Презентация орыс халық ертегісі екі аяз. «Екі аяз» әдеби оқу сабағына арналған презентация. Орыс халық ертегісі «Екі аяз»

орыс халық ертегісі«Екі аяз»

Презентацияны мұғалім дайындады бастауыш мектепатындағы №2 орта мектеп» МБОУ. Е.В.Камышева «Юрьева Елена Геннадьевна.


Қоңырау соғылды

Сабағымызды бастайық.

Қате болмас үшін,

Біз қыздырудан бастаймыз.



Екі аяз



Қоңырау -сілкігенде сықырлайтын ішінде металл бөлігі бар металл шар.

Ағаш кесуші- Ағаш кесетін адам.

топтасу- бетіңізді және қолыңызды суықтан жасырыңыз.


Саудагер- қалада тұратын бай, сауда дүкенінің иесі.

Шаруа- ауылда тұрып, жер өңдеумен айналысатын кедей адам.



ТЕСТ

  • Ағайынды Аяз не істеуге шешім қабылдады?

а) ойнау

б) ермек;

в) көңіл көтеру.

2. Бір бай саудагер айдап келе жатқан:

а) қоңыраумен

б) қоңыраулармен;

в) қоңыраулар.

3. Інісі Аяз-Қызыл мұрын кімнің артынан жүгірді?

а) балықшы үшін;

б) аңшы үшін;

в) ағаш өңдеуші үшін.


4. Көпестің тонының қандай түрі болды?

а) аю;

б) қасқыр;

5. Қой терісінен жасалған аязды ағаш кесуші қалай бастады?

а) қамшымен;

б) журнал;

в) таяқ.

6. Ағаның ойынша, Аяз-көк мұрын тонға қарағанда жақсы жылытады?

б) өрт;


Рефлексия.

Мен сабақта үйрендім...

Мен өзімді мақтағым келеді...

Бүгін мен әсіресе...


Мақал-мәтелдер

Күн жерді бояйды, адамның еңбегі.

Қасқырдан қорық, орманға барма.

Адам жалқаулықтан ауырады, бірақ еңбектен сау болады.

Жұмыс істегенді ұнататын адам бос отыра алмайды.


Үй жұмысы

* №5 тапсырманы орындаңыз. 202 (мақал-мәтелдерді ертегінің мағынасымен салыстыру)


Дереккөздер

1. yandex.ru/imagesсурет лақа

2. yandex.ru/imagesсурет раушан гүл

3. https:// yandex.ru/images

4. Балалар кинофильмі Екі аяз

www.youtube.com

5. yandex.ru/imagesсурет шаруа жылы қой терісінен жасалған пальто

6. yandex.ru/imagesсурет саудагер жылы тон

7. yandex.ru/imagesфотосурет қоңыраулар

8. yandex.ru/imagesсурет шаруа , ұсақтау отын

9. yandex.ru/imagesсурет балта

10. yandex.ru/imagesСУРЕТ тондар

11. VMusice.netmp3/ Егер тек емес Ол болды қыстар

12. yandex.ru/imagesсурет қыстар

2-сыныпта «Екі аяз» тақырыбындағы әдеби оқу сабағы

Филипьева Наталья Васильевна

Қызмет атауы: бастауыш сынып мұғалімі

Жұмыс орны: MBOU №72 орта мектебі, Тольятти

Мақсаттар

ертегіні таныстыру

мәтінмен жұмыс істеу, бөліктерге бөлу қабілеттерін дамыту

қаһармандардың іс-әрекетіне талдау жасай білуді қалыптастыру

дұрыс, мәнерлеп оқу дағдылары мен дағдыларын жетілдіру

логикалық ойлауын дамыту

еңбекқорлыққа тәрбиелеу

СӨЗДІК ЖҰМЫС

Қоңырау, қоңырау- сілкігенде шырылдайтын, ішінде металл кесіндісі бар металл шар.

СӨЗДІК ЖҰМЫС

Шаруа- ауылда тұрады, жер өңдейді, кедей.

СӨЗДІК ЖҰМЫС

Барин- ауқатты адам, дүкен немесе дүкен иесі.

СӨЗДІК ЖҰМЫС

Ағаш кесуші- Ағаш кесетін адам.

ЖАБДЫҚ

Аяз атаның ойыншығы

Аяз шляпалары (көк және қызыл)

«ЕКІ АЯЗ» ЕРТЕГІСІНІҢ АУДИО ЖАЗбасы

КОМПЬЮТЕР

МУЛЬТИМЕДИЯЛЫҚ ЭКРАН

ЖАБДЫҚ

Ребус

Карточкалардағы мақал-мәтелдер

ЖАБДЫҚ

ТАҚТАНЫ ДЕРЕКТЕНУ

ертегі суреттері

жұмысты талдау схемасы

1. ОРНАТУ ЖӘНЕ ОҚЫТУ

Мұғалім: Біздің сабағымыздың қоңырауы соғылды. Қайырлы таңбалалар! Сені көргеніме қуаныштымын. Бүгінгі таң бізге қарым-қатынас қуанышын әкелсін, жүрегімізді асыл сезімге толтырсын. Сонымен біз оқу сабағына дайынбыз. Сабағымызды бастайық

2. СӨЙЛЕУ

«Енді біз сендермен ойнаймыз, дауыс байламымызды қыздырамыз»

ТЫНЫС АЛУ ГИМНАСТИКАСЫНАН БАСТАЙМЫЗ

Шамды сөндіріңіз. 4 шамды сөндіріңіз. Туған күніңіздегі торттағы шамдарды сөндіріңіз.

«Ал қазір біз лифтке мініп, қабаттарды хабарлаймыз, еден неғұрлым жоғары болса, дауыс соғұрлым жоғары болады»

РИТМ ЖАТТЫҒУ

«Грек өзені арқылы мініп

Гректі мініп өтті (мақта)

Rode Greca (мақта) (мақта)

Атқа міну (қол шапалақтау) (шапалақтау)

(мақта) (мақта) (мақта) (мақта)»

3. Біріншілік синтез

«Орман жиі болады Далада боран, Қысқы мереке сендерге келеді. Қандай мереке? Бірге айтайық: Бұл мереке - Жаңа жыл! Ал ертегісіз Жаңа жыл дегеніміз не? Біздің әңгімеміз қалай аталады деп ойлайсыз ба?

3. БІРІНШІЛІК СИНТЕЗ

1. Шифрланған сабақ тақырыбы мен кеңес экранда ашық, содан кейін дұрыс ашылады

2. «Екі аяз» ертегісінің жазбасын тыңдау.

3. Тыңдалғанды ​​талқылау
  • Сізге ертегі ұнады ма? - Батырларды атаңдар.
  • Әңгіменің қай бөлігі ең қызықты?

    - Саған кейіпкерлердің қайсысы көбірек ұнады? Неліктен?

    -Ертегі неге «Екі аяз» деп аталады?

    Неліктен бұл әңгіме емес, ертегі?

4. ӘРЕКЕТТІҢ ДАМЫТУЫН ТАЛДАУ 1. Сюжет және оның элементтері бойынша жұмыс (талдау барысында экрандағы кесте толтырылады)
  • Аяздар қандай қызық ойлап тапты? Мына жолдарды тауып оқы.
  • Аяз не істеді?

    Сен не ойлайсың?

«Екі аяз» ойыны

Жүргізушілер - Аяздар. Олар жігіттерге: - Біз екі жас ағамыз. Екі аяз жойылды. - Мен қызыл мұрынмын. - Мен - Аяз - көк мұрын. Сіздердің қайсысыңыз сапарға шығуға батылы барады? Барлығы былай деп жауап береді: - Біз қауіптен де қорықпаймыз, аяздан да қорықпаймыз! Балалар қар лақтырады.

  • Әрі қарай не болғанын оқиық. -Олар не естіді?
  • -Не келістіңіз?

    Екі Аяз таңдау жасады: үлкені саудагерді мұздатуды ұйғарды, кішісі ағаш кесушіні мұздатуды ұйғарды, өйткені оның үстінде жыртылған қысқа тон, жұқа қалпақ және саңылауларға толы қолғап болған.

ФИЗМИНУТКА

Ақ аяз Ата Қандай күн өссе де, иә өсті. Енді міне, қатыгез қария құлағын шымшып, бетінен шымшып, мырс етіп, мұртты күліп, Мектеп оқушыларының мұрнын бояйды.

2. Істен мінезге

Енді айтыста кім жеңгенін және неліктен екенін білейік? Мәтіннен оқимыз. -Қызыл мұрын көк мұрынмен кездескенде өзін қалай ұстады? – Ал Көк мұрын жиналыста өзін қалай ұстады?

  • «Қарау» деген сөзді қалай түсінесіңдер? HUD - салқындаған кезде бүкіл денесімен еңкейу, кішірейу.
  • – Шебердің Қып-қызыл мұрны тоңып қалды ма? Мәтіннен оқимыз.

    - Неге оны тоңдырды, өйткені шеберде аюдың тоны, түлкі қалпағы, қасқыр етігі бар?

    - Көк мұрын ағаш кесушіні қатырды ма? Неліктен? Мәтіннен оқимыз.

    АҒАШШЫ ӘЙЕЛ СУЫҚТАН ҚАЛАЙ ҚҰТҚАРДЫ?

    - Кім көп істеді, ағаш кесуші ме, әлде мырза ма? (қимыл етістіктерін салыстыру).

5. Екіншілік синтез 1. Маңызды белгілерді жалпылау актерлер

- Шебер кім болды, ағаш кесуші қандай болды?

2. Идеологиялық бағытты нақтылау

Әңгіменің соңғы жолын қос дауыспен оқы. - «Балта тонды жақсы жылытады» дегенді қалай түсінесіңдер? Ертегі бізге нені үйретеді?

3. Мақал-мәтелдермен жұмыс

МОРОВОЗ ВЕВЛИК ЕМЕС, ИӘ ҚАЛУ КЕРЕК ЕМЕС.

ЖЫЛУ ЕДЕ, ДЕНСАУЛЫҚ ЖӘНЕ ҚОШ КЕЛДІҢІЗ.

ЕГЕР КАЛЯЧЫ ЖЕГІҢ КЕЛЕСІҢ, СОНДЫҚТАН ОТЫРМА.

ҚОЛЫНДА ЖҰМЫС ЖАТҚАН ОТ.

ҮЛКЕН ОРТАҒА БӘКЕГІ ШОШҚАЛАР.

4. Ертегіге иллюстрациямен жұмыс 5. ОҚУ ДЕГЕНІМЕН ЖҰМЫС. «ШЫЛДАУ» ОҚУ. 6. САБАҚТЫҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ

Оқушылардың жауаптарын бағалау.









Әсерлерді қосу

1/9

Әсерлерді өшіру

Ұқсастарды қараңыз

Енгізу коды

Байланыста

Сыныптастар

Telegram

Пікірлер

Пікіріңізді қосыңыз


Аннотация

Сабақтың мақсаттары:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Мен жел сияқты сырғанап жүрмін

Орман шетінде…

Қолдардағы қолғаптар

Үстінде қалпақшалар.

Сурет салу жұмысы. слайд 3.

1. Бастапқы оқу.

қоңырау

ағаш кесуші- ағаш кесетін адам;

саудагер-

шаруа

Ертегідегі сиқырлы не?

Мәтіннен мақалды табыңыз?

5. Дене тәрбиесі.

(Оң аяқпен секіру)

(Сол аяқпен секіру)

(Орнында жүгіру)

(Орнында секіру)

1. Сөздік жұмысы.

өтетін жол

ысқырды

5-8 слайдтар.

7. Дене тәрбиесі.(Өзін-өзі массаж.)

7. Рефлексия.

8. Үйге тапсырма.

- Әңгіменің қайталауын дайындаңыз.

Тақырыбы: «Екі аяз» (орыс халық ертегісі)

Сабақтың мақсаттары:

Орыс халқының «Екі аяз» ертегісімен таныстыру;

Мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту;

Кейіпкерлердің іс-әрекетін талдай білу, ертегі кейіпкерлеріне деген көзқарасын білдіру дағдыларын бекіту;

Оқылған мәтіндегі негізгі нәрсені бөліп көрсету қабілетін дамыту;

Еңбекқорлықтың дамуына үлес қосу.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Бүгінгі сабаққа қандай көңіл-күймен келдің? Көрсету (тақтаға «күн» немесе «бұлттар» карталары бекітілген). -Сақтағаныңды қалаймын жақсы көңіл-күйбүкіл сабақ, ал кімнің көңіл-күйі нашар болса, оны жақсартсын.

2. Сөйлеуді қыздыру: Паттер. слайд 1.

Мен жел сияқты сырғанап жүрмін

Орман шетінде…

Қолдардағы қолғаптар

Үстінде қалпақшалар.

3. Оқу тапсырмасының мәлімдемесі. Слайд 2.

Бұл өлең қай мезгіл туралы?

Сурет салу жұмысы. слайд 3.Оқу тапсырмасын қояйық. Балалар суретке қараңдар

(Аязды таң суреті. 1957.,)

Ол сізге қандай әсер қалдырды?

Суретші бізге қандай көңіл-күйді, қандай сезімді жеткізгісі келгенін анықтай аласыз ба?

Ең алдымен көзіңізге не түсті? Бұл сурет сізді не қызықтырды?

2. И.Никитиннің «Сәлеметсіз бе, қыс қонағы, бізге рақым тілейміз» өлеңін оқу.

Ақын қыс мезгілін меңзегенде «Өзендерге көпір сал» дегенде кімді меңзеп отыр?

Бұл күшті сиқыршы қандай?

Бүгін біз «Екі аяз» ертегісіндегі сиқыршылармен танысамыз.

4. Жаңа материалды меңгеру. слайд 4.

1. Бастапқы оқу.

Мұғалім ертегіні оқиды, оқу кезінде сөздік жұмысы жүреді.

қоңырау- шайқағанда шырылдайтын, ішінде металл кесіндісі бар металл шар;

ағаш кесуші- ағаш кесетін адам;

саудагер-қалада тұратын бай, сауда дүкенінің иесі;

шаруа– Ауылда тұратын кедей адам жер өңдеумен айналысады.

2. Түсінгенін бастапқы тексеру.

- Мәтін арқылы бұл орыс халқының ертегісі екенін дәлелдеңдер? (Шебер, шаруа, бас аяқ киім, қоңырау, қоңырау.)

Ертегідегі сиқырлы не?

Бұл ертегіден қандай сабақ алуға болады?

Мәтіннен мақалды табыңыз?

5. Дене тәрбиесі.

Жол бойымен, жол бойымен Оң аяқпен секіреміз.

(Оң аяқпен секіру) Осы жолда біз сол аяқпен секіреміз.

(Сол аяқпен секіру) Біз жол бойымен жүгіреміз Көгалдарға жүгіреміз.

(Орнында жүгіру)

Көгалда, көгалда, біз қояндар сияқты секіреміз

(Орнында секіру) Тоқта. Кішкене демалып, үйге жаяу қайтайық.

6. Жаңа материалды бекіту.

1. Сөздік жұмысы.

өтетін жол- «zzh» ұзын, жұмсақ «zh» ретінде оқылады;

ысқырды- айтылмайтын дауыссыз дыбыс «t»

шаршадым, құрметті, қалтырай бастады, бүйірлері үзілді, жүрек сүйектен секіріп кетті, мен оны жинай алмаймын, өкіндім

2. Ертегі мазмұны бойынша жұмыс:

- Екі аязды бір-біріне кім есептеді? - Аяз көк мұрын көңіл көтеруді қалай шешті?

-Таза орманға барар жолда не естіді?

- Екі Аяз жол бойында қалай көңіл көтерді? -Барин немен саяхаттаған? Ер адам немен көлік жүргізді? - Аяз көк мұрын қызық үшін кімді таңдады? Неліктен? Ағасын кім алды? Ер адам қалай киінді? - Шебер не киіп алған? Қайта кездесуге қашан келістіңіз?

- Неліктен жылы киім шеберге көмектеспеді? - Неліктен ағаш кесуші түкті аяқ киіммен және ескі қой терісінен жасалған пальтомен қатып қалмады?

– Шебердің мінез-құлқын қалай бағалайсыз? - Саған ағаш шебері ұнады ма?

-Аяз ақсақал шаруаның артынан жүгірсе не болар еді? – Болған оқиғадан кейін қожайынның мінезі өзгере ме?

- Тоңбау үшін шеберге не істеу керек еді?

Таңдап оқу. Мәтіндегі иллюстрациялардан үзінді табыңыз. 5-8 слайдтар.

Екі аяз не туралы келісті?

-Кіші Аяз үлкенге не деді?

– Аға қожайынды қалай тоңдатты? -Көгілдір мұрын аяздары қалай сәтсіздікке ұшырады?

- Екі Аяз тағы қашан, қай жерде кездесті?

7. Дене тәрбиесі.(Өзін-өзі массаж.)

Ақ аяз Ата Қандай күн болса да - өсті, иә өсті. Енді міне, қатыгез қария құлағын шымшып, бетінен шымшып, мырс етіп, мұрты күледі. Оқушылардың мұрындарын бояйды

8. Ертегінің мазмұнын түсіну.

- Тақырыпты шешіңіз. - Әңгіменің негізгі идеясы қандай? - Осы шығарманың кейіпкерлеріне өз көзқарасыңызды білдіріңіз.

7. Рефлексия.

Сіз қай кейіпкерде болғыңыз келеді?

Неліктен шаруа Аязды жеңді, бірақ көпес жеңе алмады? -Ертегінің тақырыбы бүгінгі күннің өзектілігінде ме?

Сыныптағы жұмысыңызды қалай бағалайсыз? Карталарды көрсету. Таңдауыңызды түсіндіріңіз?

8. Үйге тапсырма.

Қоңырау соғылып, үнсіз қалды,
Сабақ басталады.
Тіке тұрыңыз, жоғары тартыңыз
Және бір-біріне күлді

Сабаққа дайындалу үшін не қажет болды?

Жұмбақ құрастырып, жұмбақ іліп қоятын бірнеше жігіттерден сұраймын (сурет).

Қазір қай мезгіл?

Қыстың қандай айларын білесіңдер?

Ал нағыз күнтізбелік қыс қашан келеді деп ойлайсыз?

И.Никитиннің қыс туралы өлеңін тыңдау.

И.Никитиннің өлеңі:

Сәлем қысқы қонақ!
Бізге рақым етіңіз
Солтүстіктің әндерін айт
Ормандар мен далалар арқылы.
Бізде бос орын бар. -
Кез келген жерде жүру;
Өзендер арқылы көпірлер салу
Және кілемдерді төсеңіз.

Ал қыста өзендерге көпір салуға, жерге кілем төсеуге кім көмектеседі?

Ақындар аязды тірі жан деп айтады. Ол пайда болады - ол өзендерді мұз қабығымен қоршайды, құстар мен жануарларды ұялар мен шұңқырларға айдайды. Адам тезірек жүруге, қолғаптарын сипап, аяғын қағып: «О, иә, аяз!» деп айтуға мәжбүр болады.

Ал сіз осындай екі сиқыршы, екі аяз туралы орыс халқының ертегісінен біле аласыз. (2-слайд)

Неліктен бұл орыс халық ертегісі?

Олардың ең алғашқы жасаушысы – әділдік, жақсы өмір туралы асыл армандарын ертегілерге салып, қарапайым адамдардың сұлулығын, ақылдылығын, еңбекқорлығын сөз еткен адамдар.

Ертегі адамға міндетті түрде бір нәрсені үйретеді, ал қиял-ғажайып ертегі әлемі әрқашан дана шынайы ойды өзімен бірге алып жүреді. Көптеген орыс халық ертегілерінің келесідей аяқталуы таңқаларлық емес: «Ертегі – өтірік, бірақ оның ішінде бір сыр бар, жақсы адамдарға сабақ».

Ал «Екі аяз» ертегісінен қандай сабақ аласыңдар, сабақ соңында айтасыңдар.

Дене шынықтыру минуты

Қоңырау – шайқағанда шырылдайтын, ішінде металл кесіндісі бар металл шар.

Ағаш кесуші – ағаш кесетін адам.

Саудагер – қалада тұратын ауқатты адам, сауда дүкенінің немесе дүкеннің иесі.

Шаруа – ауылда тұратын, жер өңдейтін, кедей адам.

Топтасу - бетіңізді, қолыңызды суықтан жасырыңыз.

Сізге ертегі ұнады ма?

Әңгімедегі кейіпкерлерді ата?

Сізге қай кейіпкер көбірек ұнады?

Ертегі неге «Екі аяз» деп аталады?

Неліктен бұл әңгіме емес, ертегі?

Сондай-ақ мәтінде және сөздері бар

орыс ертегілеріне тән өрнектер.

Мәтіннен әңгіменің негізгі идеясы бар сөздерді табыңыз.

Дене шынықтыру минуты

Жолда, жолда
Оң аяқпен секіреміз.
Және осы жолда
Сол аяқпен секіреміз.
Жол бойымен жүгірейік
Ал біз орманға жүгіреміз.
Қояндар сияқты сонда секірейік
Тоқта. Біраз демалып алайық
Ал біз үйге жаяу барамыз.

Аяздар қандай қызық ойлап тапты?

Мына жолдарды тауып оқы.

Саудагер қайда бара жатыр?

Шаруа қайда бара жатыр?

Аяз - Көк мұрын саудагерді қалай тоңдырды?

Қалай аяз - қызыл мұрын шаруаны тоңдырды? Ол сәтті болды ма?

Шаруа қызған кезде өзін қалай ұстады?

Ертегіде проблемалық жағдаят құру үшін қандай техника қолданылады?

үлкен аға іні

Көпес шаруа

қоңырау

Түлкі қалпақ Тесіктері бар қалпақ

Қасқыр етік Bast аяқ киім

Жүн қонжық Қысқа тон
патчталған

Мұздатылған Мұздатылған емес

Аяз керемет емес...

Калачи жегіңіз келе ме, ...

Жұмысшының қолында...

Еріншектің мұрнына аяз жетеді,

Кім жұмыс істегенді жақсы көреді...

Бұл мақал-мәтелдер не туралы?

Әңгімені қайталаңыз.

Сіз қай батырдың орнында болғыңыз келеді?

Бұл ертегіден қандай сабақ алдың?