Дымково жануарлары - Дымково жануарлары - аға топ - мақалалар каталогы - Екатерина Бердникова. Дымково жануарлары - Дымково жануарлары - жоғары топ - мақалалар каталогы - Екатерина Бердникова Дымково ешкі ойыншығын модельдеу

1
Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі

Білім комитетінің No49 жалпы дамыту балабақшасы

Қамысты қалалық округінің әкімшілігі
Үлкен топқа арналған сабақ конспектісі. Өнімді белсенділік. Тақырыбы: «Дымково ойыншықтары негізінде қозы мүсіндеу».
No6 жоғары топ мұғалімі:
Романюк Олеся Дмитриевна
Камышин, 2015 ж

2 Үлкен топқа арналған сабақ конспектісі. Өнімді белсенділік. Тақырыбы: «Дымково ойыншықтары негізінде қозы мүсіндеу».
Мақсаттар:
Балалардың шығармашылық тәжірибесін байыту және кеңейту. Пластилинмен жұмыс істеу қабілетін дамыту. Балалардың халық қолданбалы өнері туралы білімдерін жүйелеу және бекіту. Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Халық шеберлеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу. Балалардың сөйлеуінде сын есімдерді белсендіру.
Материал:
Дымково ойыншықтары, «қозы» - үлгі, қағаз фигуралар: шеңберлер, сақиналар, нүктелер, жолақтар және т.б.; Дымково кескіндемесінің элементтері бейнеленген кестелер; И.А.Лыкованың «Дымково ойыншығы» балалар шығармашылығына арналған альбом, модельдеу әдісі көрсетілген диаграмма; Әр балаға: пластилин, стақан, су, майлықтар.
Бағдарлама мазмұны:
Балаларды ойыншық жасаудың түпнұсқа орыс қолөнерімен таныстыруды жалғастыру; Дымково кескіндемесінің сипатты белгілері туралы білімдерін бекіту. Ойыншықтарды жасау процесі туралы ойларын бекіту. Ойыншықты өз қолыңызбен мүсіндеуге деген ұмтылысты дамыту. Бөлшектердің пропорционалды қатынасын сақтау қабілетін нығайту, мүсіншені тірекке біркелкі және әдемі орнату.
3 Кескіндеме элементтерін, оның түсін, мотивтерін және бұйымдардағы өрнек композициясын анықтауды үйрену; эстетикалық талғамды дамыту, Ресейдің өмірі мен әдет-ғұрыптарына қызығушылықты тәрбиелеу; ойыншық пішінінің мәнерлілігін көруге үйрету, екі жағын кесу және пластилинді ортақ бөліктен тартып алу техникасын қолдана отырып, цилиндрден қошқарды мүсіндеуді үйрену; Дымково ойыншығының мүсінделген «қозыларын» безендіруді үйреніңіз: шеңберлер, дақтар, нүктелер, түзу және толқынды сызықтар. Алдын ала жұмыс: Дымково ойыншықтары туралы әңгімелесу, кескіндеме элементтерін тексеру; қағаз фигуралары: шеңберлер, сақиналар, нүктелер, жолақтар және т.б.; Дымково кескіндемесінің элементтері бейнеленген кестелер; И.А.Лыкованың «Дымково ойыншығы» балалар шығармашылығына арналған альбом, модельдеу әдісі көрсетілген диаграмма; Дымково өрнектерін салу, қағаз силуэттерін бояу. Халық қолөнері туралы тақпақтар, жұмбақтар оқу. Дымково ойыншықтары туралы тақпақтар жатқа оқу.
Сабақтың барысы:
Вятка қаласы бұрыннан тұрған Вятка өзенінің биік жағасынан (қазір ол Киров деп аталады, Дымково ауылын көруге болады. Неліктен олай аталды? Бұрынғы заманда - қыста да, пештер жылытылды, ал жазда тұман болған кезде бұл ауыл жеңіл тұман сияқты болды. Бұл жерде, ертеде «Дымково» деп аталатын ойыншық дүниеге келді... Алғашында тек ысқырық болды. Дымково қолөнершілері оларды жәрмеңкеге мүсіндіріп, саңылаулары бар кішкентай балшықтан ысқырық үйрекке, содан кейін әтешке айналды. оларды ынтамен ажыратыңыз.
4 Ал біздің заманымызда қазіргі Киров қаласы деп аталатын Вяткада әйгілі Дымково ойыншықтарының шеберханалары бар. Ол жерде олар тек ысқырып қана қоймайды. Осы шеберханаларға кірсек, бірден үйілген балшықтар мен қапшықтарды, бояу жәшіктерін, жұмыртқа қораптарын көреміз. Мұның бәрі ғажайып жасау үшін қажет. Ертегідегі жылқылар, отқа ұқсайтын күркетауықтар, шалбар киген қойлар, ханымдар мен мырзалар, карусельдер, т.б.. Мүсінделген фигуралар бірнеше күн кептіріледі, содан кейін арнайы пештерде күйдіріледі. Күйіп болғаннан кейін олар сүтте сұйылтылған бормен ағарылады, содан кейін оларды талғампаз өрнектермен бояуға кіріседі: шеңберлер, түзу және толқынды жолақтар, тік өрнектер, дақтар, нүктелер. Түстер қызыл, қызыл, жасыл, сары, қызғылт сары, көк - дөңгелек бидегідей түрлі-түсті және көңілді! Бүгін біз нағыз шеберлер сияқты Дымково ойыншығын – қозының мүсінін жасаймыз. К.Д.Ушинскийдің «Жылқы» әңгімесін тыңдаңыз: «Жылқы қорылдайды, құлағын айналдырады, көзін қимылдатады, тісін кеміреді, аққудай мойнын қайырып, тұяғымен жер қазады. Манағы желкеде толқынды, құйрығы - артқы жағында құбыр, құлақтардың арасында шашақтары бар, аяқтарында қылшық; жүн күмістей жарқырайды. Аузында бит, арқада тоқпақ, алтын үзеңгі, болат тақа бар. Отыр да кет! Алыс елдерге, отызыншы патшалыққа! Ат жүгіреді, жер дірілдейді, аузынан көбік шығады, танауынан бу шығады». Педагог балаларға Дымково қошқар ойыншығын қайта қарауға және оны пішіндеудің ең жақсы әдісін анықтауға шақырады. Балалардың жауаптарын нақтылап, халық шеберлері сияқты ат жасап көруге кеңес береді. Алдымен сіз цилиндрдің бастапқы пішінін жасауыңыз керек (алақандарыңызды түзу қозғалыстармен айналдырыңыз). Біз роликтің (цилиндрдің) бір ұшын ұзындықтың үштен бір бөлігін стекпен кесіп тастаймыз, нәтижесінде алынған бөліктерді тартып, бір бөлігінен басы бар мойын, ал екіншісінен аяғы бар мойын жасаймыз. Мойыныңызды сәл жоғары көтеріңіз
5 бас жасау үшін иілу. Біз аяқтарды басқа бөліктен жасаймыз: біз стек екі тең бөлікке кесеміз, олардың әрқайсысы артқа тартылып, дөңгелектенеді. Біз роликтің (цилиндрдің) екінші ұшын артқы аяқтар алдыңғы аяқтармен бірдей болатындай етіп аздап созамыз. Сол пішінге сүйене отырып, сіз кез келген мүсіншені жасай аласыз: жылқы, қошқар, ешкі, сиыр, бұғы және т.б. Қошқар үшін біз салқын мүйіздер мен шоқтарды жасаймыз. Балалар халық мүсініне негізделген қошқарды мүсіндеу әдісінің сызбасына қарап жұмысқа кіріседі. Мұғалім модельдеудің негізгі әдістерін көрсетіп, балаларды өз бетінше жасауға ынталандырады. Сабақ барысында ол балаларға кеңестер, жеке демонстрациялар және жетекші сұрақтармен көмектеседі. Енді сәл демалайық. Біздің демалысымыз дене шынықтыру минуты, тұруыңызды сұраймын - бұл «бір», Басты бұру «екі»,
6 Қолды бүйірге, алға, мына «үшке» қараңыз. «Төртте» – секіру. Екі қолды иыққа басу - бұл «жоғары бестік». Барлық жігіттер тыныш отырады - бұл «алтылық». Педагог балаларға мүсінді әдемі қошқар болатындай етіп аяқтауға шақырады: «Балалар, мүсіннен әдемі қошқар болатындай етіп безендірейік. Біз оны жан-жақты қарап, оны тегістейміз. Қошқарға салқын мүйіздер мен гүл шоқтарын жасайық. Қара пластилиннен сіз бөлшектерді қиындата аласыз, фигураның тұяқтары мен тұмсығын жасай аласыз; Барлық мүсінделген қолөнерді қарастырыңыз, ең сәттілерін бөлектеңіз және оларды «Көңілді карусель» ұжымдық композициясына біріктіріңіз.

Нина Минченко

Мен өзімнің соңғы жұмысымды - пластилиннен Дымково ойыншықтарын модельдеуді ұсынуға қуаныштымын. Мен мұны көптен бері істегім келді, міне, нәтиже.

Мақсаты: балаларды Дымково ойыншығымен таныстыру үшін көрнекі әрекеттер бұрышын толықтыру; ойыншықтарды бояу ерекшеліктері, түсі, өрнектің негізгі элементтері туралы білімдерін дамыту. Халықтық дәстүрлер бойынша білім беруді жалғастыру.

Пластилиннен Дымково ойыншықтарын модельдеу (қошқар, ешкі, жылқы).

Қозыны мүсіндеуді бастамас бұрын оның қандай бөліктерден тұратынын қарастырайық.

Бұл торс, бас, мойын, аяқ, құйрық, құлақ, мүйіз.

Біз ойыншықтың ең үлкен бөлігін - денесін мүсіндейміз

1. Допқа айналдыру.

2. Содан кейін допты алақанның арасына аздап басып, бойлық қозғалыстармен қалың роликке айналдырыңыз.

Бір бөліктен бас пен мойынды мүсіндейміз.

1. Бойлық қозғалыстармен алақандарыңыздың арасына пластилиннің бір бөлігін жайыңыз.

2. Содан кейін бір шетін аздап басып, жайыңыз.

3. Роликтің жіңішке бөлігіндегі шетін бүктеңіз - бұл қойдың басы болатын бөлік

Біз аяқтарды мүсіндейміз.

1. Пластилиннің бір бөлігін (бойлық қозғалыстармен) ұзын роликке жайыңыз.

2. Роликті екіге бөліңіз - содан кейін әрбір жартысын қайтадан екіге бөліңіз. (Әр аяқтың ыңғайлырақ бекіту үшін көлбеу кесіндісі бар). Балалармен жұмыс істеу кезінде басқа модельдеу схемасын қолдануға болады. Содан кейін дене (ол ұзағырақ болады) екі шетінен ұзына бойына кесіледі. Ролик доға түрінде бүгілген, ал кесілген ұштардан аяқтар қалыптасады.

Құлақ пен құйрықты мүсіндейміз

1. 2 бірдей кішкентай шарды айналдырыңыз.

2. Саусақтарыңызбен тегістеңіз.

3. Құймақтың төменгі жиегін жалғаңыз.

4. Қойдың құйрығы қысқа – ол үшін қысқа роликті жайып, роликтің ұшын қайрау жеткілікті.

Біз мүйіз жасаймыз.Бұл қойдың мүйіздері үлкен

1. Екі ұзын орамды жайыңыз (пішінін ұстап тұру үшін жұқа емес). Роликтерді бір ұшын жұқа етіп жасаңыз.


Біз ойыншықтың бөліктерін байланыстырамыз.



1. Аяқтарды денеге жағыңыз

2. Басына мүйізді жағыңыз

3. Қойға арналған құлақ, жарылыс, құйрық туралы ұмытпаңыз

4. Мойынды денеге ақырын жағыңыз.

Қой дайын.


Сол үлгі бойынша мен ешкі мен жылқы жасадым.



Содан кейін мен мүсінделген фигураларды ақ су негізіндегі бояумен бірнеше рет өңдедім. Мен оны гуашьпен боядым.












Тақырып бойынша жарияланымдар:

Құрметті әріптестер! Назарларыңызға пластилинді модельдеу сабағының фоторепортажын ұсынғым келеді. Біздің балалар мүсіндегенді жақсы көреді.

Пластилиннен модельдеу бала дамуының факторларының бірі ретіндеЕ.А.Копанова МБДОУ «ДСКВ No68», Братск Пластилиннен модельдеу, баланың даму факторларының бірі ретінде. Модельдеу - менің сүйікті түрлерімнің бірі.

Дайындық тобында пластилиннен модельдеуДайындық тобында пластилиннен оятқышты модельдеу сабағының қысқаша мазмұны. Мақсаты: оятқыштың пішіні мен ерекшеліктері туралы білімдерін тактильді түрде бекіту.

Тұздалған қамырды дайындаңыз: Ұн - 300 г (2 кесе) Тұз - 300 г (1 кесе) Су - 200 г (200 мл) Ұн: жоғары сапалы ақ бидай ұны. Тұз:.

Ата-аналарға тапсырма: 1. Ата-аналарды балалармен шығармашылық қарым-қатынасқа, бірлескен шығармашылықты ұйымдастырудың ойын тәсілдеріне үйрету. 2. Үйрету.

«Көркем шығармашылық» білім беру саласы
Мақсаты: Халықтық қолданбалы өнер заттарына қызығушылық пен эстетикалық көзқарасты қалыптастыру
Тапсырмалар:

Балалардың Дымково қолөнерінің ерекшеліктері, Ресей халықтарының қолөнершілері туралы білімдерін кеңейту, танымдық қызығушылығын, көркем шығармашылығын, қиялын дамыту.
Дымково қолөнері (ойыншықтары), кескіндеме, оның түсі, ерекшеліктерімен танысуды жалғастыру
балалардың өнімді әрекетін (мүсіндеу) дамыту
сәндік модельдеу ерекшеліктерін енгізуді жалғастыру
халық қолданбалы өнерінің заттарына қызығушылық пен эстетикалық көзқарасты қалыптастыру
Дымково ойыншықтарының түріне сәйкес жануарды мүсіндеу қабілетін бекіту (тұтас бөліктен дене және аяқтар), олардың тән белгілерін жеткізу.
сәндік-қолданбалы өнер объектілерін өрнектермен безендіру, қалыптармен безендіру дағдыларын дамыту
жиналған кескіннің біркелкі еместігін тегістеу қабілетін дамыту
халық өнерпаздарының шығармашылығына деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу
Тікелей оқу іс-әрекетінің барысы:
Орыс халық музыкасының сүйемелдеуімен Садагер Дымково ойыншықтары бар науаны алып кіреді.
Саудагер:
Олар тас жолдың жанында сұр аязда ұйықтап жатыр,
Ағаштар ұйықтап жатыр, мұзда қатқан өзен ұйықтап жатыр.
Қар ақырын жауып, көк түтін бұрқырайды.
Бағанағы түтін түтін түтін шығады, бәрі тұманда.
Олар көгілдір қашықтық пен үлкен ауылды «Дымково» деп атады!
Онда адамдар ән мен биді жақсы көрді, ал ауылда ғажайыптар - ертегілер,
Қыста кештер ұзақ болады және олар саздан мүсін жасады
Барлық ойыншықтар қарапайым емес, бірақ сиқырлы боялған.
Ақ ақ, қайың ағаштары, шеңберлер, жасушалар, жолақтар сияқты -
Бұл қарапайым үлгі сияқты көрінді, бірақ мен басқа жаққа қарай алмадым.
Даңқ «тұманға» айналды, мұны істеу құқығына ие болды,
Олар ол туралы барлық жерде айтады, бұл таңғажайып керемет!
Тәрбиеші: Сәлеметсіз бе, жүргізуші! Бізге не үшін келдің?
Саудагер: Мен Ресейдің Дымково ауылындағы жәрмеңкеде болдым.
Алыста, шалғайда, қалың орманның ар жағында, жасыл алқаптың артында, көгілдір өзен жағасында үлкен ауыл тұр.
Вятка маңындағы Слобода Дымково. Ауылда көп үйлер болды. Ол ауылда көңілді, бұзық адамдар тұратын. Олар күлкілі, жарқын, түрлі-түсті ойыншықтар мен ысқырықтарды мүсіндегенді ұнататын. Олар ұзақ қыста көп жасайды. Көкте көктемнің алтын күні көтерілгенде, егістіктерден қар қашады, көңілді адамдар өздерінің көңілді ойыншықтарын шығарады және ысқырады - қысты қуып жібереді, көктемді дәріптейді. Түрлі қалалар мен ауылдарда көңілді ойыншықтар сатылды. Ал осы атаудан кейін ауыл мен ойыншықтар Дымково деп атала бастады. Бұл ауыл өзінің әйгілі ойыншығымен әлемге әйгілі.
Қараңдаршы, менде олардың қаншасы бар. Жылқылар, қозылар, ешкілер, тауықтар, үйректер, короздар және басқалар. Сіз ойыншықтардың неден жасалғанын білесіз бе?
Балалар жауап береді.
Саудагер: Дұрыс, олар балшықтан мүсіндеді. Олар қатты, күшті және судан қорықпайтын етіп жабыстырып, кептіреді және пешке қояды.
Тәрбиеші: Шеберлер балшықтан жасалған қолөнер бұйымдарын пеште кептіріп кептіріп жатқанда, мұржалардан түтіннің төбеге бұралғанынан ауылдың атауын алғанын білеміз.
Саудагер: Дұрыс, ауыл осылай аталды – Дымково. Содан кейін ойыншықтар әктеумен ағартылды және олар қардай аппақ болды. Содан кейін олар бояуды бастады. Қалай ойлайсыз, бұл ойыншықтарды бақытты немесе қайғылы суретшілер мүсіндеп, бояған ба? Олар бізге өз көңіл-күйлерін қалай жеткізді?
Балалар жауап береді.
Әрқайсысына ойыншық алыңыз.
Тәрбиеші: Оларды мұқият ұстаңыз, мұқият қараңыз. Оларды бояу үшін шеберлер қандай өрнектерді пайдаланды?
Жоспар арқылы бір-бірден айтып берейік.

Сіздің ойыншығыңыз қандай?

Оның түсі қандай?

Онда қандай үлгі көрсетілген?

Шеңберлер мен жолақтар қандай түспен сызылған?

Ойыншық саған қандай көңіл-күй сыйлады?

Саудагер: Сіз маған қандай қызық айттыңыз! Мен жәрмеңкеде болдым, шу мен көңілді болды. Сондықтан мен сендермен орыс халқының ойынын ойнағым келеді.

Трифон ағайдың жеті баласы болды,

Жеті ұл.

Ішпеді, жемейді, бір-біріне қарады.

Олар бірден мен сияқты істеді!

Осы сөздерден кейін жүргізуші біраз қимыл жасайды, барлық балалар бұл қозғалысты қайталайды. Жүргізуші оның пікірінше, қимылды қайталаған адамды таңдап, «Сен не істедің?» Деген сұрақ қояды. Таңдалған адам дұрыс жауап берсе, ол жүргізуші болады.

Саудагер: Балалар, сендер Дымково ойыншығын жасап көргілерің келе ме?

Тәрбиеші: Ендеше жұмысқа кірісейік. Ләззат алудан бұрын бизнес. Ресейдегідей, бәрі бірге жақсы жұмыс істейді, бірақ сіз оны басқалай алмайсыз. Дымково ойыншығын – бұғыны мүсіндейік. Оны қалай пішіндеуге болады, ол үшін қандай әдістерді қолдануымыз керек?

Балалар жауап береді.

Тәрбиеші: Аяқ пен денені бір бөліктен мүсіндейміз, аяқтарын стека арқылы кесеміз, пішін береміз, пластилиннің тұтас бөлігінен киіктің басы мен мойнын мүсіндейміз, содан кейін мойын денеге тегіс өтіп, жағылады. Біз бұғы денесінің барлық бөліктерінің пропорционалдылығына назар аударамыз. Бұғылардың мүйіздері туралы ұмытпаңыз; Ойыншықты қызықты және талғампаз ету үшін біз оны шыбық қалыптаумен және Дымково үлгісімен безендіреміз. Үлгі үшін пластилиннің түсін таңдаңыз. Балалар, жұмыс орның, киімдерің дұрыс болу үшін пластилинмен қалай жұмыс істеу керек? Пластилинмен жұмыс істегеннен кейін не істеу керек?

Балалар жауап береді.

Тәрбиеші: Енді жұмыс алдында жылынайық.

Саусақтар

Бұл мендегі ең қалың саусақ, бас бармақты бүгіп, түзетіңіз.

Бұл мендегі ең епті саусақ, сұқ саусақты бүгіп түзетеміз.

Саусақ билесе, олар онымен билейді, біз жұдырығымызды түйеміз.

барлық достар.

Бұл мендегі ең ұзын саусақ, ортаңғы саусақты бүгіп, түзетіңіз.

Менің барлық достарым онымен билейді. Біз жұдырығымызды түйіп, жұмамыз.

Бірақ менде бұл жалқау саусақ бар, біз сақина саусақты бүгеміз және түзетеміз.

Бірақ саусақ билесе, олар онымен билейді

барлық достарым біз жұдырығымызды түйеміз және ашамыз.

Ал бұл саусақ менің ең жақсы балам, біз кішкентай саусақты бүгеміз және ашамыз.

Барлық достары онымен билейді. Біз жұдырығымызды түйіп, жұмамыз.

Бес саусағымның бәрі бір жұдырықтай жұдырықтай.

Ал олар билегенде мен олармен билеймін! Мәтіннің ырғағымен қол соғады.

Саудагер: Сонымен саусақтарымызды созып, жұмысқа дайындалдық. Ал, жұмысты жеңілдету үшін біз орыстың халық әуенін тыңдаймыз.

Жұмыс барысында мұғалім балаларға, демонстрацияға жүгіну қиынға соғатындарға кеңестер беруге тырысады.

Тәрбиеші: Қараңдаршы, саудагер, бізде қандай ойыншықтар бар. Сізге олар ұнады ма?

Саудагер: Дымково бұғыларың қызық болып шықты. Науаға салып, не алғанымызды бірге көрейік. Балалар үстелді айнала тұрады.

Тәрбиеші: Ал, қалай ойлайсыңдар, біз оны Дымково шеберлері сияқты әдемі және жарқын етіп жасай алдық па? Қай ойыншық ең жарқын болып шықты? Сізге қай ойыншық көбірек ұнайды? Үлгі қай жерде қызық болып шықты?

Балалар өз пікірлерін айтады.

Саудагер:

Дымково немен танымал?

Өз ойыншығымен.

Онда түтін түс жоқ,

Ал адамдардың махаббаты бар.

Оның ішінде кемпірқосақ бар,

Шық тамшыларынан.

Оның бойында бір қуаныш бар,

Бас сияқты күркіреу.

(В. Фофанов)

«Шебер сияқты, жұмыс да солай» - бұл орыс тілінде. Бұл ойыншықтарды көңілді, мейірімді шеберлер жасаған. Олар жарқын, талғампаз және бір-бірінен ерекшеленді. Әйтеуір қазір барлығы жәрмеңкеге барады. Мен оларды өзіммен бірге алып кетемін, басқа балаларға көрсетемін, ал сендер тәттілер аласыңдар. Жұмысыңыз үшін рахмет.

Тәрбиеші: Тағы да бізге қонаққа кел. Біз сізді көруге қуаныштымыз.

Жұмыстардың көрмесі ұйымдастырылуда.

Дымково жануарлары. Аға топ.

Тапсырмалар:Дымково үлгісімен жануардың сұлбасын безендіру қабілетін нығайтуды жалғастыру; қылқалам ұшымен жіңішке түзу сызықтарды, толқынды сызықтарды, сақиналарды, нүктелерді салу дағдылары; жануарлар кескіндемесінде өрнек композициясын құрастыру дағдысы (оюды тік қатарларға орналастыру); Дымково кескіндемесіне тән түс комбинациясын таңдаңыз. Қиялды дамыту.

Материал:Дымково жануарларының суреттері мен ойыншықтары, қожайын ханым, городец жылқысы. Ешкі, жылқы, марал, қошқарлар, торайлардың силуэттері. Гуашь, жұмсақ щеткалар. Дымково кескіндеме элементтерінің кестелері.








Алдыңғы жұмыс: Дымково ойыншықтарын тексеру. «Әр-түсті дөңгелек би» көрмесінің дизайны (фотосуреттерден)

Сабақтың барысы:

Біздің бүгінгі қонағымыз – Дымково ханым, үй иесі, оның үй шаруашылығы бай: үйрек, шошқа, ешкі, өгіз, жылқы, тайғақ, бірақ ол бұл жылқыны (Городец) алып кеткісі келмейді. оның орны. Неліктен деп ойлайсыз?

Балалар Городец жылқысы мен Дымково жануарларының өрнектерінің айырмашылығын айтады.

Бүгінгі қонағымызға Дымково жануарларын бояп көрейікші?

Мен оны кесіп тастадым ешкі, жылқы, марал, қошқар, торай. Барлығы бір жануарды таңдап, оны Дымково үлгісімен безендіреді. Жануарлар әдемі болып, иесі оларды қабылдауы үшін мен сізге қалай жұмыс істеу керектігін көрсетемін:

  1. бетті, құлақты, тұяқты және т.б.
  2. тік қатарларға үлкен үлгілерді (шеңберлер, сақиналар, сызықтар) салу. Торайда – көлденең.
  3. шағын үлгілерді қосыңыз (нүктелер, сызықшалар). Сурет салу кезінде қылқаламның тік орналасуына назар аудару.

Физикалық жаттығулар.

Біз барлық қыздыру қозғалыстарын еш ойланбастан қайталаймыз!

Эй! Олар орнына секірді.

Эх! Қолымызды бірге бұлғаймыз.

Эхе-хе! Арқалары бүгілген,

Біз аяқ киімге қарадық.

Эй - эй! Төменге еңкейіңіз

Еденге жақындадық.

Ептілікпен отырыңыз.

Бұл үшін бізге шеберлік керек.

Саған не ұнады, досым?

Тағы да сурет салуды жалғастырайық!

Балалар жұмысы.

Бағалау: 2-3 бала үй иесі әйелге ең әдемі жануарларды таңдауға көмектеседі және олардың неліктен ұнағанын айтады.

Үлкен топтағы модельдеу сабақтары балалардың эстетикалық талғамын қалыптастыруға және ұсақ моторикасын дамытуға ғана емес, сонымен қатар балаларды халықтық және қолданбалы өнер үлгілерімен таныстыруға арналған. Осындай іс-әрекеттердің бір мысалы - өзіне тән суреттері бар Дымково ойыншықтарын жасау. «Дымково ойыншығы: бұғы мен ешкі» тақырыбын, сондай-ақ қолөнер жасау технологиясын қолдана отырып, жұмыстың маңызды нюанстарын қарастырайық.

Ересектер тобында есек және басқа ойыншықтарды мүсіндеу сабағына дайындалу

Мектепалды даярлық тобында балалар шығармашылық іс-әрекетке қажеттінің бәрін дайындауға көмектесу үшін қазірдің өзінде толықтай тәуелсіз, бірақ бұл жұмыстың мазмұндық аспектілерін мұғалім ойластырып, нақты жоспарлауы керек.

Модельдеу әдісі

Үлкен топтағы балалар бөлшектерді бөлек жасап, кейін біртұтас композицияға біріктіруге болатын кезде (конструктивті әдіс), сондай-ақ бүкіл қолөнер бір кесек пластилиннен жасалғанда (мүсіндік әдіс) үлгілеудің аралас әдісін жаттығады. Дегенмен, есек жасау үшін мүсіндік әдісті қолданған жөн, өйткені бұл басқа бөлікке айналатын әрбір бөлікке қажетті пішінді беруге мүмкіндік береді. Дымково ойыншықтары үшін бұл өте маңызды, өйткені бастапқыда ысқырықтар осы әдіспен жасалған. Ал олар үшін дыбыстың шығуы үшін элементтерді дұрыс бүгіп, бүгу маңызды.

Техникалар

Модельдеу әдістеріне келетін болсақ, кіші және орта топтарда балалар пішінделген құрылымдарды жасаудың барлық негізгі әдістерімен таныс болды, сондықтан олардың дағдыларын жаттықтыру уақыты келді.

  • «шарларды» домалату;
  • «шұжықтарды» айналдыру;
  • қалыптағы ойықтарды престеу;
  • «құймақтарды» тегістеу;
  • екі саусақпен бөліктерді шымшу;
  • элементті негіз бөлігінен тарту;
  • қосылулар;
  • бөлшектерді негізге жағу;
  • тегістеусіз шымшу;
  • элементтерді созу, бірақ бастапқы пішінді сақтау;
  • элементтердің бір-біріне ауысуын тегістеу.

Балалар не істей алады?

Бұл қызық. Дымково кескіндемесі өз атауын осы қолөнер пайда болған жерден - 4 ғасырдан астам бұрын Киров қаласына жақын Дымково елді мекенінен алады. Дымково ойыншығының кескіндемесі ою-өрнектің қатаң формасымен ғана емес, сонымен қатар белгілі бір түс спектрінің басымдылығымен сипатталатын өзіндік «қолжазбаға» ие. Тікелей және толқынды сызықтар, гауһар тастар, үлкен шеңберлер, нүктелер - бұл элементтердің барлығы бір-біріне өте қарама-қайшы келетіндей төменгі фонда орналасқан. Және бұл элементтердің нысаны субтексттік түрде амулеттердің қандай да бір түрі туралы айтады. Әрбір ойыншық қолмен боялған, сондықтан суретшінің жаны әрқашанда болады және екі бірдей Дымково ойыншығын табу мүмкін емес.

5-6 жас аралығындағы балалар Дымково ойыншығына негізделген қолөнер бұйымдарын ересектердің аз көмегі арқылы өз бетінше жасай алады (әдетте, бұл жеке бөлшектерді негізге жағу қажет болған кезеңде қажет). Егер ойыншық (атап айтқанда, бұғы) мүсіндік түрде жасалған болса, онда бұл жағдайда материалды фигураның денесінің бөліктеріне тарату кезеңінде көмек қажет болуы мүмкін. Кейбір балабақшаларда жұмыстың сәл басқаша жүйесін, демек, балалардың шығармашылық процесіне ересектерді көбірек тартуды көздейтін сазды модельдеумен айналысу мүмкіндігі бар. Дәл осындай жағдай Дымково ойыншықтарын модельдеу полимерлі саздан жасалған жағдайларға тән. Барлық осы материалдар әртүрлі пластикалық және дайын өнімді кептірудің әртүрлі әдістеріне ие, бұл модельдеудің әртүрлі әдістерін де білдіреді. Пластилинге келетін болсақ, бұл балалар шығармашылығына арналған әмбебап материал, ол балаларға тәуелсіздік пен онымен жұмыс істеуде белгілі бір кәсібилікті көрсетуге мүмкіндік береді.

Мен оны бояуым керек пе?

Егер қолөнер саздан жасалған болса, онда оны бояу керек, өйткені материал жабынсыз жарылып кетуі мүмкін, ал пластилин бояу қабаты болмаса да жақсы сақталады.

Дымково ойыншықтарының басты ерекшелігі - ашық түстермен жасалған ерекше кескіндеме. Өнімдерде қызыл, сары, көк, қызғылт сары және жасыл түстер болуы керек.Жолдардың, нүктелердің және жолақтардың комбинациясы ақ өрістердің болуын білдіреді. Осылайша, бояуға арналған фон ақ болуы керек. Пластилинмен жұмыс істегенде, бұған қол жеткізу өте оңай: дайын қолөнерді ақ гуашьпен бояу керек, оны құрғатыңыз, содан кейін бояулармен (гуашь) жарқын үлгіні қолданыңыз. Пластилинмен қолөнерді бояу немесе безендіру - бұл мұғалім балалардың дайындық деңгейіне, жұмысты орындауға бөлінген уақыт пен жеке сабақта шешілетін нақты тапсырмаларға байланысты шешетін мәселе.

Жеке тәсілді қалай жүзеге асыруға болады?

Дымково ойыншығын жасаудың техникалық қыр-сырымен айналыса отырып, біз қызметтің білім беру бағытын ұмытпауымыз керек. Бұл әсіресе жұмысқа жеке көзқарасты жүзеге асыруға қатысты. Әдетте, қиындық деңгейін анықтау процесі баланың сыртқы көмексіз тапсырманы қаншалықты жеңе алатынын анықтайды. Және бұл мәселеде бәрі баланың даму деңгейіне, оның темпераменті мен қабілетіне байланысты. Жалпы шығармашылық тапсырмаларды келесідей ажыратуға болады:

  • егер кішкентай бала бояй алмаса, оған көмектесу керек;
  • дайындамаларды домалаумен тез күресетін балалар ептілігі төмендерге көмектесе алады;
  • Кішкентайларды Дымково түстерін пайдаланып өз кескіндемесін жасауға шақыруға болады немесе, керісінше, классикалық үлгілермен жұмыс істеуге, олардың дәміне қарай реңктерді қолдануға және т.б.

Сабақтың мақсаты мен міндеттері

Дымково ойыншығы тақырыбы бойынша модельдеу сабағының бағдарламалық мазмұнын қамтиды

  • Вятка өлкесінің халық қолданбалы өнері туралы білімдерін жүйелеу және бекіту;
  • шығармашылық қабілеттерін дамыту;
  • елде тұратын халықтарға деген мақтаныш пен құрмет сезімін ояту.

Тапсырмаларды анықтауға болады

  • балаларды Дымково қолөнері негізінде қолөнер жасауға үйрету;
  • модельдеудің конструктивті және аралас әдістерін үйрету;
  • балалардың белсенді сөздік қорымен жұмыс (атап айтқанда, сөйлеуде қолданылатын сын есімдер жиынтығын кеңейту);
  • пластикалық материалмен мұқият жұмыс істеу қабілетін жалғастыру;
  • берілген шығармашылық тапсырманы өз бетінше шешуге (сәндік элементтерді таңдауға қатысты) ұмтылуды тәрбиелеу;
  • шығармашылық пен бастаманы ынталандыру.

Дымково мотивтеріне негізделген қолөнер нұсқалары

Бұл қызық. Олешек - киіктің баласы, елік.

Үлкен топта бұғыдан басқа балалар да жасай алады

  • ешкі;
  • жас ханым.

Балалар әдетте ортаңғы топтағы Дымково үйрегі мен жылқысын мүсіндейді. Рас, кескіндеме элементтері қолданылмаған немесе жеңілдетілген түрде қолданылған. Егде топта дәл осы қолөнер күрделі кескіндеменің арқасында күрделенуі мүмкін.

Сабақты мазмұнмен қалай толтыруға болады?

Мотивация

Сабаққа дайындықтың ең маңызды кезеңдерінің бірі - балаларды жұмысқа баулитын әдіс-тәсілдерді іздеу. Балаларды қызықтырудың осы әдістерінің арасында бірнеше бар.

Көріну

Сабақтың тақырыбы белгілі бір аймақтың рухында қолөнер жасауды қамтитындықтан, көрнекі құралдар міндетті түрде қамтылуы керек

  • Суреттер;
  • фотосурет;
  • дайын ойыншықтар (кішкентайлардың алдында нағыз ойыншықтарды көруі өте маңызды - осылайша олар қолөнер туралы толық әсер алады, сондай-ақ мұндай кескіндемені өз бетімен жасауды үйренеді;
  • Дымково кескіндемесінің нұсқаларының суреттері;
  • қолөнердің алуан түрін ғана емес, ойыншықпен жұмыс істеу тәртібін де көрсететін презентациялар.

Бейне: презентация «Дымково ойыншығы»

Дымково ысқырығы туралы аңыз

Дымково ойыншықтарын модельдеу сабағының мақсаттарының бірі - Дымково қолөнерінің шығу тегімен ортаңғы топта басталған танысуды жалғастыру. Кішкентай жасаушыларды ынталандырудың қызықты әдісі ретінде сіз Дымково елді мекенінің ысқырықтары туралы аңызды тыңдауды ұсына аласыз.

<…Рассказывают, будто началось все с беды: подступили к городу враги. Городу грозила неминуемая гибель. Тогда вятичи измыслили хитрость. Все жители города, даже малые дети, взяли по глиняной свистульке, и, подкравшись ночью к вражескому стану, подняли отчаянный свист. Так, наверное, свистел сказочный Соловей - Разбойник, от свиста которого отлетали маковки на теремах и качались деревья. Обрушилась «с молодецким свистом-посвистом» малая дружина вятичей и врагов осилила. С тех пор и отмечают горожане каждую весну народный праздник - ярмарку. Ярмарку-свистунью, шумную, яркую, такую цветную, что глазам больно. И ни один праздник не обходится без глиняных игрушек. Дома руки мастера разминали послушный комок глины, а память оживляла впечатления шумного, яркого праздника… и всю долгую зиму вились над избами слободы голубые дымки: крестьяне-мастера обжигали в русской печи свои игрушки к весенней ярмарке-свистунье…>

Өлеңдер

Римикалық жолдар балаларға ұйымдастырушылық әсер етеді: шулы және мазасыз, олар бірден естігенінің сюжетіне ауысады. Әсіресе, егер бұл «біз хат алдық» әдісі болса, сіз тек балалардың көмегімен шығуға болатын жағдайды сипаттайтын болсаңыз.

Әндер

Мұғалімнің әңгімесінсіз балалар тапсырманың мәнін толық түсіне алмайтынын ескере отырып, балалардың Дымково ойыншығы пайда болған және дамыған уақыт атмосферасына енуіне көз жеткізу маңызды. Ол үшін «Ханым» және «О, аяз, аяз» әндерін тыңдауға болады.

Әңгіме

Бұл техниканы қолданбау мүмкін емес. Балалармен әңгімелесу ойыншық туралы көргендері мен естігендерінің мазмұнына да қатысты болуы мүмкін және ортаңғы топта алған білімдері негізінде сұрақ-жауап түрінде жүргізілуі мүмкін және презентация немесе бейнеролик түрінде қайталануы мүмкін. .

  • «Дымково ойыншықтарының мәні неде?»
  • «Бояуда қандай түстер басым?»
  • «Бұғы дегеніміз не?» және т.б.

Сабақ конспектісін құрастыру схемасы

Балалар қандай қолөнер жасаса да, сабақтың уақыты өзгеріссіз қалады.

  • Кіріспе бөлім – 5 минут. Педагог халық өнерінің тарихы, Дымково ойыншықтары туралы әңгімелейді, суреттерді көрсетеді, музыкалық сүйемелдеуді таңдайды, балаларға сұрақтар құрастырады, яғни балаларды ынталандырады.
  • Сабақтың негізгі бөлігі – 20 минут. Педагог қолөнердегі жұмыс барысын түсіндіреді, ал балалар оны аяқтауға кіріседі. Бұл кезең міндетті түрде саусақ жаттығулары мен дене шынықтыру үшін үзілістерді қамтиды.
  • Қорытынды бөлім 5 минут. Педагог благодарит малышей за продуктивную работу, задаёт вопросы для рефлексии («Тебе нравится твоя поделка?», «Какую поделку ты считаешь самой красивой?», «Почему?», «Что у тебя не получилось?», «Тебе понравилось занятие?» және т.б).

Бұл қызық. Егер сіз боялған қолөнер жасауды жоспарласаңыз, онда тақырыпты 2 сабаққа бөлу керек, өйткені бояумен қапталған негіз оған үлгілерді қолданбас бұрын кептіру керек. Бұл жағдайда жазбалардың сұлбасы мен уақыты өзгеріссіз қалады.

Дымково мотивтері бойынша қолөнермен жұмыс

Бұғы жасайық

Бұғыларды жасау үшін аралас мүсіндеу әдісі қолданылады, бірақ соған қарамастан, негізі мүсіндік болып табылады, яғни балалар мүсіннің бөліктерін бір бөліктен мүсіндейді.

Нұсқаулар:

  1. «Пластилиннің бір бөлігінен (басқа қолөнерді жасағаннан кейін қалдықтарды бір шарға біріктіруге болады) біз 2 шұжықты орап аламыз (қалың және сәл жұқа) - бұл денеге және мойынға арналған бланкілер».
  2. «Дене мен аяқты қалыңырақтан жасаймыз. Мұны істеу үшін біз екі шетінен бүкіл ұзындықтың 1/3 бөлігін кесіп аламыз.
  3. «Алынған элементтерді цилиндрлерге тегістейміз».
  4. «Біз фигураны аяғына қойып, ортасынан сәл бүгеміз».
  5. «Біз екінші шұжықтың кішкене бөлігін диагональ бойынша дестемен кесеміз.»
  6. «Біз кесу орнын денеге жағып, өтулерді тегістейміз».
  7. «Біз құлаққа пластилиннің кішкене бөліктерін аламыз. Біз доп жасаймыз, содан кейін кішкене қалың шұжықтарды орап, фигура үш өлшемді үшбұрышқа ұқсайтындай етіп бір бөлігін созамыз.
  8. «Біз құлақтарды басына бекітеміз, өткелдерді жақсы тегістейміз».
  9. «Біз шұжықты орап, оны ортасынан бүгеміз және құлақтың арасына бекітеміз - бұл мүйіздер».
  10. «Біз бұғыларды кішкентай құйрықпен толықтырамыз. Ол үшін жұқа шұжықты орап, түйісетін жерін тегістей отырып, денеге бекітеміз».

Бұл қызық. Қолөнер әлі де боялғандықтан, мүйіздер, құлақтар және құйрық жұқа болмауы керек, әйтпесе бояуды қолданған кезде олар сынады.

Сурет салуды бастайық.

Нұсқаулар:

  1. «Дайындаманы ақ гуашьы бар ыдысқа батырыңыз.»
  2. «Қолөнерді алайық» (бұны ересек адам жасаса жақсы).
  3. Оны құрғатыңыз және таңдалған дизайнды гуашьпен жағыңыз.

Сабақ жазбаларының үлгісі

Ведерникова Наталья «Олешек» Дымково ойыншықтарына негізделген үлкен топтағы модельдеу сабағының қысқаша мазмұны (фрагменттері)

<…Беседа с детьми Педагог: Ребята, хотите отправиться в мастерскую дымковских игрушек? Дети: Хотим! Педагог: Так давайте полетим. На чём летают в сказках? (дети предлагают варианты ответов.) Педагог: - Предлагаю воспользоваться ковром-самолётом. На нём мы все сможем уместиться (приглашает детей сесть на ковёр). Педагог: - Все готовы? Ковёр взлетает: Раз, два, три, четыре, пять, Начал наш ковёр взлетать Над полями, над горами, Над высокими лесами. Мы быстрее ветра мчимся, Глядь - и мигом приземлимся! (открывает декорацию) .2 часть: Рассказ педагога: Рассказ о дымковской игрушке (стихотворение) «Дымковские игрушки»
Құлағыңызды дайындаңыз, балалар,
Мұны білу қызықты:
Дымково ойыншығы туралы
Мен сізге айтқым келеді.
Вятка маңындағы Дымковода,
Шамамен төрт жүз жыл бұрын
Көктем мерекесіне «Ысқырық»,
Оларды үлкен-кіші мүсіндеген.
Бұл Вятка ойыншықтары
Көктемдегі кемпірқосақ сияқты:
Қарашы, күркетауық бар,
Құйрық боялған желдеткіш сияқты,
Ұзын сақал
Сұлтандай, тарақтай,
Жарқын көз контурлағышы бар қанаттар –
Барлық ойыншықгүл сияқты!
Жақын жерде әдемі жас ханым бар,
Ол қолдарымен акимбо тұрады;
Алжапқыш, юбка және кокошник:
Барлығы жарқырап, жанып тұрады.
Доғалы қара қастар
Көздер, беттер, қызыл ауыз -
Ол қолын бұлғап тұрған сияқты
Және бірден билей бастайды.
Буфондар, су тасығыштар,
Ханымдар мен әтештер -
Олар жолақтармен безендірілген,
Ұяшықтар, нүктелер және шеңберлер.
Қызыл, сары және жасыл,
Алқызыл, көк, көк -
Барлық түстер ақ фонда
Бұл тұман боялған.
Халық өнерін біледі
Бүкіл ел және бүкіл әлем;
бүгін көрдіңіз
Бұл ресейлік кәдесый.
Мұғалім: - Қараңдаршы, біз олар жасайтын шеберхананың алдына келдік Дымково ойыншықтары. Ал енді мен сіздерді біраз уақытқа шебер болуға шақырамын және шеберханаға шақырамын. Мұғалім: - Бірақ шеберхана жабық. Оған кіру үшін сұрақтарға жауап беру керек. Мұғалім: - Олар неден жасалған? Дымково ойыншықтары? Балалар: - Саздан Тәрбиеші: - Тағы қандай материалдар керек? Мұғалім: - Жұмысқа қандай құралдар қажет? 3-бөлім: Семинар ашылады. Балалар жұмыс орындарына кіріп, отырады. Мұғалім: - Барлығы жұмысқа дайын ба, тексеріңіз? (балалар жауап береді) Тәрбиеші: - Менің жұмбағымды тап, нені мүсіндейтініңді тап:
Жіңішке аяққа тұрып - Бар сұлулық мүйізде. Дұрыс, солай Олешек. Мұғалім: Сызбаға назар аударыңыз! (плакатта – үлгілер мен техникалар мүсіндеу)…>
<…Педагог: - Сейчас вы приступаете к работе. Тырысужұмысыңыз әдемі және ұқыпты болуы үшін. Жақсы шебердің жұмыс орны әрқашан таза және жинақы болады. Дене шынықтыру сабағы Мұғалім: Жұмыс алдында саусақтарымызды созайық. Біз сазды алыс төбеден әкелдік (қолдар белбеуде, серіппемен бұрылады)
Ал, жұмысқа кірісейік, ғажайып шеберлер! (қолды алға, екі жаққа) Соқыр, құрғақ - және пешке! («алақанмен» мүсіндеу) Содан кейін біз бояймыз (саусақтарды шымшу арқылы, толқынды сызықтар сызыңыз)
Біз істейміз ойыншықтар«плита» («алақанмен» құйылған) Пеш қызып тұр. (жұдырығын түйіп, жұмады) Бірақ пеште орам жоқ, (сұқ саусағын бұлғап) Бірақ пеште - ойыншықтар! (қол алға)
Мұғалім: - Жұмысты бастамас бұрын мына сөздерді айтайық: «Тік отырамын, иілмеймін, жұмысқа кірісемін». Мұғалім: -Енді жұмысқа кірісуге болады. Өздік жұмыс. Мұғалім: - Ал енді мен кімнің саусақтары епті және епті екенін көремін. Балалар жұмысқа кіріседі, мұғалім жұмысты бақылайды, кеңес береді, қалай жұмыс істеу керектігін көрсетеді. 4-бөлім: Түйіндеме сыныптар. Жұмыстарды талдау.
Балалар жұмыстарын аяқтап, қолдарын сүртіп, бұғыларды стендке қояды. Мұғалім: -Ендеше, біздің шеберлер жұмысты қалай орындағанын көрейік. Мұғалім: - Бәрі де жарайды ойыншықтар? Мұғалім: - Саған кімнің жұмысы көбірек ұнайды? Неліктен? Мұғалім: - Қайсысы? ең әдемі ойыншық? Мұғалім: - Ал, балалар! Біз көптеген қызықты нәрселерді білдік Дымковская слобода, кездесті ойыншықтар, өздерін шебер ретінде сынап көрді. Бізге қайтатын уақыт келді. Кілемге тез отырыңыз. Тағы бір минут - және ол жерден кетеді.
Балалар кілемде - ұшақта отырады Мұғалім: - Бір, екі, үш! Ұш! Мұғалім: - Менен кейін қоштасу сөзін қайталаңыз:
Біз туралы Дымково ойыншығыБіз оны бірнеше рет еске аламыз. Ал енді достар - құрбылар, Біз әңгімемізді аяқтаймыз...>

Фотогалерея: дайын балалар қолөнері

Қолөнерді бояудың бірінші қабаты, яғни праймер жақсы кептірілгеннен кейін ғана бояу керек, әйтпесе олешка жасаудың кейбір нұсқалары оның жасына байланысты олешка болмауы мүмкін аяғына мықтап сүйеніңіз

Ешкі жасайық

Дымково ойыншығын жасау опциясы ретінде сіз балаларды ешкі жасауға шақыра аласыз. Кіші және ортаңғы топтарда үй жануарларымен танысқанда (немесе «Қасқыр мен жеті ешкі» ертегісін оқығаннан кейін) балалар лақ жасап үлгерді. Техника бірдей болады, тек Дымково ойыншығының үлкен мүйіздері бар. Сондай-ақ, денені, аяқ-қолды, бас пен құйрықты мүсіндеу біздің киікті қалай жасағанымызға ұқсас болады.Осы ең үлкен мүйіздер мен құлақтардың жасалуына тоқталайық.

Нұсқаулар:

  1. «Екі ұзын шұжықты айналдырыңыз».
  2. «Біз оларды шеңберге бүгеміз, бірақ бір ұшын бос қалдырамыз».
  3. «Біз бұл шетін басына жабыстырамыз.»
  4. Екінші мүйіз үшін қайталаңыз.
  5. «Біз 2 кішкене пластилиннен 2 шар жасап, одан құймақ жасаймыз».
  6. «Біз дайындаманы шеңбердің шетінен ұстай отырып, шпатель аламыз.»
  7. «Біз тар бөлікті мүйіздер бекітілген жерде басқа жағамыз».
  8. «Біз ешкінің тұмсығын аздап қайраймыз, ол үшін сәл ұзартамыз».

Дымково ешкісін мүсіндеуге арналған сабақ жоспарының мысалы

<…Организационный момент (1–2 мин.)
-Балалар қараңдаршы бізге қонаққа ешкі келді. Ол қандай?
- Ешкі, тік мүйізді ешкі,
Оның қатал мінезі бар.
Оның шалбары аяғында,
Ләззат алыңыз балалар!
- Сен ешкінің достары бар екенін білесің бе, танысқың келе ме?
Сұрақтарға жауап бер:
- Әдемі ешкі.
- Біз сенімен танысқымыз келеді.
  1. Дымково ойыншығы – ешкі туралы әңгіме (3–4 мин.)

Балалар, суреттерге қараңдаршы, олардан ешкі ойыншықтары бар, олар не?
- Иә, олар өте ерекше. Қараңызшы, ешкі - Дымково халық ойыншығы. Бір ауыздан айтыңыз: Дымково ойыншығы!
- Бұл ойыншық қарапайым емес, бірақ сиқырлы боялған: оны қарайық.
- Ешкіде не бар?
- Оның құлағы қандай түсті?
- Құйрық пен тұяқ қандай түсті?
-Ешкідегі өрнекке қараңдаршы? Ол неден тұрады?
- Ешкідегі өрнекте қандай түстер бар?
- Бұл ойыншық кімге ұнады? Жақсы!
Балалар хормен айтады:
- Дымково ойыншығы.
Балалар жауап береді:
- Ешкінің басы, мойны, торсы, аяғы, құйрығы, құлағы, мүйізі болады.
- Үлгі шеңберлерден тұрады.

  1. Саусақ гимнастикасы (1-2 мин)

Қолымызға пластилин алайық,
Ал жақсырақ жылынайық.
Біз бәрін бөліктерге бөлеміз,
Ешкіні мүсіндеуді бастайық:
Басымызды айналдырамыз
Аяқтар - оларды жайып жіберейік.
Шалбар қоңырау сияқты,
Оларды байланыстырайық.
Мұғалімнен кейін қимылдарды орындаңыз:
(саусақтарды қысу және ашу)
(кесектердің қалай жұлынғанын көрсетеді)
(допты алақан арасында айналдыруға ұқсайтын қозғалыс)
(шұжықты алақан арасына айналдыруға еліктеу қимылы)
(үй түрінде екі қолдың саусақтарын бір-біріне жалғау)

  1. Тапсырманы түсіндіру: ешкі мүсіндеу реті (5–6 мин.)

Қолыңызға пластилиннің бір бөлігін алып, илеңіз.
- Пластилинді илегеннен кейін, осы пластилин кесектерін үлгілеу тақтасына жайыңыз. Сіз осындай фигураны аласыз - цилиндр (немесе баған).
- Цилиндрді (бағананы) екі қолмен алып, оң қолыңызбен цилиндрдің (бағананың) бір ұшын суырып алыңыз.
- Енді оны доға түрінде бүгіңіз. Сіз ешкінің мойны мен басын аласыз.
- Төменде, мойынның денеге жалғасатын жерінде ешкінің аяқтары болады.
Ешкі аяқтарын жасау үшін қолыңызға сабақты алып, дененің ортасынан кесіңіз. Осыдан кейін пластилинді солға және оңға тартыңыз - бұл ешкінің аяқтары болады.
-Баста біз басқа түсті пластилиннен сақал мен мүйіз жасаймыз, мысалы, сары.
- Кішкентай бөліктерді шымшып, дөңгелек шарларға айналдырыңыз және оларды шеңберлер - шайбалар жасау үшін тегістеңіз. Ойыншықты әдемі түрлі-түсті шеңберлермен безендіріңіз.
-Олай болса қарасын алып, ешкінің көзін, мұрнын, тұяғын жаса.
Балалар пластилинді қолдарына алып, илеп, жаяды.
Ешкі мойыны мен басын бүгіп, созу.
Балалар үйіндімен кесу жасап, ешкінің аяқтарын созады.
Олар ешкінің басындағы мүйізі мен сақалын созады.
Ешкі денесін безендіру үшін пластилиннен түрлі-түсті шеңберлер мүсінделген.
Ешкінің көзі, мұрны, тұяғы қара пластилиннен жасалған.

  1. Саусақ гимнастикасы (1-2 мин.)

Үйрек юбкамен жүреді
Жылы қой терісін киген,
Тауық кеудешеде,
Кокерель - беретте,
Ешкі - сарафанда,
Заинка - кафтанда,
Олардың барлығы әдемірек -
Күтімдегі сиыр.
Мұғалімнің артынан қимылдар жасау.
Жануарлардың әрбір атауы үшін саусақтарды бас бармақтардан бастап қолдардағы саусақтарды бүгіңіз.
Ырғақты кезектесіп қол соғу және жұдырықпен соғу.
6.. Балалардың дербес өнімді әрекеті (7–8 мин)
Балалар пластилиннен ойыншық жасайды.

  1. Сабақты қорытындылау. Рефлексия (2–3 мин.)

Бүгін қандай ойыншықпен таныстыңдар, ол қалай аталады?
- Ендеше, сіз жасаған ертегі ешкілерге назар аударайық.
- Қандай әдемі ойыншықтар жасадың!
- Ешкіні мүсіндеу кімге ұнады?
- Жарайсың! Маған келіңіз, ойыншықтарды стендке қойыңыз, ешкіге қандай тамаша достар таптыңыз!
Балалар жауап береді:
- Дымково ойыншығы.
Балалар пішінделген ойыншықтарға қарайды...> Бет ерекшеліктерін дестелерге салуға болады

Дымково мотивтері бойынша басқа ойыншықтармен жұмыс жасау кезеңдері

жылқы

Жылқы мүсінін модельдеу бұғы жасаудан еш айырмашылығы жоқ. Тіпті олардың құлақтары бірдей болады. Бірақ атқа жал мен құйрық керек. Сонымен қатар, ойыншыққа сурет салуды пластилиннен де жасауға болады.

Нұсқаулар:

  1. «Қара пластилиннен шұжықты домалаймыз».
  2. «Біз оны жалаушаға орап, бас пен мойынға жағып, құлақтың арасына қоямыз».
  3. «Біз сондай-ақ құйрық үшін тағы бір шұжықты орау үшін арқанды пайдаланамыз».
  4. «Біз әртүрлі түсті пластилиннің кішкене бөліктерін шымшып алып, оларды құймақ пішініне келтіреміз және суретке еліктеп жылқының денесіне бекітеміз».
  5. «Қара материалдан біз көз бен мұрын жасаймыз».

Жас ханым

Бұл қолөнер пластилинмен де боялған, бұл дайындаманы бояуға және кептіруге уақытты үнемдейді.

Нұсқаулар:

  1. «Біз ақ пластилиннің бір бөлігін алып, оны қалың шұжыққа айналдырамыз».
  2. «Біз фигураны визуалды түрде 3 бөлікке бөлеміз, ал 1/3 бөлігін бөліп, материалды саусақтарымызбен әртүрлі бағытта жағамыз, осылайша біз тарылту - жас ханымның белін аламыз».
  3. «Керісінше, біз төменгі бөлікті төмен қарай кеңейтеміз - бұл фигураның етегі».
  4. «Шұжық тәрізді 2 жұқа тұтқаны орап, бір ұшын дайындаманың жоғарғы жағына, ал екіншісін белдің дәл астына жағыңыз.»
  5. «Допты басына айналдыру».
  6. «Біз кішкентай бөліктен доп жасаймыз, оны қалың, төмен цилиндрге айналдырамыз - бұл мойын».
  7. «Біз мойынды денеге бекітеміз, бөлшектерді қолданамыз».
  8. «Біз басты мойынға қойып, оны да жағамыз».
  9. «Біз ханымды киіндіреміз. Жасыл пластилиннің бір бөлігін жұқа құймаққа жайып, блузка түрінде жағамыз».
  10. «Біз жеңдер жасау үшін жасыл пластилиннен бірдей жұқа құймақтарды қолданамыз».
  11. «Біз жіңішке көк шұжықты жаға түрінде саламыз».
  12. «Біз қара пластилиннен 4 жұқа шұжықты орап, оларды екі-екіден бұрап, басына бекітеміз - бұл шаш».
  13. «Шаш бекітілген жерлерді жұқа қара құймақпен жабамыз».
  14. «Біз көк шұжықтан кокошникке жолақ жасаймыз, дестемен толқынды жиек жасаймыз».
  15. «Бас киімді басына бекітіңіз».
  16. «Сәйкес түсті пластилин кесектерін пайдалана отырып, біз нүкте-көз, ауыз, мұрын және қас жолақтарын жасаймыз».
  17. «Біз костюмді кішкентай құймақтармен және түрлі түсті пластилиндік нүктелермен безендіреміз».

Фотогалерея: Дымково мотивтеріне негізделген ойыншықтар

Сіз қолөнерден тұтас композициялар жасай аласыз, мысалы, 3 жас ханымның кездесуі Егер сіз денені тым көп бүктемесеңіз, фигура жүгіру сияқты болады.

Бейне: Дымково ойыншығы негізінде жас ханымды мүсіндеу

Бейне: Дымково жылқысын қалай жасауға болады

Үлкен топтағы модельдеу шығармашылықтың осы түрінің бұрыннан игерілген дағдыларын жаттықтыруға ғана емес, сонымен қатар балаларды қолданбалы өнерге баулуға және халық өнерінің озық үлгілерімен таныстыруға арналған. Егде топ үшін Дымково ойыншықтары негізінде қолөнер жасау, егер бұйымды бояу керек болса, екі сыныпқа бөлуге болады. Егер бояу жоспарланбаған болса немесе әшекейлеу үшін пластилин қолданылса, сіз өзіңізді біреуімен шектей аласыз. Қалай болғанда да, мұғалімнен сабақтың нақты ойластырылған құрылымы, қолөнерді аяқтау тәртібі туралы жақсы жазылған түсініктемелер, сондай-ақ 400 жылдық тарихы бар өнер туралы қызықты және жанды әңгіме болуы талап етіледі.