«Хохлома кескіндеме» тақырыбы бойынша жоғары топтағы сурет салудан GCD сабағының қысқаша мазмұны. Сабақтың қысқаша мазмұны «Алтын хохлома» (жоғары топ) Үлкен топтағы хохлома сурет сабағы

Екатерина Чуприкова
Сабақты қорытындылау «Алтын хохлома» (жоғары топ)

Мақсат:

Балаларды халық қолданбалы өнерінің әртүрлі түрлерімен таныстыру (хохлома).

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Балаларды халық қолөнерімен таныстыруды жалғастыру;

Балаларды қағазға өсімдік элементтерінен (шөп, бұта, шетен) өрнек салуға үйрету;

Хохлома кескіндеме және оның шығу тегі туралы түсініктерін қалыптастыру.

Техникалық дағдылар:

қылқаламды дұрыс ұстай білу, қылқаламның ұшымен, бүкіл қылқаламмен бояу.

Тәрбиелік:

Есте сақтау, ойлау, зейінін дамыту;

Қолдың ұсақ моторикасын дамыту;

Композициялық дағдыларды дамыту - заттың дұрыс пропорциялары, оның кеңістікте орналасуы.

Тәрбиелік:

Күнделікті мәдениет пен өнер заттарына эстетикалық көзқарасты тәрбиелеу.

Материалды келтіріңіз la:

А4 парағы әр өрнек үшін бөліктерге бөлінген, қылқалам, гуашь - қызыл, қара, Хохлома кескіндемесіндегі заттардың суреттері

Балаларға арналған материал оған:

Ақ А4 парағы, қылқалам, гуашь (қызыл, қара, банка су.

КЛАСС

Кіріспе бөлім

Балалар, кілемге жарты шеңбер бойымен отырыңдар. Бүгін мен сіздерге Алтын Хохлома туралы айтып беремін. Хохломаның не екенін білесіз бе?

Балалар, Хохлома – халық қолөнерінің бір түрі, дәл осы сурет арқылы халық шеберлері ыдыс-аяқ, үстел, орындық және басқа да көптеген заттарды салған.

Біз әдемі отырдық, енді мен бұл суреттің қалай пайда болғаны туралы айтып беремін.

Аңыз бар. Нижний Новгород ауылдарының бірінде шебер қолөнерші тұратын. Ағаш оюшы. Кесе, қасық, шөміш, тостаған жасады. Ботқа пісіріп, әлгі тостағандардан жеп, бақшадағы құстарға ботқасын аямады – тамақтандырды. Бір күні оның бақшасына ертегідегі алтын қауырсын құс ұшып келеді. Ол ботқаны шұқыды да, ұшып бара жатқанда қанатымен ыдысқа тиіп еді, ол алтынға айналды.

Бұл, әрине, ертегі. Бірақ боялған хохлома өнімдеріне қарасаңыз, бұл жерде ертегідегі құс барын салған сияқты.

Қасықтардың, таблеткалардың және адамды қоршап тұрған көптеген басқа заттардың қалай боялғанын қараңыз.

Мұндай тағамдарды жасау ұзақ, ауыр жұмысты қажет етеді.

Ыдыс-аяқтар ағаштан ойылған, содан кейін олар сұйық балшықпен жабылған, кептірілген, содан кейін зығыр майына малынған және аздап кептірілген. Сосын оны арнайы металл ұнтағымен жауып, әдемі өрнектермен бояды. Соңында олар арнайы маймен (зәйтүн) жағылып, пештерде кептірілді. Металл ұнтағы мен май ерекше алтын жылтыр берді.

Балалар, иллюстрацияларға қараңдаршы, айтыңдаршы, шеберлер қандай негізгі түстерді пайдаланады?

Дұрыс - алтын, қызыл, қара, жасыл

Бұл Хохлома кескіндемесінің негізгі түстері.

Балалар, өрнектерге қараңдаршы, олар неге ұқсайды?

Олар шөптердің, жидектердің, гүлдердің пышақтарына ұқсайды.

Балалар, мұнда да бұталарды, тамшыларды, бұйраларды, криулдарды көруге болады.

Балалар, бүгін біз Хохлома кескіндемесінің жас шеберлері боламыз. Мен сендерге шөптерді, бұталарды, шетен ағаштарын салуды үйретемін, олар осылай көрінеді.

Көргіңіз келе ме? Балалар, бұл оңай тапсырма емес, бірақ менің ойымша, сендер мұны істей аласыңдар.

Орындарыңызға отырыңыз.

Хохлома кескіндемесінің элементтерін дұрыс салу үшін мұқият қараңыз, мен оларды қалай салу керектігін көрсетемін.

Бұтаны салу үшін келесі әрекеттерді орындау керек:

Біз қылқаламды аламыз, оны қара бояуға батырамыз, банканың шетіндегі артық жерлерді алып тастаймыз, қылқаламның ұшымен сызық сызамыз, оны аздап бүгеміз, осылайша, содан кейін мен бір түсті шөптің пышақтарын саламын, қараңыз Мен шөптің пышақтарын қалай тартамын, алдымен кішкентай, содан кейін көбірек. Шөп пышақтарын сызықтың ортасына дейін сызып болғаннан кейін, мен шөптің үлкенірек пышақтарын иілу арқылы сызамын, мысалы: мен ұшын шөп жүзінің ортасына қарай тартамын, содан кейін бүкіл үйіндімен және қайтадан щетканың ұшы.

Біздің бұта осылай болып шығады.

Келесі элемент шетен, алдымен кішкентай бұтаның суретін саласыз, осылай мұқият қараңыз, содан кейін шетен жидектерін саласыз, олар қылқаламның ұшымен салынады, осылайша.

Бастамас бұрын саусақ жаттығуларын жасайық:

Міне, менің барлық саусақтарым, оларды өзіңіз қалағандай айналдырыңыз: (балалар ашық алақандарына қарап, оларды айналдырады).

Және бұл сияқты және бұл сияқты олар ешбір жағдайда ренжімейді

(қолдарын ысқылау).

Бір екі үш төрт бес

(қол шапалақтайды).

Олар қайтадан ұнамайды

(щеткаларды шайқау).

Олар соқты, бұрылды,

Біз сурет салғымыз келді.

Балалар, біз нені безендіреміз?

Қандай өрнектер, олар қалай аталады?

Қандай бояуларды қолданасыз?

Негізгі бөлім

Жұмысты бастауға арналған нұсқаулар.

Біз мұқият жұмыс істейтінімізді және пропорцияларды сақтайтынымызды ұмытпаңыз. Көмек керек болса, қолыңды көтер, мен саған көмектесемін.

Менің суретіме мұқият қараңыз, олар ұқсас болуы керек.

Мен барлық балаларды көруге тырысамын, егер бала сәтсіз болса, мен қағазда хохлома элементін қалай салу керектігін көрсетемін.

5-7 минуттан кейін мен балаларға жұмысты аяқтау уақыты келді, 5 минут қалды деп айтамын.

Жұмыстарын аяқтағандар көрме үстеліне мұқият орналастырылады.

Қорытынды бөлім

Балалар, сендерге жұмыс ұнады ма?

Біз не істедік?

Планшетті бояу үшін қандай өрнектер пайдаланылды?

Сіз сәтті болды деп ойлайсыз ба?

Сізге қай элемент ең қиын болды?

Балаларды талдауға тартамын.

Хохлома кескіндемесінде қандай негізгі түстер қолданылады?

Балалар, бәрің де тапсырманы өте жақсы орындадыңдар, қараңдаршы, тақталарды қалай ұқыпты боядыңдар. Шөптер мен бұталардың ұқыпты жүздері. Аналарыңыз бен әкелеріңізге сіздің жұмысыңыз қатты ұнайтынына сенімдімін.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Көркемдік және эстетикалық даму. «Алтын Хохлома» тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны

IMG]/upload/blogs/detsad-1045644-1486881896.jpg Дизайн компоненті. Мақсаты: балалардың сәндік шығармашылығын дамыту. Бағдарламалық қамтамасыз ету.

«Алтын хохлома» жоғары тобында сурет салу бойынша ООД рефератыҮлкен топтағы сурет бойынша ООД конспектісі Тақырыбы: «Алтын хохлома» Тапсырмалар: Балаларды хохломамен безендірілген бұйымдармен таныстыруды жалғастыру.

«Алтын хохлома» мектеп жасына дейінгі балалармен ОД қысқаша мазмұны«Алтын хохлома» тақырыбы бойынша жобалық іс-әрекеттің бөлігі ретінде мектеп жасына дейінгі балалармен ОД-тың қысқаша мазмұны Мақсаты: Білім беруді жалғастыру.

«Алтын хохлома» дайындық тобына арналған сабақты қорытындылауБағдарламаның мазмұны: Балаларды хохлама кескіндемесімен, оның тарихымен таныстыру, кескіндеменің не үшін қолданылатынын түсіндіру. Балаларды көруге және ерекшелеуге үйрету.

«Алтын хохлома. Хохлома тақталарын бояу»Мақсаты: балалардың ұлттық қолданбалы өнерге деген қызығушылығын дамыту; сәндік суреттегі көркем шығармашылық. Тапсырмалар:.

«Алтын хохлома» үлкен тобына арналған сабақ конспектісі«Алтын хохлома» Бағдарламаның мазмұны: -Хохлома бұйымдарына сурет салумен таныстыру; -Хохлома өрнегінің элементтерін (жапырақ, жидек,...) ерекшелеуге үйрету.

«Алтын хохлома» ойын технологиясын қолдана отырып, сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру» шеберлік сыныбыМақсаты: студенттерге сабақтан тыс іс-шараларды ұйымдастыруда ойын технологияларын қолдану тәжірибесімен студент мұғалімдерді таныстыру.

«Жәрмеңке. Алтын хохлома» Жүргізуші І біліктілік санатты мұғалім Ванян Айкуш Араратовна Мақсаты: Дамыту.

«Алтын Хохлома» ҰОҚ-ның аннотациясыҮлкен топтағы балалардың оқу іс-әрекеті

Закирова Гүлнара Мизфатқызы
«Хохлома кескіндемесіне кіріспе» үлкен топтағы сурет сабағының қысқаша мазмұны

Мақсат: Балалардың орыс шеберлерінің халықтық қолөнері туралы білімдерін бекітуге және кеңейтуге көмектесу - Хохлома кескіндеме және оның ерекшеліктері.

Бағдарлама мазмұны:

Үйрену бояу«бұйралар». Жаттығу суретщетканың ұшымен жұқа тегіс сызықтар.

негізінде өрнектерді құру қабілетін жетілдіру Хохлома суретібұрынғы алған білім, білік және дағдыны пайдалана отырып, пішіні жаңа өнімдер бойынша цикл сабақтары.

Түс, ырғақ, композиция сезімін дамытуға ықпал ету;

Халықтық қолданбалы өнерге және орыс халқының салт-дәстүрлеріне қызығушылықты, өз еліне деген мақтаныш сезімін және халық қолөнершілерінің еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу.

Демо материал: дайын өнімдер Хохлома шеберлері, үлгі элементтері Хохлома суреті(шөп, шөп шабақ, тарам, тамшы, жидек), әдісті көрсету үшін қағаз парағы суреткөмегімен "бұралу" сызылған негізгі тармақ(криулем, вазаның мысалы Хохлома суреті.

Үлестірме материал: сары түске боялған вазалардың дайын сұлбалары, гуашь, бір банка су, майлық, губка, әр балаға арналған қылқалам, жаттығу парақтары сурет«бұйралар».

Әдістемелік әдістер:

1. Сөздік – пайда болуы туралы балаларға айту Хохлома бұйымдары мен картиналары.

2. Көрнекі – боялған бұйымдарды тексеру Хохлома суреті, үлестірмелі материалдар мен демонстрациялық материалдар.

3. Практикалық – балалардың үстел басындағы жұмысы.

Сөздік жұмысы: «бұйра», криул, өсімдіктер.

OO-мен интеграция:

«Танымдық даму»

«Сөйлеуді дамыту»

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Біреу ойлап тапқан

Қарапайым және дана

Кездескен кезде сәлем айтыңыз!

Қайырлы таң, балалар!

Қайырлы таң, қонақтар!

Тәрбиеші: Жұмбақты тап

Бұтақ тегіс бүгіліп, сақинаға айналды.

Үш саусақты жапырақтың жанында, қызыл түсті құлпынай

Ол жарқырап, орнынан тұрып, тәтті шырынға толтырды.

Ал шөбі шетке ұқсайды.

Бұл не?.

Балалар:Хохлома.

Тәрбиеші: Бұл туралы жұмбақ Хохлома суреті. -Неге картина аталды« Хохлома» ол бізге қайдан келді?

Тәрбиеші: Бұл көп уақыт бұрын дүниеге келген кескіндеме. Ол өз атауын ауылдың атынан алған Хохлома, онда олар ағаштан жасалған бұйымдарды безендіре бастады. Содан кейін олар жәрмеңкелер өткізді. Олар әдемі сатты Хохлома тағамдары, өзінің жарқындығымен және түстердің байлығымен барлығын тартады және таң қалдырады.

Тәрбиеші: -Бүгін біз барамыз «Халық қолөнер бұйымдарының жәрмеңкесі».

Иіріліп, иіріліп, жәрмеңкеге тап болдық.

(Көңілді музыка естіледі, балалар жарты шеңберге тұрады (қуыршақ дауысы)

Қуыршақ: Әй, адал мырзалар!

Мұнда бізге қосылыңыз!

Бізде контейнерлер - барлар, Хохлома тауарлары бар!

Құрметті қонақтар келіңіздер тамашалаңыздар

Балалар жәрмеңкеде халық шеберлерінің бұйымдарын тамашалайды.

Тәрбиеші: - Шеберлер икемді қылқаламмен сызбаларды дәл, сенімді қозғалыспен салады, бұтақтың тегіс иілуін жасайды, піскен жидектің салмағымен иілгендей, сымбатты «антенналар»жіңішке шөптер шамалы желде тербелмек. Хохломашеберлер көптеген тамаша әдістерді біледі қабырға суреттері– қызыл фонда үлкен алтын гүлдер бар, ал көне «шөптік» кескіндеме– жұқа, жіңішке қара және қызыл шөптер алтын фонда көңілді бұйралайды. Әр түстің өзіндік мәні бар.

Қызыл – от, махаббат, адалдық.

Алтын – күн, жарық, жылу.

Қара – жер, салтанат.

Жасыл - бұл өмір.

Тәрбиеші: Өнімдер кез келген бөлмені тамаша безендіру ретінде қызмет етеді және сонымен бірге олар күнделікті өмірде қажет және пайдалы. Жылы алтын жылтырдан бөлме жарқын және жайлы болады Хохлома өнімдері. Енді балабақшамызда жәрмеңке ұйымдастырамыз. Ыдыстарды бояйық Хохлома үлгісі. Шеберханадағы орындарыңызға отырыңыз.

Тәрбиеші: -Бірақ алдымен нақтылауымыз керек. Қандай фон? Хохломашеберлер өз үлгісін қолданады ма?

Балалар: Сары, қызыл және қара фонда.

Тәрбиеші: - Қандай түстер үшін пайдаланылады қабырға суреттері?

Балалар: Қызыл, сары, жасыл, қара.

Тәрбиеші: -Негізгі сурет қандай?

Балалар: -Өсімдіктер.

Тәрбиеші:-Бұл қандай элементтерден тұрады қабырға суреттерісіз бұрыннан білесіз және аласыз бояу?

Балалар: «қырықтар», «антенналар», «тамшылар», «жидектер», «шөп пышақтары».

Тәрбиеші: - Ойын ойнайық «Ойлау ойыны». Мен сізге әртүрлі элементтерді көрсетемін Хохлома суреті, және сіз оларды дұрыс атайсыз. Сіз келісесіз бе?

Балалар: Иә.

Тәрбиеші: -Барлық элементтер қайда орналасқан?

Балалар: Орталық сабақта (криул).

Тәрбиеші: Енді демаламыз. (физикалық минут)

Қолдар көтеріліп, сілкінді.

Бұл ормандағы ағаштар.

Олар қолдарын бүгіп, қолдарын қысты.

Жел шықты ұшырып әкетеді.

Қолдарымызды екі жаққа біркелкі серпейік.

Бұл құстар бізге қарай ұшып келеді.

Олардың қалай отыратынын да көрсетеміз.

Қанаттар артқа қайырылды.

Тәрбиеші: - Бүгін біз танысайықэлементтердің бірімен - «бұйра».

Қағазға қатысты қылқаламды қалай ұстау керек екеніне назар аударамын (қол үстелдің үстінде ілінеді): үш саусақ, қағазға тік.

Қалай екенін мұқият қараңыз Хохломаның әдемі элементін салу -«бұйра».

Тәрбиеші: Алдымен бастайық щетканың ұшымен бояу, щеткаға қысымды бірте-бірте арттыра отырып, дөңгелектеу жасаңыз. «Бұйраны» одан әрі бұраған кезде, щеткадағы қысымды босатыңыз. Енді жаттығу бояужапырақтарында «бұйра». (балалар жаттығу жасайды) .

Тәрбиеші: Жаттығу жасадық, негізгі жұмысқа көшейік. Сіздің үстеліңізде вазалар бар. Бүгін біз оларды бояймыз Хохлома суреті.

Өніміңізді қандай ретпен бояйтыныңызды еске түсірейік.

Балалар: Бірінші «жидектер»сосын «қырықтар», «антенналар», «тамшылар»,

«бұйра», «шөп» .

Тәрбиеші: Көрме – шығармаларыңыздың жәрмеңкесін ұйымдастырайық, барлығы тамашалансын. Сізге қай жұмыс көбірек ұнады? Неліктен? (балалардың сөздері)

Тәрбиеші: - Неден жәрмеңкеге арналған заттар боялған?

Балалар: Хохлома.

Тәрбиеші: - Неге картина Хохлома деп аталды?

Балалар: атын ауылдан алған Хохлома.

Тәрбиеші: Қандай элементтер Сіз білесіз бе??

Балалар:: «қырықтар», «антенналар», «тамшылар», «жидектер», «шөп пышақтары», «бұйра». Тәрбиеші: Мен мыналарды айтқым келеді сөздер:

«Сиқыршы, отты құс сияқты,

Сиқыршы, қолөнерші - алтын Хохлома

Тәрбиеші: Балалар, осындай сұлулық үшін рахмет!

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Хохлома суретімен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны «Қоректенетін ботқа емес, қасық»Бағдарламаның мазмұны: 1. Халықтық қолданбалы өнерге қызығушылықтарын дамыту, эстетикалық талғамын дамытуға ықпал ету.

«Жидектер үшін орманға» Хохлома картинасымен танысу сабағының қысқаша мазмұныОқу жағдайының барысы: Дастарханда хохлома тағамдары. Балалар ортаға шығып жарты шеңберге тұрады. Тәрбиеші: Балалар, қараңдаршы, бұл не екен.

Бейнелеу өнері сабағының қысқаша мазмұны «Қарақат» Хохлома кескіндеме элементімен танысуБағдарлама мазмұны: - балалардың эстетикалық көркемдік талғамын, хохлома кескіндемесінің дағдылары мен тәсілдерін меңгеруге ұмтылуын тәрбиелеу;

Баяндама «3 курс балаларымен жұмыстың эксперименттік формалары. Хохлома суретімен танысу туралы»«Хохлома кескіндемесімен таныстыру бойынша 3 курс балаларымен тәжірибелік жұмыс түрлері» тақырыбы бойынша баяндама. Баяндаманы дайындаған: Сарапулова В. МЕН.

Әлеуметтік ғылымдар факультетінің «Хохломаның керемет шеберханасы» логопедиялық тобының оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны

Бұл түйіндеме жоғары мектепалды даярлық топтарының мұғалімдеріне, жоғары мектепалды даярлық топтарының мұғалімдеріне пайдалы болуы мүмкін. Бұл түйіндеме балалардың танымдық, сөйлеу, көркемдік және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған. «Ыдыс-аяқ» тақырыбы бойынша қорытынды сабақ және «Хохлома» тақырыбы бойынша сәндік-қолданбалы өнер туралы білімдерін бекіту үшін қорытынды сабақ ретінде пайдалануға болады.

Білім беру салаларының интеграциясы:«Танымдық даму», «Көркемдік-эстетикалық даму», «Сөйлеуді дамыту», «Әлеуметтік-коммуникативтік даму», «Дене дамуы».
Апта тақырыбы:«Ыдыс-аяқ»
Мақсат:хохломаның халық қолданбалы өнері арқылы балалардың көркемдік мәдениетінің негіздерін қалыптастыру және дамыту.
Тапсырмалар:
тәрбиелік - хохлома кескіндемесінің ерекшеліктері - оның шығуы, тарихы туралы білімдерін бекіту;
дамуда - балаларға хохлома кескіндемесінің таныс элементтерінен ыдыс-аяқтың сұлбасы бойынша жолақ бойынша өрнектер жасауға үйрету; өрнектің негізгі және қосымша элементтерін салуға машықтандыру; барлық қылшықтармен, қылқаламның ұшымен, тампонмен, сіріңкемен, саусақпен сурет салуды жаттықтыру; композиция сезімін, түстердің сәтті үйлесімін таба білуді дамыту;
тәрбиелік - балаларды табиғатқа, туған жерге, халық өнеріне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Коррекциялық сөйлеу тапсырмалары:
байланыстырып сөйлеуді дамыту, балаларды сұрақтарға жауап беруге үйретуді жалғастыру, әңгімеге қатысуға ынталандыру, кішірейткіш жұрнақтары бар сөздерді қолдану, сөйлеуде сын есімдер мен етістіктерді белсендіру;
қолмен жұмыс жасау, саусақ гимнастикасы арқылы қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
сөздерді белсендіру: Хохлома, кескіндеме элементі, бұйым, шебер, ою, боялған т.б.
Алдын ала жұмыс:Хохломаның халық қолданбалы өнерімен танысу, хохлома суреттерінің шағын мұражайын ұйымдастыру, Хохлома туралы әңгімелесу, «Орыс халық өнері» альбомын қарау, өлең оқу, Хохлома туралы әндер тыңдау, дидактикалық ойындар: «Элемент тап Хохлома бұйымға сурет салу», «Әдемі өрнек салып, сол туралы айт».
Демо материал:Хохлома тағамдары, кестелер: «Хохлома бұйымдарын жасау реті», «Хохлома өрнектерін салу реті», хохлома кескіндемесінің элементтері бар карточкалар, мольберт.
Үлестірмелі материал:ыдыс-аяқтың тоналды силуэттері, щеткалар №2, қылшықтарға арналған стендтер, су құйылған банкалар, майлықтар (20 дана), тампондар (20 дана), сіріңке (10 дана), гуашь (сары, қызыл, жасыл, қара), кітап « Хохлома суреті».
Техникалық құрал-жабдықтар:әуендердің (халық аспаптарының) жазбалары.

Оқу іс-әрекетінің барысы.
1. Тәрбиеші.Бүгін біз Хохломаның ғажайып әлеміне, мерекелер әлеміне, музыка әлеміне және ертегілер әлеміне барамыз. Сіздерді өнер шеберханасына шақырамын.
(Тыныш орыс халық музыкасы естіледі. Хохлома тағамдары үстелдерге жайылады. Балалар оларға тамсанады.)

Тәрбиеші.Қараңдаршы, менің шеберханам қандай әдемі. Оны не безендірді?
Балалар.Шеберхана ыдыс-аяқпен безендірілді.
Тәрбиеші.Бұл тағам туралы не айта аламыз, ол қалай көрінеді?
«Белгілерді ата» ойыны.
Балалар.Әдемі, боялған, мерекелік, жарқын, көңілді, жылтыр, қуанышты, ертегі. (Мен балаларды үстелге отыруға шақырамын)
2. Тәрбиеші.Жұмбақты тыңдап, тап.
Кесілген қасықтар мен шөміштер
Қараңызшы, асықпаңыз.
Онда шөптер мен гүлдер бар
Мұнда жоқ сұлулық өседі
Олар алтындай жарқырайды
Немесе күн сәулесі болуы мүмкін.
Тәрбиеші.Бұл не?
Балалар.Хохлома тағамдары.
3. Тәрбиеші.Неліктен ол Хохлома деп аталады?
Балалар.Ежелгі уақыттан бері шағын Еділ ауылдары ағаштан ыдыс жасап, сырлаған. Олар оны үлкен Хохлома ауылына апарды. Ал Хохломадан бастап әртүрлі қалалардағы жәрмеңкелерге дейін сатылады. Сатып алушылар: «Ыдыс-аяқтар қайдан келді?» деп сұраса, шеберлер: «Алтын хохломаның өзі сізге келді», - деп жауап берді. Олар ыдыстарды Хохлома деп атай бастады.
4. Тәрбиеші.Хохлома тағамдарының қалай жасалғанын еске түсірейік. Және бұл кесте сізге көмектеседі.
Ойын «Олар бұйымдарды боямас бұрын не істейді?»


(«Хохлома өнімдерін жасау тізбегі» АЛГОРИТМІ).
Балалар. 1. Ағаштан жасалған;
2. Сұйық балшықпен жабыңыз және құрғатыңыз;
3. Ұнтақтау;
4. Зығыр майына салып, құрғатыңыз;
5. Алюминий ұнтағымен қапталған және кептірілген;
6. Өрнектер арқылы бояу;
7. Лак;

8. Пеште кептірілген, «қатайтылған».
Тәрбиеші.Хохлома кескіндемесінде қандай түстер қолданылады?
Балалар.Хохлома кескіндемесінде қара (қызыл, жасыл, алтын - сары) түс қолданылады.
5. Тәрбиеші.Хохлома кескіндемесінің элементтерін атап, оларды карточкалардан тауып көрейік.
(Балалар хохлома суретінің элементтерін атайды, сәйкес карточканы алып, сөреге қояды)


Балалар.- Хохлома кескіндемесінде қияқ элементі бар.
- Хохлома кескіндеме өрнектерінде шөп талшығының элементі кездеседі.
- Хохлома өрнектерінде мұртты салады.
- Хохлома кескіндемесінде бұйралау элементі бар.
- Хохлома өрнектері тамшылармен безендірілген.
- Хохлома өрнектері жапырақтармен (қарапайым және күрделі) боялған.
- Хохлома суретінде гүлдер салынған.
- Жидектер Хохлома кескіндемесінде боялған.
Тәрбиеші.- Хохлома кескіндемесінің негізгі элементі қандай?
Балалар.- Хохлома кескіндемесінің негізгі элементі орталық сызық – бүкіл өрнек басталатын тармақ.
6. Тәрбиеші.Сіз байқадыңыз ба, Хохломада барлық элементтер сүйіспеншілікпен аталады. Себебі, адамдар табиғатты қатты сүйген, ән айтқанды, армандағанды, шөптердің гүлденуіне, жидектердің пісетініне сүйсінген. Және олар Хохломада әртүрлі жидектерді бояп, оларды еркелетіп атады. Мұны да жасауға тырысайық. Мен саған жидектерді көрсетемін, ал сен оларды еркелете атайсың.
«Оны жақсылап ата» ойыны.

Балалар.Жидек, таңқурай, құлпынай, құлпынай, тау күлі, қарақат, шие, қаражидек, т.б.

Тәрбиеші.Енді біраз демалып алайық.
7. Дене шынықтыру сабағы «Тазалауда».
Жел шөпті тербетеді (балалар екі жаққа тербеледі).
Шөптің талшықтары дірілдеп, дірілдейді (олар қолдарын бастарынан жоғары көтеріп тез бұлғайды).
Иілгіш қолдардан жіңішке аяқтарға дейін
Біздің арқамыз бүгілген (олар арқаларын ырғақта екі рет бүгеді)

Айналамызда жел айналады (орнында айналады),
Солға – оңға бұрылады (солға – оңға бұрылады),
Бірақ кейде түнде өліп қалады
Ал біз шаршап отырамыз (шұңқырлап).

Таңертең күн көтерілді,
Барлығы қуанып оянды (орнынан тұрып, керіліп күліп).
Өйткені, жаңа күн күлкі жібереді,
Біз күнге қол создық (қолымызды алға және жоғары көтереміз).

Енді өз жерлерімізге барайық.
8. Тәрбиеші.Мен сенімен сөйлесе бастадым, бірақ жұмысым көп, қараңдаршы, қанша тағам жоспарланбаған. Мүмкін сіз маған көмектесе аласыз ба? Нағыз суретшілер сияқты, хохлома өрнектерімен ыдыстарды бояп, өз қолымызбен сұлулық жасайық.
Үстелдеріңізде ыдыс-аяқтың сұлбасы бар және өзіңізге қажетті материалды өзіңіз таңдайсыз.
Бұл кесте Хохлома кескіндеме үлгісінің элементтерін дұрыс орналастыруға көмектеседі.


(«Хохлома үлгілерін салу тізбегі» АЛГОРИТМІ).
Тәрбиеші.Алдымен нені саламыз?
Балалар.Алдымен біз орталық тармақты саламыз.
Тәрбиеші.Әрі қарай не саламыз?
Балалар.Содан кейін біз үлкен элементтерді саламыз: жидектер, гүлдер, жапырақтар.
Тәрбиеші.Ал сосын не саламыз?
Балалар.Содан кейін біз үлкен элементтердің айналасында кішкентайларды саламыз: бұйралар, шөптердің пышақтары, тарамдар, тамшылар және т.б.
Тәрбиеші.Ұмытпаңыз: щетканы тік ұстаңыз және қылшықтардың ұшымен элементтерді сызыңыз. Енді бастаңыз.
(Сурет тыныш, сабырлы әуен астында өтеді. Жұмыс барысында балалардың дұрыс дене қалпын, ортаңғы сызықтың дұрыс орналасуын, бұйралардың әртүрлі кескіндерін, жидектер мен жапырақтарды бейнелеуге арналған құралдардың дұрыс таңдалуын қадағалаймын.)
Тәрбиеші.Жұмысты аяқтаймыз. Саусақтарымызды сәл демалдырып, жұмысымызды кептірейік.
9. «Гүлдер» саусақ гимнастикасы.

Қып-қызыл гүлдеріміз жапырақшаларын ашып жатыр.
Жел аздап дем алады, жапырақшалар тербеледі.
Қып-қызыл гүлдеріміз жапырақшаларын жабады,
Олар бастарын шайқап, тыныш ұйықтап қалады.

(Саусақтарды жұдырықтарыңыздан жайлап созыңыз, қолдарыңызды оңға, солға айналдырыңыз. Саусақтарыңызды жұдырықтарға баяу түйіңіз, жұдырықтарыңызды алға, артқа шайқаңыз.)
10. Жұмысты талдау.
Тәрбиеші.Енді балалар өз жұмыстарын алып сөреге қояды.
(Балалар кезекпен сөрелерге өз жұмыстарын орналастырады.)


Тәрбиеші.Мен сізге осы жұмыстардың ішінен өзіңізге ұнағандарын таңдап, олар туралы айтуды ұсынамын. (Балалардың өздері жасаған жұмыстарына 2-3 талдау).
11. Түйіндеме.
Тәрбиеші.Жарайсыңдар жігіттер! Сіздің барлық жұмыстарыңыз жарқын, қуанышты және аздап ертегідей болды.
Тәрбиеші.Айтыңызшы, менің шеберханам сізге не ұнады?
Ұсынылатын жауаптар: «Маған хохлома тағамдарының көрмесі ұнады»
Тәрбиеші.Айтыңызшы, сізге менің шеберханамда не істеген ұнады?
«Маған «Өз түріңді ата» ойынын ойнаған ұнады; «Маған хохлома тағамдарын салған ұнады»; «Маған «Тазалауда» жаттығулары ұнады; «Маған «Гүлдер» саусақ гимнастикасы, т.б.
Тәрбиеші.Бүгін барлығыңыз нағыз шеберлер сияқты қолыңыздан келгеннің бәрін жасадыңыз!
Менің шеберханам сіздердің туындыларыңызбен бұрынғыдан да көркейе түсті.
– «Жұмыс істесең, батыл жүр!» деген мақал бар. Сонымен бізге Хохломаның өзінен қонақтар келді. Олар бізге диттермен келді, соларды тыңдайық.

Ditties.
Хохлома, Хохлома,
Біздің кереметіміз керемет!
Біз Хохломаны тартамыз -
Бұрын-соңды болмаған сұлулық

Шөптің суретін салу
Күн шуақты бояу
Жидектер - шамдар -
Таң атқаннан қызыл бояу.

Түстері ашық,
Біз бәрін безендіреміз:
Және тағамдар мен үстелдер.
Мұның бәрі Хохломадан!

О, Ресей, сен Ресейсің,
Әр қалада мұнара бар.
Бүкіл жер таң қалды
Алтын Хохлома.

ҚонақтарБіз сізге «Хохлома суреті» кітабын ұсынғымыз келеді. Одан сіз алтын хохломаның өрнектері туралы көбірек біле аласыз.
Тәрбиеші.Келген қонақтарымызға сыйлықтары үшін алғыс айтып, қоштасайық. Ал енді топқа қайтатын кез келді.

Мақсат:Балаларды хохлома кескіндемесінің негіздерімен таныстыру

Тапсырмалар:

1. Хохлома кескіндемесінің элементтерін бөліп көрсетуге үйрету.

2. Тұрмыстық заттарды эстетикалық қабылдау арқылы «Алтын хохломаның» сұлулығын таныту.

3. Шөпті жасауда қылқаламмен бояудың қарапайым әдістерін жаттықтыру.

4. Балаларда ырғақ сезімін және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

5. Эстетикалық талғамын, халық қолданбалы өнеріне деген қызығушылығын арттыру.

Құрал-жабдықтар мен материалдар:ағаш бөшке, ​​хохлома тағамдары салынған қорап, айқындық, хохлома тағамдары бейнеленген иллюстрациялар, сарафан, кокошник, гуашь, альбом парақтары, магнитофон.

Топқа Girly - боялған сарафон мен кокошник киген көңілді қыз кіреді.

Қайырлы күн, адал жандар. Мен көңілді кішкентай қызбын, мен серуендеп, серуендеп, сені кездестірдім. Мен алыс та жақын емес облыстан келе жатырмын. Нижний Новгород облысынан, Ұлы Еділ бойында орналасқан Хохлома ауылынан.

- Біздің жерлер қарапайым емес, бірақ керемет. Шеберлердің қолы не тисе, мейлі тостаған болсын, мейлі шөміш болсын, мейлі табақ болсын, бәрі қызыл күннен де жарқырап жанып, жарқын жалынмен жарқырайды. Сіздерді таң қалдыру және қуанту үшін өзіммен бірге алып келгенім осы болды. (Хохлома тағамдары салынған қорапты көрсетеді).

- Бұл тағамның қалай безендірілгенін қараңыз. Сіз одан не көріп тұрсыз? Ол немен боялған? (шөп, жидектер, жапырақтар, гүлдер, құстар).

- Иә, ыдыс-аяқта көптеген керемет әшекейлер бар, бірақ Хохлома ең алдымен өзінің ерекше алтынымен, яғни ыдыстардың күлді түсімен танымал.

- Ыдыс-аяқтар бірден алтынға айналмайды. Оның барлық оқиғалары бос немесе зығыр деп аталатын жақсы кептірілген ағашты ойып тастаудан басталады.

- Содан кейін дайындама праймермен өңделеді және жұқа саз қабатымен жабылады. Кептіруден кейін ыдыстарды кептіру майымен жауып, оған алюминий ұнтағын ысқылайды.

- Бұрын біздің ата-бабаларымыз қалайы ұнтағын қолданған, бірақ ыдыс-аяқтың сапары мұнымен бітпейді. Оны білікті шеберлер бояп, арнайы лакпен қаптайды. Олар үлкен пеште күйдіріледі, онда жоғары температураның әсерінен алюминий беті алтынға айналады.

- Хохлома алтынының сыры осында.

- Енді айтыңызшы, хохлома тағамдары бізге келгенге дейін қандай жолмен жүреді?

- Біздің шеберлер қандай түстерді пайдаланады? (қара, қызыл, сары жасыл).

- Сіз әртүрлі тағамдардың әртүрлі фоны бар екенін және фонға байланысты әртүрлі бояу әдістері таңдалатынын байқаған боларсыз. Кескіндеменің 2 әдісі бар: «тау» - дизайн күміс фонда жүреді, ал күйдіргеннен кейін ол алтынға айналады. Ал «фон» - сызба қызыл немесе қара түсті фонда жүреді. Маған «үстіңгі» (фон) бояуы қолданылатын ыдыстарды көрсетіңіз. Мұнда қандай фон бар?

- Бүгін біз кескіндеменің негізгі элементін - «шөпті» сары фонда қалай орындау керектігін үйренеміз. Бізде «жылқы» суреті болады.

- Енді кішкентай қылқаламдарды алыңыз, біз шөп элементтерін салуға жаттығамыз. Кірпіктерден бастайық: щетканы үш саусақпен ұстап, щетканың ұшын төмен жылжытып, ортасынан басып, баспай щетканың ұшымен аяқтаңыз.

- Енді шөп пышақтарын салайық, олар кірпіктерге өте ұқсас, тек қысым күштірек қолданылады.

- Енді бір-екі тамшы жасайық. Қылқаламның ұшынан бастаңыз және сүртіңіз. Жарайсың. Жұмыстарыңызды және қылқаламдарды бір жаққа қойыңыз.

- Ақ жолақты алыңыз. Енді Хохлома шөбін бейнелеуге тырысайық. Криули салуды бастайық. Біз оларды ортасына орналастырамыз, сонда шеттерде бос орын қалады. Жолақ үш криулді қамтуы керек. Криулиді толқынды сызық пайда болатындай етіп қойыңыз. Содан кейін біз бәрін бұрыштардан келетін бұталармен безендіреміз. Бұта шөп пышақтарынан тұрады. Шөптің бір талы бір криуле сызығымен, екіншісі келесі криуле бағытында жүреді. Элементтер қосылмауы керек. Бұтаны тамшымен аяқтауға болады. Қалғандары кірпіктері бар шөп пышақтарымен безендіріледі.

- Жарайсың. Енді шаштарыңызды қойып, тік отырыңыз.

- Міне, біз нағыз шеберге айналдық. Және бұл ағаш бөшкені барлығы бірге безендіруі керек.

- Жидектерді қоссаңыз, үлгі одан да жақсы болады. Біз оларды криулелердің ішіне орналастырамыз.

- Ұстаздар, тезірек жұмысқа кірісіңіздер!

- Бөшкені батыл безендіріңіз.

- Хохлома үлгісін жасаңыз,

- Ол көзді қуанту үшін!!!

Хохлома қылқалам, көп рахмет, өмірдің қызығына ертегі айт. Адамның жан дүниесіндей сұлусың, Ел-жұрт сияқты Отанға қызмет етесің!

«Хохлома»

Құстар мен қауырсындар, айнала, дақтар,

Жапырақтары мен сабақтары, масақтары мен дәндері,

Табиғаттың сирек, дана түрлері,

Ғашықтардың жүрегінде құпия белгілер бар.

Мұны орыс халқы ойлап тапты

Тұңғиық пен қайыңға сыйынғандар,

Ағаш пұтқа табынушы табақта

Шөптер, гүлдер, аңызға айналған раушандар.

Мен Хохлома өнерін қалай жақсы көремін!

Менде хохлома қасықтары бар,

Оларға деген сезімім бар,

Бала кезімнен олар маған қымбат, қымбаттым!

Мен оларды реттеймін және қонақтар риза болады,

Және ешқандай ескертулер немесе шағымдар жоқ.

Үстелдегі әңгімеде бір нәрсені ести аласыз:

Біраз ыстық сорпа, борщ зиян тигізбейді!

Хохлома қылқалам, көп рахмет!

Өмірдің қуанышы үшін ертегі айт.

Халықтың жан дүниесіндей сұлусың,

Сіз де адамдар сияқты Отаныңызға қызмет етесіз!

Виктор Боков

Нәтижесінде «Хохлома кескіндеме» альбомы жасалды.

Елена Герасимова
«Хохлома кескіндемесі негізіндегі сурет» жоғары тобындағы көркем шығармашылық бойынша ООД қысқаша мазмұны

Бағдарламалық қамтамасыз ету міндеттері:

Балаларды сәндік-қолданбалы өнердің жаңа түрі – хохломамен, оның тарихымен және шығу тегімен, хохлома бұйымдарын жасау кезеңдерімен таныстыру.

Балаларға хохлома кескіндемесінің элементтерін салуға үйрету: жидектер, шөптер, жапырақтар, бұйралар, тамшылар, антенналар және т.б.

Оқытылатын өнер түріне сәйкес балалардың бұйымдарды бояу қабілетін дамыту.

Өнерге деген сүйіспеншілікке, сұлулыққа, орыс халық мәдениетін білуге ​​қызығушылыққа тәрбиелеу.

Материал:Хохлома өнімдері, хохлома тағамдарына арналған шаблондар (әр балаға, қылқалам, щетка, гуашь, су құйылған кесе, майлықтар.

Алдын ала жұмыс:иллюстрацияларды, сәндік-қолданбалы өнер туындыларын көру, орыс халық қолөнері туралы өлеңдерді оқу.

Сәндік-қолданбалы өнер бәрімізге өте жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Сәндік- безендірілген, әдемі.

Қолданылған– күнделікті өмірде қолданылады, яғни бұл өнімдердің барлығы күнделікті өмірде пайдалану үшін жасалған.

Ал бұл өнерді халық өнері деп те атайды, өйткені мұның барлығын халық жасаған және жасап жатыр. Бүгін біз сәндік-қолданбалы өнердің бір түрімен танысамыз - Хохлома

Ботқа-окрошкаға арналған ыдыс кімге керек,

Ғажайып - ыдыс пен кесе мен қасық?

Ыдыс-аяқтар қайдан? Иә, мен саған өзім келдім

Алтын Хохлома!

Алтын шөп қасықта өсті,

Ыдыста гүл ашты,

Шөміште мүкжидек піскен.

Алтын қанатты құс осы жидекті шұқылайды.

Хохлома кескіндеме өрнектерімен боялған заттарды тамашалаңыз.

Хохлома суреті туралы аңызды тыңдаңыз.

«Баяғыда көңілді кішкентай адам, қолөнерші Еділдің арғы жағындағы орманға қоныстанды. Ол саятшылық жасап, үстел мен орындық жасап, ағаш ыдыстарды ойып жасаған. Мен өзіме бидай ботқасын пісірдім және құстарға тары себуді ұмытпадым. Бір кезде оның босағасына Жылу құс ұшып келді. Оны да емдеді. От құс алтын қанаты бар ботқа тостағанға тиіп, тостаған алтынға айналды».

Хохлома ауылында тағы бір оқиға болды:

«Ол жерде байлығы аз, бірақ өте талантты адам өмір сүрді. Барлығы оған қонаққа келіп, оның керемет тағамдарына таң қалды. Бірде патша одан: «Өнеріңді неге сонша мақтайсың?» деп сұрайды. Ал шаруа: «Хохломаның алтыны суға батпайды және отқа жанбайды», - деп жауап береді.

Шынында да, егер сіз ыдысты суға салсаңыз, ол батпайды, өйткені ол ағаштан жасалған. Ал суретші боялған ыдыстарды бір рет емес, 5-6 рет лакпен жағып, пешке салғанда, сиқыр сол жерде болады. Жылу лактың сарғаюына әкеледі, ал астындағы металл жылтыры алтынға айналады. Алтын тостаған пештен алынады.

Енді қылқаламды қолға алу уақыты келді. Бұл тағамды қалай бояуға болады?

Шеберлер өмірден кескіндеме элементтерін алды - шөптердің, жидектердің, жапырақтардың, гүлдердің, құстардың пышақтары.

Суреттегі негізгі түстер қандай?

(қызыл, қара, жасыл, сары, алтын)

Бұл түстер қандай сезімдерді білдіреді?

(қызыл – қуаныш, алтын – жылулық, бақыт, байлық, жасыл – өмір түсі, табиғат, қара – салтанат)

Кескіндеменің негізгі элементі - шөп.

Шөпті қалай салуға болады? (жұқа щетканың ұшымен)

Хохломада бұйралағыш шөп деп аталады «Кудрина».

- «Жидек»- әдетте үштік немесе бұтақпен қолданылады (қарақат). Жидектерді салу үшін сіз щетканы немесе шұңқырды пайдалана аласыз.

- «Мұрт»- бірдей қалыңдықтағы үздіксіз сызық ретінде сызылады.

- «Бұйралар»– элементтің ортасында жеңіл қысыммен орындалады.

-«Осочки»– қылқаламның ұшын жоғарыдан төменге жеңіл жылжыту арқылы орындалады.

Қара бояу шөптің жіңішке бұтақтары мен пышақтарын жандандыру үшін қолданылады.

Сонымен қатар, біз нысанның үлгісі мен пішінін сәйкестендіруді есте сақтауымыз керек. Ою-өрнекті үзбеу керек.

Ою-өрнектің орналасуына назар аударыңыз (шеңбердегі табақ, қисық сызықтағы ваза).

Ал енді осы өнердің барлық қыр-сырын меңгерген соң, осы ғажайып тағамдарды бояуға тырысайық.

Бірақ сіздің сызықтарыңыз дәл және ұқыпты болуы үшін саусақтармен жұмыс істеу керек.

Халық әуені ойнап тұр.Балалар мұғалімнен кейін ауада саусақтарының қимылдарын қайталайды (толқынды сызықтар, бұйралар, шөптер, қиялар, жидектер, тамшылар).

Балалар, сендердің үстелдеріңде әртүрлі тағамдардың шаблондары бар. Елестетіп көріңізші, біз шеберханадамыз, ал сендер халық шеберлерісіңдер.

Әрқайсыңыз өзіңізге ұнайтын ою-өрнекті таңдап, онымен ыдыс үлгісін безендіруіңіз керек.

Сабақты қорытындылау

Көрмені қараңызшы, біздің халық шеберлерінің тағамдары қандай тамаша, жарқын, түрлі-түсті, мерекелік. Қай шығармалар ең мәнерлі және ұқыпты болып шықты? Таңдауыңызды түсіндіріңіз.

Кесілген қасықтар мен шөміштер

Қараңызшы, асықпаңыз.

Онда шөптер мен гүлдер бар

Керемет әдемі.

Олар алтындай жарқырайды

Күн сәулесіне шомылғандай.

Жапырақтың бәрі жапырақ сияқты,

Мұнда бәрі алтын.

Сондай сұлу адамдар

Олар оны Хохлома деп атайды.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Күннің достары бар» атты екінші кіші топтағы көркем шығармашылық бойынша МКД конспектісі (дәстүрлі емес сурет)«Күннің достары бар» көркем шығармашылық бойынша ГКД конспектісі (дәстүрлі емес сурет) Дайындаған: Антропова Наталья Александровна.

«Гжель суретшілерінің шеберханасында» Үлкен топтағы сәндік сурет Мақсаты: балаларды халық мәдениетімен таныстыруды жалғастыру.

«Сабын көпіршіктері» ерте дамыту тобында көркем шығармашылық (сурет) бойынша ашық сабақтың қысқаша мазмұныБілім беру бағыттарының интеграциясы: көркем шығармашылық (сурет, қарым-қатынас, таным, музыка, денсаулық Тапсырмалар: -жалғастыру.

«Машенькаға арналған моншақтар» бірінші кіші топтағы көркем шығармашылық сабағының қысқаша мазмұны (фломастермен сурет салу)Міндеттері: Балаларды шеңберге ұқсас тұйық сызықтар салуға үйрету. Жіпке салу арқылы әдемі дөңгелек моншақтарды жасауды үйреніңіз. Үйрену.