Көшіп-қонушы құстар доғадағы логопедтің ашық сабағы. «Көшпелі құстар» тақырыбына фронтальды логопедиялық сабақтың конспектісі. «Қанша құс ұшып кетті» ойыны.

Аға топ

Мақсат.Балалар іс-әрекетінің белсенді формалары мен әдістері арқылы балаларда қоныс аударатын құстар туралы қарапайым түсініктерді қалыптастыру.

«Танымдық дамыту» басымдылық білім беру саласы.

Қыстайтын және қоныс аударатын құстар туралы түсінік қалыптастыру; құстардың ұшу себептері туралы түсініктерін тереңдету; құстарды қыстайтын және қоныс аударатындарға жіктеу, балалардың логикасын, қиялын, шығармашылық белсенділігін дамыту.

«Сөйлеуді дамыту» білім беру саласы.

Біріктірілген, грамматикалық дұрыс диалогты дамыту және монологтық сөйлеу, жалпы сөйлем құрау, белсенді сөздік қорын байыту, «қоныс құстары», «қыстайтын құстар» сөздік қорына енгізу, сын есім – антонимдерді таңдауға жаттықтыру, поэтикалық сөзге сезімталдыққа баулу.

«Көркемдік-эстетикалық даму».

Әсемдікті эстетикалық және рухани-адамгершілікпен қабылдауды, ырғақты сезінуді, құрмет пен сүйіспеншілікті, құстарға, қоршаған әлемге қамқорлық жасауды дамыту.

«Әлеуметтік-коммуникативтік даму» білім беру саласы.

Ұжымдық, топтық жұмыс дағдыларын дамыту, қарым-қатынас жасау, үлкендермен және құрдастарымен қарым-қатынас жасау, эмпатия, ортақ жоспарға сәйкес жұмыс істеу дағдыларын дамыту.

«Дене дамуы» білім беру саласы.

Қозғалыс белсенділігін дамыту.

Ұйымдастыру уақыты.

Қонақтарға сәлем айтыңыз

Айналаңыздағылардың барлығына күліңіз.

Оң жақтағы досыңызға қолыңызды беріңіз

Және тез шеңберге тұрыңыз!

Бүгін қандай тамаша күн!

Күздің күні жарқырап тұр.

Бірінші сәуле, нәзік сәуле

Ол терезеден бізге қарады

Және өзімен бірге алақанында алып келді

Жылулық, күннің бір бөлігі.

Өзімізді кішкентай күн ретінде елестетейік. Қолымызды алға созайық – сәулелер, Күн сәулесі сияқты оларды бір-бірімен байланыстырайық. Достармен жылылықпен бөлісейік.

қамқоршы: Балалар, бүгін қай күн? Апта күндері?

қамқоршыС: Қазір бізде жылдың қай мезгілі? Қай айда?

Балалар: қазан

қамқоршы: Білесің бе, ертеде қазан айы - деп аталды. жапырақ сынғыш, дымқыл құйрық, лайлы.(Мен сөздік жұмысын жүргіземін.) Олар мұны жапырақты жару деп атады, өйткені қазан айының соңына қарай барлық ағаштар жапырақсыз болды, қазан бұталар мен ағаштардың жапырақтарын құлатқандай болды. «Суқұйрық» деген күлкілі атау жиі жауатын жаңбырды еске түсіреді, ал «лас» - аяқ астындағы көп кір. (Сөздік орындалуда.)

Тәрбиеші:Балалар, бүгін таңертең мен жұмысқа бара жатырмын, қарасам, біздің сайтта өтірік (қауырсын көрсетіп). Оны бір-біріне беріп, қарап шығыңыз. Қызық, кім бізге сәлемдеме қалдырды? Білгің келе ме?

Балалар:Иә.

А.Плещеевтің «Көшіп келген құс» поэмасын сахналау жүріп жатыр

қоныс аударатын құс

Тығыз орман ызылдап, ызылдайды,

Жел ағаштардың жапырақтарын бұрады,

Терезеден жиі жаңбыр себеді;

Күндіз болса да саятшылықтың іші қараңғы.

Құс ұшып барады;

Міне, орманда ол шақырады, шақырады:

«Ей, тез, көшіп-қону, шеңберде!

Оңтүстікке қалай бару керектігін шешейік

Күзгі тұман мен қараңғылықтан,

Суық, аш қыстан

Бізге кім жол көрсетеді,

Жол бойында түнейтін орынды қайдан табуға болады?

Күн астындағы баспана тәтті болады

Мәңгі гүлдейтін жылы тоғайларда.

Мұнда бәрі жоғалады! Жаяу серуендеуде тірі!

Тәжірибелі құстар, алға!»

Тәрбиеші:Балалар, құстар не туралы әңгімеледі?

Балалар:Көшпелі құстар туралы.

Тәрбиеші:Көшпелі құстар кімдер?

Балалар:Бұл күзде бізден жылы жаққа ұшып, көктемде қайтатын құстар.

Тәрбиеші:Жарайсың! Қандай қоныс аударатын құстарды білесіңдер?

Балалар:Аққулар, жұлдызқұрттар, көкектер, тырналар, құтандар, аққұбалар, үйректер, қаздар.

Тәрбиеші:БІРАҚ!!! Балалар, барлық құстар жылы жаққа ұшып кетеді де, біз мүлдем құссыз қаламыз ба?

Балалар:Жоқ, бізде қыстайтын құстар болады.

Тәрбиеші:Қайсысын атаңыз.

Балалар:Торғай, қарға, қарға, қарға, көгершін.

қамқоршы: Балалар, құстар жылы жерден қайда ұшып кетеді?

Балалар:Олар көктемде бізге оралады.

Тәрбиеші:Балалар, қалай ойлайсыңдар, әр құс өз бетімен жылы жаққа ұшады? Бір? Ал енді қандай құстардың қалай ұшып кететінін бақылайық. Балалар:Иә.

Тәрбиеші:

Сынадағы тырналар (суретті сынаға қойдым) көшбасшы алға ұшады, ең күшті және ең төзімді, содан кейін әлсіз және соңында ең әлсіз құстар ұшады.

Қарлығаш, қарлығаш, жұлдызқұрт – отар (отардың суретін қойдым)

Қаздар, үйректер, аққулар жіппен ұшып кетеді (осы жіптің суреттерін қойдым

Көкектер, қырандар, сұңқарлар жалғыз ұшып кетеді.

Ұшу кезінде көптеген құстар өледі. Жақсы тамақтанатын күштілер ғана аман қалады)

Балалар сендер құстарға қалай қарайсыңдар?

Балалар:құстарға кедергі жасамаңыз, өздеріне тамақ іздеңіз, оларды қорқытпаңыз немесе қумаңыз

Тәрбиеші:Балалар, мен сендерге геометриялық пішіндерден күшті, төзімді құстың сұлбасын салуды ұсынамын (қаз, музыканы қосыңыз)

Тәрбиеші:Қандай құс фигурасын алдың?

Балалар: Қаз.

Тәрбиеші:Қаз қандай құс?

Балалар:Көші-қон.

қамқоршы: Құс қандай геометриялық пішіндерден жасалған?

Балалар:Үшбұрыштар, шаршылар.

Тәрбиеші:Және қандай түстер?

Балалар:Қызыл сары.

қамқоршыС: Саған қанша үшбұрыш керек еді? шаршылар?

Балалар: 6 үшбұрыш, 2 шаршы.

Тәрбиеші:Балалар, менің сендерге тосынсыйым бар!

(Суда жүзетін құстардың қауырсындарын көрсетеді.)

Балалар, сендер: «Үйрек арқасынан аққан судай?» деген сөзді естідіңдер ме? Олар неге олай айтады? Сіз оны қалай түсінесіз? Неліктен бұл болып жатқанын білгіңіз келе ме? Неліктен су ұзаққа созылмайды, бірақ төмен ағып жатыр? Мұны біз қазір анықтайтын боламыз.

Тәрбиеші:Енді біз зертханамызға барып, қызықты эксперимент жүргіземіз.

Жұмыс үстелдеріне барыңыз, қағаз парағын алыңыз, өсімдік майын екі жағынан щеткамен сүртіңіз, содан кейін парақты суға батырыңыз. Не болды? Су неге ағып кетті? Жапырақ неге ылғалданбады? Ал қағазды өсімдік майынсыз суға салып қойсақ не болар еді?

Осылайша, біз қорытынды жасадық:Құс қауырсындары майланғандықтан суланбай, құрғақ болып қалатыны белгілі болды, біз оны майлағандықтан қағазымыз құрғақ болып қалатын сияқты. өсімдік майыжәне ол майлы. (Суда жүзетін құстардың барлығында ерекше май безі болады екен, оның майымен су құстары қауырсындарын тұмсықтарымен майлайды, сондықтан құстар суланбайды).

қамқоршы: Балалар сендер қандай жақсы адамдарсыңдар. Уақыт келді деп ойлайсыз ба ойнап, ермек ету керек пе?Сақ болыңыз, батырларды есте сақтаңыз. Өткізілдіфизикалық минут.

Тәрбиеші:Балалар, неше және қандай құс естеріңде қалды?

Балалар:Үйрек, тауық, пингвин, торғай.

Тәрбиеші:Олардың қайсысы ұшуға арналған?

Балалар:Үйректер.

қамқоршы: Жарайсыңдар, балалар, мен сендердің менімен қаншалықты зейінді екендеріңді тексеремін.

Ойын «Берісінше айт»сөйлемді аяқтаңыз, мен сөйлемді бастаймын, ал сіз оны мағынасы жағынан қарама-қарсы сөзбен аяқтауыңыз керек. Балалар, қарама-қарсы сөздердің басқаша қалай аталатынын біреу білетін шығар?

Балалар:Антоним сөздер.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар. Сонымен, бастайық.

Лейлек үлкен, ал бұлбұл .... (кіші)

Бұлбұлдың кеудесі сұр, ал қарлығаштың ... (ақ)

Тырна ұзын мойын, ал көкек ... (қысқа)

Лейлек ақ, ал қаршыға ... (қара)

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, ал енді тапсырманы күрделендіріп жатырмыз, сендер бір сөзбен айтуларың керек.

«Бір сөз айт» жаттығуы

Лейлектің аяғы ұзын, ол қандай? ... /ұзын аяқты/.

Қарлығаштың құйрығы ұзын, ол ... /ұзын құйрық/.

Аққудың мойны ұзын, ол ... / ұзын мойын /

қамқоршы: Балалар, сендер қандай жақсы адамдарсыңдар, бірақ бізден қай құстар соңғы рет ұшып кететінін білесіңдер ме?

Балалар:Аққулар, қаздар, үйректер.

Тәрбиеші:Дұрыс, балалар, күздің аяғында, жерге алғашқы қар жауып үлгерген кезде, аққулар топ-тобымен жиналып, келесі көктемге дейін әдемі сынамен жылы елдерге ұшып кетеді. Аққулардың барлық түрлері Қызыл кітапқа енгізілген және бұл ұлы құстарды аулауға қатаң тыйым салынады. Балалар, сендерді аққуларды біреу көрген шығар, олар қандай?

Балалар:Әдемі, айбынды, мақтаныш?

Тәрбиеші:Аққулар қандай түсті?

Балалар: Ақ және қара.

Тәрбиеші:Мен сізге үстелдер мен пластилинге баруды ұсынамын табиғи материал(төбешіктер) аққулар жасайды.

Бірақ алдымен саусақтарымызды созайық:

Саусақ гимнастикасы.

(Мұғалім көрсетеді.)

Тәрбиеші:Сізде қандай әдемі қолөнер бар! (Балалар қолөнер бұйымдарын үстелдерге қалдырады, орындықтарды жылжытады, қолдарын дымқыл майлықтармен сүртеді.)

Тәрбиеші:Балалар, ал, қалай ойлайсыңдар, бізге сайтта қауырсын қалдырған кім?

Балалар: Көшіп келген құстың қоштасуын қалдырған болар.

қамқоршы: Жарайсыңдар балалар, енді мен сендерге қоныс аударатын құстар мен қыстап қалатын құстарды қалай еске түсіретіндерін анықтаймын.

D / және «Төртінші қосымша»

Қарлығаш – өгіз – жұлдызқұрт – ләйлек

Торғай – қарға – тырна – құтан

Саған - бұлбұл - көкек - ​​қарлығаш

Құтан – көгершін – ләйлек – қарға

Қарға – көкек – тырна – бұлбұл.

Тәрбиеші:

Балалар, қандай жаңа сөздер есіңізде қалды? (Ылғал құйрықты, лай, жапырақ сабан, қоныс аударатын құстар, қыстап қалатын құстар, үйір, шоқпар, жіп.)

Балалар, бүгінгі сабақ сендерге не ұнады?

Сіздің есіңізде не қалды?

Рахмет, сізбен жұмыс істеу бір ғанибет болды.

Мақсаты: қоныс аударатын құстар туралы білімдерін бекіту.

Тапсырмалар:

тәрбиелік

  • «Көшпелі құстар» тақырыбы бойынша сөздікті нақтылау және кеңейту;
  • қоныс аударатын құстардың атауларын сөйлеуде бекіту;
  • Зат есімдерге сын есімдерді таңдау, жыныс келісімі;
  • Зат есімдерге етістіктерді таңдау, жынысы мен саны бойынша келісім;
  • дыбыстық – буындық талдау дағдыларын бекіту;
  • «Көшпелі құстар» жалпылаушы ұғымды бекіту;

дамытушы:

  • буыннан сөздерді синтездеу дағдыларын дамыту;
  • балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту: тірек сызбалар бойынша әңгіме құрастыра білу;
  • жалпы және ұсақ моториканы дамыту, сөйлеу мен қозғалысты үйлестіру;
  • көрнекі – бейнелі қабылдауды дамыту;

тәрбиелік:

  • бір-бірімен қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту;
  • туған жердің табиғатын, құстарын құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың мазмұны:

I.Ұйымдастыру уақыты.

Сәлеметсіздер ме, бүгін бізде логопедиялық сабақ. Қонақтарымызға қараңдар, амандасыңдар, бір-бірлеріңе амандасыңдар:

Сәлем Сәлем,

Есаймаңыз және маған қол беріңіз (бір-біріңіздің қолдарын алыңыз)

Күнмен бірге біз көтерілеміз (қолдарыңызды жоғары көтеріңіз)

Біз құстармен бірге ән айтамыз (қолдарыңызды бұлғаңыз - қанаттар)

FROM Қайырлы таң! (ырғақты шапалақтау)

Ашық күн құтты болсын! (орнына қадамдар)

Біз өмір сүріп жатқанымыз қандай жақсы! (екі қолдың бас бармағын көрсету).

II.Тақырыпқа кіріспе.Балалар, біз қай жыл?2017 жыл. Ал Ресей Президентінің Жарлығымен қай жыл деп жарияланды?

2017 жыл Ресейде экология жылы болып жарияланды.

ЭКОЛОГИЯ – бізді қоршап тұрған нәрселер (ормандар, өзендер, таулар, жануарлар, құстар) және оларға қалай қарау керектігі туралы ғылым. Бүгін біз өз ортамыздың өкілдері туралы көбірек білуге ​​тырысамыз.

III.Негізгі бөлім.

  1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Жұмбақты тыңдаңыз:

Жазға келеді

Көп жарық әкеледі

Қар астындағы су

Бостандыққа шығарылады (көктем).

Логопед:Көктемнің қандай белгілерін білесіңдер?

(белгілері бар суреттер - слайдта)

Студенттер: Күн нұрын шашып, жылынып, қар ериді, еріген бөртпелер пайда болады, өзендерде мұз жарылады, ағаштарда бүршіктер ашылады, алғашқы гүлдер пайда болады, орманның жабайы аңдары оянады.

Логопед:Көктемде қандай дыбыстарды естиміз? (ағынның шуы, құстардың дауысы бар аудио файлдар).

Логопед:Сізге қандай дыбыстар көбірек ұнайды?

Студенттер: Құстардың дауыстары.

Логопед: Балалар, көктемнің тағы бір белгісі ыстық елдерден құстардың келуі.

Бүгін біз қоныс аударатын құстар туралы сөйлесеміз, олар туралы көбірек білуге ​​тырысамыз. Сендердің үстелдеріңде құстардың суреттері бар: сабақ соңында сендер маған бір суретті көрсетесіңдер. Егер сізге сабақ ұнаса, сіз жаңа нәрсе білдіңіз - қуанышты құсты көрсетіңіз, егер сізді қызықтырмаса, сізге бірдеңе келмеді - қайғылы құсты көрсетіңіз. Сабағымызды бастайық.

Логопед:Жоғарыда атап өткеніміздей, көктемде жылы жердегі құстар осында балапан өсіру үшін бізге оралады. Жігіттер! Неліктен оларды көші-қон деп атайды деп ойлайсыңдар? (оқушы жауаптары).

  1. Сөздік қорын нақтылау және кеңейту.

Слайдқа қарап, қай қоныс аударатын құстарды білетіндігіңізді, қайсысы білмегеніңізді тексерейік.

Сурет слайдтары жұлдызды құстар, қарлығаш, қарлығаш, тырна, көкек, аққу, қаз, үйрек.

  1. Слогикалық талдау.

Логопед:Менің ойымша, сіз бұл құстарды басқаларға қарағанда жиі көрдіңіз. О, балалар, қиыншылық!

Көктемнің көңілді лебі кей құстардың атына буындарды шашыратып жіберді, соны түзету керек, буындардан сөздерді жинау керек (слайдта).

  1. Дыбыстық талдау.

Бұл құстар саған таныс па? (бұзақ, қаршыға, құтан, ләйлек, саман, қарақұйрық, жүйрік, бұлбұл). Бір құсты таңдап, осы құстың атына дыбыстық талдау жаса .

5. «Төртінші қосымша» ойыны.Карточкаларда төрт құстың бейнесі бар, олардың біреуі артық. Оқушылар бір құстың атын атап, оның неліктен артық екенін түсіндіруі керек.

6.Дидактикалық ойын – құстардың атауларына арналған белгілерді теру.

Логопед:Біз көптеген құстардың суреттерін қарадық, енді сендер өздерің құстар туралы айтып бересіңдер - олар қандай?

Мысалы, мүсін (не?) - сымбатты, талғампаз, ән айтады.

Ориол (не?) - сары, ашық, түрлі-түсті

Аққу (не?) - ақ, үлкен, асыл

Rook (не?) - қара, маңызды, қанаттары жылтыр

Бұлбұл (не?) – кішкентай, көзге түспейтін, дауысты.

Көкек (не?) – ала-құла, айлакер, қу.

7. «Күрделі сөздер» дидактикалық ойыны.

Логопед: Балалар, құтанның тұмсығы өткір болса, мынау ... (өткір тұмсық).

Егер тырнаның аяқтары ұзын болса, онда ол ... (ұзын аяқты тырна).

Қарлығаштың қанаттары жылдам болса, онда ол ... (тез қанатты қарлығаш).

Егер бұлбұлдың дауысы болса, онда бұл ... (бұлбұл)

Дене тәрбиесі «Аққулар».

Аққулар ұшады, қанаттарын қағып,

Судың үстіне иілген

Олар бастарын шайқайды.

Тікелей, ұстануды мақтанышпен біл

Және үнсіз суға отырыңыз.

Қолыңызды бұлғаңыз;

Алға еңкею, қолды екі жаққа шығару

Басыңызды баяу оңға - солға бұрыңыз

Денені түзетіңіз, арқаны бүгіңіз, қолды артқа алыңыз;

Отыр.

8.Логопед:Ойынымызды жалғастырайық, әр құсқа қимыл-қозғалыс сөздерін теріп алуымыз керек.

Қарлығаш (не істейді?) - ұшады, шырылдайды, миджаларды ұстайды.

Аққу (не істейді?) - жүзеді, қанаттарын қағады, ұшады.

Батыр (не істейді?) – бір аяқпен тұрады, жүреді, бақа жейді.

Шыбын аулаушы (не істейді?) - бұтақта отырады, ұшады, шыбындарды ұстайды.

Көкек – ұшады, жұмыртқасын басқа адамдардың ұясына салады.

9. «Дауысты кім береді» дидактикалық ойыны.

Логопед: Балалар, біз көптеген құстардың өте әдемі сайрайтынын білеміз. Бірақ әртүрлі құстардың дауыстары естіледі әр қалай. Мұны бірге анықтайық.

Тақтада – құстың бейнесі бар сурет, үстелде логопедте – сөздер жазылған карточкалар. Құстардың дауысын тыңдап болған соң карточканы алып, құстың бейнесіне жапсыру.

Саусақ гимнастикасы «Сәлем, алтын күн».

Ұсыныстарды дәптерге жазыңыз.

Көкек жылайды, қарлығаш шырылдайды, жұлдызша ән салады,

тырна ызылдайды, үйрек дірілдейді, қаз қыңырлайды.

10. «Кім не жейді?» ойыны.

Логопед:Жігіттер! Сіз құстарды жақсы көресіз бе? Неліктен құстарды жақсы көресің?

Оқушы жауап береді: Өйткені олар әдемі. Ән айту үшін.

11.Логопед:Құстардың бізге қандай пайдасы бар екенін білесіз бе? Құстар не жейді? (оқушы жауаптары).

- Жарайсың! Ал енді «Кім не жейді?» ойынын ойнаймыз. Суреттер сізге көмектеседі. Мен құстың атын қоямын, ал сіз олардың не жейтінін толық сөйлеммен айтуыңыз керек.

Қарлығаш құртпен, тырна балықпен, жұлдызқұрт қоңызбен, қарлығаш шыбын-шіркеймен, көкек құртпен, шыбын аулағыш шыбынмен қоректенеді.

Логопед:- Жарайсың! Біздің құстар не жейтінін білесіз бе? Олар бізге үлкен пайда әкеледі, ормандарымызды, бақшаларымызды зиянкестерден қорғайды. Қанатты достарымызға қалай қарауымыз керек? (оқушы жауаптары).

Біз оларға құс үйлерін жасауымыз керек, құстардың ұясын бұзбауымыз керек, оларға тас лақтырмауымыз керек.

Логопед: Халықаралық құстар күні 1906 жылдан бері жыл сайын 1 сәуірде тойланады. халықаралық конвенцияқұстарды қорғау туралы.

Ларк мерекесі Ескі славян Ларк мерекесі 22 наурыз көктемгі күн мен түннің теңелу күні тойланады. Бұл күні олар туған жеріне оралды деп есептелді. аққұбаларкейін басқа да қоныс аударатын құстар. Толғайлар келгеннен кейін жер жыртуға және басқа көктемгі жұмыстарды қашан бастауға болатыны анықталды.

12. Байланысты сөйлеуді дамыту.

Логопед:Біз қоныс аударатын құстар туралы көп нәрсе білдік. Көшіп-қонатын құстардың бірі туралы айтуға тырысыңыз. Үстелдегі суреттер мен слайдтағы тірек сөздер көмектеседі.

1. Сұр тырна – тамызда ұшады.2. Наурызда немесе сәуірде келеді. 3. Батпақты ормандарда тіршілік етеді. 4. Жидектермен, жәндіктермен және олардың дернәсілдерімен қоректенеді. 5. Біздің елімізде сұр тырна ондаған қорықтар мен ұлттық саябақтарда, соның ішінде Гафур ауданының Белозер қорығында қорғалған.

Сабақты қорытындылау.

Сендер бүгін құстар туралы көп мағлұмат алдыңдар, тек экология жылында ғана емес, әрқашан оларға қамқорлықпен қарайсыңдар деп ойлаймын.

Рефлексия.Құстардың суреттері арқылы көңіл-күйлерін бағалау.

Өзіндік жұмыс тапсырмасы: қоныс аударатын құстар бейнеленген парақтарды бояу.

Күні______________ Сынып_______

Сабақ № ___________

Тақырып: Көшпелі құстар

Түзету және тәрбиелеу мақсаттары:
- Балалардың қоныс аударатын құстар туралы білімдерін нақтылау, жүйелеу.
- сөздік қорын молайту лексикалық тақырып,
- Сөйлеудің грамматикалық құрылымын жетілдіру.

Түзету және дамытушылық мақсаттары:
- Көрнекі, есту зейінін, логикалық ойлауын дамыту.
- Жалпы және ұсақ моториканы дамыту.
- Ынтымақтастық, дербестік, бастамашылық дағдыларын қалыптастыру.

Түзету және тәрбиелеу міндеттері:
- Жануарлар әлеміне деген сүйіспеншілікті арттыру.

Құрал-жабдықтар: қыстап қалатын және қоныс аударатын құстар бейнеленген карточкалар, түрлі-түсті қарындаштар, қоныс аударатын құстар бейнеленген суреттер, жұмыс дәптері.

Сабақтың барысы

1.Саусақ гимнастикасы.

Тілі-телі, тілі-телі, (Қолдарын бұлғайды).

Құстар оңтүстікке ұшып кетті.

Жұлдыз ұшып кетті -

Сұр қауырсын.(сол қолдың кішкентай саусағынан бастап екі қолдың саусақтарын кезекпен бүгу).

Лар, бұлбұл

Асығыңыз, кім жылдам?

Құтан, аққу, үйрек, жүйрік,

Лейлек, қарлығаш және сиыр.

Барлығы жиналды, ұшып кетті, (Қолдарын бұлғап).

Мұңды ән айтты.(Сұқ саусақ пен бас бармақ тұмсық жасайды «Құстар ән салады»).

2. Артикуляциялық гимнастика.«Тіл қарғаны мысықтан қалай құтқарды».

Күздің жылы күні еді. Бір күні дүкеннен қайтып келе жатқан Тіл орындыққа отырып, табиғатты тамашалай бастады. Кенет ол қарт қарғаның: «Қар-қар-қар!» деген дауысын естіді. Ол жан-жағына қарады (мысалы, "Сағат")және кішкентай тоқашты сындырды Кенет оның жанына үлкен қара қарға қонды. Ол қанаттарын қайырып, мақтанышпен жүре бастады. Басын жоғары-төмен иіп, қарға жерден нан үгіндісін алды. (мысалы, «Әткеншек»).

Бұл тәкаппар құсқа тіл қатты қызық болып, оған еліктей бастады («Үйрек тұмсық» жаттығуы щекке тартып, тіспен ұстаңыз, ерніңізді «тұмсық» сияқты жылжытыңыз).Қарға барлық үгінділерді жинап үлгермей жатып, ағаштың артынан ашулы мысық пайда болды. (мысалы, «Ашулы мысық»).Қарға қорқып, аспанға ұшып, ұзақ айнала бастады. (мысалы, «Jam»: ерніңізді солдан оңға қарай жалаңыз).Тіл, керісінше, қорықпады. Ол мысықтың жаңа сүтін табаққа құйды (мысалы, «Кубок»)және оған кішкене тізе берді (мысық сияқты сүтті жалаңыз).

Көп ұзамай мысық барлық сүтті ішті, ал табақша бос болды. (мысалы, «Кубок»).Аяқтарды, құлақтарды және мұрынды жуғаннан кейін (мысалы, «Кептелу»),Мысық ағашқа шығып, қатты ұйықтап қалды.

Сәлден кейін қарға жерге батып, қалған үгінділерді (мыс. «Әткеншек») шұқыды.

Тіл үйіне қайтып келгенде, қарт қарғаны ашулы мысықтан қалай құтқарғанын күлімсіреп еске алды (мыс. «Улыбка» - «Ащы мысық»).

3. Тыныс алу жаттығулары «Құс ұшады»

Қағаз құсты алақанға саламыз. Біз қысқа мұрынды ингаляцияны және ұзақ, мақсатты ауызша дем шығаруды қабылдаймыз. Нәтижесінде құс алақаннан ұшады. Жаттығу 4-5 рет қайталанады.

4. Көшпелі құстар туралы әңгімелеу.

Логопед: Балалар, саусақ гимнастикасын жасай отырып, біз атаған құстарды бір сөзбен қалай атауға болады? (Көшіп-қонатын құстар).

Неліктен оларды көші-қон деп атайды? (Оларды көші-қон деп атайды, өйткені олар қыста жылы жаққа ұшады).

Неліктен олар жылы климатқа ұшады? (Суықтан қорқады, тамақ ала алмайды, су қоймалары қатып қалады)

Көшпелі құстар туралы қандай ертегі, ертегі білесіңдер? («Дүймешік», «Қаздар аққулары», «Түлкі мен тырна», «Сұр мойын», « Ұсқынсыз үйрек»).

5. «Қате жасама».

Логопед балаларды үстелдерге отыруға шақырады.

Үстелдерде қоныс аударатын және қыстайтын құстар бейнеленген карточкалар бар.

Логопед: «Сіз барлық қоныс аударатын құстарды қызыл қарындашпен дөңгелетіп, әрекетіңізді негіздеуіңіз керек».

Бала: «Қарлығашты айналдырдым, өйткені қарлығаш – қоныс аударатын құс».

«Тырнаны айналып өттім, өйткені тырна — қоныс аударатын құс».

6. «Құс қайда? »

Логопед: Мен құсты қозғалтамын, ал қазір оның қайда екенін айтасың. «Жұлдыз неден ұшып кетті? «Жұлдыз не үшін ұшты? »

7. «Құстардың дене мүшелерін ата» ойыны.

«Көшпелі құстар» мнемоникалық кестемен жұмыс.

Логопед: Балалар, құстардың суретіне қараңдаршы, олардың қандай дене мүшелері бар екенін айтыңдар. Біз толық ұсыныспен жауап береміз.

Құстардың бастары бар. Құстардың екі қанаты бар.

Құстардың екі аяғы бар. Құстардың құйрығы болады.

Құстардың тұмсығы бар. Құстардың денесі қауырсынмен жабылған.

6. «Дыбыс» ойынын тап.

Логопед балаларды тақтаға шақырады. Үстел үстінде, тақтаның жанында қоныс аударатын және қыстап қалатын құстардың суреттері бар.

Логопед: Балалар, әр қайсысың бір қоныс аударатын құсты таңдап, тақтаға жапсыруларың керек. (балалар тапсырманы орындайды).

Логопед: Ал енді әр құстың атын атап, сөздегі бірінші және соңғы дыбысты анықтап, сөзді буынға бөлу керек.

1-ші бала: Мынау ләйлек. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [А]. Соңғы дыбыс [T]. AIST сөзі екі буыннан тұрады.

2-ші бала: Бұл көкек. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [К]. Соңғы дыбыс [A]. КӨКЕК сөзі үш буынды.

3-ші бала: Мынау құтан. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [С]. Соңғы дыбыс [I]. HERON сөзі екі буыннан тұрады.

7. Дәптермен жұмыс

Логопед: Ал енді құстарымызға қол қойып, іздеген дыбыстарды белгілейік.

8. Сабақты қорытындылау.Логопед балалардан қоныс аударатын және қыстайтын құстардың қалай аталатынын және неліктен, сөздегі бірінші және соңғы дыбысты қалай анықтау керектігін сұрайды.

Балалар іс-әрекетінің түрлері: коммуникативті, танымдық-зерттеушілік, ойын, өнімді.

Мақсат: артикуляциялық аппаратты, ұсақ моториканы дамыту, мұрынмен тыныс алу мен ауызша дем шығаруды ажырата білуге ​​үйрету, «Көшпелі құстар» туралы түсініктерін бекіту; «Көшпелі құстар» тақырыбы бойынша сөздікті зат есім, сын есім және етістіктермен белсендіру; үлгі бойынша негіздерді қосу арқылы күрделі сын есімдерді құрауға үйрету; -ат, -ят жұрнақтары арқылы зат есім жасауды үйрету; сөздерді буынға бөлу қабілеттерін дамыту; сөздегі бірінші және соңғы дыбысты ерекшелеу; логопед үлгісі бойынша құс туралы сипаттамалық әңгіме құрастыру; қоныс аударатын құстарға деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Жоспарланған нәтижелер: қоныс аударатын және қыстайтын құстардың атын біледі, «Көшіп-қонатын құстар», «Қыстайтын құстар» жалпылаушы ұғымдарды дұрыс қолданады; сөздерді буынға бөліп, сөздегі бірінші және соңғы дыбысты ажырата алады.

Жабдық: қыстап қалатын және қоныс аударатын құстар бейнеленген карточкалар, түрлі-түсті қарындаштар, қоныс аударатын құстардың суреттері, доп, фишкалар.

Ұйымдастырылған мазмұн тәрбиелік іс-шаралар

1. Саусақ гимнастикасы.

Тілі-телі, тілі-телі, (Қолдарын бұлғайды).

Құстар оңтүстікке ұшып кетті.

Жұлдыз ұшып кетті -

Сұр қауырсын.(сол қолдың кішкентай саусағынан бастап екі қолдың саусақтарын кезекпен бүгу).

Лар, бұлбұл

Асығыңыз, кім жылдам?

Құтан, аққу, үйрек, жүйрік,

Лейлек, қарлығаш және сиыр.

Барлығы жиналды, ұшып кетті, (Қолдарын бұлғап).

Мұңды ән айтты.(Сұқ саусақ пен бас бармақ тұмсық жасайды «Құстар ән салады»).

2. Артикуляциялық гимнастика. «Тіл қарғаны мысықтан қалай құтқарды».

Күздің жылы күні еді. Бір күні дүкеннен қайтып келе жатқан Тіл орындыққа отырып, табиғатты тамашалай бастады. Кенет ол қарт қарғаның: «Қар-қар-қар!» деген дауысын естіді. Ол жан-жағына қарады(мысалы, "Сағат") және кішкентай тоқашты сындырды Кенет оның жанына үлкен қара қарға қонды. Ол қанаттарын қайырып, мақтанышпен жүре бастады. Басын жоғары-төмен иіп, қарға жерден нан үгіндісін алды.(мысалы, «Әткеншек»).

Бұл тәкаппар құсқа тіл қатты қызық болып, оған еліктей бастады(«Үйрек тұмсық» жаттығуы щекке тартып, тіспен ұстаңыз, ерніңізді «тұмсық» сияқты жылжытыңыз). Қарға барлық үгінділерді жинап үлгермей жатып, ағаштың артынан ашулы мысық пайда болды.(мысалы, «Ашулы мысық»). Қарға қорқып, аспанға ұшып, ұзақ айнала бастады.(мысалы, «Jam»: ерніңізді солдан оңға қарай жалаңыз). Тіл, керісінше, қорықпады. Ол мысықтың жаңа сүтін табаққа құйды(мысалы, «Кубок») және оған кішкене тізе берді (мысық сияқты сүтті жалаңыз).

Көп ұзамай мысық барлық сүтті ішті, ал табақша бос болды.(мысалы, «Кубок»). Аяқтарды, құлақтарды және мұрынды жуғаннан кейін(мысалы, «Кептелу»), Мысық ағашқа шығып, қатты ұйықтап қалды.

Сәлден кейін қарға жерге батып, қалған үгінділерді (мыс. «Әткеншек») шұқыды.

Тіл үйіне қайтып келгенде, қарт қарғаны ашулы мысықтан қалай құтқарғанын күлімсіреп еске алды (мыс. «Улыбка» - «Ащы мысық»).

3. Тыныс алу жаттығулары «Құс ұшады»

Қағаз құсты алақанға саламыз. Біз қысқа мұрынды ингаляцияны және ұзақ, мақсатты ауызша дем шығаруды қабылдаймыз. Нәтижесінде құс алақаннан ұшады. Жаттығу 4-5 рет қайталанады.

4. Көшпелі құстар туралы әңгімелеу.

Логопед: Балалар, саусақ гимнастикасын жасай отырып, біз атаған құстарды бір сөзбен қалай атауға болады? (Көшіп-қонатын құстар).

Неліктен оларды көші-қон деп атайды? (Оларды көші-қон деп атайды, өйткені олар қыста жылы жаққа ұшады).

Неліктен олар жылы климатқа ұшады? (Суықтан қорқады, тамақ ала алмайды, су қоймалары қатып қалады)

Көшпелі құстар туралы қандай ертегі, ертегі білесіңдер? («Дүймешік», «Қаздар аққулары», «Түлкі мен тырна», «Сұр мойын», «Ұсқынсыз үйрек»).

5. «Дыбыс» ойынын тап.

Логопед балаларды тақтаға шақырады. Үстел үстінде, тақтаның жанында қоныс аударатын және қыстап қалатын құстардың суреттері бар.

Логопед: Балалар, әр қайсысың бір қоныс аударатын құсты таңдап, тақтаға жапсыруларың керек. (балалар тапсырманы орындайды).

Логопед: Ал енді әр құстың атын атап, сөздегі бірінші және соңғы дыбысты анықтап, сөзді буынға бөлу керек.

1-ші бала: Мынау ләйлек. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [А]. Соңғы дыбыс [T]. AIST сөзі екі буыннан тұрады.

2-ші бала: Бұл көкек. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [К]. Соңғы дыбыс [A]. КӨКЕК сөзі үш буынды.

3-ші бала: Мынау құтан. Бұл сөздегі бірінші дыбыс [С]. Соңғы дыбыс [I]. HERON сөзі екі буыннан тұрады.

6. «Балаға ат қою» ойыны

Қолында доп ұстаған логопед балалар шеңберіне тұрады.

Логопед: Мен кімге доп лақтырсам, сол қоныс аударатын құстың балапандарының қалай аталатынын айтуы керек.

Жұлдызшада - ... (жұлдыз)

Арқада- ... (арқалар)

Кранда - ... (тырналар)

Көкекте - ... (көкек)

Лейлекте - ... (лейлек)

Аққуда ... бар (аққулар).

7. «Белгіні ата» жаттығуы

Логопед: балалар, енді әр қайсысың қоныс аударатын құстың суретіне түсіп, осы құсқа арналған белгілерді теріп алыңдар.

Қандай қарлығаш? - ... (кіші, қара, жылдам)

Қандай ләйлек? - ... (ақ, үлкен, әдемі)

Қандай дөңес? - ... (қара, үлкен)

Қандай көкек? - ... (қу, түрлі-түсті)

Қандай аққу? - ... (ақ, үлкен, асыл)

Қандай жұлдызқұрт? - ... (ала, қамқор)

8. «Атын ата» жаттығуы

Логопед: Балалар, құтанның тұмсығы ұзын болса, мынау ... (ұзын тұмсық).

Лейлектің аяқтары ұзын болса, онда ол ... (ұзын аяқты ләйлек).

Егер жұлдызқұрттың құйрығы қысқа болса, онда ол ... (қысқа құйрықты жұлдызша).

Қарлығаштың қанаттары өткір болса, бұл ... (өткір қанатты қарлығаш).

9. «Сөз-әрекет» ойыны

Логопед: Ал енді ойын ойнайық. Әр құсқа қатысты сөз-әрекеттерді теріп алу керек. Әрбір сөз үшін бала жетон алады. Ең көп фишка жинаған жеңімпаз болады.

Қарлығаш - (ұшады, шырылдайды, мидьяларды ұстайды).

Аққу - (жүзеді, қанаттарын қағады, ұшады).

Құтан – (бір аяқпен тұрып, жүреді, бақа жейді).

Бұлбұл - (ән салады, құйылады, бұтаққа отырады, ұшады).

Қарлығаш – (жүреді, ұшады, құрт іздейді).

Көкек - ​​(ұшады, жұмыртқасын басқаның ұясына салады).

10. Жобалау сипаттамалық әңгіме логопед үлгісі бойынша: - Бұл жұлдызқұрт. Жұлдызша – қоныс аударатын құс. Оның ала-түсті қауырсындары бар. Жұлдызша «құс үйі» деп аталатын үйде тұрады. Жұлдызша жауын құрттарымен, құрттармен, дернәсілдермен және тұқымдармен қоректенеді. Жұлдыз балапандар жұлдызша деп аталады. Жұлдызшалар зиянды жәндіктер мен олардың дернәсілдерін жеу арқылы пайда көреді.

11. Сабақты қорытындылау. Логопед балалармен қоныс аударатын және қыстайтын құстардың қалай аталатынын және неліктен, сөздегі бірінші және соңғы дыбысты қалай анықтау керектігін түсіндіреді; балалармен бірге құстар туралы жаңа білгендерін еске түсіреді.