдалы». Л.Толстой

«Мейірімділік – ғажап нәрсе. Ол басқа ештеңе сияқты қосылады.
Мейірімділік бізді жалғыздықтан, эмоционалды жаралардан және шақырусыз қорлаудан құтқарады. В.Розов

«Мейірімділік – ізгілік гүлі ашылатын күннің шуағы». А. Жасыл

Біз ертегілерде жақсылық пен жамандық ұғымдарын жиі кездестіреміз.

Адамгершіліктен ауытқу, жақсы мен жаманды ажырата алмау адам болмысының бұзылуына әкеліп соғады деп ерте заманда-ақ сенім болған. Жақсылық қандай болса, әрқашан жақсылыққа араласқысы келетін, оны жойғысы келетін жамандық бар. Ертегілерде жақсылық әрқашан жамандықты жеңеді. Ертегілер арқылы адамның жан дүниесі тәрбиеленеді, ең жақсы сезімдер оянады. Біз ертегілерді оқығанда, көргенде, тыңдағанда, біз әрқашан кейіпкерлеріміз туралы алаңдаймыз, олар үшін қуанамыз, олар үшін бәрі орындалғанда бәрі орындалады. Ертегілерде бәрі орындалады, ал өмірде олай емес. Жақында ертегі айтылады, іс бітпейді деп бекер айтпаған. Ал ертегілер бізге өмір сүруге, жақсылыққа, сүйіспеншілікке, сұлулыққа, қуанышқа үйрену үшін беріледі.

Ал бізге жылы сөздер қалай керек!
Мұны өзіміз де бірнеше рет көрдік,
Немесе сөз емес - іс маңызды ма?
Іс – іс, ал сөз – сөз.
Олар әрқайсымызбен бірге тұрады
Уақыт сақталғанша жанның түбінде,
Оларды дәл сол уақытта айту үшін,
Басқаларға қажет болғанда.

М.Лисянский

Мейірімділік - күлкі мен қуаныш сыйлайтын жарқын және жағымды сезім. Мейірімділік үлкен де, кіші де болуы мүмкін. Тіпті ең кішкентай, бірақ жақсы іс біреуге қуаныш әкеледі. Менің ойымша, бұл жақсы сапаәрбір адамда болуы керек. Біреу үшін жақсылық - досына сабақпен көмектесу, біреу үшін біреуді құтқару. Мен үшін мейірімділік – барлығына көмектесу, құстарды бағу, жануарларға қамқор болу. Сіз кемпірге жолдан өтуге көмектессеңіз де, бұл да тамаша жақсы. Біреуге жақсылық жасасаң, ерте ме, кеш пе ол саған қайтады. Біздің қасымызда қамқорлық пен ұқыптылықты қажет ететін адамдар бар. Кімге және қайда көмекке мұқтаж екенін байқай білу, адамдарға көмектесу өте маңызды.
Ең жоғары марапат – жасалған жақсылықты сезіну. Бұл жеке пайда үшін ешқандай есепсіз, басқа адамға деген немқұрайлы қарым-қатынасты көрсетеді.

Мейірімділік ережелері.

Қиындыққа ұшыраған әлсіздерге, науқастарға, кішкентайларға көмектес.

Басқалардың қателіктерін кешіріңіз.

Ашкөз болма.

Қызғанба.

Басқаларды ая.

Мұқтаж досыңызға көмектесіңіз.

Досыңызбен қуанышыңызды бөлісе біліңіз.

Досыңның кемшілігіне күлме.

Егер досы жамандық жасаса, оны тоқтатыңыз.

Көмек, кеңес қабылдай білу.

Досыңды алдама.

Досыңа өзің сияқты қара.

Қателіктеріңізді мойындаудан тартынбаңыз.

Мақал-мәтелдер.

Жаман – қызғаныштан, жақсы – қуаныштан жылайды.

Жақсылық тайсалмай, тыныш жүреді.

Жақсылықты қаласаң, жақсылық жаса.

Жақсылар үнсіз қалады, жамандықтар айтылады.

Жақсылық пен крекер пайдасына, бірақ жамандық пен ет болашақ үшін емес.

Жақсылық жасайсың - өзіңді жоғары қоясың, жамандық жасайсың - өзіңді қорлайсың.

Жамандықты көрген адам жақсылықтың не екенін бәрінен де жақсы біледі.

Жақсылық жасауға асығыңыз.

Жақсы істер адамды әдемі етеді.

Жақсылық болмаса жақсы ат болмайды.

Өмір жақсы істер үшін беріледі.

Жамандық жақсы адамдардың бар екеніне сенбейді.

Жақсы күндер ұмытылмайды.

Жақсы сөз үй салады, жаман сөз үйді бұзады

Жақсылықтан – жақсылық ізделмейді.

Жақсы жүрек байлықтан артық.

Жақсы сөз - бақыттың жартысы.

Күн жылығанда, Ана жақсы кезде.

Жылы сөз бен мысық риза болады.

Жасырын жасалған жақсылықтың қайтарымы ашық болады.

Ешкімге жақсылық жасамайтындар үшін жаман.

Сұлулықты іздеме - мейірімділік ізде.

Дүниедегі адамдардың көпшілігі жақсылыққа толы болғаны жақсы. Иә, көбіміз жамандық жасаймыз, қателесеміз, өзімізді дұрыс ұстай бермейміз, бірақ жақсы істерді ең үлкен рахатпен жасаймыз. Бұл моральдық және жеңілдетілген этикалық стандарттарқоғамда да, әр адамның санасында да әрекет етеді. Жамандық жасау – әлсіздік таныту дегенді білдіреді, өйткені келеке-мазаққа жауап ретінде күлу, тіпті қиын уақытта қылмыскерге көмектесу әлдеқайда қиын. Сондықтан дүниеде әрқашан жақсылық жамандықты жеңеді.

Ешкімге жамандық жасамауға, қайтып келетін жамандық жасамауға тырысуымыз керек, керісінше жақсылық жасап, өзгелерді де соған үйретуіміз керек. Сонда жақсылық ақыры зұлымдықты жеңеді!