Кіші дауысты әріп e.Кіші e әрпі Көрсетілетін бас әріп және кіші е әрпі

«Ү дыбысы» - 4 мин Дене жаттығулары 1 мин. Қанша дауысты дыбыстарды білесіңдер? 1 мин. «Дыбыстар» кестесімен жұмыс. Сабақтар кезінде. 1) Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ басталады. Сөйлем соңында қандай белгі тұр? Йод қайдан келеді? Назар аударыңыз, досымды тексеріңіз, сіз сабақты бастауға дайынсыз ба? 6 мин Бас әріп ережесі Тақтадағы карточка. 2) Өткенді қайталау.

«Ф әрпі мен дыбысы» - Бүгін біз не істейміз? 2 сөз, 6 ұпай, 5 жұлдыз. В.Степанов. Қалқымалы көзді камера сияқты бағыттайды. 2 сөз, 5 ұпай, 5 жұлдыз. Бірақ қатты күрсініп, Үкі ойпаңға тығылады. Фонар. [Жапалақ]. [Фа-нар"]. [f], [f"] дыбыстары қайда жасырылады: сөздің ортасында ма, соңында ма әлде басында ма? *** Бүркіт үкі – екі үлкен көз – бірден Ф әрпін есіме түсірді.

«А әрпі» - Кім мұқият? Тапсырмалар. Томск облыстық интернет-білім беру орталығы. Авторы: Новоархангельск орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Мокроносова Е.В. Сіздің алдыңызда A. -A - a - a әрпі тұр! Дауысты дыбыс А әрпі Дауысты әрп Дауысты дыбыс [a]. Жылыту. Дауысты А әрпімен таныстыру.Әріптердің сөздердегі рөлін қарастыру.

«Е әрпі» - «Ашық сабақ» педагогикалық идеялар фестивалі 2009/2010 ж. O. S. K. A. U. I. N. Бөлім: Бастауыш мектепте оқыту. Ы.

«Әліппе» - «АВС – даналыққа апаратын баспалдақ». Пәндік аймақтар. Тақырып бойынша жоба: «Әліппе». Әліпбиді қолдана білу қабілеттерін дамыту. Сөздің дыбыстық құрамын дұрыс талдай білу дағдысын қалыптастыру. Кіріктірілген сабақтар. Бізге әліпби не үшін қажет? Өзіндік жұмыс тақырыптары. Бастауыш сынып мұғалімі Мамашева Елена Николаевна.

«Ят әрпі» - А.А.Шахматова 1917 жылы 11 мамырда қабылданған орыс емлесін жеңілдету мәселесі туралы. Мағынасы: бұл жұлдыз болмауы керек, бірақ бір күнәкар адам қарақұмық нан жеуі керек. Салыстырыңыз: 1) Шаруа Андрей ауырып қалды: ол күні бойы таң қалып, селк етті. Жауап. Сұрақ. «Пайғамбар Олег» нені білдіреді? Таңданған сөз түріндегі морфемалардың қазіргі және этимологиялық (тарихи) құрамын көрсетіңіз.

Мақсаттар:

  1. Бас әріп Е әрпін жазуды, оны басқа әріптермен байланыстыруды, сөйлемдерді көшіріп, талдауды үйрету, сөздердің дыбыстық құрамын талдауды үйрету.
  2. Жазу кезінде отыру ережесін, жазу ережелерін бекіту.
  3. Оқушылардың қолдың ұсақ бұлшықеттерін, сөйлеуді, фонематикалық естуді дамыту.
  4. Жазу процесіне оң көзқарасты тәрбиелеу. Сабақ барысында мектеп оқушыларының дене тәрбиесін насихаттау, олардың шаршауының алдын алу.

Жабдық:дәптер, компьютерлік презентация, шырша үлгілері бар карточкалар, дыбыстық диаграммалар, ертегідегі бас әріп Е.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Көптен күткен қоңырау соғылды.
Сабақ басталады.

Тыныш отырыңыз.

II. Өтілген нәрсені қайталау.

Оқу сабағымызда қандай ерекше қиын әріппен жұмыс істегенімізді еске түсірейікші? Бұл хат неге ерекше? (Әріп бір [e] немесе екі [ye] дыбысын көрсете алады.)

Бұл әріп қандай жағдайда бір дыбысты, қандай жағдайда екі дыбысты береді? (Балалардың жауаптары.)

Сөздерді екі топқа бөлу.

Тақтада мына сөздер жазылған:

III. Тақырыптық хабарлама.

Бүгін біз бас Е әрпін, осы әріппен сөздер мен сөйлемдерді жазуды үйренеміз. Бұған бізге ертегінің кейіпкері көмектеседі:

Бір сөз айтты -
Пеш домалап кетті.
Ауылдан тура -
Ханшайым үшін патшаға,
Ал не үшін, мен білмеймін
Бақытымызға орай, мен жалқаумын.

Біз кім туралы айтып отырмыз? (Слайд 1а)

Бұл қай ертегідегі кейіпкер?

Біздің мектеп кітапханасында сіз осы кітаптарды алып, «Шортанның бұйрығында» ертегісін оқи аласыз (1б слайд)

Емеля біздің сабағымызға неге келді? (Е әрпінен басталады)

IV. Емеля сөзіне дыбыстық талдау жасау.

Сөзде неше буын бар?

Екпінді буынды қалай анықтауға болады? (Қоңырау шалайық.)

Екпінді буынды атаңыз. Ол қандай сан?

Бірінші буынды айтайық. Біз қанша дыбыс естиміз? (2)

Оларды атаңыз. («Иә»)

Екінші (үшінші) буынды атаңыз. Бұл синтез бе немесе синтезден тыс дыбыс па?

Дыбыстық сызбаларды алып, осы сөздің сызбасын үстелдерге орналастырыңыз да, жұмыс істеу үшін тақтаға шығыңыз...

Сөз басындағы «йе» дыбыстарын көрсету үшін бізге қандай әріп қажет? (Үлкен Е)

V. Қолды жазуға дайындау.

Саусақ гимнастикасы.

  1. Саусақтар сәлем береді.
  2. Құбырда ойнау.
  3. Пианинода ойнау.

Бір күні Емеля орман арқылы патшаға барды. (2-слайд)

Орман тығыз және тығыз. Мына қалың орманда қандай ағаштар өсетінін тап?

Сіз оны әрқашан орманда таба аласыз -
Серуендеп, танысайық.
Ол кірпі сияқты тікенді.
Қыста жазғы көйлекпен. ( жеді)

Мынадай орманның суретін салайық. Карточкаларды алып, шыршаға қараңыз. Жаңа жылдық шыршаларды салу үшін сізге қандай түсті қарындаш қажет?

Бұл орман жай емес, сиқырлы еді. Ағаштардың түбінде хаттар өсіп тұрды. Міне, Емеля пештен түсті. Мен шыршаға жақындап, хатты көрдім. (3-слайд)

Емеля шыршаның түбінен қандай әріп тапты деп ойлайсыңдар? (Е әрпі)

- Сенің атың кім, - деп сұрады Емеля? Хат оған не деп жауап берді? (Оның аты бас әріп Е) (4а слайд)

Емеля: «Сізге бас әріп не үшін керек?» деп сұрады.

Бас әріп Е не деп жауап бере алады?

- Қандай қиын хат, - деді Емеля және оны тексере бастады.

Ол Е әрпінің ең басына шықты, бірақ түсе алмады.

«Маған сенен түсуге көмектесші, Е әрпі», - деп Емеля Е әрпін сұрай бастады.

Е әрпі Емеляға: «Жігіттер мені әдемі және дұрыс жазуды үйренген кезде мен сені жіберемін», - деді. (4б слайд)

Балалар, біз Эмелаға көмектесеміз бе?

VI. Тақырып бойынша дәптердегі жұмыс.

Көшірме кітапшасын ашыңыз.

Мен дәптерімді аламын.
Және мен оны бұрышқа қоямын.
Мен сенен достарымды жасырмаймын
Мен қаламды осылай аламын.
Мен түзу отырамын, иілмеймін,
Мен жұмысқа жетемін

а) Е әрпінің элементтерін жазу.

Балалар, мына әріп қандай элементтерден тұратынын көрейік. Нешеу бар? (Екі жартылай сопақша). (5-слайд)

Біздің сиқырлы қарындаш сізге жоғарғы (төменгі) жартылай сопақшаны қалай жазу керектігін көрсетеді. (Слайд 6, 7).

Қарындашпен ауаға жазып көрейік.

б) Бас әріп Е.

Е әрпінің бас әріпі қалай жазылғанын қараңыз.Бұл бізге қарындаш көмектеседі. (8-слайд)

Қарындашпен ауада бірге жазайық.

Енді Е әрпінің пропорцияларын сақтай отырып, дәптерге жазайық.

VII. Дене шынықтыру минуты.

  1. Бетімізге жел соғып тұр.
    Ағаш тербелді.
    Ағаш барған сайын биіктей береді.
    Жел тыныш, тыныш, тыныш.
  2. Есігінде құлып бар.
    Оны кім аша алды?
    Олар қағады.
    Оны бұрап алды.
    Олар тартты.
    Және олар оны ашты.
  3. Көзге арналған гимнастика.

VIII. Ұсыныстармен жұмыс.

Ол хатты Емеляға берді. Ол пешке отырды да, патшаға барды. (9-слайд)

Ол көлік жүргізеді және Емеляның шыршаларын тамашалайды. (10-слайд)

Емеля қандай шыршаларды көрді? Оларды сипаттаңыз.

Емеляның қандай шыршаларды көргенін дәптерден оқып көрейік. (Олар әдемі тамақтанды.)

Сіз не оқыдыңыз? (ұсыныс)

Бұл ұсыныс екенін дәлелдеңіз.

Бірінші сөзді айт. Оны қандай әріппен жазасыз?

Екінші сөзді айт. Оны қандай әріппен жазасыз?

Сөйлемнің соңына не қоясыз?

Нүктеге аяқталатын сөйлемдер қалай аталады?

Жеді деген сөзге қараңыз. E және L қалай байланысты?

Қарындаш бұл байланысты қалай жазу керектігін көрсетеді. (11-слайд)

Емелі шыршаларды қатты ұнататын, сүйсінетін. Бұл ұсынысты оқып көрейік. (Шыршалар әдемі!)

Дауыс интонациясына қарап қай сөйлемді оқыдың?

Бұл сөйлемде неше сөз бар?

Біріншісін атаңыз (екінші). Қай әріппен жазасыз және неге?

Саусақ гимнастикасы

Біз саусақтарымызды біріктірдік
Және олар қолдарын созды.
Енді біз Жерден келдік
Біз бұлттарды итеріп жібереміз.

XI. Үйренген әріптерді қайталау.

Сиқырлы орманда Емеля басқа хаттарды кездестірді. Олар әртүрлі ағаштардың астында өсті. Мына әріптерді атаңдар. (О,Қ,Қ) (12-слайд)

Емеля қандай ағаштың астында Е әрпін кездестірді?

О әрпі қандай ағаштың астында өскен?

С әрпі қандай ағаштың астында өскен?

К әрпі қандай ағаштың астында өскен?

Бірақ Е әрпі капиталды (капитал) өсірді. Басқа әріптер қандай?

Емеля көрген бас әріптерді және кіші әріптерді қалай жазу керектігін еске түсіріп, дәптерге жазып алайық.

XII. Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі сабақта не білдік?

Сіздің жұмысыңыз Емеляға ұнады, ол сізге айтады... Оқыңыз. (13-слайд)

Емеля сізге жақсы жұмысыңыз үшін рахмет айтып, портретін береді, бірақ онымен аздап жұмыс істеу керек, яғни оны бояу керек. Егер сізге бүгінгі сабақ ұнаса, онда Емеляны ашық түстермен, ал егер жоқ болса, қою түстермен бояңыз.

Сабақтың компьютерлік презентациясы берілген қолдану.

Әдебиет:

  1. В.Г.Горецкий, В.А.Кирюшкин, А.Ф.Шанко, В.Д.Берестов. орыс алфавиті. 1-сыныпқа арналған оқулық. М.: «Ағарту» 2009;
  2. В.Г.Горецкий, Н.А.Федосова. «Орыс АВС» №2 көшірме кітапшасы. М.: «Ағарту» 2009;
  3. О.Е.Жиренко, Л.А.Обухова. Сауат ашуға үйретудегі сабақтық әзірлемелер: оқу мен жазу. М.: «ВАКО» 2008 ж.

«Ресей мектебі» УМК «Кіші әріп е» тақырыбы бойынша сабаққа қорытынды және презентация 1 сынып

Сабақтың мақсаты мен міндеттері:

    Кіші «е» әрпін жазып үйрену

    Ұсақ моториканы, көзді, сөйлеуді, фонематикалық естуді, есте сақтауды, зейінді, ақыл-ой белсенділігін, дұрыс дене қалпын дамыту.

    Ұқыптылыққа, табиғатты сүюге, бір-бірін құрметтеуге тәрбиелеу.

Жабдық: В.Г.Горецкий өңдеген көшірме кітапшасы, мультимедиялық проектор, сабаққа арналған презентация

Сабақтар кезінде

№1 слайд

    Ұйымдастыру сәті

Қоңырау соғылды
Сабақ басталады.
Барлығы орнында ма?
Бәрі дұрыс па?
Кітаптар, қаламдар
Және дәптерлер.
Барлығы дұрыс отыр ма?

Барлығы маған қарап тұр ма?

№2 слайд

    Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама

Оқу сабағында қандай әріппен танысқанымызды еске түсірейік, ол қандай дыбыстарды білдіреді?

Сіз оны әрқашан орманда табасыз -
Серуендеп, танысайық
Кірпі сияқты тікенді тұрады
Қыста жазғы көйлекпен.

№3 слайд

Е әрпінен басталатын сөздерді еске түсірейік

(е екі дыбысты құрайтын бірінші буынға ерекше назар аударылады)

№4 слайд

    Жазуға дайындалуда

Мен дәптерді қиғаш қоямын,
Мен қолымды дұрыс ұстаймын
Мен тік отырамын, еңкеймеймін.
Мен жұмысқа жетемін.

№5 слайд

    Дәптермен жұмыс

Оқушылар дәптердің бетін қарайды.

№6 слайд

    Кіші е әрпінің жазылуымен таныстыру.

Үлгілердің контуры бойынша калька.

№7 слайд

    Слайдтан кіші е әрпінің жазылуын көрсету.

Оқушылар сым мен жіпті пайдаланып әріп құрастырады. Беттің жоғарғы жағындағы әріптің бойымен әріпті сызыңыз.

№8 слайд

    Көзге арналған жаттығу.

№9 слайд

    Сөздерді оқып, жазылуын салыстыру.

Сөздерді дәптерге жазу.

Дәптердегі жұмыс мұғалімнің басшылығымен жүргізіледі. Е бар барлық сөздер алдын ала жұмыстан кейін жазылады.

№10 слайд

№11 слайд

    Дене шынықтыру минуты

Таңертең шырша оянды.
Ол созылды және созылды.
Бірде ол шықпен жуынып,
Екі - ол әдемі айналдырды,
Үш - еңкейіп отырды,
Ал төртеуі - ол қайтадан отырды.

№12 слайд

    Сөйлемдерді құрастыру және жазу мұғалімнің жетекшілігімен жүзеге асырылады.

Слайдтан нені және кімді көріп тұрмыз?

Сұраулы сөйлемді оқы.

Оқушылар сұраққа жауап беріп, құрастырған сөйлемді жазады. : Шыршаның қасында түлкі болды.Мұғалім түлкі сөзіне назар аударады.

№13 слайд

    Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Балаларда гирляндияға арналған қызыл және сары шарлар бар.

Сабақ барысында бәрін түсініп, барлық тапсырмаларды оңай әрі сенімді орындағандар үшін қызыл допты алыңыз.

Егер сізге қандай да бір тапсырманы орындау қиын болса немесе бірдеңе орындалмаса, сары допты алыңыз

    Барлық шарларды шыршаға іліп қояйық. Сабақта көп жұмыс жасадың, жарайсың!

№14 слайд