Г әрпі бойынша презентацияны жүктеп алу.Тақырып бойынша сауат ашу сабағына арналған презентация «Г дыбысы және әрпі» презентациясы (дайындық тобы). II. Тақырыпты баяндау және сабақтың мақсатын қою

Бағдарлама тапсырмалары:

  • Балаларды [г], [г '] дыбыстарының акустикалық және артикуляциялық ерекшеліктерімен таныстыру.
  • Дыбыстық-силлабикалық талдау мен синтезді, фонематикалық қабылдауды жетілдіру.
  • Буын, сөз, сөйлемдегі [g] - [g "] дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету.
  • Сөздік қорын белсендіру.
  • Орфографиялық сауаттылықты дамыту.
  • Сөйлемнің грамматикасын үйреніңіз.
  • Зейіннің еріктілігін, есту және көрнекі есте сақтауды, логикалық ойлауды, қол-көзді үйлестіруді, қиялды дамыту.
  • Логопедиялық сабақтарға қызығушылықты арттыру.

Құрал-жабдықтар: дәптер, қаламдар, түрлі-түсті қарындаштар, әр балаға парақшалар.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

1. Сөйлеу ережесі. (4-слайд).

Күн сайын, әрқашан, барлық жерде.
Сыныпта және ойында,
Ашық сөйлейік
Ал біз асықпаймыз.

2. Сабақтың дыбыстарымен таныстыру. (5-слайд)

Логопед:Бүгін біз гномдарға қонаққа барамыз. Міне, солардың бірі бізді қарсы алады. Ол біздің ертегі орманында жол көрсетушіміз болады. Гид деген кім? (мұғалімнің түсіндіруі).

«Гном» сөзі қандай дыбыстан басталады? Және қандай «бағыттаудан»?

Сабағымыздың тақырыбы қандай екенін кім тапты? (оқушы жауаптары)

Бүгін сабақта дыбыстарды тыңдап, [g] - [g '] дыбыстарын бір-бірінен ажыратуға жаттығамыз.

II. Негізгі бөлім

1. Зерттелетін дыбыстардың салыстырмалы сипаттамасы. (6-8 слайдтар).

Логопед:Сабағымыздың дыбыстары туралы айтыңыз.

Г – дауыссыз, дауысты, қатты.

Г '- дауыссыз, үнді, жұмсақ.

2. Г әрпімен корреляция (слайд 9-10).

Логопед: Г әрпі туралы тақпақ тыңдау (9-слайд).

Бұл хатты Гномның үйінен табыңыз . (10-слайд)

3. Буындардағы [r] -[r '] дифференциациясы. (11-слайд).

Логопед: Есекпен бірге ГА - GO - GU - GE - GE - GU - GE - GI - AHA деп қанша айналдырса, сонша рет оқыңыз.

Әр буындағы сабақтың дыбысы қандай? Алдымен жұмсақ [g '] дыбысы бар буындарды атаңыз, содан кейін қатаң [g].

4. Силлабикалық талдау мен синтезді, көрнекі қабылдауды дамыту. Сөздікті нақтылау. (12-слайд)

Логопед:Сөздерді шешіңіз.

РОДГО НЕГЕНДИЙ
ТУКГАЛС ГАРАДУ
РИСТАГИ РОДОГА
BILUGO ГУРУКЕН

5. Физикалық минуттар. Көзге арналған гимнастика. (Слайд 13-14)

Логопед: Гномдармен бірге демалайық. Экрандағы заттарды көзіңізбен мұқият қадағалаңыз.

6. Сөзбен саралау [g] - [g "]. Логикалық ойлауын дамыту. (15-23 слайдтар)

Логопед: Жұмбақтарды шешу. Жауаптарды жазыңыз, Г әрпінің астын сызыңыз. Сөзде [g] дыбысы болса, көк қарындашпен, [g ’] дыбысы жасыл болса.

Бұл ішекті аспап
Кез келген сәтте қоңырау соғады.
Ал ең жақсы залда сахнада,
Және кемпингте. (гитара)

Терісі қалың, ебедейсіз,
Оның үлкен аузы бар.
Суды жақсы көреді, бірақ шалшық емес
Ніл өзенінің тұрғыны .... (гиппопотам)

Ол тербеліп, төсек тартады
Оған жату жақсы
Ол бақшада ма, орманда ма
Салмақ бойынша көрсетеді. (гамак)

түкті, жасыл,
Ол жапырақтардың арасына тығылады.
Аяқтары көп болса да
Әлі жүгіре алмайды. (шымыртқа)

7. Сөздегі [r] - [r '] дифференциациясы. (24-слайд)

Логопед:Крокодил Гена гномдарға қонаққа келіп, сөздерді әкелді. Гномды тарату арқылы сөздерді екі бағанға бөліңіз (тырма, алмұрт, алып)және Ген (гитара, шәйнек, гигант).

8. Сөйлемдерді грамматикалық безендіру бойынша жұмыс. (25-слайд)

Логопед:Берілген сөздерден Гена қолтырауынына сөйлем құра. Тексеру. Дәптеріңе жаз, сабақтағы дыбыстардың астын сыз.

III. Сабақты қорытындылау (26-слайд)

Логопед: Сізге сабақ не ұнады? Сіз не үйрендіңіз?

  • Ойланыңыз және [g ’] - [g] дыбыстарына гномдарға сыйлықтарыңызды қағаз бөліктеріне салыңыз.
  • Сеанстағы дыбыстарды сипаттаңыз.

Мектепке дайындық тобында сауат ашу сабағының конспектісі «[G] дыбысы. G әрпі

Түзету-дамытушы:

Г, Г дыбыстарымен танысу.
- дыбыстарды басқа дыбыстардың ішінде, буындық, сөз құрамынан ажырата білуге, дыбыстарды қаттылық пен жұмсақтыққа қарай ажыратуға үйрету;
- дыбыстардың графикалық белгіленуі – Г әрпімен таныстыру;
- дыбыстық – буындық талдау дағдыларын жетілдіру: дыбыстың сөздегі орнын анықтай білу;
- есте сақтау, зейін, ойлау, көру және тактильді қабылдаудың дамуына ықпал ету;

Тәрбиелік:

Балаларды етістіктерді жалғауға үйрету;
- балаларға сөйлеуді дұрыс қолдануға үйретуді жалғастыру;
сын есімдер, оларды зат есімдермен жынысы, саны, жағдайы бойынша келісу;
сан есімдер, оларды жыныс, сан, жағдай бойынша зат есімдермен үйлестіру, антонимдерді таңдауда жаттығу;
Тәрбиелік:
- ұйымшылдыққа, достыққа, дербестікке, сөйлеуге саналы көзқарасқа тәрбиелеу;
балаларды дұрыс сөйлеуге тәрбиелеу.

Жабдық:

Г дыбысы бар суреттерді бөлу, айналар, бұршақ, шынжыр табандар суреті, Г әрпінің элементтері бар конверттер, пластилин.

1. Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлем балалар - Бүгін сабақта біз жаңа дыбыспен танысамыз. Бірақ алдымен дыбыстың әріптен айырмашылығын еске түсірейік. (Дыбыстарды айтамыз және естиміз, әріптерді жазамыз және оқимыз).

2. Дыбысты көре алмаймыз, Дыбысты алмаймыз. Біз тек дыбысты ести аламыз, сонымен қатар оны айта аламыз.

Барлық дыбыстар қандай екі топқа бөлінеді? (Дыбыстар дауысты және дауыссыз болып бөлінеді). -

Дауысты дыбыстардың дауыссыз дыбыстардан айырмашылығы қандай? (Дауысты дыбысты айтқанда ауа кедергіге ұшырамайды, сондықтан дыбыс ұзақ тартылады. Дауыссыз дыбыс созылмайды, өйткені ол айтылса ауа кедергіге ұшырайды. Дауысты дыбыстар шырылдаған дыбысқа тартылады. Олар жылап, жылай алады.Қараңғы орманда, шақырып, шақырады, Бірақ олар ысқырып, күңкілдегісі келмейді, Ал дауыссыз дыбыстар келіседі Сыбырласуға, сыбырлауға, сықырлауға, Тіпті ырылдап, ысқыруға, Бірақ олар жоқ. ән айтқысы келеді.

Үстеліңізде тұрған суреттерді атаңыз, 1 дыбысты өз дауысыңызбен ерекшелеңіз.
(балалар суреттерді атайды)
Осы сөздердің барлығында қандай дыбыс бар? (G)
Бүгін сабақта Г - Гб дыбыстарымен және Г әрпімен танысамыз.

Тақтада Г әрпі бар сурет ілінеді
2. Г-Г дыбыстарымен таныстыру.

Ыстық күнде кепкен

Ал бүршіктерден үзіледі .... (Бұршақ)

1. Бұршақ дегеніміз не

2.-Буындағы 1 дыбысты ата: ші?

Айналарды қойыңыз, Г дыбысын айтыңыз, ерініңіздің, тістің орналасуына, тіл ұшы қай жерде екеніне назар аударыңыз.
(ерін күлімсіреп, тістері ашылған, тілдің ұшы төмен жатып, төменгі тістерден алыстатылған)
Г дыбысын қайталап айтыңыз, Г дыбысын айтқанда, кедергі бар ма? Иә.
-Саған не кедергі? (ауа ағыны тілдің артқы жағы мен таңдай арасындағы кедергіні бұзады)
Ал егер кедергі болса, онда Г дыбысы қандай дыбыс? Дауыссыз дыбыс.
-Ал енді дауысты немесе саңырауды тексеріңіз? Дауысты.
-Г дыбысы туралы айтыңызшы.
-Келесі жұмбақты тыңдаңдар

түкті, жасыл,

Ол жапырақтардың арасына тығылды.

Оның аяғы көп

Тек жүгіре алмаймын. Кім бұл? (Шыжыр табанды)

Шынжыр табан қандай зиян келтіреді?

Гу буынындағы 1 дыбысты ата?
-Г дыбысы туралы айт.

3. Дыбысты шығару .

А) Дыбысты ұстаймыз: басқа дыбыстармен қатар: I, V, Z, O, K, G, B, M, W,

Ә) буындар арасында:, ASH, AM, OG, OK, OB, GA, YES, TO, TO, GO, GU, LY, AG

С) Г дыбысы бар сөздерді ата.
-Г дыбысы бар сөздерді ата.

4. Г-ГЬ дыбыстарының дифференциациясы

«Дыбысты есту» ойынын ойнаңыз
Сөзде Ғ дыбысын естісеңіз, алақаныңызды соғыңыз, ал Г дыбысы болса, аяғыңызды таптаңыз.
ГИТАРА, ГЕНА, АЯҚ, ГАМОК, САЛМАҚ, ГЕНА, ГНУС, ШАЛҒЫН, ГҮРІР, ТАУ.(сөзде қандай дыбыс, дыбыстың орнын білдіретінін түсіндіру)

Физминутка

Гена жүрді, жүрді, жүрді.
Ақ саңырауқұлақтар табылды.
Бір саңырауқұлақ, екі саңырауқұлақ,
Қорапқа кіріңіз.

Ал енді №2 тапсырма

Қарама-қарсы сөздерді айт:

Суық - ыстық.
Таза - лас.
Тыныш - қатты.
Тәтті - ащы.
Көңілді - қайғылы.
Олар жақсы жұмыс жасады.

5. Г әріптерімен таныстыру

Г, Гб дыбыстары Г әрпімен белгіленеді.

Тақтадағы әріпке қараңыз.
- Хат неге ұқсайды?
-Ойлан, г, г дыбысы басқа қандай сөздер бар екенін айт.

Ал енді пластилинді алып, Г әрпін мүсіндеп көрейік.

6. Сабақтың нәтижесі.
-Бүгін біз қандай дыбыстармен таныстық?
-Г,Гг дыбысын айт.
Г, ГЬ дыбыстарын қандай әріппен белгілейді?
-Г,ГГ дыбыстары бар сөздер ойлап тап.

Сынып: 1

Мақсаты: дауыссыз дыбыс [g, g,] және оның әріптік белгісін зерттеу.

  • фонетикалық талдау, оқу дағдысын жетілдіру;
  • сөйлеу, зейін, есте сақтау, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту.

Жабдық:жеке карточкалар, сөздер жазылған карточкалар, бөлінген алфавит

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Тақырыпты баяндау және сабақтың мақсатын қою.

- Бүгін хат үйлерінің бірінде жаңадан келген адам және жақын арада сіз онымен танысасыз. Бұл жаңадан келген адам, сізбен таныспас бұрын, үйдің барлық жалға алушыларын білетініңізге көз жеткізгісі келеді. Білімімізді көрсетейік.

III. Өтілген материалды қайталау.

1. Жеке жұмыс.

а) Қандай сөздерде дыбыс әріптерден көп?

С) Кестеден сөздерді тауып, бояу.

I I I I I I I I I I I I жылы I I туралы I I
I дейін Р а бірге және жылы а I I I б с бірге т Р а I
I I I I I I I I I I I I I I I I I I
дейін сағ г Р а жылы а I I I I м туралы Р бірге дейін а I
I I I I I I I I I I I I I I I I I I
I т туралы n дейін а I I I I жылы с бірге туралы дейін а I I

2. Топтық жұмыс.

«Құлпынай» сөзінен мүмкіндігінше көп сөз жасаңыз. (оқушылар тақтаға сөздер жазады)

Сөздерді топқа бөлу, қандай негізге бөлгеніңізді, неше топ алғаныңызды түсіндіріңіз.

Қарбыз; алма ағашы; сусаған; Марина; Жер; шұңқыр; Аля. Никита

Опциялар:

1. Бірінші хатдауысты-дауыссыз дыбыс; слайд 3

2. Бірінші дыбысдауысты-дауыссыз слайд 4

- Неліктен екінші бағанға шұңқыр, алма сөздері қойылды?

Қандай жағдайда i әрпі екі дыбысты білдіреді?

3. Жанды – жансыз. слайд 5

Сөздегі буын санын қалай анықтауға болады?

5. Бас әріппен – кіші әріппен). Слайд 7

- Сөздердің бас әріппен жазылуын түсіндіріңіз.

- Сөздерден сөйлем құрау. Слайд 8

«Биік, ішінде, өседі, шырша, орман»

Орманда шырша өседі.

- Нені түзету керек екенін түсіндіріңіз. (бас әріп, нүкте)

- Ұсыныс не туралы?

- Олар не істейді?

- Қандай шырша?

-Шырша қай жерде өседі?

Жарайсың! Менің ойымша, жаңадан танысатын уақыт келді.

IV. Жаңа материалды меңгерту.

Сөздерді тыңдаңыз, бірінші естіген дыбыс қандай дыбыс екенін анықтаңыз.

Найзағай, саңырауқұлақ, гном, көз, тау.

- [g] дыбысы - тақтаға жазу

Дауысты немесе дауыссыз дыбыс дегеніміз не? Өз көзқарасыңызды негіздеңіз.

- Дауыссыз дыбыс. Бұл дыбыс туралы не айта аласыз? (қатты)

– Бұл дыбыстың «жұмсақ» жұбы бар ма? Сөздерді таңдаңыз - мысалдар.

Транскрипцияны тақтаға жаз.

- Жарайсың!

- Балалар, бұл дыбыстарды әріпте қандай әріппен белгілейміз?

- Қорытынды жасаңыз. (G әрпі [g - қатты дауыссыз және г, - жұмсақ дауыссыз] дыбыстарды білдіреді.

- Белгілі дауысты дыбыстармен бірігу – буын құрау. Тақтада бөлінген әліпбимен жұмыс.

GA ӨТ GI GE ГУ

- буындарды оқу - біріктіру.

V. Динамикалық үзіліс.

VI. «АБС» бойынша жұмыс 122-123 б.

Сөздерді хормен оқу.

Иллюстрациялық сессия.

-Суретте не бейнеленген?

- Ауылдың атын ойлап көрші. Тұрғындарға бүгінгі жұмыс істеп жатқан дыбысқа сәйкес келетіндей атау беріңіз.

-Сурет бойынша әңгіме жаз.

- беттегі мәтінді оқу. 123.

- Мәтінде не туралы айтылған?

-Балалар не істеді?

-Балалар себеттерінде қандай саңырауқұлақтар бар?

«Жеуге жарамды – жеуге болмайды» ойыны. Белгілеу үшін кез келген қозғалысты таңдауға болады (қол шапалақтау, ішпен сипау және т.

Бал саңырауқұлағы, көбелек, қарақұйрық, балдыркөк, саңырауқұлақ, шыбын-шіркей, балдыркөк.

Мақал-мәтелдерді оқу. 122 қатарда. Мағынасын түсіндіру.

VII. Әріпті модельдеу. Жазуға дайындық, хаттың бейнесін еске түсіру.

  • Кез келген мектеп құралдарын пайдаланып, партаға G әрпін орналастырыңыз.
  • - Неше элемент?

  • Тік бұрышты қағаз парағынан саусақтарыңызбен G әрпінің сұлбасын «жыртып алыңыз».
  • VIII. Жаңадан үйрену.

    -Балалар, жаңа хатқа пәтерді анықтайық.

    Балаңызбен 3-слайдтағы суреттерге қараңыз. Саңырауқұлақ, алмұрт сөздеріндегі алғашқы дыбыстарды тыңдау. Дыбыс [г] - дауыссыз, қатты. Гитара сөзіндегі бірінші дыбысты тыңдаңыз. [g "] дыбысы жұмсақ дауыссыз дыбыс. Бұл дыбыстарды айтқан кезде біз дауысты естиміз. Бұл дауысты дауыссыз дыбыстар. [g] және [g "] дыбыстары "ге" әрпімен белгіленеді.

    Хат туралы бейнероликті қараңыз. Балаңызға жаңа дыбыстары бар сөздерді ойлап табуын сұраңыз. Сөздегі дыбыстың орнын анықтаңыз. Қатты немесе жұмсақ дауыссыз дыбыс.

    Мультфильмге қараңыз. Баладан мультфильм не туралы екенін сұраңыз. Сөйлеуге назар аударыңыз. Балаңызға сөйлемдерді дұрыс құрастыруға көмектесіңіз. Сөйлемдер соңында үзіліс. Мультфильмде жаңа дыбыстары бар қандай сөздер болды? Сөздерді буынға бөлу. Жаңа дыбыстардың қай буында кездесетінін анықтаңыз. Жаңа дыбыстар арқылы өз сөздеріңді құрастыр. Дыбыстың сөздегі орнын анықтаңыз (сөз басында, сөз ортасында, сөз соңында).

    Келесі слайдтардағы өлең жолдарын оқы. Бала жаңа дыбыстарды естігенде қолдарын шапалақтауға рұқсат етіңіз. Асықпай оқы. [г], [г «] дыбыстары бар сөздерді ата.Әріпті альбомға жаз.Әріптің қандай болатынын ойла.Кімнің суреті қызықтырақ, балаңызбен сурет салу сайысын өткізіңіз.

    «Дыбысты тап» ойынын ойнаңыз. Тапсырма: айналаға қараңдаршы, айналамыздағы заттарды білдіретін сөздерде жаңа дыбыстар бар ма?