Жер бетіндегі жауын-шашынның таралу сабағы. Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары. Оқыған материалды бекіту

«Жер шарындағы ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. ауа массалары«. Презентацияның мақсаты – оқушылардың жердегі ауа температурасының таралуы, атмосфералық қысым белдеулері, басым желдер, жауын-шашын туралы түсініктерін қалыптастыру. Презентация сабақтың құрылымын көрсетеді және келесі блоктарды қамтиды: «Жер бедері» тақырыбы бойынша білімді тексеруге арналған тапсырмалар; мәселені тұжырымдау; сабақтың мақсаты мен міндеттерін тұжырымдау; «атмосфера», «климат», «жел» ұғымдарын қайталау; температураның таралу ерекшеліктерін, атмосфералық қысым белдеулерін, жауын-шашынды, басым желдерді зерттеу; климат түзуші факторларды анықтау; қозғалысы ауа райының өзгеруін тудыратын ауа массалары туралы түсініктерді қалыптастыру; Белсенділік рефлексиясына арналған «Табыс баспалдағы».

Презентацияға арналған материал оқулық мазмұнына сәйкес таңдалған Коринская В.А., Душина И.В., Щенева В.А. «Материктер мен мұхиттар географиясы».

Жүктеп алу:

Алдын ала қарау:

https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары (бастапқы). №998 ГБОУ орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Зверева Ирина Александровнаның презентациясы

МАТЕРИАЛ ЖЕРДІҢ РЕЛЬЕФІ? Мұхит тереңдігі? ? ? ? ШЕЛЬФ ТАУЛАР ЖАЗЫҚТАР СОХ ТАУЛАР ЖАЗЫҚТАР

Сәйкестендіріңіз Тектоникалық құрылымдар: Платформалар Қатпарлы аймақтар Жер бедері: Таулар Жазықтар Пайдалы қазбалары: Шөгінді кен? Платформа → Жазық → Шөгінді минералдар Қатпарлы аймақ → Таулар → Кенді минералдар

Черрапунджи (Үндістан) - 11 777 мм / жыл Антофагаста (Чили) - 1 мм / жыл Эль-Азизия (Ливия) +57,7 ° C «Шығыс» (Антарктида) -89,2 ° С. Достастық шығанағы (Антарктида) - үнемі 240 км/сағ жылдамдықпен соғатын жел НЕГЕ?

Сабақтың мақсаты мен міндеттері Жер бетінде температура мен жауын-шашынның қалай және НЕГЕ таралатынын білу. атмосфераның құрылымын, құрамын және маңызын есте сақтау; ауа-райы мен климаттың не екенін және олардың айырмашылығын есте сақтаңыз; климаттық карталарды талдау; шілде және қаңтар айларында жер бетіне жақын ауа температурасының таралу тенденцияларын анықтау және олардың себептерін түсіндіру; ауа қозғалысының түрлерін есте сақтау және атмосфералық қысымның айырмашылығы мен жел бағыты арасындағы байланысты орнату; жердегі қысым белдеулерінің, жауын-шашынның және басым желдердің таралу ерекшеліктерін зерттеу; ауа массасының не екенін білу және ауа массаларының негізгі түрлерінің ерекшеліктерін анықтау.

Атмосфераның құрылымы

АТМОСФЕРА ГАЗЫ ҚОСЫЛЫСЫ АЗОТ 78% N 2 ОТТЕК 21% O 2 КӨМІР қышқыл газы CO 2 БАСҚА ГАЗДАР АРГОН Ар ОЗОН O 3

Неліктен бізге атмосфера керек? +15 ºC

Климат пен ауа райы қалай ерекшеленеді? Ауа райы Тропосфераның жағдайы осы жербелгілі бір сәтте. Климаты Ауданның ұзақ мерзімді ауа райы режимі Өзгермелілік немен сипатталады?

Климаттық сипаттамалар Ауа температурасы: Шілдедегі орташа көпжылдық температура Қаңтардағы орташа көпжылдық температура Жауын-шашын: Жылдық орташа жауын-шашын мөлшері Ең көп жауын-шашын түсетін ай (MAX жауын-шашын). Жауын-шашын ең аз түсетін ай (MIN жауын-шашын) Желдер басым

Климаттық сипаттамалар қалай бейнеленген? 1 2 3 4 1 . Изотермалар 2. Изобарлар 3. Желдің басым бағыты 4. Орташа жылдық жауын-шашынның шкаласы 5. Абсолюттік максималды ауа температурасы 38 5.

Шілдеде ауа температурасы қалай бөлінеді? ?

Қаңтар айында ауа температурасы қалай бөлінеді? ?

Ауа температурасы неге байланысты? Неліктен изотермалардың тек түсу бұрышына тәуелді жылу аймақтарының шекарасы ретінде ендік бағыты болмайды? күн сәулелері?

Ауа қалай қозғалады? Тік қозғалыс Температура мен қысым арасында қандай байланыс бар? Жел бағыты мен атмосфералық қысым арасында қандай байланыс бар? Көлденең қозғалыс – жел

Алдын ала қарау:

Презентацияларды алдын ала қарауды пайдалану үшін өзіңізге тіркелгі жасаңыз ( есептік жазба) Google және кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары (жалғасы). No998 ГБОУ орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Зверева Ирина Александровнаның презентациясы

H H H H H H H H

Жер бетінің қасиеттері климатқа қалай әсер етеді?

Климатқа не әсер етеді? Күн сәулесінің түсу бұрышы (географиялық ендік) Ауа қозғалысы Жер асты бетінің қасиеттері

Ауа массасы дегеніміз не? Ауа массаларының өзгеруі ауа райының өзгеруінің себебі болып табылады. 40 б

Ауа массалары дегеніміз не? АУА МАССАЛАРЫНЫҢ ТҮРЛЕРІ EW Төмен қысым, көтерілетін токтар, ыстық, ылғалды T H Жоғары қысым, төмендейтін токтар, ыстық, құрғақ НС Дифференциалды қысым, айнымалы, төрт маусым AB Жоғары қысым, төмендейтін ағындар, жауын-шашын аз, төмен температура

Жетістік баспалдағы Іс-әрекеттерге рефлексия (интроспекция) 1 2 3 МАҚСАТЫ: жер бетіндегі температура мен жауын-шашынның таралу ерекшеліктерін және олардың себептерін анықтау.

Пайдаланылған дереккөздер тізімі Коринская В.А., Душина И.В., Щенев В.А. Материктер мен мұхиттардың географиясы. 7-сыныпқа арналған оқулық. - М.: Bustard, 2011 http://dev.bukkit.org/media/images/40/518/rain-cloud-clip-art.jpg http://bestclipartblog.com/clipart-pics/wind-clip- art-16.png http://ru.static.z-dn.net/files/d79/3017eb97c1bf1960e8c8e2991bfc5861.jpg http://s40.radikal.ru/i087/1302/07/449feeb4728e http://449feeb4728e.jpg .com/wp-content/uploads/2010/11/photosynthesis_11.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Delicate_Arch_USA_Utah.jpg http://media.tinmoi.vn/2012/02 /25/32_28_1330163826_35_tgw-6_62d7c.gif

http://uch.znate.ru/tw_files2/urls_6/4/d-3961/img4.jpg http://lib.rus.ec/i/99/169899/i_002.jpg http://www.geoglobus. ru/earth/geo5/zw06.JPG http://geography_atlas.academic.ru/pictures/geography_atlas/map014.jpg http://geography_atlas.academic.ru/pictures/geography_atlas/map013.jpg http://geosafe.ho .ua/img/day.jpg https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGMTTQFOPNGh1TpqdFXoZXz_Rjrho1zXq2A6mZEEteq_iYd6Zo http://fr.cdn.v5.futura-sciences.com/builds/images/rte/RTEmagicC_34176_albedo_johns_hopkins_university_01_txdam25263_9dd4e4 .gif http:// vuzo.zanya.ru/tw_files2/urls_28/1794/d-1793590/1793590_html_634b98ea.png http:// www.ecosystema.ru/07referats/slovgeo/img/019.jpg trinixy.ru/pics5/20121025/nasa_images_40.jpg http:// Scienceland.info/images/geography7/pic21.png


PowerPoint презентациясы

Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары.

Презентациялармен бөлісу

Досыңызға электрондық пошта арқылы презентация

Электрондық пошта мекенжайындағы қате...

Электрондық пошта сәтті жіберілді

Кірістірілген кодты көшіру...

Ұнайды бөлісу 631 рет қаралды

Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары. №998 ГБОУ орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Зверева Ирина Александровнаның презентациясы. ЖЕРДІҢ РЕЛЬЕФІ. ?. Мұхит тереңдігі. континенттер. ЖАЗЫҚТАР. ?. ?. СОХ ТАУЛАРЫ. ?. ЖАЗЫҚТАР. ?. ТАУДА. СӨРЕ. Сәйкестікті табыңыз.

2014 жылдың 14 қазанында жүктелді

Презентацияны жүктеп алу

Жердегі ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы. Ауа массалары.
Төмендегі сурет/сілтеме презентацияны жүктеп алу үшін берілген

Жүктеп алу саясаты: Веб-сайттағы мазмұн сіздің ақпаратыңыз бен жеке пайдалануыңыз үшін сізге ҚОЛДАҒЫ САЛДА беріледі және оны автордың келісімінсіз басқа веб-сайттарда сатуға/лицензиялауға/бөлісуге болмайды. Жүктеп алу кезінде қандай да бір себептермен презентацияны жүктеп алу мүмкін болмаса, баспагер файлды серверінен жойған болуы мүмкін.

СОҢЫ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Қатысты презентациялар жоқ.

Презентация транскрипті

    Ауа райы Климат Берілген аумақтың ұзақ мерзімді ауа райы режимі тропосфераның белгілі бір мезетте берілген жердегі жағдайы. Өзгергіштік немен сипатталады?

    Ауа температурасы: Шілдедегі орташа көпжылдық температура Қаңтардағы орташа көпжылдық температура Жауын-шашын: Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері Ең көп жауын-шашын түсетін ай (MAX жауын-шашын). Жауын-шашын ең аз түсетін ай (MIN жауын-шашын) Желдер басым

    Сипаттамалары? 3 1 4 38 2 5 1. Изотермалар 2. Изобарлар 3. Желдің басым бағыты 4. Жауын-шашынның жылдық орташа шкаласы 5. Абсолюттік максималды ауа температурасы

    Шілдеде ауа? ?

    Қаңтардағы ауа? ?

    Ауа? Неліктен изотермалар күн сәулесінің түсу бұрышына ғана тәуелді жылу аймақтарының шекарасы ретінде ендік бағытқа ие емес?

    Ал қысым? Жел бағыты мен атмосфералық қысым арасында қандай байланыс бар? Ауа қалай қозғалады? Тік қозғалыс Көлденең қозғалыс – жел

    L H L H L H L

    Климат үшін?

    Коринская В.А., Душина И.В., Щенев В.А. Материктер мен мұхиттардың географиясы. 7-сыныпқа арналған оқулық. - М.: Bustard, 2011 http://dev.bukkit.org/media/images/40/518/rain-cloud-clip-art.jpg http://bestclipartblog.com/clipart-pics/wind-clip- art-16.png http://ru.static.z-dn.net/files/d79/3017eb97c1bf1960e8c8e2991bfc5861.jpg http://s40.radikal.ru/i087/1302/07/449feeb4728e http://449feeb4728e. .com/wp-content/uploads/2010/11/photosynthesis_11.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Delicate_Arch_USA_Utah.jpg http://media.tinmoi.vn/2012/02 /25/32_28_1330163826_35_tgw-6_62d7c.gif

    http://lib.rus.ec/i/99/169899/i_002.jpg http://www.geoglobus.ru/earth/geo5/zw06.JPG http://geography_atlas.academic.ru/pictures/geography_atlas/ map014.jpg http://geography_atlas.academic.ru/pictures/geography_atlas/map013.jpg http://geosafe.ho.ua/img/day.jpg https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q =tbn:ANd9GcQGMTTQFOPNGh1TpqdFXoZXz_Rjrho1zXq2A6mZEEteq_iYd6Zo http://fr.cdn.v5.futura-sciences.com/builds/images/rte/RTEmagicC_34176_albedo_johns_hopkins_university_01_txdam25263_9dd4e4.gif http://vuzo.zanya.ru/tw_files2/urls_28/1794/d-1793590/1793590_html_634b98ea .png http://www.ecosystema.ru/07referats/slovgeo/img/019.jpg http://cdn.trinixy.ru/pics5/20121025/nasa_images_40.jpg http://scienceland.info/images/geography7/ pic21.png

, климаттық белдеулер, атмосфералық жауын-шашын, қысым белдіктері, температура белдіктері, тұрақты желдер

Сабаққа арналған презентация


























































Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдты алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның толық көлемін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді қызықтырса бұл жұмыстолық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Ұсынылған жұмыста дәптерде және тақтада параллельді педагогикалық сурет пен сызба құрастыру біріктірілген, бұл басқа әдістермен салыстырғанда жаңа материалды игеруде үлкен педагогикалық әсер береді. Бұл студенттердің өз бетінше дұрыс баяндалып, ұғынуы ең қиын тақырыптың өзі оңай игерілетінін және нақты білім мен дағдыларды қалыптастыруға сенімді негіз болатынын дәлелдейді. Маңызды әдістемелік талап – осы тақырып бойынша негізгі білім жиынтығын бір сабақта қалыптастыру.

Бұл дамуды барлығында сәтті қолдануға болады оқу орындарыосы тақырыпты оқығанда және интерактивті тақта мен проекторды ғана емес, сонымен қатар басқа да тәсілдермен - қарапайым тақта мен бордан мультимедиаға дейін.

Автор бірнеше себептерге байланысты осы дамуды көрсету формасы ретінде презентацияны арнайы таңдады. Біріншіден, презентация форматы Microsoft кеңсесі PowerPoint көптеген мұғалімдерге жақсы таныс және Ресейде кең таралған. Екіншіден, бұл форма, біздің ойымызша, сыныптың/оқушының жеке ерекшеліктеріне байланысты материалды көрсетуге барынша еркіндік береді - клиптер мен бейнероликтерден айырмашылығы, қабылдау қиын жерлерде жұмысты кідіртуге және керісінше оны тездетуге болады. егер проблемалар туындамаса. Үшіншіден, ұсынудың бұл түрі материалды «шағын дозада» беруге мүмкіндік береді, бұл оны түсіну үшін өте маңызды.

Осыған қарамастан кез келген мұғалім осы жұмыстың жалпы идеясын пайдалана отырып, өзінің жеке қалауы бойынша сабағын құрастыра алады. Ақырында, бұл сабақтың тақырыбы тереңдетілген студенттерге өздерінің бейне, анимация, 3D немесе кез келген басқа дизайнды жасау үшін жеке тапсырма болуы мүмкін.

Сабақтың түрі: жаңа білімді «ашу» сабағы.

Міндеттері: Климат түзуші негізгі факторлардың (температура, жауын-шашын және атмосфералық қысым) жер бетінде таралу заңдылықтарымен танысуды жалғастыру. Жер бетіндегі климаттық белдеулердің және тұрақты желдердің орналасуы туралы бастапқы түсінік беру.

Тапсырмалар: сабақ материалына сүйене отырып, қалыптастыруды жалғастыру

1) білімді құрылымдау бойынша когнитивтік жалпы білім беретін УУД;

2) себеп-салдар байланысын орнату үшін когнитивтік логикалық UUD;

3) коммуникативті UUD, атап айтқанда, мұғаліммен және құрдастарымен білім беру ынтымақтастығын жоспарлау.

Құрал-жабдықтар: Microsoft Office PowerPoint презентацияларын көрсету мүмкіндігі бар интерактивті тақта (теледидар экраны), әлемнің және/немесе глобустың физикалық картасы; оқушылардың қолында 2-3 түсті дәптер мен қаламдар бар.

Сабақтың құрылымы:

  1. Ұйымдастыру уақыты;
  2. Жаңа материалды меңгерту;
  3. Оқыған материалды бекіту;
  4. Үй жұмысы.

Оқыту технологиясы: педагогикалық суретті қолдану.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

1. Ұйымдастыру кезеңі (1-3 минут).

Сәлем. Мұғалім қазір зерттеліп жатқан бөлімді («Атмосфера») және өткен сабақтың тақырыбын («Жер өміріндегі атмосфераның рөлі. Климаттық карталар») еске түсіруді сұрайды. Оқушылар осы сабақтың тақырыбымен байланыстыру үшін не үйренгенін есте сақтау керек. Ұйымдастыру сәтін кейінге қалдырмауға тырысуымыз керек.

2. Жаңа материалды меңгеру (30-33 минут)

Мұғалімнің іс-әрекеті және үлгі сұрақтар Оқушылардың іс-әрекеттері және үлгі жауаптары Ұсыныстар
Мұғалім оқушыларды негізгі білім алуға шақырады сабақ мақсаттары, оларды айту және бүгінгі сабақтың әдеттегідей болмайтындығына назар аударып, біз оған үлкен диаграмма саламыз. Сондықтан сабаққа қарындаштарды дайындау керек, 2-3 түсті қаламдар қажет. Мақсаттарын білу, сабаққа қажетті заттарды дайындау. №2 және 3 слайдтар
Мұғалім:

Жердің климаттық моделін бейнелеу үшін бізге «бос» салу керек, яғни. планетамызды бейнелейтін дұрыс шеңбер. Суреттің кейбір элементтерін кейінірек орналастыру үшін жоғарыда, астында және жағында 5-6 ұяшықтан тұратын бос орын болуы керек екенін ескеріңіз.

Оқушылар дәптерлеріне қалағандарын жазады. №5 слайд
Мұғалім:

Енді біздің планетамызды дұрыс тануға мүмкіндік беретін дәрежелік желінің негізгі элементтеріне қол қояйық ( сіз олардың студенттерінің атын сұрай аласыз, бірақ уақытты үнемдеу үшін мұны жасамағаныңыз жөн).

Дәптердегі әрбір адам Жердің градус торының қажетті элементтеріне қол қояды. №6 слайд
Мұғалім:

Жер бетіндегі ең жылы жерді атаңыз егер мұғалім дұрыс жауапқа сенімді болмаса, глобуспен де жұмыс істеуге болады).

Мұны диаграммамызда қысқа таңбамен белгілейік.

Оқушылар экваторды атайды.

Дұрыс жерге «T^» деп жазыңыз

№7 слайд
Мұғалім:

Естеріңізде болса, ауаның өзі күннен тікелей қыздырыла алмайды және жер бетінен жылуды алады. Осыдан кейін қыздырылған ауа қайда кетеді?

Оқушылар бұған жауап береді және мұғаліммен бірге сызбада бейнелейді. №8 слайд
Картаны (глобус) көрсетіп, мұғалім экватор аймағында құрлық қана емес, су беті де көп екенін айтады.

Демек, көтерілген ауада ылғалдың көп мөлшері болады, ол тропосфераның жоғарғы қабаттарында салқындатылады. Бұдан кейін не болады?

Бұл ылғалдың конденсацияланатынын және бұлттардың пайда болатынын, одан жауын-шашын жиі жаңбыр түрінде түсетінін оқушылардың өздері есте сақтауы керек.

Бұл диаграммада сызылған.

Слайд №9, Әлсіз сыныптарда сіз сұрақ қоя алмайсыз, бірақ бірден жауап беріңіз.
Әрі қарай, оқушылармен бірге Жердің осы аймағында қандай қысым басым болатынын диаграммаға жазу керек. Мұғаліммен бірге сызбаға сызу. №10 слайд
Осы сәттен бастап студенттер олардан не талап етілетінін түсінуі керек және сызбаны дерлік өз бетінше толтырады, сіз оларға сұрақтарыңызбен және диаграмма-диаграмманы көрсетумен шебер басшылық жасауыңыз керек - сыныптың ерекшеліктеріне байланысты .

Жер бетіндегі экваторда бос ауасыз кеңістік болады ма?

Олар жоқ, ауа көрші аумақтардан келеді деп жауап береді. Көрсеткілерді сызыңыз.

№11 слайд
Тропосфераның жоғарғы қабатында ауа жинала ма? Жоқ, көрші аудандарға тарайды деп жауап береді – нобайын салады. №12 слайд
Салқындап, жан-жағына жайылғаннан кейін ауа қайда кетеді? Суық ауа төмендейді - эскиз. №13 слайд
Кішкене қорытындылайық: Жерде экваторға жақын жерде белдеу пайда болады, онда ауа жылы, жауын-шашын көп және жиі жаңбыр жауады. Оны сызықтармен ерекшелеп көрейік. Уақыт болса, экватордағы ауа-райы туралы аздап айтып беріңіз, нақты мысалды немесе өз тәжірибеңізді қолданған дұрыс. Олар сурет салады және сонымен бірге мұғалімнің Джунглидегі ауа-райы туралы әңгімесін тыңдайды. №14 слайд
Экваторға жақын аудандарда жауын-шашын болады ма? Жоқ - олар сурет салады. Слайд №15, себебін түсіндіре аласыз.
Онда температура мен қысым қандай болады? Шығаруды қажет етпейтін талқылаудан кейін біз T^P^ екенін білеміз. Шартты белгілермен сурет салу. №16 слайд
Айта кету керек, бұл жағдайда ауа экваторға оралып қана қоймай, полюстерге де жартылай таралады. Эскиз. Слайд №17
Осылайша, біз экватордың солтүстігі мен оңтүстігінен әдетте температура мен қысым жоғары, ал жауын-шашын (жаңбыр түрінде) сирек болатын аймақтардың бар екендігіне келеміз. Оларды ерекшелеп көрейік. Уақыт болса, Африканың ұлы шөлдері туралы аздап айтып, жер бетіндегі ең құрғақ материк - Австралияны атап өтіңіз. Олар сурет салады және мұғалімнің әңгімесін бір уақытта тыңдайды. №18 слайд
Енді планетамыздың полюстеріне бұрылып, ол жерде қандай температура бар екенін еске түсірейік. Таңбамен белгіленген. Слайд №19
Салқындатылған ауа полюстерде қайда жылжиды? Олар жер бетіне деп жауап береді және диаграммадағы сәйкес көрсеткілерді салады. Слайд №20
Полюстердегі басым қысым қандай болады? Жоғары - шартты белгішені Pv жазыңыз Слайд №21
Полюстердегі жауын-шашынмен не болады? Олар сирек барып, сәйкес таңбаны саламыз деп жауап береді Слайд №22
Төмен температура әрқашан басым болатын, жоғары қысым мен жауын-шашын (негізінен қар түрінде) сирек түсетін полюстерге жақын сызықтарды сызайық. Уақыт болса, Арктика шөлдері мен осы аймақта өмір сүрудің қиындықтары туралы аздап айтып бере аласыз. Сурет салып, мұғалімнің әңгімесін тыңдау. Слайд №23
Полюстердегі ауа қайда кетеді? - суреттің оң жағындағы көрсеткілерді салуды ескерту керек, өйткені бізге бұл жағы әлі де қажет. Олар көрші аймақтарға таралады деп жауап беріп, сәйкес жебелерді салады. Слайд №24
Дегенмен, бұл жерде ол экватордан келген ауамен кездеседі! Әрі қарай не болады? Соқтығысқан, екі ағын жоғары көтеріледі - эскиз. Слайд №25
Бұл аймақта температура мен қысым қандай болады? – Есіңізде болсын, дәл осы біздің тұратын аймақ. Есіңізде болсын, бізде қыста, жазда қандай температура бар, қысым қалай өзгереді? Олар қыста және жазда температура әртүрлі, қысым да өзгереді деп жауап береді, бірақ көбінесе ол төмен болуы керек - біз бірге эскиз жасаймыз. Слайд №26
Бұл жағдайда бұлттар пайда болып, жауын-шашын жауа ма? Иә - олар бұлттарды тартады. Слайд №27
Жауын-шашын қандай түрде түседі? Қыста қар түрінде, жазда жаңбыр түрінде нобай жасайды. Слайдтар №28, 29
Біздің ауданның үстіндегі тропосфераның жоғарғы қабаттарының ауасы қайда кетеді? Биік биіктікте әртүрлі бағытта таралады - эскиз. Слайд №30
Осылайша, жер бетінде белдеулер ерекшеленеді, олар бір-бірінен әртүрлі климаттық компоненттердің үйлесімімен ерекшеленеді. Уақытыңыз болса, барлық белдіктерді олардың ерекшеліктерін атап өтуге болады. Олар орындалған жұмыстың нәтижесін қорытындылайды (мұғаліммен бірге болуы мүмкін), алынған белдіктерді ерекшелейді. Слайд №31
Бұл ретте тропосферада әр жарты шарда үш ауа жасушасы ерекшеленеді - екі белсенді және бір пассивті. Уақытыңыз болса немесе жаңа материалды игеруде қысқа үзіліс жасағыңыз келсе, студенттерге Хэдли, Феррелл және полярлық жасушалар туралы көбірек айта аласыз. тыңда жаңа материалештеңе суретсіз ( кішкентай белсенділіктің өзгеруі, пассивті демалыс). Слайд №32-35
Ендеше жер бетінде қалыптасқан белдеулерге тағы бір көз жүгіртіп, атына қол қояйық. Біз олардың біріншісін экватор аймағында бөліп алдық, сондықтан ол аталады ... Жазбаның аббревиатуралық формасына - ЭКП аббревиатурасына назар аударыңыз. Экваторлық! - белгі, түспен ерекшелеуге болмайды. Слайд №36
Біз тропиктегі келесі белдеуді анықтадық, сондықтан ол ... деп аталады - TCH. Тропикалық! - белгі, түспен ерекшелеуге болмайды. Слайд №37
Біз қоңыржай белдеуде тұрамыз - UKP. Олар UKP-ге қол қояды, сіз оны түспен ерекшелей алмайсыз. Слайд №38
Ақырында, Жердің полюстерінде орналасқан ( егер балалар оларды полярлық деп атаса, онда түзетіңіз) - арктикалық және антарктикалық (АКП). Оқушылардан кіші әріптермен және жағына жазуды сұраңыз, өйткені диаграмма бұл орынды кейінірек алады. АҚП-ға қол қойыңыз Слайд №39-40
Неліктен диаграмманың оң жағында бос орын қалдырдық? - сабақтың тақырыбын еске түсіре отырып, балалар өздері жауап беруге тырысуы керек. Егер ол нәтиже бермесе, уақытты босқа өткізбей, оларға дұрыс жауапты ұсынған дұрыс. Жауап - тұрақты жел қозғалысының диаграммасын салу. Слайд №40
Экваторды айналып соғатын желдердің қозғалысын көрсету үшін көрсеткілерді қолданайық. Олар белдіктер арасында қалай қозғалады? Жауап: TCH-тен ECP-ге дейін ( немесе одан да көп, бұл тыйым салынбаған). Слайд №41
Бірақ желдің мұндай бағыты Жер өз осінің айналасында айналмаған жағдайда ғана болуы мүмкін. Нақты жағдайда желдер слайдта көрсетілгендей ауысады (No 42). Студенттердің есіне солтүстік жарты шарда өзендердің оң жағында көбірек эрозия тудыратын және темір жолдардың оң жағында көбірек тозатын Кориолис күші туралы еске салуға болады. Эскиз. №42 слайд
Дәл осындай заңдылық оңтүстік жарты шарда да байқалады. Эскиз. Слайд №43
Осылайша, Кориолис күші әсерінен экватор аймағында соғатын желдер шығысқа айналады. Олар «PASSATS» атауын алды. Жаз. №44 слайд
Солтүстік жарты шарда олар солтүстік-шығысқа (солтүстік пассат), оңтүстік жарты шарда оңтүстік-шығысқа (оңтүстік пассат желі) бұрылады. Дәптеріңізге фамилияларды жазудың қажеті жоқ. Уақыт болса, студенттерге Х.Колумбтың Американы ашу жолында пассат желдерін қалай пайдаланғанын және ондағы «ханымдар жолы» туралы айта аласыз. Мұғалімнің әңгімесін тыңдау. Слайд №45-46
Әрі қарай тропикалық климаттық белдеуден қоңыржайға қарай соғатын тұрақты желдерді бөліп көрсетуге болады. Эскиз. Слайд №47
Сол Кориолис күшінің арқасында олар енді қарама-қарсы бағытта айналады - солтүстіктегідей батыстан соғады... Эскиз. Слайд №48
...және оңтүстік жарты шарда. Осыған байланысты олар «Батыс желдері» немесе «Батыс ТАСФЕРІ» атауын алды. Назар аударыңыз: біз қазір батыс трансфер аймағындамыз, сондықтан Ресейдегі ауа райына қай мұхит көбірек әсер етеді деп жауап беріңізші? Олар картаға қарап, Атлант мұхитының не нәрсеге көбірек әсер ететінін жазады, жауап береді. Слайд №49-50
Соңында Жер полюстерінен соғатын желдердің соңғы көрінісін салайық. Эскиз. Слайд №51
Кориолис күшінің әсерінен олар екі жарты шарда шығысқа қарай бағытты өзгертеді. Екі жарты шарда көрсеткілерді сызыңыз. Слайд №52
Ойланайық, оларды қалай атауға болады? Балалар оларды шыққан жеріне қарай атай алады полярлықнемесе саяхат бағытында солтүстік-шығыс және оңтүстік-шығыс. Екі нұсқа да дұрыс, бұл балаларға қайсысын таңдаған дұрыс екенін бірге ойластырып түсіндіру керек. Слайд №53
Осылайша, біз Жердің климаттық белдеулерінің қалыптасуының үлгісін жасауға тырыстық. Дегенмен, бұл дұрыс емес, өйткені іс жүзінде бәрі әлдеқайда күрделі. Атластағы климаттық белдеулердің картасына қараңыз - ол біз бейнелеген диаграммадан ерекшеленеді. Неліктен бұл болып жатқанын үйде ойланыңыз.

Біз сіздермен келесі сабақта климаттық белдеулердің нақты таралуын зерттейміз.

Келесі сабаққа тапсырма алу. Слайдтар №54-57.

3. Оқыған материалды бекіту

Мұғалім ең алдымен ненің түсініксіз екенін анықтап, олқылықтарды толтырады.

Содан кейін мұғалім дәптердегі оқушылар жасаған сызба бойынша сұрақтар қояды. Арнайы сұрақтар сыныптың жалпы деңгейіне және сабақтың соңына дейін болатын уақытқа байланысты болуы мүмкін. Сұрақтар болуы мүмкін:

  1. Экватордағы әдеттегі ауа райы қандай? - Жоғары температура, қатты жауын-шашын, төмен қысым.
  2. Субтропикте әдеттегі ауа райы қандай? - Жоғары температура, өте құрғақ, жоғары қысым.
  3. Терезеден қараңыз: бүгінгі ауа-райы біз қоңыржай белдеуде сызған үлгіні растайды ма? - Мүмкін иә, температура, жауын-шашын және қысым көрсеткіштері бақылауларға сәйкес болғандықтан - нақты мәндерді көрсету керек, өйткені осы сәтсабақ пен өмір арасында тұрақты байланыс бар.
  4. Полюстердегі әдеттегі ауа райы қандай? - Төмен температура, өте құрғақ, жоғары қысым
  5. Тропиктен экваторға қарай соғатын желдер қалай аталады? - пассаттық желдер
  6. Қоңыржай белдеуде соғатын желдер қалай аталады? - Батыс тасымалдау
  7. Қаламызда қандай жел басым болады? – Еліміздегі елді мекендердің көпшілігі үшін – батыс, бірақ олай болмаса, студенттер мұны білуі керек. Белгілі бір аймаққа (рельеф, айналым ерекшеліктері және т.б.) байланысты бұл бағыт әртүрлі болуы мүмкін және бұл себептерді есте сақтау қажет болады.
  8. Полярлық ендіктерден соғатын жел қалай аталады? - Солтүстік-шығыс және оңтүстік-шығыс желдері немесе жай арктикалық

4. Үйге тапсырма

Төменде «Материктер мен мұхиттар географиясы» оқулығы бойынша берілген (7-сынып: Жалпы білім беретін оқу орындарына арналған оқулық / В.А. Коринская, И.В. Душина, В.А. Щенев. - М.: Бустард, 2010-14).

7-параграфты оқыңыз, оқу кезінде суретке ерекше назар аударыңыз. 19 және оны дәптерге біз салған диаграмма неге шындыққа сәйкес келмейтінін анықтау үшін пайдаланыңыз. Абзацтан кейінгі сұрақтарға ауызша жауап беріңіз. Бүгінгі сабақтың тақырыбы бойынша викторинаға дайындалыңыз.


Күн сәулесінің және жылудың жер бетінде таралуы Жердегі климаттың әртүрлі болуының негізгі себебі - Күннің көкжиектен биіктігінің тең еместігі және күннің әртүрлі ұзақтығы. Күн сәулелері мен бетінің (күн сәулелерінің түсу бұрышы) түзетін бұрышы неғұрлым үлкен болса, соғұрлым жер бетіне жылу көбірек түседі. Бұл тәуелділік ғалымдарға бұрыннан белгілі болған Ежелгі Греция(климат сөзі гректің климатынан шыққан, жүз аудармада еңіс дегенді білдіреді). Климат географиялық ендікке байланысты: А) экваторға жақын болған сайын жер беті жылуды көбірек алады, климат соғұрлым жылы болады; б) полюстерге жақын болған сайын климат суық болады. 1-СУРЕТ: 22 маусымда Жердің жарықтануы.


ЕСТЕ БОЛЫҢЫЗ: жарықтандыру белдеулерi (1-сурет, 2-слайдты қараңыз) Жарықтандыру белдеулерi және олардың анықтамасы ЖАЗҚЫ ҚЫСҚЫ ПОЛЯРЛЫ БЕЛДеулер: солтүстік және оңтүстік - поляр шеңберлерімен шектелген жер бетінің аудандары. Бұл аймақтарда климат суық. Полярлық күн бір күннен (арктикалық шеңбердің сызығында, яғни ендік 66,5 ш. немесе 66,5 с) 6 айға дейін (полюстерде). Бірақ Күн көкжиектен жоғары емес, сәулелер тек бетіне сырғып, оны аздап қыздырады. Бір күннен 6 айға дейінгі полярлық түн. Күн көкжиектен көпке дейін көрінбейді. ТЕМПЕРАЦИЯЛЫҚ БОЙДАҚТАР: солтүстік және оңтүстік – полярлық шеңберлер мен тропиктік белдеулердің арасындағы жер беті. Бұл аймақтардың климаты қоңыржай. Күн ешқашан Зенитте болмайды (яғни, күн сәулелері тігінен, 90 градус бұрышта түспейді). 4 жыл мезгілі анық көрсетілген: жаз, күз, қыс, көктем. Сонымен бірге: Арктикалық шеңберге неғұрлым жақын болса, соғұрлым қыс ұзақ және суық болады; Тропиктерге жақын болған сайын жаз ұзағырақ және жылы болады. ТРОПИКАЛЫҚ БЕЛДЕУ – тропиктік белдеулердің арасындағы жер беті. Бұл аймақтың климаты ыстық. Тропикалық белдеулердің арасында жер беті жыл бойына көп жылу алады. Ондағы адамдар жылына 2 рет Күнді Зенитте түсте көреді. Экватордағы тәулік ұзақтығы әрқашан 12 сағат, ал тропикте ең қысқа күн ұзақтығы 10 сағат 30 минут.Бұл Солтүстік жарты шарда 22 желтоқсанда, Оңтүстік жарты шарда 22 маусымда болады.


КҮНДЕР СОЛТҮСТІК ЖАРТЫРЫ шар ОҢТҮСТІК ЖАРТЫ шар 22 маусымда көбірек жарық; күн түннен ұзағырақ; бүкіл субполярлық бөлігі күн ішінде 66,5 Н параллельге дейін жарықтандырылады. (полярлық күн); Күн сәулелері солтүстік тропиктік ендік 23,5 сызығына тігінен түседі. (жазғы күн тоқырауы); ЖАЗ азырақ жарықтандырылады; күн түннен қысқа; бүкіл циркумполярлық бөлікті күндізгі уақытта көлеңкеде 66,5 с.л параллельге дейін. (полярлық түн); (қысқы күн тоқырауы); ҚЫС 23 қыркүйекте екі жарты шарда бірдей жарық, күн түнге тең (әрқайсысы 12 сағат); күн сәулелері экватор сызығына тігінен түседі 0 н.; күзгі күн мен түннің теңелуі екі жарты шарда бірдей жарықтандырылған, күн түнге тең (әрқайсысы 12 сағат); күн сәулелері экватор сызығына тігінен түседі 0 н.; 22 желтоқсандағы көктемгі күн мен түннің теңелуі аз жарықтандырылады; күн түннен қысқа; бүкіл субполярлық бөлігі күн ішінде көлеңкеде 66,5 Н параллельге дейін. (полярлық түн); (қысқы күн тоқырауы); ҚЫС көбірек жарықтандырылған; күн түннен ұзағырақ; бүкіл субполярлық бөлігі күн ішінде 66,5 с.л параллельге дейін жарықтандырылады. (полярлық күн); Күн сәулелері солтүстік тропиктік ендік 23,5 сызығына тігінен түседі. (жазғы күн тоқырауы); ЖАЗ 21 наурызда екі жарты шар бірдей жарықтандырылған, күн түнге тең (әрқайсысы 12 сағат); күн сәулелері экватор сызығына тігінен түседі 0 н.; көктемгі күн мен түннің теңелуі екі жарты шарда бірдей жарықтандырылған, күн түнге тең (әрқайсысы 12 сағат); күн сәулелері экватор сызығына тігінен түседі 0 н.; күзгі күн мен түннің теңелуі және күн тоқырауы


Климат картасы Климаттық карталар жер бетіндегі климаттардың қалыптасуы мен орналасуының күрделі мәселелерін түсінуге көмектеседі (атластан Дүние жүзінің климаттық картасын тауып, ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫСтарды орындаңыз !!!) ИЗОТЕРМИЯЛАР (грек тілінен isos – тең және терме – жылу) - температуралары бірдей нүктелерді қосатын сызықтар. ИСОБАРС (грек тілінен аударғанда isos – тең және baros – ауырлық, салмақ) – атмосфералық қысымы бірдей нүктелерді қосатын сызықтар. * * * НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ СҰРАҚ!!! Келесі терминдерге анықтама беріңіз: ИЗОАНЕМОНДАР, ИЗОНЕФТЕР, ИЗОТАХИ, ИЗОФЕН. (Жауабыңызды жұмыс дәптеріңізге жазыңыз.)


Ауа температурасының жер бетінде таралуы Ауданның географиялық ендігі Күн сәулесінің түсу бұрышы Жер бетіне түсетін күн жылуының мөлшері Ауа температурасы Оқулықтағы СУРЕТті талдаңыз Жердегі ауаның орташа температурасы және сұраққа ауызша жауап беріңіз Жердегі ауа температурасының орташа жылдық мөлшері қандай? әртүрлі жарық аймақтары?


Жердің жазбалары Жер бетіндегі ең ыстық жер - тектоникалық ойпат және АФАР шөлі (Данакил), Африканың солтүстік-шығысында, Эфиопия таулы қыратының шығысында (Джибутиде). Төменгі бөлігінде теңіз деңгейінен 153 м төмен Ассал көлі алып жатқан ойпаттың орталық бөлігінде. Мұнда орташа ең төменгі температура +25С, орташа максималды температура +35С. Жауын-шашын жылына 200 мм-ден аз. Ең жоғары орташа жылдық ауа температурасы (+34,4С) 1960 жылы Данакил ойпатындағы Даллол метеостанциясында (Эфиопияның солтүстік-шығысында, Эритреямен шекаралас жерде) тіркелген. Эфиопияның солтүстік-шығысындағы Даллол метеостанциясы аймағы. Мұнда Жердегі ең жоғары орташа жылдық температура ғана емес. Бұл жерде ыстық және жер асты. Фотосуретте Данакил ойпатындағы геотермалдық көз көрсетілген. Күмбез калий тұздарының ерітіндіден түсуінен пайда болады.


Жердегі жазбалар Ең төменгі орташа жылдық ауа температурасы (-57,8С) 1958 жылы Қол жетпейтін полюсте (Антарктида) тіркелді. Якутиядағы үш орын жер бетіндегі ең суық тұрақты қоныстанған жер (-78С) атағына таласады: Верхоянск қаласы, Оймякон және Томтор ауылдары. Ең үлкен температура айырмашылығы Якутияда; 107 градусқа жуық: қыста - 70С-тан жазда + 37С дейін. Ең үлкен тәуліктік температура айырмашылығы (55,5 градус) Монтана штатында (АҚШ) 1916 жылы 24 қаңтарда байқалды. Жер шарында ең жоғары ауа температурасы байқалды: - Ливияның солтүстігіндегі Триполи қаласының маңында, Жерорта теңізі жағалауында (+58С) 1922 ж.; - Өлім алқабында (Калифорния, АҚШ, Мохаве шөліндегі тау аралық бассейн), сынап бағанасы +56,7С дейін көтеріледі. Бұл Батыс жарты шардағы ең жоғары температура. Алқаптың атауы мұнда 1849 жылы алтын өндірушілер тобының су тапшылығынан қайтыс болуымен байланысты. Метеорологиялық бақылаулардың бүкіл тарихындағы Жердегі ең төменгі ауа температурасы (-89,2С) 1983 жылы 21 шілдеде Кеңестік Антарктикалық Восток станциясында тіркелді. Дүние жүзіндегі ең шуақты жерлер: Африкада, Ливия, Египет, Судан шекараларының түйіскен жеріндегі ауданда (бұл аймақтың тұрғындары жылына барлығы сағат күн көреді); және АҚШ-тың Аризона штатында (сағаттан астам).


Жер бетінде атмосфералық қысым белдеулерінің таралуы Күн жылуының жер бетінде біркелкі таралуы Жердің өз осі айналасында айналуының ауытқу күші Тұрақты атмосфералық қысым белдеулерінің қалыптасуы Жер бетінде төмен (- немесе LP) басым 3 белдеу бар. ) және жоғары қысымның басымдығы бар 4 белдік (+ немесе HP ). Ауа көлденең және тік бағытта қозғалады. Экваторға жақын жерде қатты қызған ауа кеңейеді, жеңілірек болады және сондықтан көтеріледі, т.б. ауаның жоғары қозғалысы бар. Осыған байланысты экваторға жақын жер бетіне жақын төмен қысым қалыптасады.


Полюстерде төмен температура әсерінен ауа салқындап, ауырлап, төмендейді, яғни. ауаның төмен қарай қозғалысы пайда болады. Осыған байланысты полюстерге жақын жер бетіне жақын жерде қысым жоғары. Тропосфераның жоғарғы бөлігінде, керісінше, көтеріліп келе жатқан ауа қозғалысы басым болатын экваторлық ендіктерде қысым жоғары, ал полюстерде төмен (ЖОҒАРЫ ТРОПОСФЕРАДА !!!) Ауа үнемі жоғары қысымды аймақтардан қозғалады. төмен қысымды аймақтарға. Сондықтан экватордан жоғары көтерілген ауа полюстерге қарай таралады. Бірақ Жердің өз осінен айналуына байланысты қозғалатын ауа біртіндеп шығысқа ауытқиды және полюстерге жетпейді. Салқындаған сайын ол ауырлап, 30 Н шамасында батады. және 30 С (тропиктік ендіктер – ТШ). Сонымен бірге ол екі жарты шарда жоғары қысымды аймақтарды құрайды. Тропиктік ендіктерде, сондай-ақ полюстерде төмендейтін ауа ағындары басым. Ауа массасының айналымы




Географиялық ендік Ауа ағындарының бағыты (тігінен) Атмосфералық қысым белдеуі ЭКВАТОРИЯЛЫҚ ЕНІКТІК (EL) Ауаның көтерілуі Төмен қысым (-) ТРОПИКАЛЫҚ ЕНДІКТЕР (TS) -) ПОЛЯРЛЫ ЕНДІКТЕР (АРКТИКАЛЫҚ & АНТАРКТИКАЛЫҚ) Төменгі ағындар Жоғары қысым (+)


Атмосфералық жауын-шашынның жер бетінде таралуы Атмосфералық қысым белдеулері мен жауын-шашынның арасында қандай байланыс бар ??? Төмен атмосфералық қысым аймағындағы экваторлық ендіктерде үнемі қызып тұратын ауада ылғал көп болады. Ол көтерілген сайын салқындап, қаныққан болады. Сондықтан экватор аймағында көп бұлт пайда болып, қатты жауын-шашын болады. Атмосфералық қысым белдеулерінің түзілуін және соған байланысты жауын-шашынның (ауызша) ашылатын тропосферадағы ауа қозғалысының сызбасын оқулықтың 38-бетіндегі 17-СУРЕТке мұқият қараңыз. Жауын-шашынның көп мөлшері жер бетінің қысымы төмен басқа аймақтарына да түседі. Жоғары қысымды белдеулерде төмен қарай ауа ағындары басым. Суық ауа, төмен түсіп, аз ылғалдан тұрады. Төмендеген кезде ол жиырылады және қызады, соның арқасында ол қаныққан күйден кетеді, ол құрғақ болады. Сондықтан тропиктердің үстіндегі қысымы жоғары аймақтарда және полюстерге жақын жерлерде жауын-шашын аз болады. Жер бетіндегі жауын-шашынның таралуы мыналарға байланысты: атмосфералық қысым белдеулерінің орналасуына; географиялық ендіктен. Күн жылуы аз болған сайын жауын-шашын аз болады.


Жердің тұрақты желдері Тұрақты желдердің пайда болуы, яғни әрқашан бір бағытта соғады, жоғары және төмен қысым белдеулеріне байланысты. Экваторлық ендіктерде (0 ендік) төмен қысым, ал тропиктік ендіктерде (30 N және 30 S) жоғары қысым басым болады. Жер бетіне жақын жерде желдер жоғары қысымды аймақтан төмен қысымды аймаққа соғады, яғни. жылы бұл жағдай: тропиктік ендіктерден экваторға қарай соғатын желдер. Мұндай желдер сауда желдері деп аталады. Жердің өз осінен айналуының әсерінен желдер Солтүстік жарты шарда – оңға, Оңтүстік жарты шарда – солға ауытқиды.




Кориолис күші Егер тасты 1 км биіктіктен (мысалы, қозғалмайтын шардан) түсірсе, онда ол Жер бетіне қатаң тігінен төмен түспей, шығысқа қарай шамамен 0,5 м ауытқиды (қоңыржай ендіктерде). ), (экваторға жақынырақ ауытқу үлкен, полюстерге жақынырақ - кішірек болады). Бұған жел емес (ол жоқ деп есептейміз), планетаның өз осінің айналасында айналуы кінәлі болады. Шар жер осінен 1 км қашықтықта болғандықтан, шардың жер осінің айналасында айналуының нәтижесінде пайда болатын сызықтық жылдамдық оның астындағы жер бетінің ауданының сызықтық айналу жылдамдығынан үлкен. Бастапқыда шардың жылдамдығына ие тас инерцияның әсерінен осы жылдамдықты сақтауға бейім, сондықтан планетамыздың айналу барысында аздап ауытқиды. Осыған ұқсас себеппен жер бетінде қозғалатын әртүрлі нысандар, мысалы, солтүстікке ағып жатқан Солтүстік жарты шардың өзендері ауытқиды. Полюске неғұрлым жақын болса, жер осіне дейінгі қашықтық соғұрлым аз болады, демек, өзен суының ол өтетін жер бетінің ауданымен бірге қозғалу жылдамдығы соғұрлым төмен болады. Құлаған тас та, ағып жатқан су да осы жылдамдықты сақтауға бейім, сонымен қатар шығысқа қарай ауытқиды, яғни. оңға қарай (бір уақытта су өзеннің оң жағалауын шайып кетеді, сондықтан ол әдетте сол жаққа қарағанда тік болады). Қандай денелердің әрекетінен туындағанын анықтау қиын болғанымен, оларға әлдебір күш әсер еткен сияқты. Бұл жалған күш - планетамыздың айналуының нәтижесі - француз физигі Гюстав Кориолис () зерттеп, түсіндірді және оның атымен аталған. Кориолис күші жаһандық маңызы бар географиялық қабық. Ол атмосферадағы ауа ағындарын бұрады, нәтижесінде алып құйындар пайда болады. Теңіз ағындары да оған қызмет етеді, олар өздерін бірнеше мың километрлік циклдерге айналдырады. Осылайша, СОЛТҮСТІК ЖАРТЫРЫ шарда Кориолис күшінің әсері қозғалатын барлық нәрсенің ОҢҒА, ал ОҢТҮСТІК ЖАРТЫ шарда – СОЛҒА ауытқиды.


Кориолис күшінің әрекеті Циклондар Кориолис күшінің әрекетінің бір мысалы болып табылады. Густав Кориолис (), француз физигі


Ауа массалары Қыста қатты аяздың қалай тез жылымықпен ауыстырылатынын, ал жазда салқын және жаңбырлы ауа-райынан кейін ыстық шуақты күндердің қалай келетінін бақылау керек еді. Ауа-райының мұндай жылдам өзгеруі ауа массаларының қозғалысының нәтижесі болып табылады. Ауа ұзақ уақыт бойы бір аумақтың үстінде болса, ол белгілі бір қасиеттерге ие болады: температура, ылғалдылық, шаң-тозаңдық ... Біркелкі қасиеттері бар тропосфералық ауаның үлкен көлемін ауа массасы (АМ) деп атайды. Ауа массасының (АМ) түзілетін географиялық ендікке қарай 4 түрі бар: ЭКВАТОРИЯЛЫҚ АУА МАССАСЫ (ЭКМ); ТРОПИКАЛЫҚ АУА МАССАСЫ (TVM); ҚОРЫТША АУА МАССА (UVM); АРКТИКАЛЫҚ және АНТАРКТИКАЛЫҚ АУА массасы (AVM). Ауа өзінің қасиетіне ие болатын астыңғы бетіне қарай ауа массаларының 2 кіші түрі бар: континенттік ауа массасы, мысалы, CUVM (құрлық үстінде түзілген); теңіздегі ауа массасы, мысалы, MUVM (мұхит үстінде пайда болады). Күннің зенитальдық жағдайының қозғалысына байланысты атмосфералық қысым белдеулері де, ауа массалары да (солтүстікке немесе оңтүстікке) жылжиды. Қозғалыстағы ауа массалары ұзақ уақыт бойы өз қасиеттерін сақтайды, сондықтан олар келетін жердің ауа райын анықтайды.


Ауа массаларының қасиеттері ауданның ендігі Ауа ағындарының бағыты Атмосф. қысым Жауын-шашын мөлшері Түсу бұрышы күн. сәулелер Температура. режимі VM түрі және оның қасиеттері Экваторлық ендіктер (EL) ӨсудеТөменӨте жоғары Жоғары;Зенитте күн: 21 наурыз және 23 қыркүйек Күн шарықтау шегінде: егістікте. маусымның жартысы; Желтоқсанның оңтүстік жартысында Ыстық TVL: ыстық, құрғақ Орта ендіктер (LL) Өсетін Төмен Орташа Жылы WL: жылы, ылғалды Полярлық ендіктер (LL) ТөменгеЖоғарыКішкентай; полярлық түн немесе полярлық күн ХолодноАВМ: суық, құрғақ


Климат түзуші факторлар – жер бетінің кез келген бөлігінің климатының қалыптасу себептері. Ауданның географиялық ендігі Ауа массаларының қозғалысы Жер беті Температураның зоналық таралуы, атмосфералық қысым белдеулері, ауа массалары, тұрақты желдер Ауаның тік қозғалысы, тұрақты желдер, муссондар Құрлық, мұхит, мұхит ағыстары, мұздықтар, қар, рельеф


Ауа ағындарының климаттың қалыптасуындағы рөлі Ауа массалары үнемі қозғалыста бола отырып, бір ендіктен екінші ендікке, мұхиттардан материктерге және материктерден мұхиттарға жылу (суық) мен ылғалды (құрғақтық) тасымалдайды. Ауа массаларының қозғалысына байланысты жылу мен ылғал жер бетінде қайта бөлінеді. Егер ауа ағындары болмаса, онда ол экваторда әлдеқайда ыстық, ал полюстерде шындыққа қарағанда әлдеқайда суық болады.


Климаттың қалыптасуындағы жер асты бетінің рөлі Таулар ауа массаларының қозғалысына табиғи кедергі ретінде. Климат үлкен дәрежедемұхиттың жақындығына (алыстығына), рельефіне, жер бедерінің теңіз деңгейінен биіктігіне, құрлықтағы мұз қабатына, мұхитқа байланысты.




Жер рекордтары Әлемдегі ең жоғары атмосфералық қысым (1069,6 гПа) Салехардта (Ямалда) тіркелді. автономиялық аудан, Ресей Федерациясы) 1956 жылы ақпанда. Әлемдегі ең төменгі атмосфералық қысым (926,9 гПа) да тіркелді Ресей Федерациясы, Петропавл-Камчатский қаласында 1954 жылы қаңтарда. Жер бетіндегі ең құрғақ жер - Чилидің солтүстігіндегі Атакама шөлінде орналасқан Калама ( Оңтүстік Америка): мұнда жауын-шашынның орташа жылдық деңгейі нөлге тең. Атакама шөлінің бассейнінде және Тынық мұхиты жағалауының көршілес аудандарында жылына 100 мм-ден аз, ал кейбір жерлерде 25 мм-ден аз жауын-шашын түседі. Каламада ешқашан жаңбыр жаумайды. Теңізден соққан жел үнемі ауа температурасына әсер ететін суық Перу ағынының әсерінен болады. Сондықтан Атакаманың жанып тұрған тынысы туралы айтудың қажеті жоқ, шілдеде жылы киімсіз сіз мұнда мұқият дірілдей аласыз. Жер бетіндегі ең күшті жел Вашингтон тауында (теңіз деңгейінен м биіктікте), Нью-Гэмпшир штатында (АҚШ) 1934 жылы 12 сәуірде тіркелді: желдің жылдамдығы сағатына 371 км-ге жетті. Ең ұзын тұмандар (теңіз деңгейінде 914,4 м-ден төмен көріну) апталарға созылады және жылына орта есеппен 120 күнге созылады, Атлант мұхитында, Ұлы Ньюфаундленд банкі аймағында, Канада жағалауында. .