«Физикалық және химиялық құбылыстар» тақырыбы бойынша презентация. Физикалық және химиялық құбылыстар Физикалық және химиялық құбылыстар туралы презентация

слайд 1

Физикалық және химиялық құбылыстар Сабақтың мақсаты: Ұсынылған тәжірибелерді талдау негізінде физикалық және химиялық құбылыстар туралы түсініктерді тұжырымдау. Демонстрациялық тәжірибе және өмірлік бақылаулар негізінде химиялық реакциялардың белгілерін анықтау. Күнделікті өмірдегі және өмірдегі физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата білуге ​​үйрету.

слайд 2

1. Суықта су не болады? 2. Оны қыздырғанда не болады? 3. Темір затты дымқыл жерге қалдырсаңыз не болады? Бізді қоршаған әлемде әртүрлі құбылыстар болады: судың булануы, оның қатуы, тау жыныстарының бұзылуы, бояғыштардың пайда болуы, ол қатып қалады, буға айналады, тат басады.

слайд 3

№1 тәжірибе. Фарфор ерітіндісінде қанттың бір бөлігін ұнтақтаймыз. Қанттың бір бөлігін ұнтақтағаннан кейін қандай өзгерістер байқалады? Басқа қасиеттер туралы не айтуға болады? Жаңа қасиеттері бар жаңа зат пайда болды деп ойлайсыз ба? Жаңа зат түзілмеді, тек пішіні өзгерді қатты Қант кристалдары түссіз жақсы тәтті қатты Қант ұнтағы (ұнтақ) түссіз жақсы тәтті

слайд 4

No2 тәжірибе Шыны түтікшені отқа қыздырамыз Шыны түтікте қандай өзгерістер болды? Бақылауларыңыз бойынша қорытынды жасаңыз, жаңа қасиеттері бар жаңа зат алдыңыз ба? қатты қатты түзу қисық түссіз түссіз Ерімейді сынғыш сынғыш Тек пішіні өзгерген, басқа қасиеттері өзгерген жоқ, жаңа қасиеттері бар жаңа зат түзілмеген

слайд 5

№3 тәжірибе. Қанттан карамель жасайық, ол үшін пробиркада қантты қыздырамыз. Қантпен қандай өзгерістер болды? Алынған затты қант деп атауға бола ма? Жаңа қасиеттері бар жаңа зат алынды ма? түссіз қоңыр жақсы жаман жоқ Күйген қант тәтті ащы Алынған заттың қасиеттері қанттың қасиеттерінен өте ерекшеленеді, сондықтан жаңа қасиеттері бар жаңа зат алынды.

слайд 6

Тәжірибе No4 Спирт шамының жалынында магний таспасының бір бөлігін қыздырамыз. Магний таспасында қандай өзгерістер болды? Жаңа қасиеттері бар жаңа зат алынды ма? Күміс сұр иә иә ақ жоқ, ұнтақ болып ыдырайды жоқ Заттың бастапқы қасиеттері өзгерді. Жаңа қасиеттері бар жаңа зат пайда болды.

Слайд 7

Бір заттың екінші затқа айналуы болмайтын, бірақ әдетте агрегаттық (физикалық) күйі немесе формасы өзгеретін құбылыстарды физикалық құбылыс деп атайды. Кейбір заттардан жаңа қасиеттері бар басқа заттар түзілетін құбылыстарды химиялық деп атайды. Химиялық құбылыстарды химиялық реакциялар деп атайды.

Слайд 8

Физикалық құбылыстардың химиялық құбылыстардан айырмашылығы неде? Көрсетілген құбылыстардың қайсысы физикалық, қайсысы химиялық: қыста аяз терезеге өрнек салады, ыдыстар шыныдан жасалады, оттегі шамдарды жағуға, тазалауға көмектеседі. табиғи сусүзу арқылы қоспалардан, күзде жапырақтардың сарғаюынан, темірдің магнитпен тартылуынан,

«Иондық теңдеулер» - Fe(OH)3. Иондық теңдеулерді құрастыру. FeCl3. KCl. +. Темір(III)хлорид пен калий гидроксидінің ерітінділері берілген. 1. Молекулалық реакция теңдеуін жаз. Соңғы көрсеткі пайда болады, оны басу арқылы келесі слайдқа өтуге болады.

«Химиялық реакциялар практикалық жұмыс» - 1). Н2 металдарды оксидтерден қалпына келтіреді. Эксперимент жүргізу үшін. 2H2+ O2 = 2H2O Қосылыс. Атмосфералық жауын-шашын. Сызбаны пайдаланып құрылғыны жинаңыз. Туберкулезге қарсы ережелер. No2 практикалық жұмысты орындауға нұсқау. Газ шығару. Н2 - Газ, түссіз, иіссіз, ауадан жеңіл. Na2SO4+BaCI2=2NaCI+BaSO4. No3 практикалық жұмысты орындауға нұсқау.

«Химиялық және физикалық құбылыстар» - Практикалық жұмыс. Сіз не байқап жатырсыз? Химиялық реакциялардың белгілері. Қорытынды жасаңыз. химиялық құбылыстар. Тапсырма 1. Сіз химиялық құбылыстарды физикалық құбылыстардан ажыратуды үйрендіңіз бе? «Чажемтовская орта мектебі» химия пәнінің мұғалімі Косова Е.М. Мазмұны: Мәтін. Химиялық құбылыстар... Химиялық немесе физикалық құбылыс болып жатыр ма?

«Заттардың массасының сақталу заңы» - Көрсеткіш заттың формула бірлігіндегі атомдар санын көрсетеді. 1748 Коэффицент. Роберт Бойл. 1789 Химиялық формула. М.В.Ломоносов. Бойл сияқты ресейлік ғалым мөрленген реторттарда тәжірибелер жасады. 5n2o. Химиялық реакция теңдеулері. Индекс. Заттардың массасының сақталу заңы.

«Химиялық реакциялардың формулалары» - Заттардың массасының сақталу заңы. М.В.Ломоносов. Химиялық теңдеулер. Химиялық теңдеулерді құрастыру алгоритмі. Қарапайым заттың формуласына дейін коэффициентті бірнеше есе арттыруға болады. А.А. Мичкаев жасаған.

«Электролиттік диссоциация теориясы» - 1887 ж. TED I-ші позициясы. Иондық және коваленттік полярлық байланыстары бар заттар. Иондық байланысы бар заттар: Су дипольдерінің бағыты? ылғалдандыру? диссоциация. TED заманауи мазмұнын төрт негізгі ережеге дейін қысқартуға болады. Ковалентті полюссіз және әлсіз полюсті байланыстары бар заттар. Бейэлектролиттер (судағы ерітінділер электр тогын өткізбейді).

ХИМИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ФИЗИКАЛЫҚ ҚҰБЫЛЫСТАР Сабақтың мақсаты:

  • физикалық және химиялық құбылыстар туралы түсініктерін кеңейту; физикалық құбылыстарды химиялық құбылыстардан қандай белгілермен ажыратуға мүмкіндік беретінін анықтау;
  • бақылау дағдыларын, заттармен сауатты жұмыс істеу қабілетін дамыту;
  • зейінін, пікірталасқа қатысуға, басқа адамдардың пікірін құрметтеуге тәрбиелеу;
Құбылыстар Физикалық құбылыстар

балқу

кристалдану

конденсация

булану

Химиядағы физикалық құбылыстар

Сүзу

Дистилляция

Булану

Физикалық және химиялық құбылыстар

НАЙЗАЙҒА

Физикалық және химиялық құбылыстар

Физикалық және химиялық құбылыстар

Жанартау атқылауы

Физикалық және химиялық құбылыстар

Физикалық және химиялық құбылыстар

Жапырақтары күзде

Физикалық және химиялық құбылыстар

Ормандағы өрт

Физикалық және химиялық құбылыстар

Машинаның коррозиясы

Физикалық және химиялық құбылыстар

еріген мұз

Физикалық және химиялық құбылыстар

жапырақ шірігі

Физикалық және химиялық құбылыстар

Қырыққабат

I IN L E N I

F Y Z I CH E S K I E

H I M I CH E S K I E

Химиялық реакцияның белгілері

Жылудың бөлінуі немесе сіңірілуі

Өзгерту

Тұнбаның тұнбаға түсуі (еріуі).

Таңдау

Таңдау

Химиялық реакциялардың жүруі мен жүру шарттары

катализатор

Жылыту

ультракүлгін

экспозиция

Тәжірибе 1. Жүзу парафині.

Парафиннің бір бөлігін фарфор кесеге салып, қыздырды. Парафинді еріткеннен кейін жалын сөндірілді. Тостаған суыған кезде парафин зерттелді.

Бақылауларды жаз (сөйлемдердегі бос орындарды толтыр). Бұл қандай құбылыс?

Бақылаулар. Парафинді қыздырған кезде ол ________, _____ күйге өтеді.

Қорытынды: Бұл _____________ құбылыс.

Тәжірибе 2. Судың булануы.

Стаканға аздап су құйып, оны қыздырыңыз.

Байқаулар: Қыздырған кезде су қайнады, ал _________________ өзгерді.

Қорытынды: Бұл _________________ құбылыс.

Тәжірибелерге сүйене отырып, қандай құбылысты физикалық деп атайды?

ФИЗИКАЛЫҚ құбылыстарды бұл заттар басқаларға айналмайтын, заттың агрегаттық күйінің немесе оның формасының өзгеруі болатын құбылыстар деп атайды.

  • H₂O - сұйық - бу - мұз

Тәжірибе 3. «Сода еріту».

Ақ кристалды затқа (сода) қышқыл (сірке сірке суы) қосамыз. Бақылауларыңызды жазып алыңыз. Бұл қандай құбылыс?

Бақылаулар. Сонымен бірге _______ жылдам шығарылуы байқалады. Трансформация елесі - _______ таңдауы.

Қорытынды. Бұл ____________________ құбылыс.

Тәжірибе 4. «Шешімдердің өзара әрекеттесуі».

Пробиркаға көк тұз ерітіндісін (CuCl₂) және түссіз ерітінді – NaOH құйыңыз. Бақылауларыңызды жазып алыңыз.

Бұл қандай құбылыс?

Трансформацияның белгісі ____ және _____ түстердің жоғалуы болып табылады.

Қорытынды. Бұл _________________ оқиға.

Сәйкестікті табыңыз. 1-нұсқа: 2-нұсқа:

  • балқыту парафин
  • Шіріген өсімдік қалдықтары
  • Металл соғу
  • Алкогольді жағу
  • Қайнаған алма шырыны
  • Қантты суда еріту
  • Күйдіру кезінде мыс сымның қараюы
  • мұздатылған су
  • Қышқыл сүт
  • аяздың түзілуі

физикалық құбылыс

химиялық құбылыс

2. Қандай құбылыстар химиялық болып табылады?

1) мұздатылған су

2) күкірттің жануы

3) қыздырған кезде сынап оксидінің ыдырауы

4) металдарды балқыту

5) шам жағу

6) ауаны сұйылту

7) жану табиғи газ

1. Қандай құбылыстар физикалық болып табылады?

а) қайнаған су

б) судың электр тогының әсерінен ыдырауы

в) мырыштың тұз қышқылымен әрекеттесуі

г) металды балқыту

д) еріген қар

f) ыдырау көмір қышқылыүстінде көміртегі диоксидіжәне су

ж) судың қатуы.

ХИМИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ФИЗИКАЛЫҚ ҚҰБЫЛЫСТАР

Физикалық: Химиялық:

a–d–e–g 2–3–5–7

Үй жұмысы I деңгей: - §25 және §26 оқу,

  • Негізгі ұғымдардың мәнін кеңейту (138-бет);
  • №1-№6 сұрақтарға ауызша жауап беріңіз
  • (139-бет). ІІІ деңгей: «Біздің асханадағы химиялық реакциялар» хабары немесе кроссворд, §25 және §26 материалы бойынша сөзжұмбақ.
Сабақта белсенділік танытқандарыңызға рахмет!

Әдебиеттер тізімі:

  • Найзағай - http://900igr.net/kartinka/pri
  • Булану - http://www.edu54.ru/node/23215
  • Жанартау атқылауы - http://video.nur.kz /vieut=3xjdf
  • Аяз - http://blog.privet.ru/user/pe
  • Жаңбыр - http://pda.privet.ru/post/1251
  • Жапырақ шірігі - http://modbiol.ru/forums/index
  • Тұман - http://anttila.ucoz.ru/forum/1
  • Өрт - http://www.kurer-sreda.ru/2011
  • Еріген мұз - http://school.xvatit.com/index
  • Металдардың коррозиясы - http://www.pocketfives.com/f13
  • Қырыққабат - http://www.liveinternet.ru/we
  • Күзгі жапырақтар - http://2krota.ru/pictures/page
  • Жанып тұрған газ - http://vidomosti-ua.com/popula

слайд 2

Сабақтың мақсаттары:

Ұсынылған тәжірибелерді талдау негізінде физикалық және химиялық құбылыстар туралы түсініктерді тұжырымдаңыз. Зертханалық тәжірибе және тіршілік бақылаулары негізінде химиялық реакциялардың жүру жағдайлары мен белгілерін анықтау. Күнделікті өмірдегі және өмірдегі физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата білуге ​​үйрету.

слайд 3

Қыста аяз терезеге өрнек салады. Жапырақтары күзде сарыға айналады. Ыдыс-аяқ шыныдан жасалған. Ылғалды ауада темір тот басады.

слайд 4

Жиынтық күйі немесе пішіні өзгеретін құбылыстар физикалық деп аталады. Кейбір заттардан жаңа қасиеттері бар басқа заттар түзілетін құбылыстарды химиялық деп атайды. Химиялық құбылыстарды химиялық реакциялар деп атайды.

слайд 5

Дистилденген суды алу

  • слайд 6

    Мұнайды айдауға арналған айдау колоннасының схемасы

  • Слайд 7

    Слайд 8

    Сүзу

  • Слайд 9

    Бөлгіш воронка, су мен май қоспасын бөлу

  • Слайд 10

    Йодтың сублимациясы

  • слайд 11

    Реакциялардың пайда болу және жүру шарттары

    Әрекеттесуші заттардың байланысы Ұнтақтау және араластыру Қыздыру

    слайд 12

    Химиялық реакциялардың белгілері

    Жауын-шашын Газдың бөлінуі Түсінің өзгеруі Иістің пайда болуы Жану реакциясының жылу (жарық) бөлінуі

    слайд 13

    Реакцияның классификациясы

    Экзотермиялық реакциялар жылу бөлінуімен жүреді Эндотермиялық реакциялар жылуды сіңірумен жүреді.

    Слайд 14

    1.Физикалық құбылыстардың химиялық құбылыстардан айырмашылығы неде?2.Төмендегі құбылыстардың қайсысы физикалық, қайсысы химиялық құбылыс?

    қыста аяз терезедегі әйнекке өрнек салады ыдыс жасау оттегі шам жағуды қолдайды Күзде жапырақтардың сарғаюын сүзу арқылы табиғи суды қоспалардан тазартады магнитпен темірді тартады темір ылғалды ауада тот басады

    слайд 15

    Орыстың «Су тасты тоздырады» деген мақалында қандай құбылыс, физикалық немесе химиялық құбылыс туралы айтылған. Өрт физикалық немесе химиялық құбылыс па? Бұл жағдайда химиялық құбылыстың қандай белгілерін байқауға болады?

    слайд 16

    Үй жұмысы

    §25, 26 бұрынғы. 3.4 134 б.; 1,2 жаттығу 138 б Физикалық және химиялық құбылыстарды қолдану туралы есептер.

    Слайд 17

    1-нұсқада химиялық құбылыстардың сандары жазылады, 2-нұсқа – физикалық құбылыстар: серіппенің сығуы Шәйнектің қабырғаларында қабыршақтардың пайда болуы Өсімдік қалдықтарының ыдырауы Өзендегі мұздың жылжуы Металл соғуы Алма шырынын қайнату Мыс пен беттегі тақтаның пайда болуы. қола ескерткіштер Сынықтың күйдірілуі Судың қатуы Сүттің қайнауы Табиғи газдың жануы Аяздың пайда болуы

    Тақырып бойынша әдістемелік өңдеу k, ұсынылған, іс-әрекеттің жаңа тәсілдерін қалыптастыру сабағы, сондай-ақ базалық деңгейде білім, Габриелян арқылы О.С.

    Сабақ барысында оқушылардың физикалық және химиялық құбылыстар туралы түсініктері кеңейеді, химиялық реакцияларды сәйкес белгілеріне қарай ажырата білу дағдысы қалыптасады. Зертханалық жабдықтар мен заттармен қауіпсіз және дұрыс жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру да жалғасуда.

    Химиялық эксперимент ұйымдастыру арқылы сегізінші сынып оқушыларының танымдық белсенділігін дамыту үшін сыныпта қолайлы жағдай жасалады. Сабақта және тәрбиелік мақсаттарда жүзеге асырылады. Бұл әдептілікке, жауапкершілікке баулу және байқампаздыққа, зейінге тәрбиелеу.

    Физикалық және химиялық құбылыстар – сабақ барысын сипаттау

    Көрнекілікпен фронтальды әңгімелесу барысында оқушылардың сабақтағы білімдері жаңартылады. Сабақтың кіріспе бөлімінде мұғалім барлық заттар, денелер, соның ішінде біз де заттардан тұратынын көрсете отырып, сыныптың назарын бізді қоршаған әлемге аударады. Презентация слайдымен сүйемелденеді бұл заттармен кейбір құбылыстардың, процестердің үнемі болатындығы түсіндіріледі.

    Әңгімелесу келесі сұрақтармен қамтамасыз етіледі:
    Кейбір заттардың басқалардан қандай айырмашылығы бар? ( қасиеттері, мысалы, дәмі, иісі, түсі, т.б.)
    Ол не оқып жатыр? ( Мысалы: заттардың құрылысы мен қасиеттерін, сонымен қатар қолданылуын зерттейді)

    Біз бірнеше құбылыстарды көрсету арқылы жаңа білімді жаңартамыз. Сыныптағы үш оқушы мұғалімнің көмегімен карточкалар арқылы ұсынылған демонстрациялық тәжірибелер жасайды. Сынып осы тәжірибелер нәтижесінде заттардың қасиеттерінде қандай өзгерістер байқалатынын анықтау керек.

    Физикалық және химиялық құбылыстарды растайтын тәжірибелерді көрсету

    Студенттер мыналарды сезінеді:
    Тәжірибе 1 : Мыс сым қарындашпен спиральға бұралып, содан кейін түзетіледі. Сұрақ: - Мыс сымның қасиеттері өзгерді ме?
    Тәжірибе 2 : Пробиркадағы натрий гидроксиді (NaOH) ерітіндісіне 2 мл мөлшерінде фенолфталеин индикаторының бірнеше тамшысын қосады. Сұрақ: Сіз не байқадыңыз және не өзгерді?
    Тәжірибе 3 : Бордың кішкене бөлігі фарфор ерітіндісінде ұнтақталған. Сұрақ: - Бордың қасиеттері өзгерді ме?

    Әңгімелесу және жоғарыдағы сұрақтарға жауап беру барысында студенттердің назары тәжірибеге дейін және одан кейінгі заттың бөлшектерінің мөлшері мен пішінін, оның түсін өзгертуге аударылады. Осылайша, сегізінші сынып оқушылары кезең-кезеңімен байқалатын процестерді олардың қайтымдылығы мен қайтымсыздығына қарай екі топқа бөлуге болатын принципті жүзеге асырады. Осылайша, қайтымды құбылыстар ең алдымен байланысты физикалық қасиеттері, және қайтымсыз - бірге химиялық қасиеттерізаттар.

    Сынып жаңа материалды меңгеруді физикалық құбылыстардың түсіндірме сипаттамаларын қарастырудан бастайды. Бұл жолы мысал ретінде табиғат құбылысы – цикл алынды. Экранда көрсетілген табиғаттағы су айналымының иллюстрациясына мұғалім сұрақ қояды: Су айналымының нәтижесінде қандай физикалық процестер жүреді?

    Қорытындылау барысында біз жігіттермен бірге барлық белгілі физикалық процестерде заттың жиынтық күйі ғана өзгереді, ал құрамы өзгеріссіз қалады деген қорытындыға келеміз. Сонымен, су айналымында құрамы – су молекулалары – өзгермейді. Бір агрегация күйінен екіншісіне ауысу ғана болады.

    Бірі жақсы мысалдарагрегация күйінің өзгеруі, парафиннің балқуы болып табылады, оның бейне фрагменті сыныпқа көрсетіледі (тәжірибенің видеосына сілтеме презентация слайдында берілген , сабақтың осы дамуында ұсынылған басқа эксперименттер жағдайында сияқты).

    Физикалық және химиялық құбылыстардың мысалдары

    Агрегация күйінің өзгеруінің тағы бір мысалы сублимация болып табылады, ол зат қатты денеден сұйық фазаны айналып өтіп, бірден газ тәрізді күйге өтеді. Алдымен газ фазасына өтетін бензой қышқылының сублимациясының бейнеклипін көреміз ( түтін), содан кейін ол қылқан жапырақты бұтағында кристалданады.

    Сонымен, физикалық құбылыстарды адам іс-әрекетте өте кеңінен пайдаланады: сүзгілеу ( тазалау ауыз су ), айдау ( мұнай өнімдерін қабылдау), булану ( қатты заттардың ерітінділерінен алу), қолдау және т.б. Және тағы да физикалық құбылыстар дене пішінінің, оның көлемінің, сондай-ақ заттардың агрегаттық күйінің өзгеруімен байланысты деген қорытынды жасалады.

    Блокты аяқтай отырып, сынып сабақтың екінші бөліміне көшеді, мұнда назар химиялық құбылыстардың негізгі белгілеріне аударылады. Эксперименттердің бейнеклиптері мына жерде бақыланады және талқыланады:

    «Перғауын жылан», мұнда нитроацетиленид күкірт қышқылымен әрекеттеседі, тұнба түзіледі, газдардың бөлінуі және ерітіндінің түсінің өзгеруі;
    «Вибрациялық Бриггс-Раушер реакциясы», оның барысында ерітіндінің түсі бірнеше минут ішінде өзгереді;
    парафиннің балқуы және қайнау температурасына дейін қызуы нәтижесінде оның өздігінен жануы;
    «жанартау»аммоний бихроматының ыдырауында.

    Физикалық және химиялық құбылыстар бойынша материалды бекіту

    Сараланған тапсырмалар бойынша материал бекітіліп, рефлексия жүргізіледі. Ал сабақ автордың зертханалық практикумымен аяқталады әдістемелік әзірлеутоппен жұмыс істеуді ұсынады. Әр топ өз тәжірибесін жасайды және сипаттайды және оны орындау алгоритмі алдын ала басып шығарылады және сыныпқа таратылады.