Тұсаукесер Түзу сызықтағы 6 координаталар. Сабаққа презентация «Түзудегі координаттар. Оң бағыт көрсеткімен белгіленген.

Презентацияларды алдын ала қарауды пайдалану үшін өзіңізге тіркелгі жасаңыз ( есептік жазба) Google және кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Өрнектің мәнін табыңыз а) 3,5 - 2,8 ә) 10 - 7,5 б) 8,4 - 9,5

Теңдеуді шеш: а) 15 - х = 12 ә) 12 - у = 15

Сынып жұмысы Түзудегі координаттар 9.02.15

Әрбір термометр қандай температураны көрсетеді? -3°С -2,5°С 0°С +1,5°С +3°С

Теріс сандар қайда қолданылады? Бізге мұндай сандар не үшін қажет? Теріс сан көрсетіледі Нөлдік сан көрсетіледі Оң сан көрсетіледі Шығын (ақша, су, отын және т.б.) Шығын (ақша, су, отын және т.б.) Шығын (рубльмен, копеекпен) Пайда (рубльмен) , копеек) Нөл градустан төмен температура (судың қату температурасы немесе мұздың еру температурасы) Мұздың еру температурасы (судың қату температурасы) нөл градустан жоғары Теңіз деңгейінен төмен тереңдік Мұхит деңгейі Мұхит деңгейі Б.з.б. уақыт (жылдармен, ғасырлармен) Христиан хронологиясының басталуы ( біздің дәуіріміздің басы) Біздің заманымыздың уақыты (жылдармен, ғасырлармен)

Теріс сандар тарихы Теріс сандар натурал және жай сандарға қарағанда әлдеқайда кейінірек пайда болды. Теріс сандар туралы алғашқы мәліметтер біздің дәуірімізге дейінгі 2 ғасырда қытай математиктері арасында кездеседі. Оңы – мүлік сияқты, ал терісі – қарыз, тапшылық сияқты. Еуропада теріс сандар 12-13 ғасырларда қолданыла бастады. Теріс сандарды тануға француз математигі Рене Декарттың (1596-1650) еңбегі ықпал етті. Ол координаталық түзуді енгізді (1637). Шын мәнінде бар теріс сандар ретінде түпкілікті тану тек 18 ғасырда алынды.

Жаттығу 1. Көлденең сызық сызу. 2. Оған О нүктесін белгілеңіз (шамамен ортасында). Біз оны тірек нүктесі немесе координаталар басы деп атаймыз. 3. 1 ұяшықты бір сегмент ретінде алыңыз. 4. О нүктесінен оңға қарай координаталық сәулені жалғастырамыз. Анықтамалық нүктенің оң жағында орналасқан сандар оң деп аталады. Ал енді бірлік кесіндіні сақтай отырып, координаталық сәулені О нүктесінен солға қарай жалғастырамыз. Анықтамалық нүктенің сол жағында орналасқан сандар теріс деп аталады.

Тірек нүктесі, бірлік кесіндісі және бағыты таңдалған түзу координаталық түзу деп аталады.

Тапсырма: осы түзулердің арасынан координата болатын түзуді ата.

А нүктесі координатасы (2); C (-4). Олар былай деп оқиды: «2 координатасы бар А нүктесі»; «С нүктесі координатасы - 4» және т.б. Түзу сызықтағы нүктенің орнын көрсететін сан осы нүктенің координатасы деп аталады.

No1 A, B, C, E, K, O, M нүктелерінің координаталарын жазыңыз. A (-5) B (0,5) C (1) E (-2,5) K (4) O (0) M. (7)

No2 «Қатені тап» Координаталық түзуде белгіленген A, B, C нүктелері, D. Олардың координаттары дұрыс жазылған ба? A (2), B (- 3), C (- 2), D (- 4).


Сабақ оқытудың сараланған тәсілін ескере отырып құрастырылған: сабақтың түйінді тұстары оқушылардың психологиялық ерекшеліктерін – ойлау түрін ескеретін сабақ конструкторына негізделеді. Мұнда кезең-кезеңмен оқушылардың психофизиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, табыс жағдайын ұйымдастыруды көруге болады, өйткені оқыту кез келген әрекет сияқты келесі әрекеттер тізбегі ретінде ұсынылуы мүмкін: белсенділікке орнату; оқушының жеке психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, оның белсенділігін қамтамасыз ету; алынған нәтижелерді күтілетін нәтижелермен салыстыру. Сондықтан сабақтың бұл кезеңдерінде жұмыс оң жарты шар мен сол жарты шарда оқитын оқушылар арасында бөлінеді.
Сол және оң миы бар оқушыларға арналған материалдар жиынтығы әртүрлі.

Сабақтың түрі:сабақ жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі:түсіндірмелі және көрнекі

Сабақтың мақсаты:

  • Тәрбиелік аспект: координаталық түзу ұғымын енгізу арқылы функционалдық сызықтың негіздерін одан әрі қалыптастыру; түзудің координаталарын табу және берілген координаталар бойынша нүктелер тұрғызу қабілетінің индикативті негізін құру;
  • Даму аспектісі: әрекеттің белгілі әдістерін жаңа жағдайға көшіру қабілетін дамытуға жағдай жасау;
  • Тәрбиелік аспект:өз іс-әрекеті (әрекетсіздігі) үшін жауапкершілік сезімін тәрбиелеу, сыныпта болып жатқан барлық нәрсеге қатысу.

Сабақтың құрылымы:

1 кезең:Оқу тапсырмасының мәлімдемесі
2 кезең:Білімді жаңарту
3 кезең:Жаңа ұғымдар мен іс-әрекет әдістерін енгізу
4-кезең: Бастапқы бекіту
5-кезең: Сабақты қорытындылау
6 кезең: Үйге тапсырма беру

Негізгі әдістер:әңгімелеу, көрсету

Құрал-жабдықтар мен дидактикалық материалдар:

  • Компьютер,
  • Проектор,
  • магниттер
  • «Түзудегі координаттар» тақырыбына презентация,
  • Дидактикалық материалдар: координаталық түзуді анықтауға арналған карта,
  • «Сол ми» оқушыларына арналған тест тапсырмалары бар карточкалар жинағы.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Мидың әртүрлі функционалдық асимметриясы бар студенттерге арналған тапсырмаларды қолдану ерекшеліктері
Сол жарты шар оң жарты шар
Ұйымдастырушылық түрткі Нөмірді жазып кетіңіз
сынып жұмысы
1-кезең

Кезеңдік тапсырмалар:

  • Болашақ жұмыс үшін орнатыңыз
  • Сабаққа және болашаққа арналған оқу тапсырмасын түсіну мен қабылдауды қамтамасыз ету.
Алдарыңызда алты теңдеу тұр, сіздің міндетіңіз оларды шешу және қандай әрекеттің түбірлерді табуға көмектескенін айту. (Сол жарты шарларға 6-шы теңдеуді өз бетімен шешуге мүмкіндік беру керек). No6 теңдеуді өз бетінше шешу, теңдеулерді шешуге қатысу. 1-5 теңдеулерді ауызша шешу слайд 2 Сол жақ жарты шарлар үшін білімнің тереңдігіне бағытталған тапсырма. Жоғары қажеттілік психикалық белсенділік. Қосымша білім алу қажеттілігін қалыптастыру үшін. Оң жарты шардың шығармашылық тапсырмалары үшін (ұсыныс жасаңыз)
Балалар No6 теңдеудің түбірін тауып жатқанда, осы сөздерден бүгінгі сабақтың эпиграфы болатын сөйлем құраңдар. Теңдеуді шешу, ұсыныс дайындауға қатысу Ұсыныс жасау, нұсқаларын айту слайд 3
Бұл мәлімдеме ежелгі грек ғалымы Пифагорға тиесілі. Эпиграфты дәптерге жазып алуды ұсынамын Дәптерге жазып ал Тәтті 4
Теңдеулерге қайта оралып, соңғысын шешейік.
Қандай теңдеулерді шешуге болады бастауыш мектеп, неге?
Олар өз жауаптарын ұсынады.
Сұрақтарға жауап беру
Дәптерге жазып ал.
Сұрақтарға жауап беру
5-6 слайдтар
Сонымен, біз бір жауапқа келмей, қиындықтарға тап болдық. Мүмкін, теңдеудің түбірін табуға көмектесетін жаңа сандар бар. Ал бүгінгі сабаққа қандай тапсырма беріледі? Бұрын оқымаған жаңа сандарды біліңіз.
2-кезең

Кезеңдік тапсырмалар:
үшін жағдай жасау

  • Координат сәулесі ұғымдарын жаңғырту;
  • берілген нүктенің координаталарын анықтау кезінде және координаталық сәуледе берілген координаталар бойынша нүктені тұрғызу кезіндегі әрекеттердің жалпы схемасын жаңғырту.
Жаңа сандарды үйрену үшін сіз оқыған барлық сандарды қайда қоюға болатынын есте сақтаңыз. Барлық сандар үшін «үй» дегеніміз не? координаталық сәуле. Сол жақ жарты шар – теорияға тікелей қатысты тапсырмалар.
Координаталық сәулені тұрғызу. Оны салу үшін не қажет? Координаталық сәулені құрастыру
Бір кесінді, басы, бағыты.
Оқушыға 5 координатасы бар нүктелерді белгілеуді тапсырыңыз; 3.5; 1/2 нүктелерді белгілеу
3-кезең

Кезеңдік тапсырмалар:
үшін жағдай жасау

  • жаңа жағдайды талдау;
  • координаталық түзуді енгізуге мотивация;
  • нүктенің координаталарын анықтаудың белгілі әдістерін және оның сәуледегі координатасы бойынша нүктені координаталық түзу жағдайына салуды;
  • жаңа әрекеттердің индикативті негізін енгізу.
Егер біз сәулені жалғастырсақ, берілгенге қосымша арқалық салсақ не болады? Жаса.
Бұл қарапайым түзу сызық па?

Түзу сызық алыңыз.
Бұған қосымша арқалық жасаңыз.
Жоқ.
Өз ойларын білдіру.
Сол жақта да сандар бар екен.

Қалай ойлайсыңдар, 5 саны қыс пен жаз үшін бірдей мағына береді ме? Минус белгісі бар жаңа нөмірлерге шығыңыз.
Мүмкін сіз минус таңбасы бар мұндай сандар қалай аталатынын білесіз бе? Бұл сандар қай жерде бар? Олардың нұсқасын көрсетіңіз.
Бұл сандар 0-дің сол жағында орналасқан.
Сонымен, сабақ қандай сандар туралы? (егер олар мүмкін болмаса, осы сандарды атаңыз).
Сабақтың тақырыбын жазайық.
Теріс.

Сабақтың тақырыбын жазу.

Теріс сандарды, жаңа түзуді қалай алғанымызды талдап көрейік. Барлық әрекеттерді қайталаңыз.
Барлық элементтерді атаңыз.
Координаталық сызыққа өтіңіз.
Слайд 7
Координаталық түзудің анықтамасын тұжырымдай алады.
Сонымен сол жақтағы сандарды қалай атаймыз? Дұрыс па?
Анықтамасын тұжырымдаңыз.

Сол жақта теріс сандар.
Оң жақта оң.

Слайд 7
1 карта нөмірін алыңыз. ( 1-қосымша ) Анықтаманың қалай тұжырымдалғанын ұмытпау үшін өзіңізге түсініктемелер жасай аласыз. Формулаға қажетті ақпаратты қосыңыз Карточкада тұжырымдау
Сіз координаталық түзуді қай жерде кездестірдіңіз? Өмірден мысалдар келтіріп, мәселені шешу. тігінен Мысалдар келтіріңіз. Слайд 8
Координаталық түзудегі нүктелердің дұрыс белгіленгенін тексеріңіз? Келіссеңіз, қолыңызды көтеріңіз. Нүктелерді атаңыз, бұл нүктелерді координаттың басынан қандай қашықтықта белгілеу керектігін айтыңыз Егер олар келіссе, қолдарын көтеріңіз. слайд 9.
Температураны анықтаңыз, координатаны атаңыз. Жауаптарды дәптерге жазыңыз.
(өзіндік жұмыс)
слайд 10. Оң жарты шар – өмірмен байланысын көрсететін тапсырмалар.
Өзіңізді сынап көріңіз! Қателерді тексеріп, түзетіңіз. Слайд 11.
4-кезең

Кезеңдік тапсырмалар:
Оқушылардың жаңа әрекеттерді жүзеге асыруына жағдай жасау:

  • координаталық түзудегі нүктенің координатасын анықтау;
  • берілген координатадағы координаталық түзудегі нүктені салу.
Балалар, сендер саяхаттауды ұнатасыңдар ма? Мен «Таулар мен мұхиттар» оң және теріс сандарына саяхат жасауды ұсынамын. Оң және сол жарты шарлар жұппен жұмыс істейді, өйткені әрқайсысының ақпаратты басқаға жеткізудің өзіндік тәсілі бар, бұл білім беру процесінің екі қатысушысына да пайдалы.
№ 902 оқулықтағы 151 бет тапсырманы орындаңыз. № 2 карточканы толтырыңыз ( 2-қосымша ) Жұппен жұмыс. Кестені толтырыңыз. слайд 13.
Ал енді саяхатқа шығып, тапсырманы қалай орындағандарыңызды тексерейік. Қателерді тексеріңіз және түзетіңіз Жауаптарды атаңыз. Слайд 14-24
Келесі сапар қалаларды айналып өтеді әртүрлі елдер. 3 карта нөмірін алыңыз. ( 3-қосымша ). Мен сізге 10 қаңтардағы сәйкес температурамен қаланы көрсетемін, ал сіздің міндетіңіз координаталық сызықта сәйкес температураның мәндерін және қала атауын белгілеу. (оң миды сұрау) Координаталық түзуде белгілеңіз. Қаланың атын және температураны оқыңыз.
Координаталық түзуде белгілеңіз.
Слайд 25-32
Сіз бұл тапсырманы сәтті орындадыңыз деп үміттенемін, тексеріңіз. Тексеру слайд 34 теорияға берілгендік. Координаталарды орнату
Келесі сапар «Температура шкаласы бойынша». Слайдқа қараңыз Слайд 35
№4 картаны алыңыз ( 4-қосымша ). Оны өзіңіз толтырыңыз, география саласындағы біліміңізді, жеке интуицияңызды қолданыңыз, өйткені барлық мәндер берілмейді және кесте толтырылуы керек. Кестені толтыру слайд 36
Араларыңда кім кемел білім бар? Қолдарыңызды көтеріңіздер, кестені кім толтырды? Жауаптарды тексеру. Слайд 37-38
Саяхат біткен жоқ, енді сіз өзіңізді сүңгуір қайық немесе снайпер рөлінде табасыз. Ал кімнің кім екенін №5 карта арқылы біле аласыз ( 5-қосымша ). Тапсырманы орындаңыз. Нүкте мен оның координатасы арасындағы сәйкестікті орнату. Сөзді ашыңыз. Есепті шешіп, дәптерге жаз.
Біз мергендерді тексереміз. Нүктелер мен координаталарды ата. транскрипцияланған сөз Қараңыз, тексеріңіз. Слайд 38-40
Біз сүңгуірлерді тексереміз Қарау, тыңдау, сынау. Мәселеге жауап беріңіз Слайд 41 Практикаға деген міндеттеме. Өмірлік тапсырма.
Саяхат Олимпиада ойындарында аяқталады. Кесте бізге не айта алады? Сұрақтарға жауап береді. Олар жауап береді. Слайд 42-44
5-кезең

Кезеңдік тапсырмалар:
сабақта оқушылардың өзіндік іс-әрекетінің нәтижелерінің алғашқы рефлексиясын ұйымдастыру.

Сонымен, көп жұмыс атқарылды. Сабақтың басына оралсақ, қандай мәселе болды? Теңдеуді шеше алмады. Слайд 45
Мүмкін енді біз бұл теңдеуді шеше аламыз ба? -1
Теңдеудің шешімін қалай жазамыз? Олар шешім шығарады. Слайд 46
Теңдеулерді шешумен кейінірек танысасыз, енді барлығы оның сабақта қалай жұмыс істегенін тексереді. 6 карта нөмірін алыңыз ( 6-қосымша ) (сол жарты шар), ал қалғандары ауызша жұмыс істейді. Сынақты орындаңыз Олар сұраққа жауап береді. Барлығы сандар туралы айтады. Слайд 47 Оң жақ жарты шардағы тапсырмалар, ауызша тапсырмалар үшін ашық сұрақтар (өзінің егжей-тегжейлі жауабы) қажет. Сол жақ жарты шар үшін - жабық түрдегі сұрақтар (таңдаңыз дайын нұсқасыжауап)
Тестті кім жасағанын тексерейік. Сұрақты оқып, жауап беріңіз. Қараңыз, тыңдаңыз, жауап қате болса қарсылық білдіріңіз. Слайд 48-52
Керемет, бұл сабақта не білдің? Өз тәжірибелерімен бөліседі. Слайд 53
6 кезең

Кезеңдік тапсырмалар:

  • үй тапсырмасының мақсатын (оқу тапсырмасын) тұжырымдау;
  • мақсатқа жету үшін мүмкін болатын қолдау құралдарын көрсетіңіз
Үй жұмысы:берілген координаталары бар нүктелерді салуды үйрену, нүктелердің координаталарын орнату.
№898, №897

Сіздің көмекшілеріңіз: 147 -148 беттердегі мәтінді оқу, абзацтан кейінгі сұрақтарға жауап беру.

Тапсырманы күнделікке жазыңыз.

Слайд 54-55
Бүгін керемет жұмыс жасадың. Сабақ үшін рахмет!
Түрлі-түсті магниттерді алып, координаталық түзудің сабақтағы көңіл-күйі (теріс немесе оң) бөлігіне қойыңыз.
Координаталық сызық көрсетілген тақтаға магниттер бекітіледі. Слайд 56-57

«Геометрия нені зерттейді» - Фалес Милетский (шамамен б.з.б. 625 - 547 ж.) бірінші грек геометрі. Геометрия Ежелгі Греция. L=(Р1+Р2)/2 L – шеңбер Р1 - үлкен шаршының периметрі Р2 - кіші шаршының периметрі. Геометрия музы, Лувр. Геометрия. Ежелгі Вавилондағы геометрия. Бізді еске түсіретін денелер Египет пирамидалары, және пирамидалар деп атала бастады.

«Геометрияның пайда болу тарихы» - Геродот (б.з.б. 5 ғ.). Геометрияның пайда болу және даму тарихы. Евклид – ежелгі грек ғалымы (б.з.б. III ғ.), «Бастаулар». Геометрия нені зерттейді. (Платон). Милеттік Фалес (б.з.б. 639 - 548). Геометриялық фигуралар. Сабақтың тақырыбы: «Геометриямен танысу». Геометрия ақыл-ойды шындыққа жақындатады.

«Ғарыштағы ұшақтар» - X. 0. ж. z. Аналитикалық геометрия. n. x. Пішіннің теңдеуі жазықтықтың жалпы теңдеуі деп аталады. Кеңістіктегі аналитикалық геометрия.

«Екі қырлы геометрия» - Параллельдік және параллель кесінділердің ұзындықтарының қатынасы. Ак. бұрыш RKV - RSAV бар екібұрышты бұрыш үшін сызықтық. а). (2) МТК қарсаңында. АСВ қарсаңында. бұрыш RSV - AC шеті бар екібұрышты бұрыш үшін сызықтық. ASR қарсаңында. Екібұрышты бұрыштың шетін және беттерін табыңыз (қараңыз). MK сызығы MT шетіне перпендикуляр (шарт бойынша).

«Ішілген бұрыш» - Берілгенге тең бұрышты салу. Тұсаукесер. С.Е.Хасанова Е.И., математика мұғалімі, b суреті бойынша. сыртқы бұрышты табыңыз. 8 сынып. A. O. Сыртқа сызылған бұрыштың мәні. 1 жағдай. Анықтама: AOB және DAB бұрыштары қалай ұқсас және олар қалай ерекшеленеді? БІРАҚ). Іштей сызылған бұрыштың анықтамасымен таныстыру. Компас пен түзу сызықпен қаншалықты жылдам.

Бұл презентация «Түзудегі координаттар» тақырыбын оқытудағы екінші сабаққа арналған. Презентация курстың әртүрлі тақырыптары бойынша он тапсырмадан тұратын ауызша жұмыспен ашылады: пропорция дұрыс па, пропорцияны шеш, пропорцияны құрастыр және т.б. Презентацияның бұл бөлігінің материалы математика сыныбында сабақ әзірлемелерінен алынған. 6 (авторы В.В. Выговская). Жұмыста сонымен қатар No 893, 894, 918,902 және 906 есептерге арналған суреттері бар слайдтар ұсынылған (Н. Я. Виленкин және т.б. «Математика. 6» оқулығы бойынша). Слайд арқылы сызбаларды көрсету оқушылардың назарын шешілетін мәселеге аударып, бұл тапсырмаларды тиімді орындауға мүмкіндік береді.

Құжат мазмұнын қарау
«Тұсаукесер. Түзу координаталары. 6 сынып».


ауызша жұмыс

№ 1. Пропорция дұрыс па?

Шешуі: 1 жол (пропорцияны анықтау арқылы)

2 жақты (пропорцияның негізгі қасиеті бойынша)


ауызша жұмыс

№ 2. Пропорцияны шеш: 3,5: x = 0,8: 3,2.

3 саны. Пропорцияны шешу:


ауызша жұмыс

№ 4. Пропорция жасаңыз: 9 4 \u003d 3 12.

Шешуі: 9:3 = 12:4;


ауызша жұмыс

No 6. Карта масштабы 1: 1000 болса, 200м қашықтықтың жоспарындағы ұзындығы қандай?

Шешуі: 200 м = 20 000 см;

20 000: 1000 = 20 (см) картадағы ұзындық.

Жауабы: 20 см.


ауызша жұмыс

No 9. Қайсысы артық: 80-нің 5% немесе 5-тің 80%?


ауызша жұмыс

No 10. Сыныпта 25 адам бар. Оның 15-і ер балалар. Оқушылардың қанша пайызы қыздар?



Әр құс арқанның түйініне қатысты қайда? (Корша жағы 1 дм)




Қолданылған кітаптар.

  • Математика. 6 сынып. арналған оқу құралы оқу орындары. Н.Я.Виленкин, В.И.Жохов, А.С.Чесноков, С.И.Шварцбурд.

2. Математикадан сабақты дамыту. 6 сынып. В.В. Выговская.

«Түзу сызықтағы координаттар» тақырыбына арналған оқу презентациясы айқын құрылымды, материалды баяндау логикалық реттілікпен өтеді және қажетті фигуралар арқылы бекітіледі. Қаріп өлшемі мен түс палитрасы студенттердің көзін шаршатпайды және слайд элементтерін барлығынан анық көруге мүмкіндік береді. оқу орындарысынып. Презентация анимациялық әсерлерге толы емес, сондықтан студенттер мүмкіндігінше анимацияға емес, мұғалімнің түсіндіруіне назар аударады.

слайдтар 1-2 («Түзу сызықтағы координаттар» презентация тақырыбы, мысалдар)

Жаңа материалды беру АВ түзуін және берілген түзуді екі қосымша сәулеге бөлетін О нүктесін қарастырудан басталады. Осыдан кейін бір сегмент таңдалады және координаталар бастауы деп атауға келіседі. Оқушыларға әрбір сәуледегі нүктенің орны координата арқылы берілетіні түсіндіріліп, осы сәулелердегі координаталарды бір-бірінен ажырату үшін бір нүкте үшін координатаның алдына «+» таңбасын қояды. сәуле, ал басқа сәуленің координатасының алдында «-» белгісі. Осылайша, оқушылар «оң» және «теріс» сандар ұғымдарына жеткізіледі.

слайдтар 3-4 (мысалдар, координаталық түзудің анықтамасы, нүктенің координаттары)

Барлық түсіндіру кезең-кезеңімен өтеді, әр сәт слайдта көрсетіледі, қажетті мысалдар келтіріледі. Оқушылардың назары қысқалық үшін оң сандарды жазу әдетте «+» белгісімен өткізілмейтініне аударылады. Сонымен қатар, презентацияда О нүктесі нөлді білдіретіні атап өтіледі, ол өздігінен оң да, теріс сан да емес - ол оң сандарды теріс сандардан жай ғана бөледі.

5-6 слайдтар (мысалдар, сұрақтар)

Соңғы слайдта ұсынылған сұрақтар презентацияны ілеспе мұғалімнің түсіндіруімен қарау нәтижесінде студенттердің алған білімдерін жылдам бақылауға арналған. Бұл студенттердің қарастырылған кез келген тармақты түсінбеуін жылдам анықтауға мүмкіндік береді оқу материалы. Өз кезегінде мектеп оқушылары тыңдалған материалды рефлекторлық жаңғыртуды көрсетіп қана қоймай, тақырып бойынша қажетті ұғымдарға талдау жасап, өз ойларын дұрыс тұжырымдап, жеткізуі керек.

«Түзу сызықтағы координаттар» тақырыбына оқу презентациясы мектеп сабақтарында ғана емес, мектеп оқушыларының қашықтықтан немесе өз бетінше оқуы үшін де қолданылуы мүмкін.