Әділдік – жүрекке итермелейтін (әділдік сезім жүректен шығады) адал да дұрыс көзқарас (әрекет, шешім). Жәрмеңке. Презентация на тему «Сот төрелігі» Презентация на тему Сот төрелігі этикасы



























Әсерлерді қосу

27 ішінен 1

Әсерлерді өшіру

Ұқсастарды қараңыз

Енгізу коды

Байланыста

Сыныптастар

Telegram

Пікірлер

Пікіріңізді қосыңыз


Презентацияға аннотация

«Әділет» презентациясы оқушыларды әділдік ұғымымен, оның адамдарға әсерімен таныстырады, әділ адамның адамгершілік қасиеттері туралы айтып, өзінің және өзгенің іс-әрекетін әділдік тұрғысынан талдауға үйретеді. Әділдік туралы афоризмдер беріледі.

  • Әділет туралы астарлы әңгіме;
  • Әділ болу деген нені білдіреді;
  • Әділет туралы мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, афоризмдер;
  • Философтардың әділдік туралы айтқан сөздері.

    Формат

    pptx (қуат нүктесі)

    Слайдтар саны

    Пичугина Л.Н.

    Көрермендер

    Сөздер

    Аннотация

    Қазіргі

    мақсаты

    • Мұғалімнің сабақ беруі үшін

слайд 1

слайд 2

слайд 3

Мақсаттар мен мақсаттар

  • әділ адамның адамгершілік ережелерін қалыптастырады.

Сабақтың мақсаттары:

  • сот төрелігі түсінігімен таныстыру;
  • әрекеттерді талдау қабілетін дамыту;
  • топта бірлесіп жұмыс істеу қабілетін дамыту.
  • слайд 4

    Идеялар себеті

  • Слайд 5

    Келіссөздер үстелі

  • слайд 6

    Леонардо да Винчидің астарлы әңгімесі. «Әділет»

    Слайд 7



    Слайд 8

    Үкі шынымен де дұрыс айтты. Ұяны көрген кез келген адам аналық араның ол жерде ең жоғары билік жүргізетінін, бәрін және барлығын үлкен ақылмен басқаратынын және көптеген адамдар арасындағы міндеттерді әділ бөлетінін біледі. аралар отбасы. Кейбір аралар үшін негізгі алаңдаушылық - гүлдерден шырын жинау, басқалары үшін - тарақпен жұмыс; Кейбіреулер ұяны күзетеді, тітіркендіргіш аралар мен араларды қуып жібереді, ал басқалары тазалықты сақтауға қамқорлық жасайды. Патшайымға бір қадам қалдырмай қамқорлық жасауы керек аралар бар. 7-ханым қартайған кезде, ең күшті аралар оны өздеріне мұқият алып жүреді, ал ең тәжірибелі және білімділер әртүрлі сусындардың көмегімен емдейді. Ал егер кем дегенде бір ара өз міндетін бұзса, оны сөзсіз жаза күтіп тұр.

    Слайд 9

    Қорытынды

    слайд 10

    Әділдікті қалай көрсетуге болады?

    Слайд 11

    Түсіндірме сөздіктер

  • слайд 12

    Мақал-мәтелдер:

    • Сіз шындықты айтасыз
    • Шындық болды
    • Барлығы шындықты іздейді
    • Шындықты басқалардан іздеме
    • Нан мен тұзды жеңіз
    • Кімде жақсылық жоқ
      • ондағы шындық аз.
      • шындықты жасаңыз.
      • және орманға кетті.
      • бәрі бірдей жасай бермейді.
      • бірақ шындықты тыңда.
      • сізде жоқ кезде.
  • слайд 13

    Афоризмдер

    • Әділдік барлық жағдайларды түсінуге негізделген.
      (В. Уодлер)
    • Ашу жиі әділетсіздікке себеп болады.
      (Белгісіз автор)
  • Слайд 14

    Топтардың жұмысын тексеру

  • слайд 15

    Әділдік – адамдар арасындағы пайданы бөлу, марапаттау және жазалау мәселелеріне қатысты қатынастарды реттейтін моральдық ереже. Әрбір әрекетті мәні бойынша бағалау керек.

    слайд 16

      - әділдік ақиқаты.
  • Әділ – дұрыс, заңды түрде, ақиқатпен, ар-ожданмен, әділдікпен жасалған.
    Дальдың түсіндірме сөздігі V.I.
  • Слайд 17

    Мақал-мәтелдер

    • Сіз шындықты айтасыз
    • Шындық болды
    • Барлығы шындықты іздейді
    • Шындықты басқалардан іздеме
    • Нан мен тұзды жеңіз
    • Кімде жақсылық жоқ
      • ондағы шындық аз.
      • шындықты жасаңыз.
      • және орманға кетті.
      • бәрі бірдей жасай бермейді.
      • бірақ шындықты тыңда.
      • сізде жоқ кезде.
  • Слайд 18

    Цицерон әділет туралы

    • Әділдік әркімге өзінің жеке басын беруден тұрады.
    • Әділетсіздікке екі жолмен жетеді: зорлықпен немесе алдаумен.
    • Әділдік – барлық ізгі қасиеттердің ең жоғарысы.
  • Слайд 19

    Аристотель әділет туралы

    • Адамдардың әділетсіз әрекеті байлық пен кедейліктен емес.
    • Ізгілік туралы жақсы сөз айту әлі ізгі болу дегенді білдірмейді, ал ойда әділ болу іс жүзінде әділ болу дегенді білдірмейді.
  • Слайд 20

    Демокрит

    Әділдік – парызды орындау, әділетсіздік – тиісті нәрсені істемеу, жалтару (міндеттерін орындаудан).

    слайд 21

    слайд 22

    Әңгімедегі жағдайды талқылау

  • слайд 23

    Мақал-мәтелдер

    • Сіз шындықты айтасыз
    • Шындық болды
    • Барлығы шындықты іздейді
    • Шындықты басқалардан іздеме
    • Нан мен тұзды жеңіз
    • Кімде жақсылық жоқ
      • ондағы шындық аз.
      • шындықты жасаңыз.
      • және орманға кетті.
      • бәрі бірдей жасай бермейді.
      • бірақ шындықты тыңда.
      • сізде жоқ кезде.
  • слайд 24

    Қорытынды

  • слайд 25

    Р.Киплинг, ағылшын жазушысы




    Ал кәпірлер күнәларын кешірсін.



    Басқаларға қарағанда жомарт және ақылдырақ.



    Олардың даусының жалған екенін ұмытпай
    .

    слайд 26









    Сағат пен күн тынымсыз жүгіру,

  • Слайд 27

    Сабақ үшін рахмет!

  • Барлық слайдтарды көру

    Аннотация

    Тақырып:
    Модуль«Негіздері зайырлы этика»

    Сабақтың мақсаты: боқушыларды «әділеттілік» ұғымымен, оның адамға әсерімен таныстыру.

    Сабақтың мақсаттары:

    • Оқушылармен әділ адамның адамгершілік ережелерін талқылаңыз.
    • Балалардың әділеттілік сезімін ояту.
    • Оқу процесінде ақпаратпен жұмыс істеудің білім беру дағдыларын дамыту: ақпарат көздерін шарлау, оқылғанды ​​барабар түсіну, ақпаратты маңыздылығы бойынша сұрыптау, қорытындылар мен жалпылаулар жасау.
    • Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту.

    Әдістері:

    • ауызша;
    • ішінара іздеу;
    • ұжымдық;
    • фронтальды;
    • топ;

    Жабдық:

    Күтілетін нәтижелер:

    • моральдық ережелерді сақтау

    Сабақтар кезінде:

    • Ұйымдастыру уақыты.

    слайд 1

    Мұғалім: слайд 2-3

    слайд 4




    Мұғалім: Слайд 5
    Мұғалім:«Әділет» астарлы әңгімесі
    слайд 6
    – Дүниеде әділдік жоқ! – деп мұңайып сықырлады тышқан, ғажайып түрде ғажайып тырнағынан құтылып.
    – Өтірікке қашанға дейін шыдайды! – деп ызаланып айқайлады мысқал тар қуысқа әрең тығылып үлгеріп.
    – Өзбырлықтан өмір жоқ! – деп мияылдады мысық биік дуалға секіріп, төменде аңдып жатқан аула итіне сақтықпен қарап.
    Слайд 7
    – Сабыр етіңіздер, достар!– деді дана үкі шаруа ауласындағы торда отырып.– Өмір туралы жоқтауларыңызда біраз шындық бар. Бірақ әділдік араларыңнан біреуге тиесілі ме?
    Бұл сөздерді естігенде тышқан шұңқырдан сыртқа қарады, мысық мұрнын шұңқырдан шығарды, мысық шарбаққа ыңғайлы орналасты, ал ит артқы аяғымен отырды.
    «Әділет, - деп жалғастырды үкі, - табиғаттың ең жоғарғы заңы, оған сәйкес жер бетіндегі барлық адамдар арасында ақылға қонымды келісім орнатылады. Осы дана заң бойынша барлық жануарлар, құстар, балықтар, тіпті жәндіктер де өмір сүреді. Аралар тобының бірге өмір сүріп, қалай жұмыс істейтінін қараңыз.
    Слайд 8

    Слайд 9
    Қорытынды:Табиғатта бәрі ақылды және ойластырылған, әркім өз ісімен айналысуы керек және бұл даналықта өмірдің ең жоғары әділдігі.
    Мұғалім: 10-слайд

    Әділ болу деген нені білдіреді?


    слайд 11
    слайд 12
    слайд 13
    Топтардың жұмысын тексеру:
    слайд 14 - 20
    слайд 21
    Рөлдік оқу.


    - Тоқсан бес. Саған ше?



    - Ву! Мен теңізді жүзіп өте аламын!

    - Мен ұшуды білетінмін!
    - Ал, ұш!
    - Енді мен алмаймын: қалай екенін ұмытып қалдым.

    - Өтірік айтасың!
    - Жоқ, шынымен!
    Неге өлмедің?

    - Басы жоқ па?

    -Бассыз қалай жүрдің?


    - Тағы біреуі өсті.



    - Мүлдем жоқ.
    Неге қазір тірісің?





    - Жарайды. Одан әрі жат.

    - Ха-ха-ха! Міне, өтірік!
    - Бұл ақымақтық емес!




    - Сенбейсің бе? Шын сөзім!
    -Не ұштың?




    - Әрине, ұшты.
    Неге ештеңе көрмедің?







    - Не оңай!
    - Жарайды, бірдеңе ойлап тап.



    - Е, бәрің не "е" иә "е"!
    - Қазір! Маған көруге берші.
    - Ал, ойлан, ойла!







    - Не пайда?


    - Сен ше?

    -Сен өзің өтірікшісің!








    - Не үшін?



    - Өзің жасағың келмей ме?







    Қалай ойлайсыңдар, бұл әңгіме біздің сабағымыздың тақырыбына қатысты ма? Дәлелде.
    Анам Иринканы әділ жазалады ма?
    Сіз Игорь, Мишутка және Стасиктің орнында не істер едіңіз?
    Тақтадағы мақал-мәтелдердің қайсысы оқылған шығармаға қатысты?
    Қорытынды. слайд 23
    Сабағымыз аяқталуға жақын. Тағы да айтайық, әділдік деген не, әділдік деген не?
    Сабақтың басында жасалған болжамдарды қараңыз. Олар расталды ма? Мүмкін тағы бір нәрсе қосу керек пе? (балалардың сөздері)
    Қорытынды. слайд 24-25
    Мұғалім:
    Шатастырылған көпшіліктің арасында өзіңізді бақылаңыз.
    Барлығының шатасуы үшін сізге қарғыс.
    Әлемге қарсы өзіңізге сеніңіз
    Ал кәпірлер күнәларын кешірсін.
    Сағат соқпасын, шаршамай күт,
    Өтірікшілер өтірік айтсын, оларға ренжіме;
    Кешіруді біл, бірақ кешірмейтін сияқты,
    Басқаларға қарағанда жомарт және ақылдырақ.
    Арманның құлы болмай армандай біл,
    Ал ойлау үшін ойлар құдайланбайды
    Сәттілік пен сөгісті бірдей қарсы алыңыз,
    Олардың даусының жалған екенін ұмытпай
    Сөзіңді айтқан кезде үндеме
    Ол ақымақтарды тұншықтырып өлтіру үшін алаяқты мүгедек етеді.
    Бүкіл тіршілік жойылған кезде және қайтадан
    Барлығын негізгіден қайта жасау керек.
    Қарапайым бол, патшалармен сөйлес,
    Көпшілікпен сөйлескенде адал болыңыз
    Дұшпандармен және достармен тура және берік бол,
    Әркім өз сағатында сені ойласын.
    Әр сәтті мағынамен толтырыңыз
    Сағат пен күн тынымсыз жүгіру,
    Сонда сен бүкіл әлемді иемденесің,
    Сонда, балам, сен Ер боласың!
    слайд 26.

    Тақырып:
    Модуль«Зайырлы этика негіздері»
    Сынып: 4. Сағат саны: 1 сағат

    Сабақтың мақсаты: боқушыларды «әділеттілік» ұғымымен, оның адамға әсерімен таныстыру.

    Сабақтың мақсаттары:

    • Оқушылармен әділ адамның адамгершілік ережелерін талқылаңыз.
    • Балалардың әділеттілік сезімін ояту.
    • Оқу процесінде ақпаратпен жұмыс істеудің білім беру дағдыларын дамыту: ақпарат көздерін шарлау, оқылғанды ​​барабар түсіну, ақпаратты маңыздылығы бойынша сұрыптау, қорытындылар мен жалпылаулар жасау.
    • Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту.

    Әдістері:

    • ауызша;
    • ішінара іздеу;
    • өзіндік жұмыс әдістері;
    • зерттеу әдісінің элементтері.

    Танымдық әрекетті ұйымдастыру формалары:

    • ұжымдық;
    • фронтальды;
    • топ;

    Жабдық:медиа инсталляция, экран, парақшалар, қаламдар, түсіндірме сөздіктер, Н.Носовтың «Армандаушылар» әңгімесінің мәтіні.

    Күтілетін нәтижелер:

    • әділдік жасай білу
    • моральдық ережелерді сақтау
    • өз іс-әрекетін бағалай білу.

    Сабақтар кезінде:

    • Ұйымдастыру уақыты.
    • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын белгілеу.

    Әр топтың үстелдерінде әріптер бар. Әріптерден сөз құрап, сабағымыздың тақырыбын білесіңдер (Әділет). слайд 1
    (Үш оқушы бірігіп тақтаға осы сөзді жазады.)

    Мұғалім:Бүгін сабақта біз «әділет» ұғымымен танысып, әділ адамның адамгершілік ережелерін талқылаймыз. слайд 2-3
    «Әділеттілік» ұғымымен жұмыс.
    («Идеялар себеті» әдісін қолдану) слайд 4
    Әділдік туралы білгеннің бәрін жаз. (Әр оқушы өз бетінше жұмыс жасайды)
    Енді топпен жұмыс жасаңыз. Тізімдеріңізді талқылаңыз. Сіз келіскен, біреу келіспейтін ақпаратты қалдырыңыз, «?» белгісін қойыңыз.
    «Идеялар қоржынына» білімімізді, болжамдарымызды жинақтайық. Егер сіздердің біреулеріңіздің кейбір ақпаратқа қарсылығыңыз болса, өз көзқарасыңызды білдіріңіз. (Топтардың бірі тізімдерін оқиды, қалғандары толықтырады. Келіспеушілік туындаса, қатысушылар өз пікірлерін дәлелдей отырып айта алады).
    Бұл ақпаратпен бәрі келісе ме? (Сыныпта жазбаша болжамды жоққа шығаруға дайын кем дегенде бір адам болған жағдайда, жазбаның жанына «?» белгісі қойылады және сабақтың соңында осы болжамдарға оралу керек және олардың дұрыс немесе дұрыс еместігін тағы бір рет біліңіз).
    Мұғалім:бүгінгі сабақта туындайтын барлық мәселелерді шешу үшін біз келіссөз үстеліндегі орындарымызды алуымыз керек. Слайд 5
    Мұғалім:«Әділет» астарлы әңгімесі
    слайд 6
    – Дүниеде әділдік жоқ! – деп мұңайып сықырлады тышқан, ғажайып түрде ғажайып тырнағынан құтылып.
    – Өтірікке қашанға дейін шыдайды! – деп ызаланып айқайлады мысқал тар қуысқа әрең тығылып үлгеріп.
    – Өзбырлықтан өмір жоқ! – деп мияылдады мысық биік дуалға секіріп, төменде аңдып жатқан аула итіне сақтықпен қарап.
    Слайд 7
    – Сабыр етіңіздер, достар!– деді дана үкі шаруа ауласындағы торда отырып.– Өмір туралы жоқтауларыңызда біраз шындық бар. Бірақ әділдік араларыңнан біреуге тиесілі ме?
    Бұл сөздерді естігенде тышқан шұңқырдан сыртқа қарады, мысық мұрнын шұңқырдан шығарды, мысық шарбаққа ыңғайлы орналасты, ал ит артқы аяғымен отырды.
    «Әділет, - деп жалғастырды үкі, - табиғаттың ең жоғарғы заңы, оған сәйкес жер бетіндегі барлық адамдар арасында ақылға қонымды келісім орнатылады. Осы дана заң бойынша барлық жануарлар, құстар, балықтар, тіпті жәндіктер де өмір сүреді. Аралар тобының бірге өмір сүріп, қалай жұмыс істейтінін қараңыз.
    Слайд 8
    Үкі шынымен де дұрыс айтты. Ұяны көрген кез келген адам аналық араның бәрінен де, барлығын да асқан ақылмен басқаратын және үлкен аралар отбасының мүшелері арасында міндеттерді әділ бөлетінін біледі. Кейбір аралар үшін негізгі алаңдаушылық - гүлдерден шырын жинау, басқалары үшін - тарақпен жұмыс; Кейбіреулер ұяны күзетеді, тітіркендіргіш аралар мен араларды қуып жібереді, ал басқалары тазалықты сақтауға қамқорлық жасайды. Патшайымға бір қадам қалдырмай қамқорлық жасауы керек аралар бар. Қожайын қартайған кезде, ең күшті аралар оны мұқият алып жүреді, ал ең тәжірибелі және білімділер әр түрлі сусындармен емдейді. Ал егер кем дегенде бір ара өз міндетін бұзса, оны сөзсіз жаза күтіп тұр.
    Слайд 9
    Қорытынды:Табиғатта бәрі ақылды және ойластырылған, әркім өз ісімен айналысуы керек және бұл даналықта өмірдің ең жоғары әділдігі.
    Мұғалім: 10-слайд
    Әділдікті қалай көрсетуге болады? (жұмыста, басқаларға, өзіне).
    Әділ болу деген нені білдіреді?
    Бұл сұраққа топпен жұмыс жасау арқылы жауап беруге тырысамыз.
    Әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс.
    слайд 11Бірінші топ бұл сұрақтың жауабын түсіндірме сөздіктерден табуға тырысады,
    слайд 12Екінші топ әділдік туралы мақал-мәтелдер айтады.
    слайд 13Үшінші топ үй тапсырмасын пысықтап, әділдік туралы афоризмдерді оқиды.
    Топтардың жұмысын тексеру:
    слайд 14 - 20
    Н.Носовтың «Армандаушылар» әңгімесі бойынша жұмыс. слайд 21
    Рөлдік оқу.
    Мишутка мен Стасик бақшадағы орындықта отырып әңгімелесіп отырды. Тек олар басқа жігіттер сияқты жай сөйлеспей, бір-біріне кім кімге өтірік айтады деп дауласатындай әртүрлі аңыз әңгімелер айтты.
    - Сенің жасың нешеде? – деп сұрайды Мишутка.
    - Тоқсан бес. Саған ше?
    – Ал мен жүз қырықтамын. Білесіз бе, - дейді Мишутка, - мен Боря ағай сияқты үлкен, үлкен болдым, кейін кішкентай болдым.
    – Ал мен, – дейді Стасик, – басында кішкентай едім, кейін үлкен болып өстім, кейін қайтадан кішкентай болдым, енді көп ұзамай қайтадан үлкен боламын.
    «Мен үлкен болғанымда бүкіл өзенді жүзіп өте алатынмын», - дейді Мишутка.
    - Ву! Мен теңізді жүзіп өте аламын!
    – Ойлан – теңіз! Мен мұхитты жүзіп өттім!
    - Мен ұшуды білетінмін!
    - Ал, ұш!
    - Енді мен алмаймын: қалай екенін ұмытып қалдым.
    – Ал мен бірде теңізде жүзіп едім, – дейді Мишутка, – маған акула шабуыл жасады. Мен оны жұдырығыммен ұрдым, ол менің басымнан ұстап, тістеп алды.
    - Өтірік айтасың!
    - Жоқ, шынымен!
    Неге өлмедің?
    - Мен неге өлуім керек? Мен жағаға жүзіп, үйге қайттым.
    - Басы жоқ па?
    – Әрине, басы жоқ. Маған бас не үшін керек?
    -Бассыз қалай жүрдің?
    -Солай өтті. Бассыз жүре алмайтын сияқтысың.
    - Неге қазір басыңмен жүрсің?
    - Тағы біреуі өсті.
    «Жақсы ой!» Стасик қызғанды. Ол Мишуткадан жақсы өтірік айтқысы келді.
    - Ну, мынау! - ол айтты. Осылайша мен Африкада болдым, сол жерде мені қолтырауын жеп қойды.
    -Осылай өтірік айттың ғой!-деп Мишутка күлді.
    - Мүлдем жоқ.
    Неге қазір тірісің?
    Сөйтіп ол мені түкіріп жіберді.
    — деп ойлады Мишутка. Ол Стасикке өтірік айтқысы келді. Ойланып, ойланып, ақыры былай деді:
    - Бірде көшеде келе жатыр едім. Трамвайлардың, жеңіл көліктердің, жүк көліктерінің айналасында...
    - Мен білемін мен білемін! — деп айғайлады Стасик. - Енді трамвай сенің үстіңнен қалай өтіп кеткенін айт. Сіз бұл туралы әлдеқашан өтірік айттыңыз
    - Мұндай ештеңе жоқ. Мен оны білдірмеймін.
    - Жарайды. Одан әрі жат.
    - Міне, мен ешкімге тиіспеймін. Бір кезде автобус келе жатыр. Мен оны байқамадым, аяғымды басып - рраз! - және тортқа ұсақталған.
    - Ха-ха-ха! Міне, өтірік!
    - Бұл ақымақтық емес!
    - Автобусты қалай басып кеттің?
    - Демек, ол өте кішкентай, ойыншық болған. Баласы оны арқанмен сүйреп келе жатты.
    – Жарайды, бұл таңқаларлық емес, – деді Стасик. - Мен бір рет Айға ұшып кеттім.
    - Ева, қайда бардың! Мишутка күлді.
    - Сенбейсің бе? Шын сөзім!
    -Не ұштың?
    - Зымыранда. Айға тағы не ұшады? Өзіңді танымайтын сияқтысың!
    Айда не көрдіңіз?
    – Ал, не... – Стасик күлді. - Мен ол жерден не көрдім? Ештеңе көрмеді.
    - Ха-ха-ха!- Мишутка күлді. – Ал ол айға ұшып кеткенін айтты!
    - Әрине, ұшты.
    Неге ештеңе көрмедің?
    - Қараңғы болды. Мен түнде ұштым. Ұйқыда. Мен зымыранға отырдым және ғарышқа қалай ұшамын. Уау! Содан кейін мен қайтып ұшқанда ... мен ұштым, ұштым, содан кейін жерде үзіліс ... жақсы, мен ояндым ...
    - А, - деп Мишутка тартты. – Сондықтан мен бірден айтар едім. Түсімде екеніңді білмедім.
    Сол кезде көрші Игорь келіп, менің қасыма орындыққа отырды. Ол тыңдады, Мишутка мен Стасикті тыңдады, содан кейін ол:
    - Бұл өтірік! Ал сен ұялмайсың ба?
    -Неге ұяласың? Біз ешкімді алдамаймыз, – деді Стасик. - Біз ертегі айтып жатқандай, ойлап тауып жатырмыз.
    - Ертегілер! – деп менсінбей күрсінді Игорь. - Жұмыс таптым!
    - Ал сіз ойлап табу оңай деп ойлайсыз!
    - Не оңай!
    - Жарайды, бірдеңе ойлап тап.
    – Қазір... – деді Игорь.– Өтінемін.
    Мишутка мен Стасик қуанып, тыңдауға дайындалды.
    – Енді, – деп қайталады Игорь.
    - Е, бәрің не "е" иә "е"!
    - Қазір! Маған көруге берші.
    - Ал, ойлан, ойла!
    - Уф, - деді Игорь тағы да аспанға қарады, - Енді, қазір ... у-у...
    -Жақсы, не ойлап отырсың? Ол айтты - не оңай!
    - Қазір... Міне! Бірде итті мазақ қылдым, ол менің аяғымнан тістеп алды. Тіпті тыртық қалдырды.
    -Ал, мұнда не ойлап таптың? — деп сұрады Стасик.
    - Ештеңе. Болғандай ол айтты.
    - Ал ол айтты - шеберді ойлап табу!
    - Мен шебермін, бірақ сен сияқты емеспін. Өтірік айта бересің, бірақ нәтиже жоқ, бірақ мен кеше өтірік айттым, осыдан пайда көремін.
    - Не пайда?
    - Ал міне. Анам мен әкем кеше түнде кетіп қалды, ал Ира екеуміз үйде қалдық. Ира төсекке жатты, мен сервантқа шығып, жарты банка джем жедім. Сонда ойлаймын: қалай алғаныммен. Ол Ирканың ернін джеммен алып, жағып жіберді. Анасы келіп: «Кемді кім жеді?» Мен: «Ира» деймін. Анасы қараса, еріндері кептеліп қалыпты. Бүгін таңертең ол анасынан алды, ал анам маған тағы тосап берді. Пайдасы сол.
    – Ендеше, сенің арқаңда басқа біреу алды, сен қуандың! - деді Мишутка.
    - Сен ше?
    - Маған ештеңе. Ал, міне, осылайша... Либбер! Мұнда!
    -Сен өзің өтірікшісің!
    - Кет! Біз сенімен орындықта отырғымыз келмейді.
    «Мен де сенімен отырмаймын.
    Джордж орнынан тұрып кетіп қалды. Мишутка мен Стасик те үйлеріне қайтты. Жолда олар балмұздақ сататын орынға тап болды. Олар тоқтап, қалталарын ақтарып, қанша ақшасы барын санай бастады. Екеуі де балмұздақтың бір порциясына жетеді.
    «Біз бір бөлігін сатып алып, оны екіге бөлеміз», - деді Игорь. Сатушы оларға таяқшаға балмұздақ берді.
    – Үйге қайтайық, – дейді Мишутка.– Дәл болуы үшін пышақпен кесеміз. -Жүрейік.
    Баспалдақта олар Ираны кездестірді. Оның көздері жас болды.
    -Неге жыладың? – деп сұрайды Мишутка.
    -Анам мені серуендеуге жібермеді.
    - Не үшін?
    - Тосап үшін. Ал мен оны жеген жоқпын. Маған айтқан Игорь болды. Өзі жеп қойған шығар, бірақ маған лақтырып жіберді.
    - Әрине, Игорь тамақтанды. Ол бізге мақтанды. Сен жылама. Жүр, мен саған балмұздақтың жарты порциясын беремін, - деді Мишутка.
    «Мен сізге жарты порциямды беремін, мен оны бір рет байқап, қайтарамын», - деп уәде берді Стасик.
    - Өзің жасағың келмей ме?
    - Біз қаламаймыз. Біз бүгін он порция жедік», - деді Стасик.
    - Мына балмұздақты үшке бөліп алайық, - деп ұсыныс жасады Ира.
    - Дұрыс! - деді Стасик. – Сосын бір порцияны түгел жесең, тамағың ауырады. Олар үйлеріне қайтып, балмұздақты үшке бөлді.
    - Дәмді заттар! - деді Мишутка. - Маған балмұздақ қатты ұнайды. Бірде мен бір шелек балмұздақ жедім.
    - Ну, сен және бәрін ойлап табасың! Ира күлді. - Бір шелек балмұздақ жедім дегенге кім сенеді!
    - Демек, бұл өте кішкентай болды, шелек! Мұндай қағаз, шыныдан артық емес ...
    Әңгімедегі жағдайды талқылаңыз. слайд 22
    Қалай ойлайсыңдар, бұл әңгіме біздің сабағымыздың тақырыбына қатысты ма? Дәлелде.
    Анам Иринканы әділ жазалады ма?
    Сіз Игорь, Мишутка және Стасиктің орнында не істер едіңіз?
    Тақтадағы мақал-мәтелдердің қайсысы оқылған шығармаға қатысты?
    Қорытынды. слайд 23
    Сабағымыз аяқталуға жақын. Тағы да айтайық, әділдік деген не, әділдік деген не?
    Сабақтың басында жасалған болжамдарды қараңыз. Олар расталды ма? Мүмкін тағы бір нәрсе қосу керек пе? (балалардың сөздері)
    Қорытынды. слайд 24-25
    Мұғалім:Сабағымызды сендермен поэтикалық қоштасумен аяқтағым келеді. (Р. Киплинг, ағылшын жазушысы):
    Шатастырылған көпшіліктің арасында өзіңізді бақылаңыз.
    Барлығының шатасуы үшін сізге қарғыс.
    Әлемге қарсы өзіңізге сеніңіз
    Ал кәпірлер күнәларын кешірсін.
    Сағат соқпасын, шаршамай күт,
    Өтірікшілер өтірік айтсын, оларға ренжіме;
    Кешіруді біл, бірақ кешірмейтін сияқты,
    Басқаларға қарағанда жомарт және ақылдырақ.
    Арманның құлы болмай армандай біл,
    Ал ойлау үшін ойлар құдайланбайды
    Сәттілік пен сөгісті бірдей қарсы алыңыз,
    Олардың даусының жалған екенін ұмытпай
    Сөзіңді айтқан кезде үндеме
    Ол ақымақтарды тұншықтырып өлтіру үшін алаяқты мүгедек етеді.
    Бүкіл тіршілік жойылған кезде және қайтадан
    Барлығын негізгіден қайта жасау керек.
    Қарапайым бол, патшалармен сөйлес,
    Көпшілікпен сөйлескенде адал болыңыз
    Дұшпандармен және достармен тура және берік бол,
    Әркім өз сағатында сені ойласын.
    Әр сәтті мағынамен толтырыңыз
    Сағат пен күн тынымсыз жүгіру,
    Сонда сен бүкіл әлемді иемденесің,
    Сонда, балам, сен Ер боласың!
    слайд 26.

    • PWEARLISTOSVD
    • Әділет -
    • Әділдік деген не?
    • Қандай адамды әділ деп атауға болады?
    • Адамдарға әділдікпен қарау деген нені білдіреді?
    • Сізге әділетсіздік жасалғанда қалай әрекет етесіз?
    • Бейтаныс адамдарға әділ болу оңай ма, әлде жақсы көретіндеріңізге ме?
    • Берілген сөз тіркестерімен сөйлемдер құраңдар:
    • әділ әрекет; әділ шешім; әділ сыйақы; әділ жаза.
    «Айлакер шақал» үнді ертегісі
    • Неліктен шаруа жолбарысты босатты?
    • - Жолбарыс адамға қалай алғыс айтқысы келді?
    • - Жолбарыстың торға қайта оралғаны дұрыс па?
    • Әділдік деген не деп ойлайсың?
    • Фемида - әділдік құдайы - кейде көз байланған, бейтараптық символы ретінде, қолында қылыш пен таразымен бейнеленген.
    • Байлықтан емес
    • және кедей адамдар әділетсіз әрекет етеді.
    • Ізгілік туралы айту жақсы -
    • ізгі болу дегенді білдірмейді,
    • ал ойда әділ болу іс жүзінде әділ болу дегенді білдірмейді.
    • Аристотель
    • (б.з.д. 384-322), ежелгі грек философы және ғалымы.
    • Аристотель:
    • Әділдік – парыздың орындалуы,
    • әділетсіздік - бірдеңе істемеу
    • неден қашу керек
    • [өз міндеттерін орындаудан].
    • Демокрит:
    • Демокрит Абдера
    • (б.з.б. 460 ж. – б. з. 370 ж. ш.) – ежелгі грек философы
    Мақал-мәтелдер
    • - Шындықты айт, шындықты айт және солай істе.
    • -Бұл рас, бірақ ол орманға кетті.
    • - Кімде жақсылық болмаса, онда шындық аз.
    • Әркім шындықты іздейді, бірақ оны бәрі жасай бермейді.
    • – Шындықсыз – өмір емес, жылау.
    • Шындық болмаса, басқалардан іздеме.
    • – Шындық отқа күймейді, суға батпайды.
    • – Шындық көзді ашады.
    • Қаптың ішінде өңеш бар деген шындықты жасыра алмайсың.
    • -Нан мен тұзды же, бірақ шындықты тыңда.
    әділдік
    • Мысық Мурка Шарик ойлап тапты
    • питомниктер аман қалады.
    • Неліктен ол бұлай істейді: ол үлкен үйде тұрады, ал Шарик кішкентай стендте тұрады. Бірақ бар мәселе үй оныкі емес, питомниктікі еді – Шариков!
    • Ол үй иелеріне, олар айтқандай, Шарик өте қартайып, жалқау болды, сонымен қатар бөтен адамдар олардың ауласын ыңғайлы етіп жасағаны үшін шексіз мейірімді болды!
    • Барлығы Шарикті кабинадан қуып шығуымен аяқталды. Оның орнына олар Мурканы шынжырға салды. Үй иелері ақылды болды. Үйді күзеткен жақсы иттен де осындай зұлым мысық артық екенін түсіндік. Ал Шарик, солай болсын, дәлізге - ғасыр өмір сүруге рұқсат етілді!
    НЕ ІСТЕЙІН?
    • Жағдай 1. «Ойын»
    • Әпкесі:
    • - Менің жасым үлкен, сондықтан маған текшелер қажет. Ағасы жауап береді: - Менің де ойнағым келеді. Менімен бөліс.
    • Балалардың мінез-құлқын бағалау. Кім әділетсіздік жасады? Неліктен? Әділдікті қалай қалпына келтіруге болады?
    • Жағдай 2. «Дос»
    • Анасы жұмыстан келіп, ұлынан сұрады: - Балам, сен Дружокпен қыдырдың ба? Бала оған: -Дружкпен бірге жүр, әйтпесе мен сабақ алуым керек. «Бірақ біз итті күндіз, мен кешке серуендейміз деп келістік. Уәде бердің ғой, – деп мама ашуланды. Бала ренжіп, анасына: - Сен мені жақсы көрмейсің, сол үшін маған нұсқау бересің!
    • Баланы бағала.
    • МЕН БАСЫМЫН
    • Олар шие қазды.
    • Сергей былай деді:
    • - Мен артықпын.
    • Бес ағаш, бес жігіт
    • - Мен бақшаға бекер шықтым.
    • Шие қаншалықты піскен
    • Сергей бақшаға шығады.
    • – Е, жоқ, енді артық болдың!
    • Жігіттер сөйлесіп жатыр.
    • Агния Барто.
    • Әділ бола ма
    • А.Бартоның өлеңіндегі жігіттердің сөзі
    • «Мен артықпын»?
    • Әрбір адал адам өз іс-әрекетінде басшылыққа алатын жалғыз нәрсе – оның істеген ісі әділ немесе әділетсіз бе, бұл жақсы немесе жаман адамның әрекеті ме. Сократ
    • Адам әрекетінің нормасы
    • әділдікке қызмет етуі керек.
    • Николай Чернышевский
    • Әділдік – нан сияқты өмірге қажетті өнім.
    • Людвиг Берн
    Үй жұмысы:
    • Өзіңіз үшін бірнеше әділеттілік заңдарын жазыңыз және апта ішінде оларды орындауға тырысыңыз. Аптаның соңында сот төрелігінің қай заңдарын орындау қиынырақ немесе оңайырақ болғанын жазыңыз.

    Сабақ1 2 Әділет

    Мақсат:әділеттілік ұғымын дамыту арқылы кіші оқушының адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.

    Тапсырмалар:Әділеттілік сезімін қалыптастыру;

    Басқа адамдардың сезімдеріне жауап беру, түсіну және эмпатияны дамыту.

    - метатақырып :

    Оқылғанды ​​адекватты түсіну, ақпаратты маңыздылығы бойынша сұрыптау, коммуникативті дағдыларды дамыту.

    - тақырып:

    «Әділет» ұғымының мәнін ашу

    Оқушыларды түсінікке келтіріңіз: әділ адам дегеніміз не?

    Сабақтар кезінде:

    1. Org. сәт.

    FROM Қайырлы таң. Күн басталды
    Ең алдымен, біз жалқаулыққа жетелейміз.
    Сабақта есінеме
    Бірақ жұмыс істе және оқы.

    . d/z тексерілуде

    Адамгершілік парыз туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? (1 слайд)

    Моральдық міндет дегеніміз не? (1-8 слайд)

    Мейірімді болу өте оңай, ал әділ болу қиын бөлігі. (Гюго) (9 слайд)

    2. Проблеманы баяндау (білімді жаңарту)

    (10 слайд)

    3. Сабақтың тақырыбы: Әділеттілік(11 слайд)

    Қандай адамды әділ деп атауға болады?

    Әділ адам – шындыққа сай әрекет ететін адам. (12 слайд)

    Мурка мен Шарик туралы астарлы әңгіме (13 слайд)

    Мысық Мурка Шарик питомниктен аман қалуды шешті.

    Неліктен ол бұлай істейді: ол үлкен үйде тұрады, ал Шарик кішкентай стендте тұрады.

    Бірақ бар мәселе үй оныкі емес, питомниктікі еді – Шариков!

    Ол үй иелеріне, олар айтқандай, Шарик өте қартайып, жалқау болды, сонымен қатар бөтен адамдар олардың ауласын ыңғайлы етіп жасағаны үшін шексіз мейірімді болды!

    Барлығы Шарикті кабинадан қуып шығуымен аяқталды. Оның орнына олар Мурканы шынжырға салды. Үй иелері ақылды болды. Үйді күзеткен жақсы иттен де осындай зұлым мысық артық екенін түсіндік. Ал Шарик, солай болсын, дәлізге - ғасыр өмір сүруге рұқсат етілді!

    Талқылауға арналған мәселелер: (14 слайд)

    Мурка дұрыс жасады ма? Неліктен?

    Меншік иелері дұрыс шешім қабылдады ма?

    Әділдікті қалай көрсетуге болады?

    Әділ болу деген нені білдіреді?

    Әділеттілік белгілері:пропорционалдылық – еңбегіне қарай бағалау,

    теңестіру – «теңге тең» (15 слайд)

    Әділдік құдайы - Фемида кейде көз байланған, бейтараптық символы ретінде, қолында қылыш пен таразымен бейнеленген.

    Таразы - өлшем мен әділеттіліктің ежелгі символы. Жақсылық әділдік таразысында өлшенеді

    және зұлымдық, өмірде пенделердің жасаған істері. Адамдардың қайтыс болғаннан кейінгі тағдыры қай кесенің артық болатынына байланысты болды. Фемиданың қолындағы қылыш - жазаның символы. Бұл екі жақты, өйткені заң тек жазалап қана қоймайды, сонымен қатар ескертеді. (16 слайд)

    4. Физминутка

    5. Біріктіру (17 слайд)

    Топтық жұмыс. Біз «Үш жолдас» ертегісін талқылаймыз

    Үш жолдас (Күрд ертегісі)

    Үш жолдас түнді тауып алып, жақын маңдағы ауылға бұрылмақ болды.

    Олар бірінші кездескен үйді қағады. Қожайын оларды жылы шыраймен қарсы алды, бірақ ешқандай жағдайда

    олардың қайсысы үлкен екенін түсінеді. Бір сұраған:

    Мейірімділік үшін айтыңызшы, сіз бір-біріңізбен қандай туыссыздар және қайсысыңыздың үлкенісіз?

    Бұл екі есек, - деп жауап берді қонақ, - олар менің қасыма отыруға тиіс емес.

    Біраз уақыттан кейін үй иесі екінші қонақтан:

    Қайсысыңыз үлкен екеніңізді айтыңызшы, мен оған лайықты сыйлық бере аламын.

    Менің аяғымның ізі олардың басынан қымбат, – деп жауап берді қонақ. -Олар иттер.

    Ақыры үй иесі үшіншісін шақырды:

    Қымбаттым, кімнің қолында екенін айта аласыз ба, мен сөйлескім келеді.

    Екеуі де менен ақылды, екеуі де мен үшін үлкен. Сіз олардың кез келгенімен сөйлесе аласыз.

    Үй иесіне бұл жауап ұнады:

    Қымбатты қонағым, сені сақтағаным үшін кешірші, енді дастарханды сұрап отырмын.

    Қожайын қызметшілеріне былай деді:

    Үш үстелді орнатыңыз. Бір дастарханға шөп, екіншісіне сүйек, үшіншісіне қадірлі қонаққа тиесілі барлық нәрселерді қойыңыз.

    Қонақтар таң қалды. Ал иесі былай дейді:

    Тамақ ішіңіздер, құрметті қонақтар, ұялмаңыз. Сіз өзіңізді кіммен таныстырдыңыз, сонда сізге қызмет көрсетіледі ...

    Талқылауға арналған мәселелер: (18 слайд)

    Достарыңыздың қайсысы сізге ұнайды? ?

    Неліктен иесі бұлай жасады? Сіз оны дұрыс деп ойлайсыз ба?

    Қорытынды: Әр адамның негізгі құқығы қандай жағдайда болмасын тұлға болып қалу.

    Моральдық ережелер: (19 слайд)

    Басқа адамдардың құқықтарын құрметтеу;

    Өз әрекетінде жамандық туғызбау (қорлау, алдау, зорлық-зомбылық);

    Жамандықтар мен кемшіліктермен күресу, олар бар адамдармен емес;

    Басқа адамдардың дұрыстығын тану;

    Барлығына сәйкес келетін шешім табуға деген ұмтылыс

    Әділ адам қандай қасиеттерге ие болуы керек? (20 слайд)

    Мейірімді, дана, адал, ақылды, жомарт, батыл, сабырлы.

    Әділ болу өте қиын деп ойлайсыз ба?

    Әрбір адал адам басшылыққа алатын жалғыз нәрсе

    оның іс-әрекетінде - оның істегені әділ бе, әділетсіз бе және бұл жақсы немесе жаман адамның әрекеті ме. Сократ(21 слайд)

    Әділ болыңыз, сонда сіз бақытты боласыз. Дж.Руссо (22 слайд)

    Үйге тапсырма (23-24 слайд)

    Сіздің өміріңізде сізге немесе сіз білетін адамға әділ немесе әділетсіздік жасалған кезді сипаттаңыз.

    Орыстарды еске ал халық ертегілеріжәне шетелдік. Ертегілерде кейбір кейіпкерлердің басқаларға қандай әділетсіз қарым-қатынастары туралы айтыңыз?

    6. Рефлексия

    Тақырып бойынша білімдерін бағалау. «Мимика» ойыны: «Күлімде» - материал меңгерілді, «Енжарлық» - жұмыс істеу керек, «Мұңдылық» - мен бір нәрсені түсінбедім.

    Жүктеп алу:

    Алдын ала қарау:

    Презентацияларды алдын ала қарауды пайдалану үшін өзіңізге тіркелгі жасаңыз ( есептік жазба) Google және кіріңіз: https://accounts.google.com


    Слайдтар тақырыбы:

    Қайырлы таң. Күн басталды, Ең алдымен біз жалқаулықпен айналысамыз. Сабақта есінемеңіз, Еңбек етіңіз, ойланыңыз.

    Емтихан үй жұмысыАдамның адамгершілік парызын айтатын қандай мақал-мәтелдер алдың?

    Біз қандай моральдық парыз туралы айтып отырмыз?

    Мейірімді болу өте оңай, ал әділ болу қиын бөлігі.

    Әділдік деген не? бұл игіліктерді, марапаттар мен жазаларды бөлу кезінде адамдар арасындағы қарым-қатынасты реттейтін моральдық ереже

    Сабақтың тақырыбы: Әділеттілік

    Қандай адамды әділ деп атауға болады? Әділ адам – шындыққа сай әрекет ететін адам.

    Барлығы Шарикті кабинадан қуып шығуымен аяқталды. Оның орнына олар Мурканы шынжырға салды. Үй иелері ақылды болды. Үйді күзеткен жақсы иттен де осындай зұлым мысық артық екенін түсіндік. Ал Шарик, солай болсын, дәлізге - ғасыр өмір сүруге рұқсат етілді! Мысық Мурка Шарик питомниктен аман қалуды шешті. Неліктен ол бұлай істейді: ол үлкен үйде тұрады, ал Шарик кішкентай стендте тұрады. Бірақ бар мәселе үй оныкі емес, питомниктікі еді – Шариков! Ол үй иелеріне, олар айтқандай, Шарик өте қартайып, жалқау болды, сонымен қатар бөтен адамдар олардың ауласын ыңғайлы етіп жасағаны үшін шексіз мейірімді болды!

    Әділ болу деген нені білдіреді? Талқылауға арналған сұрақтар: - Мурка әділ әрекет етті ме? – Үй иелері дұрыс шешім қабылдады ма? Әділдікті қалай көрсетуге болады?

    теңестіру «теңге тең» еңбегі бойынша әділеттілік пропорционалдылығының белгілері

    Әділдік құдайы - Фемида кейде көз байланған, бейтараптық символы ретінде, қолында қылыш пен таразымен бейнеленген. Фемида - әділдік құдайы Таразы - өлшем мен әділеттіліктің ежелгі символы. Әділдік таразысында жақсылық пен жамандық, пенделердің көзі тірісінде жасаған істері таразыланады. Адамдардың қайтыс болғаннан кейінгі тағдыры қай кесенің артық болатынына байланысты болды. Фемиданың қолындағы қылыш - жазаның символы. Бұл екі жақты, өйткені заң тек жазалап қана қоймайды, сонымен қатар ескертеді.

    Үш жолдас түнді тауып алып, жақын маңдағы ауылға бұрылмақ болды. кездескен бірінші үйді соқты. Үй иесі оларды жылы шыраймен қарсы алды, бірақ олардың қайсысы үлкен екенін түсінбеді. Біреуінен сұрады: - Айтыңызшы, бір-бірлеріңмен кімдер туыссыңдар, қайсысың үлкенсің? – Мына екі есек, – деп жауап берді қонақ, – олар менің қасыма отырмау керек. Біраз уақыттан кейін үй иесі екінші қонаққа: - Мейірімді бол, қайсысың үлкен екеніңді айт, мен оған лайықты сыйлық берейін. – Менің аяғымның ізі олардың басынан қымбат, – деп жауап берді қонақ. -Олар иттер. Ақыры қожайыны үшіншісін шақырып алды: – Қымбаттым, кімнің қолында екенін айта аласың ба, мен сөйлескім келеді. Екеуі де менен ақылды, екеуі де мен үшін үлкен. Сіз олардың кез келгенімен сөйлесе аласыз. Бұл жауап иесіне ұнап қалды: - Құрметті қонағым, сізді ұстағаным үшін кешіріңіз, енді дастарханды сұрап отырмын. Қожайын нөкерлеріне бұйырды: - Үш дастархан жайыңыз. Бір дастарханға шөп, екіншісіне сүйек, үшіншісіне қадірлі қонаққа тиесілі барлық нәрселерді қойыңыз. Қонақтар таң қалды. Ал иесі: - Тамақ ішіңдер, құрметті қонақтар, ұялмаңдар. Өзіңізді кіммен таныстырдыңыз, сонда сізге қызмет көрсетіледі ... Үш жолдас (Күрд ертегісі)

    Неліктен иесі бұлай жасады? Сіз оны дұрыс деп ойлайсыз ба? Талқылауға арналған сұрақтар: Сізге жолдастардың қайсысы ұнайды? Неліктен? Кез келген жағдайда адам болып қалу әрбір адамның басты құқығы

    басқа адамдардың құқықтарын құрметтеу; өз әрекеттерінде жамандық туғызбау (қорлау, алдау, зорлық-зомбылық); олар бар адамдармен емес, жамандықтар мен кемшіліктермен күресу; басқа адамдардың дұрыстығын тану; Барлығына сәйкес келетін шешім табуға ұмтылу Моральдық ережелер:

    Әділ адам қандай қасиеттерге ие болуы керек? мейірімді дана жомарт адал ақылды батыл пациент Әділ болу өте қиын деп ойлайсыз ба?

    Әрбір адал адам өз іс-әрекетінде басшылыққа алатын жалғыз нәрсе – оның істеген ісі әділ немесе әділетсіз бе, бұл жақсы немесе жаман адамның әрекеті ме. Сократ

    Әділ болыңыз, сонда сіз бақытты боласыз. Дж.Руссо

    Үйге тапсырма Өміріңізде сізге немесе сіз білетін адамға әділдік немесе әділетсіздік жасалған кезді сипаттаңыз.

    Ертегілерде кейбір кейіпкерлердің басқаларға қандай әділетсіз қарым-қатынастары туралы айтыңыз?

    Фокина Татьяна Юрьевна Мұғалім жоғары санатМО No 1 орта мектеп, Фрязино қ


    Презентацияларды алдын ала қарау мүмкіндігін пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және келесіге кіріңіз: https://accounts.google.com


    Слайдтар тақырыбы:

    Мұғалім дайындаған бастауыш мектепМО No 1 Камешково орта мектебі Панова И.А. Әділет

    Мақсаты: қалыптастыру кіші мектеп оқушыларысаналы мінез-құлыққа мотивация моральдық ережелерәділ адам. Міндеттері: 1. Әділ адам деген кім, оның бойында қандай қасиеттер болу керек деген ұғымдарды баланың санасына сіңіру, әділдік сезімін тәрбиелеу. 2. Оқу процесінде ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: ақпарат көздерін шарлау, оқылғанды ​​адекватты түсіну, ақпаратты маңыздылығы бойынша сұрыптау, қорытындылар мен жалпылаулар жасау. Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту. 3. Көркем шығармалардың мазмұнын талдау арқылы адамгершілікке тәрбиелеу жұмыстарын жалғастыру. Жеке тұлғаның ішкі көзқарасын дамыту, өз ар-ожданына сай әрекет ету. Балаларды ойлауға баулу, мейірімділік, әділдік сияқты қасиеттерді бойына сіңіру.

    Сабақтың түрі: аралас Әдіс-тәсілдер: ауызша; ішінара іздеу; өзіндік жұмыс әдістері; зерттеу әдісінің элементтері. Танымдық әрекетті ұйымдастыру формалары: ұжымдық; фронтальды; топ;

    Үй тапсырмасын тексеру 1. Қарыз туралы отбасының қай мүшесіне айттыңыз? 2. Оларды не қызықтырды? 3. Қандай сұрақтар оларды мазалады? 4. Сіз оларға көмектесе аласыз ба?

    Күн

    A I V O S T R P L E V D S

    Мақал-мәтел Әр жерден ескерткіш көрінетіндей әділ адам.

    Әділдік – адамдар арасындағы пайданы бөлу, марапаттау және жазалау мәселелеріне қатысты қатынастарды реттейтін моральдық ереже. Әрбір әрекетті оның мәніне қарай бағалау керек.

    Заманауи адамның моральдық ережелері 1. Іс-әрекеттеріңізде жамандықтан аулақ болыңыз (қорлау, ар-намыс, алдау және зорлық-зомбылық) 2. Бар адамдармен емес, жамандық пен кемшіліктермен күресуге ұмтылыңыз. 3. Басқа адамдардың дұрыстығын мойындаңыз, өз сөзсіз дұрыстығыңызға күмәнданыңыз. 4. Басқа адаммен кездесуге дайын болыңыз. 5. Барлығына сәйкес келетін шешім табуға ұмтылыңыз.

    Мақал-мәтелдер Әділ іске батыл тұр. Әділдік жасасаңыз, жеңіс сенімді болады. Сүйіспеншілікке мініп, шанамен жүруді ұнатыңыз. Не ексең, соны орарсың. Біреуге ор қазба, өзің түсесің. Көзге көз, тіске тіс.

    Рефлексия Әділдік дегеніміз не? Әділ адам қандай болуы керек? Әділ адам болу қиын ба?

    Ертегілерде кейбір кейіпкерлердің басқаларға қандай әділетсіз қарым-қатынасы айтылады?

    Жұмысыңыз үшін рахмет!







    Моральдық ережелер: басқа адамдардың құқықтарын сақтау; өз әрекеттерінде жамандық туғызбау (қорлау, алдау, зорлық-зомбылық); олар бар адамдармен емес, жамандықтар мен кемшіліктермен күресу; басқа адамдардың дұрыстығын тану; барлығына сәйкес келетін шешім табуға ұмтылу


    Әділдік әркімге өзінің жеке басын беруден тұрады. Әділетсіздікке екі жолмен жетеді: зорлықпен немесе алдаумен. Марк Туллий Цицерон (б.э.д.) Рим мемлекет қайраткері, көрнекті шешен және жазушы, грек философиясын танымал етуші. Әділдік – барлық ізгі қасиеттердің ең жоғарысы. Марк Туллий Цицерон:


    Фемида - әділдік құдайы - кейде көз байланған, бейтараптық символы ретінде, қолында қылыш пен таразымен бейнеленген. Фемида - әділет құдайы Таразы - өлшем мен әділеттіліктің ежелгі символы. Әділдік таразысында жақсылық пен жамандық, пенделердің көзі тірісінде жасаған істері таразыланады. Адамдардың қайтыс болғаннан кейінгі тағдыры қай кесенің артық болатынына байланысты болды. Фемиданың қолындағы қылыш - жазаның символы. Бұл екі жақты, өйткені заң тек жазалап қана қоймайды, сонымен қатар ескертеді. Неліктен?




    Адамдардың әділетсіз әрекеті байлық пен кедейліктен емес. Ізгілік туралы жақсы сөз айту әлі ізгі болу дегенді білдірмейді, ал ойда әділ болу іс жүзінде әділ болу дегенді білдірмейді. Аристотель (б.э.д.), ежелгі грек философы және ғалымы. Аристотель:






    МЕН СУПЕРЕКШІМІН Шие қазған. Сергей айтты: Мен артықпын. Бес ағаш, бес жігіт Бекер бақшаға шықтым. Ал шие піскен кезде Сергей бақшаға шықты. Жоқ, енді сіз артықсыз! Жігіттер сөйлесіп жатыр. Агния Барто. А.Бартоның «Мен артықпын» өлеңіндегі жігіттердің сөзін әділ деп санауға бола ма?


    Өзіне жамандық жасаған әділетсіз, өзіне жамандық жасайды. Марк Аврелий Марк Аврелий Антонин 4 сәуір 174 - 8 сәуір 217 Рим императоры, философ Әділ болыңыз, сонда сіз бақытты боласыз. Ж.Руссо Жан-Жак Руссо 28 маусым 1778 ж.) Француз жазушысы, ойшылы, композиторы.


    Әрбір адал адам өз іс-әрекетінде басшылыққа алатын жалғыз нәрсе – оның істеген ісі әділ немесе әділетсіз бе, бұл жақсы немесе жаман адамның әрекеті ме. Сократ Адам әрекетінің эталоны әділдік болуы керек. Николай Чернышевский Әділет нан сияқты өмірге қажетті өнім. Людвиг Берн


    Ақпарат көздері: Діни мәдениеттер және зайырлы этика негіздері. Зайырлы этика негіздері. 4-5 сыныптар: оқу құралыжалпы білім беруге арналған мекемелер. - М .: Ағарту, - 63 б.: лай