Сабақтың қысқаша мазмұны «Әйнектің жасалу тарихы. Мектеп жасына дейінгі балаларға шыны жасау Бірлескен іс-әрекеттің барысы

Бұрын бұл қуыршақтар негізінен жастар мен балалар қатысатын көктемгі «шақыру» рәсімінің өзгермейтін атрибуты болды. Қуыршақтар жұп болып тоқылған: ақ жіптерден - өтіп бара жатқан қыстың символы, қызыл жіптерден - көктем мен ыстық күннің символы. Мұндай жұп қуыршақтарды ағаш бұтақтарына іліп қойған. Бұл қуыршақтардың да екінші мағынасы болды. Отбасында баланың дүниеге келуімен ажырамас жұп үйлену қуыршақтары аздап екі жаққа жылжып, ата-анасының иығында қуыршаққа орын берді. Отбасындағы әрбір баламен ата-ананың иығы кеңейді. Үйлену тойындағы жұптың иығында қанша бала болса, сонша қуыршақ. Бір қарағанда, қуыршақтар жіптер шоғыры сияқты көрінеді, бірақ отбасы үшін олардың ерекше мәні болды. Бір-бірінен ажырамас жұп ұрпақтарымен саятшылықтың қызыл бұрышында белгішелердің астында өзін көрсетті. 19 ғасырда 5 жасқа дейін қыздар да, ұлдар да тек ұзын зығыр көйлек киген, сондықтан бұл қуыршақтар жынысты белгілеусіз жасалған, тек жалпы адамдық сипаттамаларға ие болды: басы, қолы, денесі.

Бөлімдер: Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыс , «Сабаққа презентация» сайысы

Сабаққа арналған презентация










Артқа Алға

Назар аударыңыз! Слайдтарды алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның барлық мүмкіндіктерін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Қатысушылар- 6-7 жас аралығындағы дайындық тобының балалары. Балалар саны: 10-12 адам.

Мақсат:Балалардың қоршаған әлем туралы қарапайым түсініктері тұрғысынан ой-өрістерін кеңейту. балаларды әртүрлі заттар жасалатын материалдармен таныстыруды жалғастыру. Тапсырмалар:

Білім беру саласы:

Таным.

1. Балаларды шыны, оның жасалуы, қасиеттері, қолданылуы, шыны түрлерімен таныстыру. Балалардың шыны қасиеттері және оны қолдану туралы білімдерін бекіту.

2. «Зат» ұғымын бекіту, оны әртүрлі объектілерден ажырату.

3. Екі затты (шыны мен мұзды) бір-бірімен салыстыру, ортақ және әр түрлі белгілерін бөліп көрсету қабілетін дамыту.

4. Барлық анализаторларды қолданып объектілерді тексеруді үйреніңіз: көру, есту, тактильді.

5. Негізгі эксперименттер жүргізу дағдыларын және алынған нәтижелер бойынша қорытынды жасай білуді қалыптастыру.

6. Зерттеу дағдыларын бекіту: тәжірибе арқылы шынының қасиеттері мен мақсатын анықтай білу.

7.Шыны тарихы туралы түсінік қалыптастыру.

8.Балаларды өз жұмыстарында алгоритмдер мен бақылау карталарын қолдануға үйретуді жалғастыру.

9. Шыныға деген қамқорлық пен ұқыпты қатынасты тәрбиелеу.

10. Құм сағатын пайдаланып, қатаң берілген уақыт ішінде жұмыс істеу қабілетін дамыту.

Әлеуметтік және коммуникативті даму:

1. Алынған идеялар негізінде шыны заттармен жұмыс істеу ережелерін құрастыру.

2. Экспериментке қызығушылықты дамыту, ізденушілік, танымдық белсенділікке деген құштарлығын дамыту.

3.Ойлау қабілеттерін, талдау, себеп-салдар байланыстарын анықтау қабілеттерін дамыту.

4. Тәжірибені орындағанда балалардың білуге ​​құмарлыққа, ұқыптылыққа, байыптылыққа баулу.

Білім беру саласы:

Сөйлеуді дамыту:

1. Сөздер: зат, шыны қасиетін білдіретін сөздер арқылы балалардың сөздік қорын дамыту.

2.Сөйлеу – дәлелдеу арқылы өз көзқарасын дәлелдеу, пайымдау қабілетін дамыту.

3. Сөздегі қатты және жұмсақ буынды ажырата білу қабілеттерін дамыту.

Құрал-жабдықтар: Шыны, мұз, алгоритмдер: мінез-құлық ережелері, шыны қасиеттері, шыны алу, затты зерттеу, табысқа арналған карточкалар, қарындаштар, таразы 2 дана, құм сағат 2, доп, сабын көпіршіктері, әртүрлі заттар бейнеленген карточкалар, алжапқыштар, тамаша сөмке. атауларында қатты және жұмсақ буын бар заттармен.

Алдын ала жұмыс:Сабын көпіршіктері бар ойындар. Шыны үрлеуші ​​мамандығымен таныстыру, шыны заттарды қарау, үлкейткіш әйнек, құм сағатымен таныстыру.

Бірлескен іс-шаралардың барысы

Мұғалім: Сабын көпіршігінің де ағасы бар. (Сабын көпіршіктерін көрсетіп) Оған мүлде ұқсамайды. Сіз оны бұрыннан танисыз, оған үйреніп қалдыңыз және жанымызда нағыз ғажайыптың бар екеніне де күдіктенбейсіз.

Терезеге барыңыз. Көрдіңіз бе? (Балалардың жауаптары) Бұл не? Жоқ, қарағай емес. Және қайың емес. Олар туралы кейінірек айтатын боламыз. Жақынырақ. Сіз ештеңе көрмейсіз бе? Терезе жақтауы? Қайта бірдей емес. Қолыңызды ақырын созыңыз. Сіз өзіңізді кептеліп қалғандай сезінесіз. Болды, мынау. Шыны.

Неліктен ғажайып? Иә, егер ол көрінбейтіндіктен ғана. Және тек біз емес. Көргіш құс та, үлкен көзді шыбын да әйнекті байқамай, оны ауаға соғады. Бұл барлық нәрседе жоқ сияқты, бірақ ол суықты да, желді де өткізбейді. Бірақ жарық дерлік кідіріссіз өтеді. Жұмбақты тап, сонда бүгін не туралы сөйлесетінімізді білесіңдер.

Дыбыс, мөлдір, мен судан қорықпаймын, бірақ соғып кетсем, мен сынамын. (Шыны)

Бүгін біз шыны туралы сөйлесетін боламыз.

Балалар, «әйнек» сөзін естігенде ойларыңа не келеді? (Балалардың жауаптары)

Шыны - бұл бөлмеге жарықтың кіруіне кедергі жасамайтын экологиялық таза, табиғи материал.

Шыны - өте салқындатылған (өте қою) сұйықтық. Ол алғаш рет баяғыда, мүмкін Сирияда қабылданған. Шыны, өздеріңіз білетіндей, құм, әк және содадан жасалған. №2 слайд

Шыны зат. Заттың не екенін есте сақтаңыз ба? (балалардың жауаптары)

Бұл дұрыс, зат бұл заттар мен заттардан жасалған.

Шеңберге тұрайық. Мен кімге доп лақтырсам, сол таныс затты атайды. Дұрыс: тұз, қант, ауа, су, құм, саз, мұз, ағаш, резеңке т.б. Үстелге барып, бір-бірден карталарды алыңыз, олардың әрқайсысында бейнеленген заттар бар. Рома, сен бұл картаны не үшін алдың? (Бұл картада адам қолымен жасалған кесте – зат бейнеленген). Аналогия бойынша мұғалім қалған балалардан сұрайды.

Балалар, сіз бен біз затқа, материалға немесе затқа қарасақ, нені анықтай аламыз? (Ережелер айтылып жатқанда, объектілердің қасиеттері бар карталар көрсетіледі немесе алгоритмдерді алдын ала орнатуға болады) Дұрыс:

1. Материалдың немесе заттың атауы

2. Жағдай,

5. Мөлдірлік.

6. Одан кейін оны иіскеп, иісін анықтауға болады. Сақтық шараларын қолдануды ұмытпаңыз.

7. Егер зат жеуге жарамды болса, онда дәмін анықтаңыз.

8. Жеңіл немесе ауыр (егер күмәніңіз болса, мұғалім тәжірибені демонстрациялық үстелде жүргізеді).

9. Ерігіштік.

10. Бұл материалдан немесе заттан не жасауға болады?

№3 слайд

Мұғалім: Міне, алдымызда екі зат жатыр. Олар қалай аталады? Дұрыс, шыны мен мұз. Бүгін біз осы екі затты бір-бірімен салыстырып, ғалымдарымызға олардың қасиеттерін анықтауға көмектесеміз. Біздің бақылауларымыз ғалымдарға жаңа ашулар жасауға көмектеседі. Табыс карталары біз орындауымыз керек тапсырмаларды белгілейді. Нәтижелерді ұмытпау үшін біз өз бақылауларымызды сәттілік карталарында белгілейміз.

Дене шынықтыру минуты.

Күлімсіреу.

Қолды жоғары-төмен сермеу,
Біз жалауша желбіреткен сияқтымыз.
Иығымызды созайық.
Қолдар жаққа қарай жылжиды. (Бір қолды жоғары, екінші қолды төмен түсіріп, қолдар сермеумен өзгереді.)
Қолдар жамбаста.
Күлімсіреу.

Солға және оңға бүгіңіз. (Бүйірлеріне еңкейеді.)
Скваттарды бастаңыз.
Асықпаңыз, артта қалмаңыз. (Скват.)
Ал соңында - орнында жүру,
Мұны бәрі бұрыннан біледі. (Орнында жүру.)

Міне, көңіл-күйіміз тағы да жақсы. Ал біз 2 топқа бөлінеміз. Бір топ әйнекпен, екіншісі мұзбен зерттеу жүргізеді. Содан кейін біз нәтижелерді салыстырамыз.

Жұмыс кезінде сақталуы тиіс мінез-құлық ережелерін еске түсірейік: Айқайламаңыз

  • Рұқсатсыз қол тигізбеңіз
  • Тек өз орныңызда жұмыс жасаңыз
  • Рұқсатсыз дәм татуға болмайды
  • Абайлаңыз

№4 слайд

Енді топқа бөлінейік. Міне, менің қолымда атауларында қатты және жұмсақ буындардан тұратын заттар салынған тамаша сөмке. Жұмсақ буынды сөздерді кездестірген балалар жасыл картамен үстелге келеді. Есімдерінде қатаң буыны бар заттар барлар көк картамен үстелге барады. Балалар заттарды суырып алып, қажетті буынды ерекшелеп, сөзді анық атайды.

Әр топтан ғылыми жетекші сайлаймыз. Жұмысыңыздың соңында топтың ғылыми жетекшісі не үйренгені және оны қалай орындағаны туралы әңгімелейді.

Зерттеу ұзаққа созылмауы үшін мен құм сағатын пайдалануды ұсынамын. Сіз бәрін түсінесіз бе? Содан кейін жұмысқа кірісіңіз.

Педагогтың жетекшілігімен балалардың өзіндік іс-әрекеті. Ал енді ғылыми жетекшілеріміз өз жолдастарының еңбектері туралы әңгімелеседі.

1 топ

Біз әйнекпен тәжірибелер жүргіздік және шынының да қатты, бірақ нәзік екенін білдік. Біз ұсақ жарықтары бар заттарды қарадық. Шыны жарықты жақсы өткізеді, мөлдір, өйткені заттар анық көрінеді, ол суық, салмағы бар, оны тыныш соғып алсаңыз, әуезді дыбыс шығарады және сұйық күйде болуы мүмкін, пішіні бар, қолданбалары бар. №5 слайд

2-топ

Біз мұзбен тәжірибе жасадық. Біз мұзды алып, оның қаттылығын тексеруді шештік. Мұздың қатты, бірақ ыдырайтынын білдік, сондықтан ол нәзік, ыстықтан ериді, оны ұстасаңыз, мұз суық, мөлдір, бірақ біз заттарды анық көре алмаймыз, ол жарықты өткізеді, салмағы бар, жасайды. егер сіз оны ақырын ұрсаңыз, дыбыс шығады. Ең бастысы, мұз судан алынады, пішіні бар, қолданылуы бар.

№6 слайд

Енді бәріміз әйнек пен мұздың қандай ортақ екенін және олардың бір-бірінен айырмашылығын көрейік. №7 слайд

Жалпы:мөлдірлік, екі зат суық, салмағы бар, жарықты өткізеді, дыбыс шығарады, сұйық болуы мүмкін, пішіні бар.

Айырмашылығы:мұз ериді, өйткені ол мүмкін емес. Бірақ әйнек жоқ. Мөлдірлік әртүрлі. Шыны мұзға қарағанда төзімді. (Балалар тақтада маркермен белгілейді)

Шыны қай жерде қолдануға болады? (Ыдыс-аяқ, жақтаулар, теледидар экрандары, витриналар, дүкен сөрелері және т.б.).

№8 слайд

Мұзды қай жерде қолдануға болады? (Тағамды мұздатқанда, медицинада, қыста, спортта, т.б. мұзда өзеннен өтуге болады).

№9 слайд

Мұғалім:Балалар, біз қандай қорытынды жасай аламыз?

Қорытынды:Бұл заттардың ортақ қасиеттері болғанымен, қолданылуы да әртүрлі.

Енді ойнайық. Менің үстелімде не көріп тұрсың? Дұрыс, әртүрлі заттар. Олар неден жасалған? Дұрыс, шыныдан жасалған. Ойын мынада: құлақ арқылы қандай шыны зат дыбыс шығаратынын анықтау керек. (Ойынның алдында мұғалім әрбір заттың қалай дыбысталатынын тыңдауды ұсынады.)

Шыны заттармен жұмыс істеу ережелері.

Бірдеңе бұзылса не істеу керек деп ойлайсыз?

Бала:

Шыныдан абай болыңыз
Өйткені, ол сынуы мүмкін.
Егер ол бұзылса, бұл маңызды емес.
Нағыз достар бар:
Шапшаң сыпырғыш, ағасы – шаңсорғыш
Ал қоқыс жәшігіне -
Біраз уақыттан кейін үзінділер жиналады,
Біздің қолымыз құтқарады.

Енді үлкен конверт алып, оған зерттеуімізді салып, ғалымдарға жіберейік.

GCD-де келесі әдістер мен әдістер қолданылады:

  • Кішкентай балалар кіші топтарда, тұтас топ болып, жеке жұмыс жасайды.
  • Ересек пен баланың бірлескен іс-әрекетін қабылдау.
  • Алгоритмдерді оқу техникасы.
  • Салыстыру әдісі.
  • Зерттеу әрекеттерін қабылдау.
  • Сөйлеу арқылы сөздік әдіс – дәлелдеу.
  • Бақылау әдісі
  • Балалардың дербес әрекеті.
  • Ойын әдісі.

Татьяна Хорунжая

GCD қысқаша мазмұны

когнитивті даму бойынша дайындық тобы

«Бәрі туралы шыны»

Жоғары санатты мұғалім:

Хорунжая Татьяна Андреевна

Тапсырмалар мен мақсаттар.

1. Мақсаттар:

Балаларды шығу тарихымен таныстыру шыны;

өндіріс туралы білімдерін кеңейту және жүйелеу шыны

және одан жасалған бұйымдар, ерекшеліктері шыны және шыны ыдыстар.

2. Мақсат:

Балалардың объективті әлемге деген танымдық қызығушылығын дамыту,

Негіздерге негізделген себеп-салдар байланысын орнатуды үйреніңіз

Балалардың қорытынды жасау қабілетін дамыту,

талдау, салыстыру, жіктеу,

Балаларды адамдарға құрметпен қарауға тәрбиелеу

еңбек, әр нәрсеге ұқыпты қарау шыны,

Өнімнің сұлулығына эмоционалды жауап беруді тәрбиелеу

бастап шыны.

3. Материалдар мен жабдықтар:

Әртүрлі өнімдерден шыны, 3 шыныаяқтар: шыны

мөлдір, шыны түсті, керамика, пластик;

мөлдір стақан, әртүрлі пішіндегі 4 шарап стакан; түтіктер, мультимедиялық тақта, құм салынған ыдыс, содасы бар ыдыс.

4. Алдын ала жұмыс:

Өнімдерге шолу шыныөлең оқу

Дж. Родари « Шыны» ;көрмені тамашалау

шыныдан жасалған бұйымдар, көмек.

Сөздік жұмысы: жаңа сөздер: нәзік, мөлдір, әуезді, су өткізбейтін. Өлеңді мәнерлеп, тақырып бойынша оқу.

Сабақтың барысы

Сабақ топта өтеді. Кіру топ, балалар мұны ашады топ қараңғы.

Тәрбиеші: Балалар, не болды? Неге в топ болды

Балалар: Терезелер жабық, жарық кірмейді....

Тәрбиеші: Неліктен бұрын жарық болды?

Балалар: Өйткені арқылы шыны жарыққа енеді.

Тәрбиеші: Бүгін біз сөйлесеміз шыны. (балалар орындықтарға отырады)

Иә, балалар шыны жарыққа енедіөйткені ол

мөлдір. Келейік, айтайық: « шыны мөлдірАйтшы, Никита, не шыны?

Никита: « Шыны мөлдір

Тәрбиеші: Бұл бірінші сипат болады шыны және осында

эксперимент жүргізетінімізге көз жеткізіңіз. Маған келіңіздер Аня мен Ксюша. Міне, үстелде екі саптыаяқ тұр. Енді қай кружкадан екенін анықтаймыз шыны. Балалар түрлі-түсті шарларды шеңберге салады. Балалар, мына саптыаяқтағы шардың түсі қандай? (ден шыны) бұл дұрыс, қызыл және мына саптыаяқта? Әрине көрінбейді. Сонымен, қай кружкадан шыны, Данилге айт?

Дания: Мөлдір кружкадан жасалған шыны.

Тәрбиеші: Біз қандай қорытынды жасаймыз?

Балалар: Шыны мөлдір.

Бірінші мүлік шыны - мөлдірлік, шыны мөлдір.

Тәрбиеші: Бірінші қасиет шыны - мөлдірлік. Шыны мөлдір. Бұл қасиет қайда қолданылатынын айтыңыз шыны?

Балалар: Ыдыстарды, терезелерді, көзілдіріктерге арналған көзілдірік және т.б.. г.

Тәрбиеші: Мөлдір ыдыстар не үшін қажет деп ойлайсыңдар? (балалардың жауаптары)Бірінші сипатты тағы қайталайық шыны.

Балалар: Шыны мөлдір.

Тәрбиеші: Менде екі көзілдірік бар, қайсысы? (көрсетеді шыны ыдыс)

Балалар: Шыны ыдыс.

Тәрбиеші: Мен оған су құямын. Бұл қандай шыны? (қағаз кесе көрсетеді).

Балалар: Қағаз кесе.

Тәрбиеші: Мен оған су құямын. Ой, не болып жатыр?

Балалар: Қағаз шыныаяқтан су аға бастайды.

Тәрбиеші: Неліктен қағаз кеседен су ағады?

Балалар: Өйткені қағаз тостаған судың өтуіне мүмкіндік береді.

Тәрбиеші: Неліктен шыныШыныдан су ағып жатқан жоқ па?

Балалар: Өйткені шыныШыны суды өткізбейді.

Тәрбиеші: Дұрыс, сонда біз қандай қорытынды жасай аламыз?

Балалар: Шыны судың өтуіне жол бермейді.

Тәрбиеші: Әрине, бұл екінші қасиет шыны-су өткізбейтін немесе басқаша айтқанда шыны судың өтуіне жол бермейді.

Екінші мүлік шыны- су өткізбейтін, шыны судың өтуіне жол бермейді.

Менің үстелімде үш кесе бар, олар неден жасалған? (үш мөлдір шыныаяқтың біреуі пластик).

Балалар: Барлық шыныаяқтар шыны.

Тәрбиеші: Қасиеттер арқылы шыныаяқтарды тексерейік шыны.

(Мұғалім балалармен бірге қасиеттерді пайдаланады көзілдірік анықтайдыбұл барлық шыныаяқтар шыны.)

Тәрбиеші: Демек, бұл шыныаяқтардың барлығы шыны?

Балалар: Иә.

Тәрбиеші: Енді мен сені мына таяқпен жеңіл ұрамын. шыныдан жасалған бұйымдар(мұғалім соғады шыныдан жасалған бұйымдар

Үстелдің үстінде). Балалар, не естідіңдер?

Балалар: Әуенді дыбыс, әуен сияқты.

Тәрбиеші: Ал егер сіз дымқыл саусағыңызды шарап стаканының жиегімен жүргізсеңіз (мұғалім саусағын шарап бокалының жиегімен жүргізеді, стақан дыбыс шығарады)Сіз басқа әуенді ести аласыз - шарап бокал ән салады. Үшінші қасиет шыны - әуен. Айталық шыны

әуезді.

Үшінші қасиет шыны - әуен

Тәрбиеші: Бірақ менің үстелде үш кесе бар. Қалдарыңыз қалай

Олар неден жасалған деп ойлайсыңдар? (Үстелде жартылай боялған, қатты боялған мөлдір кесе бар.)

Балалар: (балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Қазір тексерейік.

(Мұғалім балалармен, таныс қасиеттерді пайдалана отырып шынышыныаяқтарды қарап шығыңыз және олардың екенін дәлелдеңіз шыны.)

Төртінші қасиет шыны- сурет салу қабілеті.

Тәрбиеші: Балалар, түстілерден не жасайды шыны?

Балалар: (балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Төртінші қасиетті қайталайық шыны.

Балалар: Төртінші қасиет шыны- сурет салу қабілеті.

Тәрбиеші: Сағынып қалсам не болады шыны өнім?

Балалар: Ол бұзылады.

Тәрбиеші: Бұл дұрыс бұзылады, сондықтан біз айта аламыз

Не шыны сынғыш.

Бесінші қасиет шыны - шыны нәзік.

Тәрбиеші: Даша, бесінші қасиетті ата шыны.

Даша: Бесінші қасиет шыны - шыны нәзік.

Тәрбиеші: Тәжірибе жасайық ба?

Балалар: Жоқ.

Тәрбиеші: Әрине жоқ, әдемілері сынса өте қорлайтын және өкінішті болады шыныдан жасалған бұйымдар. Балалар, үйлеріңде бірдеңе бұзылды ма? шыны?

Балалар: балалардың жауаптары

Тәрбиеші: Бесінші қасиетті тағы да қайталайық шыны.

Балалар: Шыны сынғыш

Тәрбиеші: Қалай ұстау керек шыныдан жасалған бұйымдар.

Балалар: Өнімдер шыны лақтыруға болмайды, В шыны терезе

Сіз тасты да, допты да лақтыра алмайсыз.

Тәрбиеші: Сынған заттарды қалай жинауға болады шыны?

Балалар: Шаң жинағышқа сыпырғышпен сыпырыңыз, қолғаппен жинаңыз.

Тәрбиеші: Ал егер адам көзілдірік кисе, сынса не болады? көзілдіріктегі шыны?

Балалар: Көздеріңіз ауыруы мүмкін.

Тәрбиеші: Дұрыс жігіттер қажет шыны бұйымдар

өте мұқият ұстаңыз. Сондықтан балабақшаны пайдалануға рұқсат етілмейді шыныдан жасалған бұйымдар

Тәрбиеші: Барлық қасиеттерді атайық шыны.

Балалар: - шыны мөлдір, ашықтық.

- шыны судың өтуіне жол бермейді, су өткізбейтін.

- әуезді шыны

- шыны боялған

- шыны сынғыш

Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар балалар, жақсы орындадыңдар, жақсы есте қалдыңдар

қасиеттері шыны. қасиеттерін білу шыныға тілек айтуға болады

жұмбақ:

Дыбыс, мөлдір, мен судан қорықпаймын, бірақ соғып кетсем, сынамын.

Балалар: Шыны.

Тәрбиеші: Енді сіз менің жауапыма жауап бере аласыз сұрақ: Не

жасалған шыны?

Балалар: (балалардың жауаптары). бастап шыны ыдыс жасайды....

Физ. Бір минут. «Ішіндегі рефлексия шыны» (тұрып орындалады)

(Мұғалім әртүрлі фигураларды көрсетеді, балалар оларды рефлексия ретінде қайталайды.) (балалар отырады)

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, қасиеттерді жақсы есте сақтадыңдар шыны. Шыныөмірде кеңінен қолданылады адам:

-шынытамақ өнеркәсібінде қолданылады

- шынымедицинада қолданылады

-шынықұрылыс индустриясында қолданылады

-шыныпарфюмерияда қолданылады

Тәрбиеші: (құмыра салынған құмды көрсетеді. Құмырада не бар?

Балалар: Құм.

Тәрбиеші: Саған құм не үшін керек?

Балалар: балалардың жауаптары

Тәрбиеші: Бүгін мен сізге шығу тарихын айтқым келеді шыныжәне сіз құмның не үшін қажет екенін білесіз.

«Бәрі туралы шыны» - презентация

Тәрбиеші: Ал, балалар, енді құмның не үшін қажет екенін білдіңдер ме?

Балалар: Құмнан жасалған шыны.

Тәрбиеші: Бірақ бұл құмға қосылатын сода

қабылдау шыны. (мұғалім сода көрсетеді)

Тәрбиеші: туралы тақпақтар үйренгеніңді білемін стакан алайық

Оларға айтайық.

Никита Біз енді тас ғасыры емеспіз,

Адам өмірге қолайлының бәрін ойлап табады.

Ол үйлер салады, қалалар тұрғызады,

Және ол бізге жаңа технологияларды әкеледі.

Аня Бірақ онсыз әйнекпен ешкім өте алмайды,

Және жиі соғатынына қарамастан.

Бізге әрқашан ыдыс-аяқ керек,

Және бізге терезелер, әрине, мәңгілікке қажет.

Карина, егер ол болмаса шыны болар еді,

Өмір өте қызық болар еді

Көзілдіріксіз біз соқыр болып қалар едік.

Үйсіз шыны - криптке айналады ...

Уақыт өтіп кетсе мұң болар еді.

Даша А. Бізде қандай өмір болар еді?

Бүгін елестету қиын.

Бұл сезімсіз шыны

Ал өмір мүмкін емес еді!

Тәрбиеші: Ал мен қарастыруды ұсынамын

Көрме шыныдан жасалған бұйымдар. (балалар көрмені тамашалап жатқанда, мұғалім терезелерді ашады.)

Тәрбиеші: Балалар, не болды, неге жарық болды?

Балалар: Өйткені шыны жарықтың өтуіне мүмкіндік береді.

Тәрбиеші: Неге шыны жарықтың өтуіне мүмкіндік береді?

Балалар: Өйткені шыны мөлдір.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, қасиеттерін жақсы есте сақтадыңдар шыны.


Елена Красавина
Сабақтың қысқаша мазмұны «Әйнектің жасалу тарихы»

ШЫНЫНЫҢ ЖАСАЛУ ТАРИХЫ.

Балалар әрекетінің түрлері: ойын, коммуникативті, танымдық-зерттеу, көркем әдебиетті қабылдау.

Тапсырмалар: балаларды таныстыру шынызауыт және оның өнімдері; балалардың өндіріс туралы білімдерін кеңейту және жүйелеу шыны, Ерекше өзгешеліктері шыны және шыны ыдыстар; құбылыстардың сәйкессіздігін көру және проблемалық жағдайларды шешу қабілетін дамыту; есту зейінін дамыту.

Мектепке дейінгі балалардың мақсаттары білім беру: жағымды эмоцияларды білдіреді, әңгімені қалай ұстау керектігін біледі, өз көзқарасын білдіреді; ойындар мен эксперименттер кезінде мұғаліммен және құрдастарымен белсенді және мейірімді қарым-қатынас жасайды.

Сөздік: шыны зауыты, шебер шыны үрлегіш, суретші шыны ыдыстар; шыны; жұқа шыны, мөлдір, түсті, жеңіл, оңай сынғыш, сынғыш, сынғыш.

Материалдар мен жабдықтар: шыныдан жасалған бұйымдар, пластикалық шыныаяқ, қағаз кесе. Малтатас, металл таяқша, сабынды су және сабан.

балалардың іс-әрекетін ұйымдастырды

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Музыка ойнап тұр. Ханшайым кіреді.

2. Королевамен танысыңыз шыны елі.

Королева шыны елі:

-Мен ханшайыммын шыны елі. Менің қай елде тұратынымды білгім келе ме?

Тәрбиеші: Балалар, ол үшін жұмбақтарды шешуіміз керек.

(ханшайым шыныелдер жұмбақтар сұрайды).

Дыбыс, мөлдір,

Мен судан қорықпаймын

Егер сен мені ұрсаң, мен сынамын.

(шыны)

Өте нәзік және мөлдір

Ол халықтың игілігіне арналған.

(шыны)

Терезелерде бұл қарапайым,

Ал бөтелкелер түрлі-түсті.

Жүгірмейді, төгілмейді,

Соқсаң сынып кетеді.

(шыны)

Королева шыны:

-Дұрыс! Бұл шыны. Бүгін мен сіздерді өз үйіме шақырамын шыныел және сізге айтып беріңіз шыны және шыны ыдыстар. Қандай заттардан шыны сіз білесіз? Қайда кездесе аламын шыны және шыны бұйымдар? Қарастырыңыз үстелдің үстіндегі шыны заттар. Сипаттау үшін қандай сөздерді қолдануға болады шыны және шыны заттар? (Шыны, мөлдір, жұқа, нәзік, түрлі-түсті шыны, бұзылады, оңай бұзылады, сынғыш.)

«Бұны керісінше айт»: жеңіл - ауыр, мөлдір - қараңғы, дыбысты - күңгірт, соғады - сынбайды, шыны - ағаш, сынғыш - қатты.

Королева шыны елі:

- Барлық тұрғындар шыныЕлдің бір сыры бар. Олар оны ашады шыныобъектіні жеңіл соғыңыз. Содан соң шыны шырылдайды.

«Қоңырау соғу арқылы объектіні тану».

Алдымен балалар әрбір заттың шырылдауын тыңдайды, содан кейін мұғалім экранның артындағы нысанды соғады. Балалар қандай заттың шырылдағанын болжайды. Осыдан кейін мұғалім мен балалар заттың неге шырылдағанын талқылайды. (соққыдан шыныұсақ және жиі дірілдей бастайды. Бұл тербеліс объектінің жанындағы ауаға беріледі. Ақырында ауаның дірілі құлағымызға да, бізге де жетеді естиміз: «Дың!»)

4. туралы әңгіме шыны.

Королева. Менің елім әдеттен тыс: ондағы барлық элементтер шыны. Болу туралы ойлан шыны– Бұл жақсы ма, жаман ба? Ойын ойнайық «Жақсы - жаман». «Жақсы»: ішу жақсы шыны ыдыстар(мөлдір, не ішіп жатқаныңызды көруге болады); тегіс (жақсы жуылады, шаншып кетпейсіз, әдемі, жеңіл; «Жаман»: шынызаттар оңай бұзылады, жарақат алуыңыз мүмкін, оларды отқа қоюға болмайды, олар аяздан жарылып кетеді.

-Олардың қалай істейтінін білесің бе? шыны?

Мұғалім туу туралы аңызды айтып береді шыны, дәл осы сәтте патшайым шыныелдер балалармен бірге отырады.

Баяғыда шаршаған саяхатшылар шөл даланың құмымен серуендеген. Олар демалыс орнында от жағып, жалынды жел сөндірмеу үшін сатуға алып жатқан табиғи тұз кесектерін жауып тастаған. Түні бойы от желмен лаулап, жүрегінде тұз бен құмның қосылуының сыры орын алды. Және бір ғажайып дүниеге келді! Тастай қатты, ағынның салқын суындай мөлдір, күнде жарқыраған құйма таңертең жанған оттың үстінде жатты. Адамдар бірінші рет көрді шыны…

-Неден? «аспаз» шыны? Олар оны қай жерде жасайды? шыны және шыны ыдыстар? Сіз кім деп атайсыз шыны бұйымдарын жасайды? Неліктен олай аталады? Айт баяу: шыны үрлегіш. Бұл сөз қандай бөліктерден тұрады? Шебер қандай құралды пайдаланады? шыны үрлеуге арналған шыны үрлеуші? Ол нені шығарады? шыны зауыты?

- Шебер болғың келе ме? шыны үрлегіштер?

Мұғалім сабан мен сабынды суды таратады. Балалар көпіршіктерді үрлейді.

5. Дене шынықтыру минуты:

Мұнда суық қыста (балалар қолдарын бұлғайды)

Мұзды жел соғады,

Және ол қар бұлтын көтереді (балалар қолдарымен айналмалы қозғалыстар жасайды)

Ол қатал және күшті

Қояндар бұталардың арасына тығылып жатыр (балалар бірнеше минут терең бүктеледі де, тұрады)

Тіпті қу түлкі

Жасырын және отыру

Қар ұшады, ұшады, (балалар қолдарын бұлғайды)

Бірақ зұлым боран басылды

Аспанда күн жарқырап тұр (созылу – қолды екі жаққа қарай созу)

Түлкі далада жүгіріп келеді (секіру)

Жарайды, біз аздап жүреміз (жаяу)

Ал біз үйге өзімізге қайтамыз. (орындарына отырыңыз)

6. Ал енді қасиеттерін анықтаймыз шыны:

1 эксперимент. Жігіттер, бітті шыны жарыққа енеді, сонда бұл не? (шыны мөлдір) .

Айталық: « Шыны мөлдір» . Бұл бірінші мүлік болады шыныжәне бұған көз жеткізу үшін біз эксперимент жүргіземіз. Маған 2 қыз кел. Үстелде 2 шыныаяқ бар. Енді қай кружкадан екенін анықтаймыз шыны. Балалар түрлі-түсті шарларды шеңберге салады. Балалар, мына кружкадағы шардың түсі қандай ( шыны, дұрыс, ал екіншісінде? Көрінбейді. Сонымен, қай кружкадан шыны, Каринаға айт? Біз қандай қорытынды жасаймыз? Шыны мөлдір.

Мөлдір қай жерде қолданылады? шыны? Ыдыс-аяқ, терезе жасау үшін, көзілдірікке арналған көзілдірік...

Тәжірибе 2. Менде екі көзілдірік бар. Бұл не (көрсетеді шыны ыдыс? Мен оған су құямын. Ал қандай стақан (қағаз стақанды көрсетші? Мен оған су құйып жатырмын. Ой, не болып жатыр (қағаз шыныдан су аға бастайды? Қағаз шыныдан су неге ағады) (өйткені қағаз суды өткізеді? Неліктен?) бастап шынышыныдан су ағып кетпейді (өйткені ол су өткізбейді? Дұрыс, қандай қорытынды жасауға болады? Екінші қасиет шыны су өткізбейтін, шыны судың өтуіне жол бермейді.

3 эксперимент. Менің үстелімде 3 кесе бар, олар неден жасалған? (3 мөлдір шыныаяқтың 1-і пластик). Қасиеттер арқылы шыныаяқтарды тексерейік шыны. (Мұғалім балалармен бірге қасиеттерді пайдаланады көзілдірік анықтайдыбұл барлық шыныаяқтар шыны). Демек, барлық шыныаяқтар болып шықты шыны(иә? Енді мен жеңіл басамын шыныдан жасалған бұйымдар. Балалар, не естідіңдер (әуенді дыбыс, музыкаға ұқсас дыбыс? Бұл 3-қасиетті білдіреді шыны әуен.

4 эксперимент. Бірақ менің үстелімде 3 кесе бар. Олар неден жасалған деп ойлайсыңдар? (үстелде жартылай боялған, толығымен боялған мөлдір кесе бар). Енді тексерейік (мұғалім балалармен, таныс қасиеттерді пайдалана отырып шыны, шыныаяқтарды тексеріп, олардың екенін дәлелдеңіз шыны).4 қасиет шыны- сурет салу қабілеті. Балалар, олар түрлі-түсті заттардан не жасайды шыны?

5 эксперимент. Мен құлап кетсем не болады шыны зат(сынып кете ме? Дұрыс, яғни оның қандай зат екенін айта аламыз (нәзік? 5 қасиет). шыны сынғыш. Эксперимент жасаймыз ба? Әрине жоқ, әдемі бұйым сынса ұят та, ұят та болар еді. Балалар, үйлеріңде бірдеңе сынды ма? шыны? 5-қасиетті тағы қайталайық шыны(шыны сынғыш) . Қалай өңдеу керек шыныдан жасалған бұйымдар? Сынған заттарды қалай жинауға болады шыны(сыпырғышпен шаң жинағышқа сыпыр, қолғаппен жина? Ал егер адам көзілдірік кисе, сынса не болады? көзілдіріктегі шыны(көзді зақымдауы мүмкін бе? Дұрыс балалар, с шыныӨнімдерді өте мұқият өңдеу керек. Сондықтан оны балабақшада пайдалануға болмайды шыныдан жасалған бұйымдар.

Барлық қасиеттерді еске түсірейік шыны.

Королева шыны елі: Балалар, сендер өте тамашасыңдар! Мен көптеген қызықты нәрселерді білдім! Міне саған сиқырлы дорба, мен сені жақсы жұмысың үшін сыйлағым келеді. Рақмет сізге! Қош бол.

7. Рефлексия.

-Кіммен таныстың сынып?

-Не туралы білдің шыны?

Слайд 1

Слайд 2

Алғашқы шыны біздің дәуірімізге дейінгі 3000 жылы Таяу Шығыста жасалды. Шыны өндірісі баяу және қымбат болды. Ежелгі уақытта шыны сәнді бұйым болған, оны тек санаулылар ғана ала алатын.

Слайд 3

Ең көне шыны үлгілері Египетте табылған. балық бейнелері бар боялған шыныдан жасалған шыны инкуляциялар

Слайд 4

Біздің дәуірімізге дейінгі 2000 жылдарға жататын шыны бұйымдар Үндістан, Корея және Жапонияда табылған. Қазба жұмыстары Ресейде шыны өндірісінің құпиясын мың жылдан астам бұрын білгенін көрсетеді.

Слайд 5

Жасанды шыны басқа қолөнердің жанама өнімі ретінде кездейсоқ табылды деп саналады. Кейбіреулер шыныны мыс балқытудың жанама өнімі деп санайды.

Слайд 6

Ежелгі Рим тарихшысы Плиний Аға (б.з.б. 79 - 23) біз финикиялық теңіз саудагерлеріне әйнек қарыздармыз деп жазды, олар аялдамаларда тамақ дайындап, жағалаудағы құмға от жағып, әк кесектерімен кастрюльдерді бекітеді. шыны балқымасының пайда болуына жағдай жасау Шыны өндірісінің шикізаты құм, әк және сілті – органикалық (өсімдік күлі) немесе бейорганикалық (сода) болды. Бояғыш ретінде металлургиялық шлактар ​​пайдаланылды: мыс, кобальт және марганец қосылыстары.

Слайд 7

Шыныда кристалдар жоқ. Онда сұйық күйден қатты күйге (немесе керісінше) кез келген нақты температурада күрт ауысу болмайды. Балқытылған шыны (шыны массасы) кең температура диапазонында қатты күйінде қалады. Судың тұтқырлығын 1 деп алсақ, 1400°С-та балқытылған шынының тұтқырлығы 13500-ге тең болады, егер стақанды 1000°С-қа дейін суытсақ, ол тұтқыр болады және судан 2 миллион есе көп. (Мысалы, жүктелген шыны түтік немесе қаңылтыр уақыт өте келе салбырап қалады.) Одан да төмен температурада шыны шексіз жоғары тұтқырлығы бар сұйықтыққа айналады.

Слайд 8

Орта ғасырларда, Рим империясы ыдырағаннан кейін, технологияның трансфері және шыны үрлеу дағдыларының құпиялары айтарлықтай баяулады, сондықтан Шығыс пен Батыс шыны ыдыстары бірте-бірте жеке айырмашылықтарға ие болды. Александрия әсем шыны ыдыстар жасалған Шығыстағы шыны өндірісінің орталығы болып қала берді.

Слайд 9

Бірінші мыңжылдықтың аяғында Еуропадағы шыны өндірісінің әдістері айтарлықтай өзгерді. Қоспаның құрамдас бөлігі - сода - ағашты жағу арқылы алынған калиймен ауыстырылды. Сондықтан Альпінің солтүстігінде жасалған шыны Италия сияқты Жерорта теңізі елдерінде жасалған бұйымдардан ерекшелене бастады.

Слайд 10

11 ғасырда неміс шеберлері, 13 ғасырда итальян шеберлері қаңылтыр шыны жасауды игерді. Орта ғасырдың соңында Венеция еуропалық шыны жасаудың орталығы болды.

Слайд 11

13 ғасырдың аяғында Венецияда мыңнан астам шыны пештері болды. Алайда олардың тәулік бойы жұмыс істеуінен туындаған жиі өрттер қала билігін өндірісті жақын маңдағы Мурано аралына көшіруге мәжбүр етті. Бұл шара сонымен қатар технологияны таратпауға және венециандық шыны өндірісінің құпиясын сақтауға қатысты кейбір кепілдіктерді қамтамасыз етті, өйткені шеберлердің арал аумағынан кетуге құқығы болмады. Мурано шыны бұйымдары

Слайд 12

17 ғасырда шыны өндірісінің технологиясын дамытудағы көшбасшылық бірте-бірте ағылшын шеберлеріне өтті. Мысалы, Джордж Равенкрофт 1674 жылы кристалды алудың жаңа әдісін ашты. Равенкрофт калийді жоғары концентрацияланған қорғасын оксидімен алмастырды және терең кесуге және оюға өте қолайлы болатын жоғары шағылыстыратын қасиеттері бар шыны алды.